• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرتی به نام باهوش بودن ایرانی ها

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی
پاسخ : چرتی به نام باهوش بودن ایرانی ها

من یک مستند تخصصی در مورد هوش دیدم تقریبا به انسان های معمولی (نه نوابغ یا کودن ها که واقعا برجسته اند ) نمیشه لفض کم هوش یا باهوش اطلاق کرد و تعریف هوش واقع سخت است
هوش انواع مختلف دارد و هرکس در یک زمینه باهوش یا تیزهوش است
مهم این است که ما اگر یک انسان معمولی هم باشیم می توانیم از همان ظرفیتی که داریم استفاده کنیم و از خیلی از به اصطلاح تیزهوش ها جلو بزنیم
باهوش تر آن کسی است که بلد است از هوشش به نحو احسن استفاده کند

sill

Sill
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
حکیم
رشته دانشگاه
بیوشیمی

ایرانی ها هرچند در تمام دنیا پخش باشند باز هم ایرانی اند پس نمی شه هوش اونهایی رو که خارج از ایران هستن رو از مجموع هوش در ایران کم کرد وبعد میانگین گرفت!(قابل توجه بعضیا... :) )

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

آخه هر چی باشه مشخص نیست که جامعه آماری که از ایرانی ها انتخاب شده یه جامعه آماری کامل بوده و نتایج صحیح میده... .

ولی در هر حال چیزی که هست نمیشه گفت که حتما ایرانی ها هوششون خوبه....نه شاید میانگین باشن ...شاید هم یکم از میانگین بهتر...ولی دلیلی نداره تو 20 تای اول باشن.

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نظره من کم دارید کم می گیرید!

آخه درسته یکم خودمون رو(یکم که چه عرض کنم زیاد :D) اما خوب دیگه اینطوری هم که شما میگید نیس!

ولی این میانگین هوشی رو درست گرفتن؟ 84؟ آخه 84 خیلی کمه یعنی ما انقدر خنگ یا عقب مانده ذهنی تو کشور داریم؟ :O

Magnetic

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان
مدال المپیاد
ریاضی.شیمی و فیزیک در حد بسیار مقدماتی

بنظر من ایرانی ها IQ شون بالاست اما EQ شون پایینه.
به خاطر همینه که خارجیا اینقدر خوب پیشرفت می کنن ولی ایرانیا نه.

sill

Sill
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
حکیم
رشته دانشگاه
بیوشیمی

هوش علت پیشرفت نیست نمی شه پیشرفت کم رو پای خنگی گذاشت!
پیشرفت به برنامه ریزی و مدیریت و دانش ودر وهله اخر هوش رهبر هر جامعه بستگی داره.
هوش رو می شه تو منازعات سیاسی واقتصادی دید یا تو بحث های علمی یا حتی تو گفتمان ها ورزنگی های روز مرّه!
کجا دیدین یه امریکایی یا کره ای یا چینی طوری تحریم ها رو بپیچن که بتونن از المان بوئینگ بخرن؟!

parvsafa

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دانشگاه تهران
شهر
شیراز
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
معدن

مطمئنا نژاد ایرانی با هوش ترین نیست چرا که همانگونه که در تاریخ باستان خواندیم. هنگامیکه اوضاع جوی ناسازگار شد ایرانی ها به سمت جنوب کو چ کردند. ایستادگی نکردندو نخواستن مشکلات پیش امده را حل کنند .بلکه از ان فرار کردند. همین روحیه اکنون نیز مشاهده می شود

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نظر من اين غير منطقيه؛ تا اون جايي كه من ميدونم از هشتاد و پنج به پايين كند ذهن به حساب مياد. چطور ممكنه همچين چيزي؟ ما اين همه آدم باهوش داريم

eyekay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی قم،علامه حلی تهران
شهر
قم،تهران
مدال المپیاد
مدال نقره ی المپیاد ریاضی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

عزیزان هوش انواع مختلفی داره یعنی چی؟منظور زننده ی تاپیک آی کیو یا هوش ریاضی بوده،پس بحثو اینجوری منحرف نکنید،دوما ما اصلا تو کشورمون سنجش ضریب هوشی به طور رسمی و همگانی نداریم که بخوایم آمار صریب هوشی مردم کشورمونو داشته باشیم،تا حالا از چند تا از شما تست ضریب هوشی گرفتن ؟تقریبا هیچکس،و سوما مگه اینجور چیزا نطری هستش که بگیم به نظر ما ایرانیا باهوشن یا خنگن به نظر من !!!ولی در حالت کلی نباید با بقیه فرق بکنن،میگید تو دانشگاه های تاپ دنیا ایرانی زیاده،یا آدم با شغل مهم تو دنیا که ایرانی باشه زیاده ،همه ی حرفاتون درسته ولی به همون اندازه که ایرانی هست مردم کشور های دیگه ام هستن،دانشگاه های آمریکا پر هندی و چینیه،تعداد شرکت های معروف تو دنیا کم نیست ،تعداد پرسنلی که دارن ام کم نیست ،پس بعید نیست یه تعدادی ایرانی ام اونجا باشن،ولی خب اینطوری ام نیست که ایران اصلا نخبه نداشته باشه،ایران نخبه داره مثلا مریم میرزاخانی و ... داره ،چیز عجیبی نیست ،هر کشور آدم های اینجوری داره،
یه مجله چاپ دانشگاه تهران داشتم،توش آمار چاپ مقالات علمی تو مجلات معتبر بود،تعداد مقالات عربستان از ایران بیشتر بود،همین عربایی که مسخره می کنیم،فکر کنم ایران تو هرچی اول نباشه تو توهم اول باشه

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

در یکسری بررسی ها معیار روی پیشرفت و تکنولوژی اون کشوره
نه جامعه اماری و تست هوش ریون!

بر اساس یکی از همین مقایسه ها ها هرچه از غرب به شرق می رویم هوش بیشتر می شود....

kavir

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نسترنگار :
من میگم اگر ایرانی ها (خصوصا تهرانی ها) باهوش نبودن که 6 تا مرکز فرزانگان و 5 تا (درست میگم) علامه حلی نداشتیم که؟ :D داشتیم؟
اینو می بینی ولی حواست به این نیس که خیلیا اصن حقشون قبولی تو سیستم سمپاد نبوده؟؟
مطمئنا شما هم خیلیا رو دیدین که کف کردین چطوری اینا به خودشون میگن تیزهوش...
ادم چیزیو قبول می کنه که خوشش میاد بشنوه...یکی میگه باهوشیم دومی هم حال می کنه میگه چرا که نه...

iqهم ژنتیکیه و هم تحت تاثیر محیطه،یعنی تا یه سنی (فک کنم 10 سالگی) قابل تغییره...کنار این حرفا بحث استفاده از هوش هم پیش میاد
که با این اوصاف فک نمی کنم 84 واسه یه کشور جهان سومی که خیلی پیشرفته نیس خیلی بد باشه

Weeping Angel

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

در این که ایرانیا باهوشن که شکی نیست.
با این فشاری که تو دوره ی دبیرستان و راهنمایی میارن پاره آجر هم باهوش میشه.
ولی این که آیا این هوش در ایران میمونن یه مساله دیگست و این که آیا ایران باهوشه!
من دارم می بینم خنگ ترین بچه های مدرسمون خارجن بعد تو توقع داری باهوشاش بمونن؟!

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

بله به نظر منم موضوع اصلی اینه که چقدر باهوش در کشور میمونن و چقدر میرن ؟

کلّا افراد باهوش کم نداریم ؛ موضوع اینه که واقعا سیستم آموزش کشور جوریه که هوش اینا دُرُست و حسابی ازش استفاده میشه و هدایت میشه یا اینکه نه ؟ :|

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

به نقل از آناهید :
من تازگی به این نتیجه رسیدم که سطح دانش مردم یه جامعه خیلی بیشتر از هوششون میتونه مهم باشه.
و این که مردم ما متأسفانه به شدت سطح دانششون پایینه.
با این هم که ما خودمونو خیلی بزرگ میبینیم و ... خیلی موافقم و آخرسر نتیجه ـش این میشه که انگیزه ـمونو از دست میدیم. همین!
ضمنا، خیلی از مردم ما از بیماری های روانی رنج میبرن که باعث میشه استعدادهاشون و بهرا هوششیشون پایین بیاد.
این که ما باهوشیم یا نیستیم زیاد مهم نیست. مهم اینه که سطح سوادمونو بالا ببریم، مطالعه مونو بیشتر کنیم و واقع بین باشیم.
باهاتون كاملا موافقم .اما فكر مي كنم اين كه از اين هوش چه طور و در چه جهتي استفاده بشه خيلي مهم تره تا اين كه ميزانش چقدر باشه .
ميشناسم كسايي رو كه در زمينه هايي واقعا نابغه اند ولي ازش درست استفاده نمي كنن پس چه طور بايد كشف بشن؟
ايراني ها واقعا باهوشن اما اين هوششون رو روي يك مسئله متمركز نمي كنن و به اصطلاح چند تا هندونه رو با هم بلند مي كنن كه البته مسلما به ندرت پيش مياد اين كار ثمربخش باشه .
بعدش هم اين امار رو كي و بر چه اساسي ارائه كرده؟ واقعا معتبره ؟ من كه شكه شدم :O

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

جايگاه ايرانيان در ضريب هوشي مردم جهان

عصر ايران – " اينكه ايرانيان باهوش ترين مردم جهان " هستند در سال هاي گذشته تقريبا تبديل به ضرب المثلي معروف ميان ايرانيان شده است ، اما اين در حالي است كه اگر نتايج تحقيقات انجام شده در اين باره توسط دانشمندان انجام شده ، مطالعه شود ابطال اين گزاره ثابت مي شود .

در واقع طبق تخقيقات علمي دانشمندان ما ايراني ها نه تنها گل سر سبد هوش در دنيا نيستيم بلكه جايگاهي متوسط در جهان داريم و ميلياردها نفر در جهان ضريب هوشي بالاتري از ما دارند .

"ريچارد لين " روانشناس و استاد 81 ساله دانشگاه اولستر بريتانيا در كتابي كه در سال 2006 انتشار داد نتايج تحقيقات خود را در اين باره منتشر ساخته است .

وي كه متخصص مطالعه بر روي تاثير دو متغير " نژاد " و " هوش " بر روي يكديگر است ، در كتاب خود وضعيت ضريب هوشي مردم جهان را با توجه به نژاد بررسي كرده و به اين نتيجه رسيده كه باهوش ترين مردم جهان با ضريب هوشي 105 و بالاتر مردم كشورهاي شرق آسيا ( چين ، كره شمالي و جنوبي و ژاپن ) هستند .

در رده مياني كشورهاي اروپايي ، روسيه ، آسياي مركزي و قفقاز و حتي مغولستان قرار مي گيرند كه متوسط ضريب هوشي آنها 90 تا 100 است .

ايرانيان به همراه تمامي كشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا ، هند ، پاكستان و كشورهاي آسياي جنوبي و نيز دو قاره آمريكاي شمالي و جنوبي در رده مياني يعني با ضريب هوشي 85 تا 90 قرار مي گيرند.

جايگاه چهارم از آن كشورهاي آفريقايي است كه ضريب هوشي آنها 70 تا 80 است و مردم اقيانوسيه ( استراليا ) و كشور آفريقايي بوتسوانا ، با دارا بودن كمترين ميزان ضريب هوشي يعني ضريب هوشي 60 تا 70 در آخرين رده قرار مي گيرند.

همچنين در تحقيقات پروفسور لين مشخص شده است كه متوسط ضريب هوشي مردم دنيا رو به كاهش است . متوسط ضريب هوشي مردم جهان در سال 1950 بالاي 91 بوده است ولي تحقيقات پروفسور لين نشان مي دهد كه اين ضريب در سال 2050 به 86 كاهش خواهد يافت.
دلايل اين امر مي تواند متعدد باشد اما پيشرفت تكنولوژي و وابستگي به ماشين و تكنولوژي هاي مدرن به جاي حفظ كردن و استفاده از مغز ، مي تواند يكي از دلايل كم كاري مغز انسان ها باشد.

خبر واسه خیلی وقت پیشه ک خونده بودم

ashkan-raessi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان شهيد بهشتي اهواز
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
جندی شاپور اهواز
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از محمّد :
آقاجان این حرف رو از ذهنتون بیرون کنید که ایرانی ها باهوش هستند و نمیدونم خیلی مخ هستند و فلان درصد کارمندان ناسا ایرانی هستند و نمیدونم ما مریم میرزاخانی داریم و ... . خیلی صادقانه عرض کنم این یک حرف کاملا مزخرفه !
شما یک منبع معتبر تو دنیا پیدا کن که رتبه هوش ایرانی ها پایین 20 باشه. ما حتی تو 20 کشور اول هم نیستیم.

ما ایرانی ها اونقدرا هم که فکر میکنیم باهوش نیستیم ، البته شاید حقه باز های خوبی باشیم !
مادر من يك روانشناسه،درجه هوشي من 136 بود.زماني كه آموزش و پرورش ما اين قدر مزخرف باشه و خلاقيت همه ي دانش آموزان كور بشه معلومه كه با مشكل مواجه ميشيم.
كسايي هم كه ميخواهند خلاقيتشان كور نشه،نمرات شان بد ميشه،كنكور در نمي آيند،بعد هم ميرن كانادا،استراليا،آلمان،انگلستان و...(وشايد روزي افغانستان)

CC.CO-ED

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان نیشابور
شهر
نیشابور

به نقل از مــُـنـــا :
اقا محمد میگه!بقال محل شما بلده کارت تلفنو یه کاری کنه که از ساعت کارته کم نشه؟!
من اینجا به یک نکته هم اشاره کنم که هوش ایرانیا رو به کاهشه!ینی داریم خنگ میشیم ولی در این که در زمان های خیلی دور ایرانیا شاخ بودن هیچ شکی نیست!ایرانیان باستان جزء اولین تمدن های باهوش بودن!ولی الان خنگ داریم میشیم! :D
خب من طور دیگه ای فک میکنم.
ب نظر من ما خنگ نممیشیم و نیستیم فقط متاسفانه از موش و ذهن و خلاقیتمون استفاده نمیکنیم یا در راه غلط استفاده میکنیم.
هم چنین بیشتر از اینکه مخمون کار کنه،دهنامون کار میکنه.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

به نظرم این یه حرف کاملا اشتباهه نه تنها برای ایران بلکه در مورد هر کشوری .
نمیشه گفت یه کشوری مردمش به طور کلی باهوش ترن چون ما انواع زیادی از هوش داریم .
تنها دسته بندی که میتونیم بکنیم اینه که مثلا آی کیو توی فلان کشور بالاتره اما نمی تونیم بگیم مردم این کشور باهوش ترن
چون هر انسانی در چند زمینه هوش بالا داره بنابراین هر کشوری ممکنه به طور میانگین توی یکی از انواع هوش ها بالاتر باشه .

sogolii

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حالا فرزانگان يه شماره يي ماله ط
شهر
طهران
مدال المپیاد
المپياد شيمي مي خونم

آخه ما كللا ملت تو جوي هستيم من نميگم كارمند ايراني تو ناسا نداريم داريم ولي كمه انقد نيست كه ما مثلا چند نفر رو با 72 ميليون نفرمون ييكي بدونبم

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

آمریکاییه باهوش تره چون نوابغ جهان رو جمع کرده براش کار می کنند