• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آمفوتر

• شروع کننده موضوع

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام
در مورد آمفوتر ها چیزی شنیدید؟ ( آمفوتر )
به نظر شما از چنین موادی چه استفاده ای میشه کرد؟
و چرا خواص اونا بسته بهPH محیط متغیره؟

• لایک
امتیازات: NEO

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
پاسخ : آمفوتر

فلزات سرب - آلومینیوم - روی - قلع - کروم و برلیم = اکسیدها و هیدروکسیدهای اونا آمفوتر به حساب میان
شیمی پیش 2 فصل 3 (اسیدها و بازها)
برای راحتی کار تو تست زدن میتونی به صورت : فلزات سارقک برلیم ازش مخفف بسازی تا تا آخر عمر یادت نره

closeman

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
مشهد
دانشگاه
ازاد:-""
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

کروم هم مطمعنين آمفوتر هستش؟؟؟؟
علاوه بر سارق(سرب،آلومينيوم،روي،قلع)و بريليم H2O و يون هاي منفي داراي هيدروژن و آمينو اسيد ها هم آمفوترن
آمفوتر ها هم ميتونن پروتن بگيرن هم از دست بدن و اين بستگي ب محيطي داره ک توش آمفوتر هستش!مثلا وقتي با يم باز واکنش ميده ب صورت يک اسيد عمل ميکن...
من جايي راجع ب موارد استفادشون چيزي نخوندم،اما فکر ميکنم تا حدودي ميتونن مثل يک شناساگر عمل کنن ه اسيد و بازو تشخيص بديم!البته گفتم ک جايي نخوندم و اين فقط نظرمه!

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از close :
کروم هم مطمعنين آمفوتر هستش؟؟؟؟
علاوه بر سارق(سرب،آلومينيوم،روي،قلع)و بريليم H2O و يون هاي منفي داراي هيدروژن و آمينو اسيد ها هم آمفوترن
آمفوتر ها هم ميتونن پروتن بگيرن هم از دست بدن و اين بستگي ب محيطي داره ک توش آمفوتر هستش!مثلا وقتي با يم باز واکنش ميده ب صورت يک اسيد عمل ميکن...
من جايي راجع ب موارد استفادشون چيزي نخوندم،اما فکر ميکنم تا حدودي ميتونن مثل يک شناساگر عمل کنن ه اسيد و بازو تشخيص بديم!البته گفتم ک جايي نخوندم و اين فقط نظرمه!

بله کروم هم آمفوتره
در مورد دلیل آمفوتر بودن آمینو اسیدها :
آمینواسیدها هم دارای گروه کربوکسیل (اسیدی) و هم آمینی (بازی) هستن برای همین این دسته از ترکیبات آلی آمفوتر به حساب میان
احتمالا شناساگر ها هم آمفوترن
دلیل : چون اغلبشون تو محیط های اسیدی و بازی و خنثی به رنگ های مختلف دیده میشن و از اونجایی که تغییر رنگ هم یکی از نشانه های وقوع واکنشه و واکنش یه ماده با اسید و باز هم جزو خاصیت آمفوتر هاست پس میشه گفت که شناساگر ها هم آمفوتر ان

closeman

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
مشهد
دانشگاه
ازاد:-""
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

من هريس و اسکوگ و شيمي 4 رو دوباره نگاه کردم،اما نامي از کروم بعنوان آمفوتر نديدم!ميشه بگين منبعتون وا3اينکه ميگين کروم آمفوترو چيه؟!
الآن شما ميگين مثلا فنول فتالين آمفوتره؟؟!!؟!شايد بتونيم بگيم آمفوترها ميتونن شناساگر محسوب بشن،اما همه ي شناساگر ها آمفوتر نيستن!به گفته ي حرف خودتون اگه فنول فتالين آمفوتر باشه پس در محيط اسيدي هم بايد با اسيد واکنش بده ديگه،نه؟!پس چرا واکنشي رخ نميده؟!؟!
ي چيزه ديگه: تاحالا من هيچ جا نشنيدم و نديدم ک بگن مثلا يکي از آمفوتر ها،ميتونه ب عنوانه شناساگر هم عمل کنه!البته...شايد اين ب اين دليل باشه ک آمفوتر ها نوع واکنششون با واکنش شناساگرا متفاوته و تغيير رنگي ايجاد نميکنن!
يکم گيج شدم!آمفوتر گاهي اسيد گاهي بازه!شناساگر بسته ب محدوده ي pH اسيد و باز بودن رو نشون ميده،ي سوال!الآن خود شناساگرا اسيدن يا باز؟؟؟؟!؟؟!

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

گاج سفید صفحه 716 :
فلزات سرب آلومینیوم روی قلع وکروم (سارقک) آمفوتراند ....
در ضمن پست من رو درست بخون . من گفتم اغلب شناساگر ها میتونن آمفوتر هم باشن . نگفتم همشون
من این احتمال رو دادم که چون بعضی شناساگر ها در محیط های اسیدی و بازی به رنگ های مختلف دیده میشن پس میتونیم احتمال آمفوتر بودن رو برای اون دسته از شناساگر ها در نظر بگیریم !

amirhoseinm

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
بروجرد

یه دونشو دارید جا میندازید بریلیم آب سرب آلومینیوم روی قلع کروم

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی