• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

دیدگاه جامعه به دروس علوم اجتماعی

• شروع کننده موضوع

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : دیدگاه جامعه به دروس علوم اجتماعی

به نقل از ریــحــانــه :
آره ولی اگه اون جانبی رُ به بهترین شکل انجام بدیم ...
میتونیم ؟
من با تونستنش مشکل دارم ...
آره میشه به شرطی که منی که میخوام برم ریاضی مثلن ولی میخوام مطالعات علوم اجتماعیم داشته باشم یه مرجع خوب داشته باشم ..
که الان وجود نداره ...

zahra96

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 / میدیا
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه هنر تهران
رشته دانشگاه
گرافیک

به طرز وحشتناکی ارزش کمی گذاشته میشه!
به شدن تاثیر دارن ولی از اونجایی که تاثیراتشون کاملا غیر مستقیمه مردم حس نمیکنن در نتیجه فک میکنن چیزی نیس!
متاسفانه بینش غلطی بوده که از خیلی وقت پیش بین اکثر خانواده های ایرانی ریشه کرده . انگار بودن القابی مثل "دکتر" یا "مهندس" شرط بودن یه آدم موفقه.
خیلی افرادی که میرن انسانی رو به چشم افرادی خنگ میبینن که چون درسشون خوب نبوده رفتن این رشته این دیدگاه در مورد رشته هنر هم وجود داره که هر دوشون به شدت دیدگاه های مزخرفی ان و از سر ندونستن هاست!
متاسفانه تو کشور ما اصلا به علوم انسانی بها داده نمیشه به نسبت جاهای دیگه و همین کمک میکنه که عده ای باور غلطی پیدا کنن!
در حالی که تو کشورهای پیشرفته احترامی که واسه ی یه جامعه شناس،حقوق دان و ... هست به اندازه ی رشته های پزشکی و مهندسی و حتی بیشتره.
من تاریخو دوست دارم ولی در حد یه مطالعه نه یه رشته ی اصلی و به نظرم کسایی که واقعا دوست دارن برن انسانی باید برن و کسیم نباید جلوشونو بگیره و اونا هم نباید تسلیم شن در مقابل حرفای اطرافیانشون!

ببخشید زیاد حرف زدم و پستای قبلیم نخوندم هنوز اگه حرفام تکراری بود ببخشید بازم :د

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من بر عکس دیدگاه مردم ، فرهنگ و هنر جامعه ـس که اون ُ به بقیه میشناسونه ، نه ؟ منظورم اینه که پزشکی ُ مهندسی همه جا یه جوره ... !
فرهنگ و هنر جامعه ـس که متـفاوته ، هویت میسازه ! در واقــع کسایی که هنر می خونن ، علوم اجتمــاعی می خونن سر و کارشون با جامعه ی خودمونه ... !
اما این دیدگاه مردم واسه اینه که سالها فقط دانش آموزانی که ریاضی - تجربی موفق نبودن - تنبل بودن - رفتن انسانی ! :|

rdahl_kn

دایان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
شیراز
دانشگاه
University of Calgary

در این زمینه من نظرتون رو جلب می کنم به سال اول دبیرستان، کتاب مطالعات اجتماعی. شما رو‌ نمی دونم ولی توی کلاس ما فقط من بودم که موقعی که این معلمه میومد درس بده غر نمیزدم که اینا به چه درد می خوره و فلان. حالا فرض کنید توی هر کلاسی سه نفر حتا! ببینید تو کل مدرسه چقدر بچه ها به پایه ای ترین و اساسی ترین اطلاعات درمورد جامعه های مختلف اهمیت می دادن!

حالا همین رو تو جامعه و مدارسی عادی بررسی کنید که مطمئنن تعدادش کمتر میشه! خب اهمیت داده نمی شه دیگه!
هیچ کس حاضر نیست بره چیزی بیشتر از اونی که معلم سر کلاس میگه بخونه و یا حتا بیشتر بشینه رو متن کتاب فکر کنه، خیلیا که حتا می بینن یه سری کلمه ی قلمبه سلمبه نوشته کلن بیخیالش میشن. این یه مبحث و یه کتابه.

حالا دوم دبیرستان یا سوم دبیرستان، آمار! اونم دقیقن به همین شکل.

این که چرا کسی به دروس علوم اجتماعی اهمیت نمیده هم مشخصه!
۱. سیستم مزخرف آموزشی و معملمایی که حتا درست حرف زدن رو هم بلد نیستن میان درس می دن.
۲. این که رشته هایی مثل روانشناسی یا جامعه شناسی یا اقتصاد آینده ای ندارن،‌ چون این جا یک سری افراد معلوم‌الحال دلشون نمی خواد کشور پیشرفت کنه ومردم بفهمن توی اقتصاد یا جامعه چه اتفاقایی داره می افته. درنتیجه شغل ها رو سخت و حقوقش رو کم می کنن و کسی که در آینده باید خرج یه خونه رو بده نمی ره چنین رشته هایی رو بخونه.
۳. محدودیت دخترا! یعنی حالا فرض می کنیم پسرایی که دنبال درآمد و اینا هستن نیان چنین رشته هایی رو بخونن، دختر ها هم اگه بخوان نمی تونن. چون در آینده بهترین چیزی که میشن معمله. (یکی دیگه از اشکال ها هم رفاه کم معلم ها و دبیر ها هست.)
۴.خطرناک بودن! فرض می کنیم یکی رفت تا ته ش و موفق شد و اینا، به محض این که خواست کوچکترین مخالفتی کنه، دست های پشت پرده وارد عمل میشن.

من میرم آخرین صفحه ی هر انجمن، از اون جا شروع می کنم! :-” :D

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

تو ایران اصلن دروس علوم اجتماعی معنایی نداره چون آموزش این دروس توی دانشگاهها هم تحریف شده هم ب شدت از سطح پایینی برخورداره و چیز دیگه ای ک هست اینه که رمدم ب شدت دنبال القاب ریز و درشت اند !

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

اینکه دروس علوم انسانی از جمله رشته جامعه شناسی که زیر مجموعه علوم اجتماعی به حساب میاد ، توو جامعه ما مورد استقبال قرار

نمیگیره به این دلیل ه که سیاست های دولتی و آموزشی کشور ما به این صورت بوده . حتی رشته انسانی رو 2 ساله که به مدارس خاص

ازجمله سمپاد دادن.

تفکر ضعیف بودن علوم انسانی در ایران وقتی کلید خورد که جامعه ی ما سیاست مدار و جامعه شناس

نمیخواست . سیاست دست چند نفر به صورت نوبتی می چرخید و هربار به یک نفر می رسید و دیگه نیازی به سیاستمدار جدید

نداشتیم . کشور و دولت ما جامعه شناس نمیخواست چون جامعه شناسی رو توو حوزه های علمیه رقم میزدند و در نهایت طلبه ها

باید جامعه شناسی رو در کنار کار مذهبی انجام میدادند . کشور ما اهمیتی به نظریات دکارت نمیده . وقتی میتونه از طریق علوم اسلامی و

حوزه نیرو های لـازم برای سیاست و جامعه شناسی تربیت کنه دیگه روی علوم انسانی سرمایه گذاری نمیکنه . مطمئن باشید اگه پزشکی و

مهندسی رو هم میشد توی حوزه های اسلامی تربیت کنه به تجربی و ریاضی فیزیک هم اهمیتی داده نمیشد.

چرا رشته های علوم انسانی "بی اهمیت" تلقی میشن ؟ چون مردم فکر می کنند هررشته ای که درآمد و شغلش

تضمین ه رشته ی خوبیه و هر رشته ای که درآمد و شغل نداره رشته ی به درد نخوریه . جامعه شناسی ، تاریخ ، باستان شناسی ، علوم

سیاسی جزء علومی به شمار میره که شغل و درآمدش تضمین نیست. چند رشته ی محدود مثل حقوق(به خاطر مسائل حقوقی از جمله

بین المللی)، روان شناسی ( به خاطر اینکه نمیشه توو حوزه تدریس ش کرد ) ، حسابداری و غیره رشته های احتمالا آینده دار هستند.

در پی این تصمیمات جامعه ی ما زمانی بزرگترین ضربه رو میخوره که دیگه سیاستمدار های قدیمی وجود نداشته باشن ، اقتصاد دان

نداشته باشیم و کسی نباشه که جامعه رو پیش بینی و کنترل کنه.

در مورد سوالتون در مورد انتخاب رشته ی آینده میتونم خودم رو مثال بزنم .

من عاشق رشته های جامعه شناسی ، تاریخ و باستان شناسی بودم ، توو کارنامه سبز هم این سه رشته رو واسه دانشگاه تهران قبول

شدم اما با توجه به جَو آینده و اینکه نمیخوام بعد از فارغ التحصیل شدن برگردم و بیکار توو اتاقم زندگی کنم و بابام پول بذاره تو جیبم رفتم

رشته ی حقوق که احتمال بیشتری برای شغل و درآمد داشت هرچند اونم تضمینی براش نیست ! این گناه من نیست که

رشته و دانشگاه مورد علاقه م رو ول کردم بلکه این مشکل و گناه جامعه ست و سیاست دولتیه که شرایط رو برای آینده و درآمد و

تشکیل زندگی من فراهم نکرده.

راه حل : دولت و سیاست آموزش و پروش و نهاد های آموزشی باید طوری برنامه ریزی بشه که همه ی علوم توانائی رشد و پیشرفت و آینده

کاری داشته باشند.

*پ.ن:دوستان گرامی لطفا تاپیک های قدیمی رو نیارید بالا ! من نمیدونستم مال چندسال پیشه! :rolleyes:

m.n.k

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
یادش بخیر شیمی بودیم...
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شیمی محض

دروس اجتماعی خیلی دروس مهمین البته تو ایران ب این دروس اصلا توجه نمیشه این خیلی بده
مثلا کمکی ک یه کسی که علوم اجتماعی میخونه میتونه ب جامعه بکنه از یکی ک پزشکی میخونه بیشتره
شما نگاه کنین یه پزشک میتونه فقط زخم ها و دردهای بدن رو درمان کنه ولی یه کسی که به علوم اجتماعی آشناست میتونه درد ها و مشکلات جامعه رو درمان کنه خوب مسلما وجود این افراد برا جامعه لازمه

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

مال آموزش پرورش که اصلا خوب نیست ولی توی سمپاد بعضی از معلما اینقدر مطالب خوب میگن که واقعا آدم حال میکنه

بالا