• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ماهیت زمان

• شروع کننده موضوع

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : ماهیت زمان

ببین من خواهش میکنم از حقیقت و حقیقت واقعی استفاده نکن.
من اصلا یه حس بدی بهم دست میده.
فلسفه ـت خوبه. فقط این که همش اسم این حقیقتو میاری ارزش کارتو میاره پایین. یعنی هرجایی که به یه گره میرسی، یه ورد «حقیقت بازش کن» میخونی گره باز میشه.

دنیای مادی ما مقید به زمانه. ما محکوم به زمانیم. حالا جهان غیر مادی رو نمیدونم، اما فکر میکنم اونجا هم باید زمان به شکل متفاوتی وجود داشته باشه.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
ببین من خواهش میکنم از حقیقت و حقیقت واقعی استفاده نکن.
من اصلا یه حس بدی بهم دست میده.
فلسفه ـت خوبه. فقط این که همش اسم این حقیقتو میاری ارزش کارتو میاره پایین. یعنی هرجایی که به یه گره میرسی، یه ورد «حقیقت بازش کن» میخونی گره باز میشه.

دنیای مادی ما مقید به زمانه. ما محکوم به زمانیم. حالا جهان غیر مادی رو نمیدونم، اما فکر میکنم اونجا هم باید زمان به شکل متفاوتی وجود داشته باشه.
محکوم به زمان؟اصطلاح جالبیه.خیر ما انسان ها ازادیم
فلسفم خوبه؟خوب و بدی وجود ندارن.
حقیقت و حقیقت واقعی زیادی انتزاعی اند.ولی ایا این دلیل برا این میشه که اینا غیر حقیقی باشن
من که ورد حقیقت باز کن خوندم؟یه مثال بزن اناهید.
مقید به زمان؟ما فقط در یک لحظ هستیم.اسم این قید نیست

• شروع کننده موضوع

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

شما میگی آزاد هستیم. آیا به قول خودت میتونی به حال گذشته سفر کنی؟ (بدون توسل به خاطرات)

درسته که کسی نمیتونه معیار خوبی و بدی باشه، اما به هر حال خوبی و بدی وجود دارن. طبیعت اینو به ما میگه.

تو میگی زمان وجود نداره. بعد یکی میگه وجود داره. بعد میگی حقیقت محدود به زمان و مکان نیست.
من میگم چرا نیچه میگه افلاطون دنبال کار کردن برای مردم بوده؟ میگی به هر حال افلاطون دنبال حقیقت که نبوده.( و البته این که نیچه نوار ویدیویی نداشته.)
یه سری نظرات هم برای کمال حقیقی داری که من راستش کامل نخوندم.

اینا به نظرت همشون استفاده های بیمورد از واژه حقیقت نیستن؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
شما میگی آزاد هستیم. آیا به قول خودت میتونی به حال گذشته سفر کنی؟ (بدون توسل به خاطرات)

درسته که کسی نمیتونه معیار خوبی و بدی باشه، اما به هر حال خوبی و بدی وجود دارن. طبیعت اینو به ما میگه.

تو میگی زمان وجود نداره. بعد یکی میگه وجود داره. بعد میگی حقیقت محدود به زمان و مکان نیست.
من میگم چرا نیچه میگه افلاطون دنبال کار کردن برای مردم بوده؟ میگی به هر حال افلاطون دنبال حقیقت که نبوده.( و البته این که نیچه نوار ویدیویی نداشته.)
یه سری نظرات هم برای کمال حقیقی داری که من راستش کامل نخوندم.

اینا به نظرت همشون استفاده های بیمورد از واژه حقیقت نیستن؟
در یک کلام:نه نیست.
خوب و بد وجود داره.این عقیده ی مردم تا زمان تجربه گرایی هیوم بود.اون ما رو به اشتباهمون رهنمون کرد و گفت اشتباهمون چیه؟تو خوب و بد رو تجربه کردی؟
به حال گذشته سفر کنیم؟همچین چیزی اصلا وجود نداره که ما بخوایم بهش سفر کنیم.پس ما محدود نیستیم چون اصلا این که میگی کار نیست

• شروع کننده موضوع

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از prabd.chess :
در یک کلام:نه نیست.
خوب و بد وجود داره.این عقیده ی مردم تا زمان تجربه گرایی هیوم بود.اون ما رو به اشتباهمون رهنمون کرد و گفت اشتباهمون چیه؟تو خوب و بد رو تجربه کردی؟
به حال گذشته سفر کنیم؟همچین چیزی اصلا وجود نداره که ما بخوایم بهش سفر کنیم.پس ما محدود نیستیم چون اصلا این که میگی کار نیست

اگر هم اینطور باشه، خود این که ما نمیتونیم سفر کنیم یه جور محدودیته. زمان با نبودنش داره ما رو محدود میکنه.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از آناهید :
اگر هم اینطور باشه، خود این که ما نمیتونیم سفر کنیم یه جور محدودیته. زمان با نبودنش داره ما رو محدود میکنه.
این دقیقا همون نقطه ایه که همه چی به میرسه.یادته گفته بودم محور نیست و دایره است؟اون جا استثنا عشق بود و توی وجود هم قضیه اینه که بینهایت وجود همون عدم وجوده

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از prabd.chess :
بیشتر توضیح بدم؟میگم که.به نظر من حقیقت واقعی فارغ از قید و بند هایی م3 مکان وزمان است
ا
مسلما حرفت غلطه ....
یه سوال اگه حقیقت واقعی فارق از زمان و مکانه یه اتفاق رو برام توصیف کن که نیازی به اوردن ابعاد تو اون نباشه.

Senpai

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

سلام
بحث زمان و مکان دو بحثی است که به همراه صحبت از « حرکت » مطرح می شه.
حرکت یا همان تغییر در اصطلاح فلاسفه ، به هر تغییری گفته شده است. تغییر در مکان شیء ، تغییر در کیفیت شیء ، تغییر در.... همه را حرکت نام گذاری کرده اند.
زمان تنها در مورد موجودات متحرک استفاده می شه ، لذا اگه موجودی ثابت باشه ، در موردش بحث از زمان بی معنی خواهد بود...
زمان یک مفهوم است که معادل خارج از ذهن ندارد و در واقع ما از نسبت های یک جسم متحرک آن را انتزاع می کنیم... با مقایسه وجود یک متحرک با خودش ، لحظه ایجاد می شود. مثلا می گوییم لحظه ای که جسم در فلان حالت بود و لحظه ای که در حالت دیگر بود... برای هر متحرک یک زمان وجود دارد که معادل با کل حرکت است و می توان آن را به بی نهایت لحظه تقسیم کرد که بیان گر وجود های متغیر یک متحرک است...
( حرکت تنها به تغییر های تدریجی گفته شده است و نه دفعه ای که به کون و فساد مشهور است... )

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از آناهید :
از نظرات فیلسوفان مختلف درباره زمان چی میدونین؟
فك كنم كانت مي‌گه كه زمان، چيزيه كه بر اثر تجربيات ما تو ذهنمون به وجود اومده. يعني ما با ديدن توالي رويدادا، به نظرمون مياد كه "زمان"اي وجود داره كه در حال گذره.
اما خب اين يعني بيرون از ذهن ماا، چيزي به اسم زمان وجود نداره؟ شك دارم! :D

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از نرگس² :
فك كنم كانت مي‌گه كه زمان، چيزيه كه بر اثر تجربيات ما تو ذهنمون به وجود اومده. يعني ما با ديدن توالي رويدادا، به نظرمون مياد كه "زمان"اي وجود داره كه در حال گذره.
اما خب اين يعني بيرون از ذهن ماا، چيزي به اسم زمان وجود نداره؟ شك دارم! :D
از معدود دفعاتیه که با کانت موافقم...
"زمان:3رفا ساخته ی ذهن ماست...
@محمدرضا:نمیتونم بگم چون ذهن من هم م3 ذهن شما با قالب زمان شکل گرفته است و فارغ از آن مثالی نمیبیند...

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

ممم... شايد مثلا به خاطر همينه كه كسي كه جايي زندانيه كه هيچ اتفاقي نمي افته و تجربه اي نميكنه,كم كم "زمان از دستش در مي ره" :-?
اما باز نميتونم درك كنم :D

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از نرگس² :
ممم... شايد مثلا به خاطر همينه كه كسي كه جايي زندانيه كه هيچ اتفاقي نمي افته و تجربه اي نميكنه,كم كم "زمان از دستش در مي ره" :-?
اما باز نميتونم درك كنم :D
مثالت به نظرم جالب میاد اما من نمیفهممش :-"...
خو نمیتونی درکش کنی چون ذهن ما همون جور که با مکان در آمیخته با زمان هم در آمیخته...مثلا ما میتونیم بینهایت رو درک کنیم؟...من که نمیتونم :-"...چرا؟...چون زندگی انسان با قالب و حد ساخته شده...بنابراین مفاهیم انتزاعی درکش برای ما خیلی خیلی سخته...

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

منظورم اين بود كه به خاطر همينه كه يه نفر كه تو يه جاييه كه از كل حوادث و تجربه‌ها دوره، كم كم حساب زمان از دستش در مي‌ره!

mahta.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یـکـ١
شهر
تـــهــرانــــ

به نظر من زمان همون چیزی باشه که ما فک میکنیم داریم توش زندگی میکنیم..
یه جورایی زمان یه محیطِ مثِ محیط های مجازی که ما نه میتونیم واردش بشیم و نه میتونیم ازش خارج بشیم..

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

ذهن انسان محدودیت‌های زیادی داره و یکی از این محدودیت ها ترتیب زمانی قائل شدن برای وقایع هست. به صورت کلی زمان معنا نداره و فقط ساخته و طراحی شده توسط ذهن محدود انسان هست.

mojtaba h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
mashhad
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
زمین شناسی

من فک می کنم زمان اصلا معنی خاصی نداره فقط یه چیزیه که مردم بتونن زندگی کنن.

• لایک
امتیازات: jzm

-elham-

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
هرمزگان

راس میکن بالایی ها...درسته زمان فقط روی کره زمین معنی داره ولی این که میگن ما عمرمون نامحدوده هم درسته و وقتی میمیریم دیگه زمان رو نمیفهمیم و چیزی به اسم وقت وجود نداره شاید هم ذهنمون (یا روحمون)بزرگتر میشه!!!!!که اینجوریه!!!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

زمان فقط روي كره‌ي زمين معني داره؟

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از آناهید :
خودتون از زمان چه تعریفی دارین یا چه فکری میکنین؟
به نظر من چیزی واقعی هست که بشه حسش کرد یا حداقل آثارش رو دید . ولی زمان دیده نمیشه که هیچ ، آثاری هم نداره ! پیر شدن و گذشت شب و روز آثار زمان نیستن . به نظرم زمان مثل دماست . دوتناییشون یه معیارن . چیزی به نام دما وجود نداره .
به نقل از BLACK HOLE :
اصلا تعریف خاصی نداره..تو فیزیکم میگن فقط حس میشه!
به نظرم این زمان نیست که حس میشه . روند رو به جلو رفتن پدیده ها داره حس میشه .

Nadia.Jf

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1 مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
در حال مطالعه....
دانشگاه
...
رشته دانشگاه
....

به نقل از ..AndromedA.. :
زمان اگه همه چی ساکن بشه دیگه وجود نداره!
زمان یه توهمه!

چرا از همن لحظه ای که ساکن شدن زمان ساکن شدنشون شروع شده

یعنی از اولین لحظه ای که ساکن شدن تا الان که ساکنن این لحظه ساکنی با لحظه قبل فرق داره پس زمان گذشته!

بالا