• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نانو تکنولوژی

Sisyphus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی
پاسخ : نانو

به نقل از M A S U M E :
نه من برام سوال بود که کلا برای چه منظوری نانو رو میخوای یاد بگیری؟المپیادش؟
خب معلومه نه...اول که واقعا علاقه دارم...بعد هم برای المپیاد و هم برای خارزمی
پدر و مار من دوتاشون شیمی خوندن واسه همین علاقه به ملکول و اتم و... از این قبیل چیزا تو خونوادمون ارثیه
راستش به نظرم قبل هر کار عملی لازمه که از لحاظ تئوری در سطح قابل قبولی باشی
من واقعا دیوونه نانو ام و واسه این که توش پیشرفت کنم همه کار کردم ومیکنم
کلا بی خیال
بیاید مطالب جالبی از نانو رو بگیم
اول کی پایس؟؟؟؟

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : نانو

خوب چرا خودتون شروع نمیکنین؟ :D
فقط توجّه داشته باشید که مطالب تا حدّ امکان کپی پیست نباشن!
از تاپیک اخــبار شیمیایی هم میتونین برای اخبار جدید نانو استفاده کنید.

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه
هنر و نانو؟!!

دوستان اینو ببینین:
bc5983b67a44bcede801e2ff363b54e0_L.jpg

این یه نانو نقاشیِ که از نانو ذرات آهن،نفت سفید،آهن ربا و رنگ های مختلف توش استفاده شده که کار یه عکاس سوئیسی به نام فابیان اوفنر هس!
اون با ترکیب نانو ذرات آهن و نفت سفد یه ترکیب فروسیال درست کرد که در برابر میدان مغناطیسی واکنش جالبی نشون دادن!
بعدش که یه مقدار معین رنگ بهش اضافه کرد این جوری شد... 8->
قشنگه!

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه
پاسخ : نانو تکنولوژی

بچه ها دوتا تاپیک ترکیب شد!

لطف کنین مباحث نانو رو همینجا پیش ببرین!

ببینم چیکار میکنین! ;;)

-elham-

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
هرمزگان

به نظر من اینجوری که پیش میره زیاد تاپیک جالب نیست و بحثا قاطی میشه...بیاین یک موضوع انتخاب کنیم و درمورد همون بحث کنیم.
مثلا:روشهای ساخت در ابعاد نانو و کاربرداش و اینا...

Sisyphus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

آره فکر خوبیه
من نیتروراسیون رو توضیح میدم(روش تولید نانوپوشش)
چیزی که من فهمیدم:
نیتروژن چون از ذرات بسیار ریزی برخورداره(کوچترین ذرات رو هیدروژن(یا آنگستروم)،بور،کربن و نیتروژن دارن)راحت تو برخی سطوح نفوذ میکنه
از ترکیب نیترژن با فولاد ماده ی سختی به وجود میاد(در مواردی که فولاد ما نرم باشه یعنی کربنش زیاد باشه کاربرد داره)
با نفوذ نیتروژن به فولاد تا چند نانومتر و ترکیب اون ما یک پوشش سخت نانومتری داریم :)
انصافا چقدر مفید و مختصر توضیح دادم :D

-elham-

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
هرمزگان

خوب من هم روشهای کلی ساخت در ابعاد نانو رو رو توضیح میدم. :)
خوب ما دونوع روش ساخت داریم: از بالا به پایین و از پایین به بالا
در روش از پایین به بالا ما میایم و اتم هارو اونجور که میخوایم کنار هم میچینیم.که البته روش سختی هست و زمانبر که برای چیزایی که میخوان زیاد تولید کنن استفاده نمیشه.
برای مثال شکل زیر رو شرکت ibm از همین روش ساخته:
http://moneydick.com/wordpress/wp-content/ibm-nano-20070930-161109.jpg

نوع دوم روش بالا به پایین هست که خود چیدمانی هم یکی از زیر شاخه های اونه که معمولا از اون برای بردن مواد به ابعاد نانو استفاده میشه.
که توی اون اتم های اضافه رو برمیدارم و به طور کلی اونقدر اتم های اضافه برداشته میشن تا اون چیزی که میخوایم تو ابعاد نانو بدست بیاریم بوجود بیاد.
توی خود چیدمانی معمولا از یک ماده دیگه استفاده میشه تا کاری کنه تا ماده ای که میخوایم به ابعاد نانو بره خود به خود بره.

Sisyphus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

یکی دیگه از روش های ساخت نانو پوشش ها
پاشش حرارتی:تو این روش ما باید با استفاده از نانو پودر یک لایه روی سطح به وجود بیاریم خب پودر که همینطوری تبدیل به پوشش نمیشه یا باید از گاز هایی مثل آرگون و اکسیژن استفاده کنیم(مثل سیمان لابه لای آجر ها عمل میکند)یا از فشار و حرارت
در این روش پودر رو وقتی روی سطح می پاشیم باید در مسیر اونا رو حرارت بدیم تا تبدیل به مذاب بشن در این صورت وقتی به سطح برسن به دلیل اختلاف دما به سطح می چسبن و نانو پوشش به دست میاد :)
........
خب موضوع هفتگی رو کی مشخص میکنه؟؟؟کِی؟؟؟؟

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

مرسی بچه ها...داره خوب پیش میره! ;;)
به نقل از Fatemeh Azariyan :
خب موضوع هفتگی رو کی مشخص میکنه؟؟؟کِی؟؟؟؟
خب شما موضوعات پیشنهادیتونو میگین،اگه زیاد بود نظر سنجی میذاریم،اگه نبود خودمون به توافق میریم! :D
زمانشم که دیگه وقتی یه هفته تموم بشه!
الان از این موضوع دو روز گذشته! :-"

-elham-

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
هرمزگان

موضوعات پیشنهادی:
-نانو تکنولوژی و تحصیل در آن رشته و موقعیت اجتماعی و کار و...
-نانو لوله ها
-انواع مواد نانویی(مثل نانو سیم ها و نانو روکش ها و نانو حفره ها و...)(این به نظرم مهمه چون اول باید یک سری چیزا درمورد نانو گفته بشه تا بعد راحت تر بشه بقیه چیزا رو بررسی کرد)

کلا نانو خیلی چیزا داره که میشه روشون بحث کرد مثلا الان من سه تا از کلی ترین موضوعاتش گفتم.ولی بهتره اول رو موضوعات کلی بحث کنیم و بعد کم کم وارد جزئیات بشیم.
مثلا درمورد کلیت میکروسکوپها و بعد دونه دونه ی اونها و بعد باز جزئیاتشون مثلا سوزن سر میکروسکوپ ها (;

Sisyphus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

با ابن که کلی باشه اولاش،کاملا موافقم :D
به نظر من اول بیایم راجب نانو مواد صحبت کنیم اونم یک به یک که کیفیت کار بره بالا:مثلا نانو سیم ها ،نانو کاتالیزورها ...
راستی اونجور که من دیدم تو سایت خیلی ها بودن که المپیاد نانو دادن حتی چندتاشون رتبه دار بودن کاشکی اونا هم بیان اینجوری خیلی بهتره شاید باید اطلاع رسانی بشه بهشون ... نمیدونم والا :-?
خب حالا ادامه موضوع این هفته(روش های ساخت):
رونشست بخار شیمیایی( من اینو که دیدم ... هم واسه ساخت نانو لوله کاربرد داره وهم ساخت نانوپوشش ):در این روش ماده اولیه ما باید به صورت گاز باشه وقتی وارد محفظه میشه این پیش ماده ما با حرارت(پیرولیز)و یا با نور فرا بنفش یا فروسرخ(فوتولیز)تجزیه میشه و سپس روی سطح کاتالیست های ماده نیمه پایدار میشینه و تمام :D
عاقا کسی میتونه سل ژل رو برای من قشنگ و ساده توضیح بده؟؟؟

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Fatemeh Azariyan :
عاقا کسی میتونه سل ژل رو برای من قشنگ و ساده توضیح بده؟؟؟
ژله درست کردی؟!
ژلاتین در آب داغ تشکیل سُل میده(ذرات جامد پخش شده با گستره اندازه 100~1 nm در فاز پخش کننده آبی)
وقی این سل دچار شک حرارتی میشه(اضاف کردن آب سرد)ذرات ریز ژلاتین بهم میپیوندن و تشکیل توده هایی با منافذ نانو متری میدن که آب درش قرار میگیره.ژله آماده شده رو میشه خشک کرد تا پودر نانو متری ژلاتین بدست بیاد :-\ عجب مثال مزخرفی زدم
×روش سُل ژل عینا ب این شکل نیست و میتونه تفاوتهایی داشته باشه نکته مهم اینه ک طی مراحل سل و ژل تشکیل میشه×
مثال آدموار
در نظر بگیرین قصد داریم Fe2O3 نانو متری تهیه کنیم
ترکیبی حاوی یون فریک و محلول در آب (حتی محلول در حلالهای غیر قطبی) انتخاب میکنیم مثل فریک نیترات
مقدار مورد نیازشُ تو آب حل میکنیم عامل کمپلک دهنده مناسب اضافه میکنیم معمولا فلز(یا آمونیم)-آلکوکسی محلول در آب که مهمترین بخش انتخاب عامل کمپلکس دهنده مناسب است+هزینه برترین
کلویید حاصل رو تو آون میذاریم بر اثر حرارت تبدیل ب زیروژل[nb]ژل خشک شده آب تبخیر شده و هوا جانشین میشه حجم ژل کاهش میابد[/nb] یا ایروژل[nb]خشک شده تحت شرایط بحرانی حجم ژل تغییری نمیکنه[/nb] میشه پودری نانومتری متشکل از فریک نیترات و کمی هم عامل کمپلکس دهنده و ترکیبات شبیهش ایجاد میشه بعد از کلسیناسیون در دمای مناسب مواد اضافی خارج شده و نانوپودر فریک اکسید ایجاد میشود
در کل روش سل ژل رو میشه به کیک پختن یا تهیه ژله تشبیه کرد. :D
دیدیم تاپیکُ دخترا قرق کردن گفتیم مثال اینچنینی بزنیم الانه ک احساسات فمنیستیشون تحریک شه :-"

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

خوب...ظاهرا بچه ها بیشتر با نانو مواد موافقن![sub][sub]البته زیاد شرکت نکردین توی نظر سنجی!![/sub][/sub]
پس از امروز تا 13اوت وقت دارین مطالبی رو که راجع به نانو مواد میدونین اینجا به مام بگین! :D

×مرسی از همکاری و استقبالتون! ;;)

Sisyphus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

خوب نانو مواد :-? ...از کجاش بگم :D
اول کلی میگم بعد میریم وارد جزئیات میشیم (چه تریپ خبره برداشتم ;)) )
خب نانو مواد به طور کلی به چهاردسته صفربعدی،یک بعدی،دو بعدی،سه بعدی تقسیم شدن حالا اینا یعنی چی؟
صفر بعدی یعنی طول و عرض و ارتفاش زیر 100nm باشه مثل باکی بال ها یا درخت سان ها و ...
یک بعدی یعنی عرضش و ارتفاش زیر 100nm باشه اما طولش بیشتر باشه مثل نانو سیم ها و نانو الیاف و...
دو بعدی یعنی ارتفاش زیر 100nm باشه اما طول و عرضش بیشتر باشه مثل نانو پوشش ها
سه بعدی هم تمام ابعادش بیشتر از 100nm ولی توش ماده یتقویت کننده ای وجودداره که ابعاد نانو متری داره مثل نانو کامپوزیت ها
.....
من از پایه شروع کردم اما کم کم بریم سر چیزای اساسیش که آدم هنگ میکنه
تو این تاپیک زیادی رو بحث های پایه صحبت میشه :D (شاخ پنداری)
.......
عاقا اسامی شرکت کننده های المپیاد نانو تو تهران رو میبینی نصفشون سمپادیا میان اما این تاپیک نه
خو آخه چرا؟؟؟؟؟

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

من الان با موبایلم نمی تونم راحت تایپ کنم .

فقط یه خلاصه ریزومیگم بعدا مفصلا توضیح میدم.
ما ناو رو به سه دسته تقسیم میکنیم :بیونانو یا همون نانو بیو : که میشه استفاده از نانو در علم بیو و بیو در علم نانو .مثال میزنم : درمان سرطان با ذرات نانو و استفاده از ماشین های پروتیءینی
نانو الکترونبک که میشخ استفاده از نانو در صنایع الکترونیکی که بیشتر روی خواص کوانتومی ذرات در ابعاد نانو فکوس داره
و نهایتا نانو مواد که عشق منه و شامل تغییر خواص مواد در ابعاد نانو و استفاده از این خواص در صنایع و بهبود خواص مواد با استفاده از ذرآت نانو متری و روش های مختلف سنتز میشه .
البته هرسه تای این شاخه ها کاملا با هم مرتبطن .

الان این جا درباره ی چی می خواید حرف بزنید ؟ روشای سنتز ؟ ویژگی مواد ؟ روشای انالیز ؟
:D

×شقایق.س:دو پست متوالی ترکیب شد!
درضمن فک کنم بهتر باشه در موردِ همش صحبت کنیم! :Dاگه فک میکنید این مبحث زمان بره،میتونیم مدت بیشتری رو بهش اختصاص بدیم!

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : نانوبیوتکنولوژی و بیونانوتکنولوژی

××××× نانوبیوتکنولوژی و بیونانو تکنولوژی علیرغم شباهتهای بینشون متفاوتن البته هردو یک گرایش از نانو هستن ک تو سطوح بالاتر و تخصصی تر جدا میشن
در کل بیونانوتکنولوژی الگو برداری از مواد زیستی در زمینه نانوتکنولوژی است

آیا بیونانوتكنولوژی با نانوبیوتكنولوژی متفاوت است؟

با پيشرفت علم و تکنولوژي در جهان، مرتباّ بر تعداد واژه‌هاي تخصصي افزوده مي‌شود. در اين ميان، گسترش علوم و تکنولوژي نانو و تعامل آن با بيوتکنولوژي، منجر به توليد و کاربرد واژه‌هايي چون بيونانوتکنولوژي و نانوبيوتکنولوژي در گفته‌ها و نوشته‌هاي محققان مختلف در سطح جهان شده است. آشنايي محققان و سياستگذاران علمي کشور با اين واژه‌ها، مي‌تواند آنها را در مطالعات و تصميم‌گيري‌ها ياري کند.

تلفيق بيوتکنولوژي با فناوري نوظهور نانوتکنولوژي، مباحث جديدي را بين محققان، هم در سطح دانشگاهي و هم در حوزه صنعت به ‌وجود آورده است. نتيجة اين تلفيق، ظهور " بيونانوتکنولوژي " به‌عنوان يک زمينة تحقيقاتي بين‌رشته‌اي است که به ‌سرعت در حال رشد و توسعه است و با مقوله علم و مهندسي در سطح مولکول ارتباط دارد.

برخي از صاحب ‌نظران، بيونانوتکنولوژي را به‌عنوان زيرمجموعه‌اي از نانوتکنولوژي، به اين صورت تعريف کرده‌اند: " مطالعه و ايجاد ارتباط بين بيولوژي مولکولي ساختاري و نانوتکنولوژي مولکولي ". برخي ديگر، آن ‌را به‌عنوان زير مجموعه‌اي از بيوتکنولوژي بدين شکل تعريف کرده‌اند: " به‌کارگيري پتانسيل بالقوة بيولوژي در ساخت و سازماندهي ساختارهاي پيچيده با استفاده از مواد ساده و با دقت در حد اتم ". در اين زمينه، تنها تفاوتي که بين بيونانوتکنولوژي و بيوتکنولوژي وجود دارد اين است که طراحي و ساخت در مقياس نانو جزء لاينفک پروژه‌هاي بيونانوتکنولوژي است در حالي‌که در پروژه‌هاي بيوتکنولوژي، نيازي به فهم و طراحي در حد نانو نيست.

چنان‌که ملاحظه مي‌گردد، برخلاف تعريف " بيوتکنولوژي" که به معني فناوري استفاده از موجودات زنده و اجزاي موجودات زنده در راستاي نيازهاي صنايع مختلف است و همچنين برخلاف تعاريف واژه‌هايي چون "بيومتريال" و "بيومکانيک" که معمولا به‌معني استفاده از قابليت‌هاي فناوري‌هاي "مواد" و يا "مکانيک" در کاربردهاي زيستي است، در تعريف بيونانوتکنولوژي، هم کاربرد ابزارهاي بيولوژيکي به‌عنوان سازمان‌دهنده و ماده اوليه جهت ساخت محصولات و مواد نانويي، مورد توجه است و هم کاربرد محصولات توليدي تکنولوژي نانو، جهت مطالعة وقايع درون سلول‌هاي زنده و تشخيص و معالجة بيماري‌ها.

آنچه مسلم است ظهور اين زمينة تحقيقاتي، حاصل تغيير عقيدة بسياري از محققان در استفاده از راهکارهاي پايين به بالا ( Bottom-Up approach ) به جاي استفاده از راهکار بالا به پايين ( Top-Down approach ) جهت ساخت وسايل و مواد بسيار ريز است. در راهکارهاي بالا به پايين نانوتکنولوژي، سعي بر اين است که وسايل موجود مرتبا کوچکتر شوند؛ به اين راهکار، نانوتکنولوژي مکانيکي نيز گفته مي‌شود. اما در راهکار پايين به بالا، هدف ايجاد ساختارهاي ريز از طريق اتصال اتم‌ها و مولکول‌ها به‌يکديگر است؛ در اين راهکار از الگوهاي بيولوژيکي بهره ‌گيري مي‌شود.

محصولات و زمينه‌هاي فعاليت بيونانوتکنولوژي

برخي از محصولات و زمينه‌هاي فعاليت بيونانوتکنولوژي عبارتند از:

1- بيونانوماشين‌ها

مهمترين زمينة کاربرد بيونانوتکنولوژي، ساخت بيونانوماشين‌ها (ماشين‌هاي مولکولي با ابعادي در حد نانومتر) است. در يک باکتري هزاران بيونانوماشين مختلف وجود دارد. نمونه آنها، ريبوزوم‌ (دستگاه بسته ‌بندي پروتئين) است که محصولات نانومتري (پروتئين‌ها) را توليد مي‌کند. از خصوصيات خوب بيونانوماشين‌ها (به‌عنوان مثال حسگرهاي نوري يا آنتي‌بادي‌ها)، امکان هيبريدکردن آنها با وسايل سيليکوني با استفاده از فرآيند ميکروليتوگرافي است. به اين ترتيب با ايجاد پيوند بين دنياي نانويي بيونانوماشين و دنياي ماکروي کامپيوتر، امکان حسگري مستقيم و بررسي وقايع نانويي را مي‌توان به‌وجود آورد. نمونه کاربردي اين سيستم، ساخت شبکية مصنوعي با استفاده از پروتئين باکتريورودوپسين است.

2- مواد زيستي ( Biomaterial )

کاربرد ديگر بيونانوتکنولوژي، ساخت مواد زيستي مستحکم و زيست ‌تخريب‌پذير است. از جملة اين مواد مي‌توان به DNA و پروتئين‌ها اشاره نمود. موارد کاربرد اين مواد، به‌خصوص در زمينة پزشکي متعدد است. از ‌جمله موارد کاربرد اين مواد، استفاده از آنها به‌عنوان بلوک‌هاي سازنده نانومدارها و در نهايت ساخت وسايل نانويي ( Nano-Device ) است. همچنين به‌ دليل خصوصيات مناسب اين مواد از آنها در ترميم ضايعات پوستي استفاده مي‌شود.

3- موتورهاي بيومولکولي

موتورهاي بيومولکولي، موتورهاي محرکه سلول هستند که معمولا از دو يا چند پروتئين تشکيل شده‌اند و انرژي شيميايي (عموماً به شکل ATP ) را به حرکت (مکانيکي) تبديل مي‌کنند. از جمله اين موتورها، مي‌توان به پروتئين ميوزين (باعث حرکت فيلامنت‌ها مي‌شود)، پروتئين‌هاي درگير در تعمير DNA يا ويرايش RNA (به‌عنوان مثال، آنزيم‌هاي برشي) و ATPase اشاره کرد. از اين موتورها در ساخت نانوروبات‌ها و شبکة هادي‌ها و ترانزيستورهاي مولکولي (قابل استفاده در مدارهاي الکترونيکي) استفاده مي‌شود. از جمله زمينه‌هاي ديگري که از بيونانوتکنولوژي استفاده مي‌شود، مي‌توان به تکنولوژي دستکاري تک مولکول ( Single Molecule )، تکنولوژي Biochip و Drug Delivery ( ساخت نانوکپسول و نانوحفره)، تکنولوژي Microfluidics (به‌عنوان مثال، ساخت lab on a chip )، BioNEMS (ساخت پمپ‌ها، حسگرها و اهرم‌هاي نانويي)، Nucleic Acid Bioengineering (ساخت نانوسيم DNA و يا کاربرد در همسانه‌ سازي و ترانسفرميشن)، Nanobioprocessing (خودساماندهي، دستکاري سلولي و توليد فرآورده‌هاي زيستي)، حسگرهاي زيستي (ارزيابي ايمني غذا و محيط ‌زيست) و Bioselective surface (مورد استفاده در تکنولوژي‌هاي جداسازي زيستي)، اشاره نمود.

نانوبيوتکنولوژي و رابطة آن با بيونانوتکنولوژي

اما نانوبيوتکنولوژي نيز واژه ديگري است که در سال‌هاي اخير، محققان و صاحب‌نظران در کتب، مقالات و کنفرانس‌ها به‌ کار مي‌برند. طبق تعريف برخي از اين محققان، نانوبيوتکنولوژي، زيرمجموعه‌اي از نانوتکنولوژي است که در آن از ابزارها و فرآيندهاي نانويي و ميکروني براي ساخت و تهيه محصولاتي استفاده مي‌شود که در مطالعه سيستم‌هاي زنده استفاده مي‌شوند . برخي ديگر از محققان، نانوبيوتکنولوژي را زمينه‌اي از نانوتکنولوژي مي‌دانند که در آن از سيستم‌هاي بيولوژيکي موجود، همچون سلول، اجزاي سلولي، اسيدهاي نوکلئيک و پروتئين‌ها براي ايجاد ساختارهاي نانويي تلفيقي (مرکب از مواد آلي و معدني) استفاده مي‌شود.

اگر به مفهوم و هدف دو زيرشاخة نانوتکنولوژي يعني بيونانوتکنولوژي و نانوبيوتکنولوژي نگاه شود، مي‌توان فهميد که اهداف هر دو شاخه (يعني توليد محصولاتي که جهت مطالعة سيستم‌هاي زنده به ‌کار مي‌روند) و همچنين فرآيندها و مقياس فعاليت هر دو شاخه (يعني مقياس‌هاي در سطح نانو)، تقريبا يکسان است. بنابراين مي‌توان اين دو شاخه را به ‌صورت کلي با نام نانوبيوتکنولوژي ناميد. منتهي زماني که به‌طور صرف، از الگوها و مواد زيستي جهت ساخت وسايل در ابعاد نانو استفاده مي‌شود، بهتر است پيشوند "بيو" مقدم بر پيشوند "نانو" بيايد. در اين حالت، کاربرد واژه بيونانوتکنولوژي تخصصي‌تر از واژه نانوبيوتکنولوژي خواهد بود. مي‌توان بيونانوتکنولوژي را شکلي خاص از نانوبيوتکنولوژي دانست که مبناي آن، استفاده از موادزيستي (براي مثال پروتئين‌ها يا DNA ) جهت ساخت وسايل نانويي است؛ اما در هنگام استعمال واژة نانوبيوتکنولوژي، استفاده از ابزارهاي نانويي در کاربردهاي بيولوژيک نيز مورد نظر خواهد بود. بار ديگر تأکيد مي‌شود که کاربرد هر کدام از اين دو واژه، تا حد زيادي سليقه‌اي است و به زمينة تخصصي محققان مختلف، بستگي دارد

نتيجه‌گيري و چشم‌انداز

از مجموع مباحث فوق نتيجه گرفته شد که " بيونانوتکنولوژي " يک حوزة نوين ناشي از تلفيق علوم زيستي و مهندسي در حوزة نانو است که افق‌هاي جديدي را در زمينة ساخت و توسعة سيستم‌هاي تلفيقي به‌وجود آورده و محققان را اميدوار کرده‌است که بتوانند از اين تلفيق، در ساخت نانوساختارهايي استفاده کنند که در آنها از مولکول‌هاي بيولوژيکي به‌عنوان اجزاي سيستم مورد نظر استفاده شود؛ به‌عنوان مثال، از استراتژي‌ طراحي بيولوژيک (مثلاٌ، حالت زيپ ‌مانند مولکول دورشته‌اي DNA ) بتوانند در ساخت چارچوب‌هاي جداشدني و الگويي براي چينش ( Assembly ) پايين به بالاي (فرآيندي که طي آن، سازماندهي مولکولي، بدون دخالت نيروي خارجي صورت مي‌گيرد) مواد معمول‌تر، استفاده کنند. اين توانمندي نه ‌تنها در حل مسائل مهمي در علوم زيستي چون کاوش و شناسايي دقيق ساختار موجودات زنده کاربرد خواهد داشت، بلکه مي‌تواند محققان را در رفع چالش‌هاي عمده مهندسي همچون نياز به تکنيک‌هاي نوين جهت سنتز مواد و دستکاري آنها ياري دهد و به اين ترتيب دنياي نانو را به دنياي ماکرو وصل کند. به‌عبارت ديگر اين شاخة مهم علمي (يعني بيونانوتکنولوژي)، به زودي قابليت کاربرد در حوزه‌هاي مختلف غيرزيستي و حوزه‌هاي کاربردي ماکرو را خواهد داشت؛ کاربردهايي که هرچند در حوزه زيستي نيستند ولي الهام گرفته از فرآيندهاي زيستي ( Bio-inspired ) هستند.

Intelligenz

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
مشهد

خب نانو تو خیلی از ضمینه ها کاربرد داره مثلا :
آهنربای نانو که در قطعات الکترونیکی کاربرد داره

نانو رنگ محافظتی برای خودرو ها که باعث مقاوم شدن در برابر خراشیده شدن میشه و کثیفی رو دفع میکنه و همچنین باعث جلای بیشتر میشه

رنگ نانوی سطح ساختمان ها که باعث کاهش آلودگی میشه :
چون با قرار گرفتن در معرض پرتو های ماورا بنفش ذرات نانو دی اکسید تیتانیوم ( Tio2 ) در رنگ آلودگی های آلی و غیر آلی رو میشکنند که بعدا با آب باران شسته خواهد شد

به کاربرد های پزشکی هم که دیگران اشاره کردن به خصوص در قسمت سرطان :D
ولی در این باره بک موضوعی بود چون برای خودم جالب بود اینجا هم میگم
قراره که تا قرن 2020 در نوشیدنی هایی که توسط کارخانه های مختلف فولید میشه و که وجود داره نانو ذراتی وجود داشته باشند که وقتی داخل بدن میشوند به سلول های سرطانی (در صورتی که وجود داشته باشد ) میچسبند و در صورت گرما از خودشون نور تابش میکنند که باعث میشه همون نقطه از بدن رنگی بشه و فرد در صورت مشاهده به دکتر مراجعه میکنه
خب از اونجایی که درمان سریع سرطان به بهبودش کمک میکنه فکر کنم در آمار مرگ و میر توسط سرطان کاهشی به وجود بیاد

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

من المپیادی نانو هستم
تو دوره هاش شرکت کردم
مقالم دادم
اگه سوالی هست در خدمتم

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : بازار نانو تکنولوژی

بهتره بگیم نانوتکنولوژی تو خیلی از زمینه ها میتونه کاربرد داشته باشه
شرط کافی صرفه اقتصادی جایگزینی مواد نانو ساختار[nb]منظور تمامی موادی که توسط نانو تکنولوژی تولید یا بهسازی شده : قطعات الکترونیکی، نانو داروها، مصالح ساختمانی و ...[/nb] با مواد قدیمیتره
بازار محصولات نانوتکنولوژی :
در حال حاضر سهم عمده بازار جهانی مواد نانو ساختار تشکیل میده : بیش از 90% مابقی به تجهیزات تعلق دارد که با پیشرفت این حوزه به سهم تجهیزات در بازار افزوده میشود
در زمینه مواد ساخته شده با رویکرد نانوتک بیشترین سهم مربوط به صنایع الکترونیک و دارو میباشد : مجموعا حدود 70% و سهم کمتر بازار صنایع نساجی، خودرو سازی، ساختمان و شهرسازی در بر میگیرد
نکته ذیل یکی از دلایل کمتر بودن این سهمه
نکته مهم در مورد تجاری سازی محصولات عمر مفید محصول سخته شده است ؛ به استثنای مواردی حتی الامکان باید از ازدیاد عمر مفید جلوگیری شده ، محصول پس از مدت مشخصی غیرقابل استفاده گردد، در غیر این صورت مطمئنا شرکت تولید کننده ورشکست خواهد شد.
برای مثال با استفاده از فناوری نانو و کاربردهای آن در صنعت پلیمر میتوان لاستیکهایی با عمر بسیار بالا و مقاوم در برابر تهیه کرد، استفاده کارخانه از چنین لاستیکهایی برای خودروهای شخصی معمولی حماقت محضه اما برای سوپر اتومبیلها نیازی ضروریه
پیشنهاد میکنم برای بهتر متوجه شدن منظور فیلم the man in the white suit ببینید متعلق به عهد دقیانوسه
mackendrick_white_suit.jpg

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه