• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه خاطرات خود را بنویسیم؟

• شروع کننده موضوع

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام
تا حالا شده که بخواین خاطراتتونو بیان کنید و ندونید چطور باید اینکارو انجام بدید؟
تا حالا شده که روش بیان یه خاطره براتون خیلی جذاب باشه و سعی کنید که بیانتونو شبیهه اون کنید؟
کلید همه ی اینا یادگیری روش خاطره نویسیه
کارایی که برای نوشتن یه خاطره باید انجام داد به نقل سایت علمی دانشجویان ایران عبارتند از:
الف سوژه
1امروز چه اتفاق مهمی براي من افتاد که نظرم را به خود جلب کرد؟ .
2چرا این اتفاق در ذهن من ماندگار شد و نقطۀ قوت آن کجا بود؟
•نویسنده خاطره باید در هنگام نوشتن، به پرسش شماره 2 دقت بیشتري کند و بکوشد نقطه قوت کار را که سبب ماندگار شدن آن در
ذهن خود شده است، پر رنگ تر نماید تا بتواند وجود این خاطره را توجیه کند و آن را در ذهن مخاطب خود نیز ماندگار سازد .
ب راوي
نویسنده بهتر است پس از یافتن سوژه مورد نظر خود، براي نگارش خاطره، نوع راوي را هم به نسبت خاطره و متناسب با موضوع آن تعیین کند.راوي سهیم در ماجرا نمی تواند ذهنیت ها و ویژگی هاي روحی خود را بیان کند، زیرا در این صورت کار بسیار غیر قابل باور خواهد بود؛ درصورتی که اگر راوي شخصیتی ناظر بر ماجرا باشد و از شخصیت اصلی خاطره متمایز باشد، می تواند در خلال شرح حوادث، ویژگی هاي روحی و فکري شخصیت اصلی خاطره را نیز شکافته، او را روانکاوي کند تا به این وسیله خواننده را بیشتر درگیر خاطرة خود کند .
ج نوع خاطره
در این بخش، نویسنده باید با توجه به موضوع، کلی نگر و جزئی نگر بودن خاطرة خود را مشخص کند و آن را در یکی از این دو قالب به رشتۀ تحریر درآورد .
اگر خاطرة او داراي حادثۀ نادر و جذابی باشد، باید با کم کردن شاخ و برگ روایت، نقش حوادث را برجسته کند و خاطره را به صورت کلی نگر بنویسد .
اگر هم خاطره اش نسبتاً عادي و معمولی باشد، می تواند با دقت در جزئیات صحنه ها، فضاسازي هاي ماهرانه و شناساندن شخصیت هاي خاطره براي مخاطب، ضعف ( اندك بودن سیر حوادث )را بپوشاند .
د آغار خاطره
نویسنده خاطره می تواند به چند روش خاطره را شروع کند؛ روش هایی که حتی شما هم می توانید پدید آورندة برخی از آنها باشید. اما براي آن که بتوانید تا هنگامی که به پختگی نسبی در این کار دست می یابید، به سادگی خاطره اي را که در ذهنتان وجود دارد بر کاغذ بیاورید،چند نمونه از روش هاي آغاز نوشتن خاطره را ذکر می کنیم، اما شما ملزم به استفاده از این روش ها نیستید .

• شروع کننده موضوع

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : خاطره نویسی

شروع به کمک عبارت هاي کلیشه اي
همیشه بین زمان تصمیم گیري براي نوشتن و زمان قلم به دست گرفتن، فاصله اي هست که باید سعی کنید آن را به حداقل برسانید. اگر
این فاصله زمانی زیاد شود، سبب تنبلی، سستی اراده و دور افتادن از موضوع مورد نظر جهت نوشتن می شود.براي جلوگیري از این کار وکم کردن فاصله می توانید فعلاً از برخی عبارت هاي کلیشه اي براي شروع خاطره استفاده کنید تا مشکل شروع نوشتن را نداشته باشید .
عبارت هایی که می توانید براي شروع خاطره از آنها استفاده کنید، اینها هستند :
1استفاده از یک زمان .سال 58 بود » یا « صبح بود
2استفاده از یک صحنۀ ساکن و سپس جان بخشیدن به آن:من و مجید لب شط نشسته بودیم که...
3استفاده از یک رویداد تاریخی .در جریان جنگ تحمیلی...
4استفاده از یک مقطع سنی تحصیلی. کلاس اول ابتدایی بودم...
5استفاده از وضعیت هوا. سه روز متوالی برف باریده بود...
6استفاده از یک مقدمه.کار کردن در یک مدرسه استثنایی مشکل است اما به انسان آرامش و رضایت خاطر می دهد. در یکی از مدارس استثنایی تهران کار می کردم...
7استفاده از یک توضیح مختصر.چهار سال اسیر بودم . یک روز در زندان...
8معرفی یک شخصیت.موجود عجیبی بود. اسمش رضا بود...
9استفاده از یک اتفاق.در سال 1360 در شهداد کرمان زلزله شدیدي رخ داد...
10 استفاده از مکان.نزدیک مرز عراق بودیم...
11 استفاده از یک توصیف یا صحنه پردازي.بادي سرد زوزه کشان خودش را به پنجره کلاس می زد که به جاي شیشه با مقوا بسته شده بود...
12 یادش بخیر آن روزها...
13 یادم می آید که … .
14 هیچ وقت یادم نمی رود … .
15 در خاطرم هست که…

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی
پاسخ : چگونه خاطرات خود را بنویسیم؟

من اصلا به این چیزا فک نمی کنم :D
کلا خودکارو که می گیرم دستم، همین جوری خود به خود میاد خودش!!!
بعد دیگه به زور خودکارو از دست خودم می گیرم!!!

negar.mr

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ٢
شهر
اهواز
دانشگاه
علوم پزشكي فسا
رشته دانشگاه
پزشكي

*sRina * جون ممنون...
ان شا... بتونم همیشه بنویسم...
منم بعضی وقتا هرچی تلاش میکنم نمیتونم یه کلمه هم بنویسم...
ولی بعضی وقتا بسیار جو گیر میشم و دیگه ول نمیکنم... دی:

• شروع کننده موضوع

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از mahshid_f :
من اصلا به این چیزا فک نمی کنم :D
کلا خودکارو که می گیرم دستم، همین جوری خود به خود میاد خودش!!!
بعد دیگه به زور خودکارو از دست خودم می گیرم!!!
به نقل از negar.mr :
*sRina * جون ممنون...
ان شا... بتونم همیشه بنویسم...
منم بعضی وقتا هرچی تلاش میکنم نمیتونم یه کلمه هم بنویسم...
ولی بعضی وقتا بسیار جو گیر میشم و دیگه ول نمیکنم... دی:
منم جوگیر میشم کلی مینویسم ولی این مالِ موقع هایی یه که باید بنویسید و نمیشه!خیلی با این مشکل برخورد کردم!
×احتمالاً اگه در حد اپسیلون استقبال بشه کارگاه خاطره نویسیه خیلی خوبی میشه داشت توی همین تاپیک-که اصن خاطره چی هست و به چه دردی میخوره!واینکه چیکار میشه کرد برای بهتر شدن و علمی شدن یه خاطره نویسی×

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

بنظر من مُهمترین چیزی که می تونه خاطره یا کلن هر نوشته ای رو خوندنی کنه بی سانسور و تغییر نوشتنه و لحظه به لحظه نوشتن. تَظاهر و ننوشتن اون چیزی که واقعا اتفاق افتاده و حسش کردین نوشته رو کِسِل می کنه . طوری که بعدا خودتونَم از خوندنش خسته می شین .من امتحان کَردَم!

elahe s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان

به نظر من خاطره رو باید به صورت طنز نوشت که خواننده یا همون خودمون از خوندنش لذت ببریم! به نظر من مخاطب هم باید دفتر خاطراتمون باشه مثلا اینجوری شروع بشه:دفتر خاطرات عزیزم یا چیزای دیگه! و بعدش با دفتر حرف بزنیم و برای اون بنویسیم انگار بهترین دوستمونه! خاطره باید به زبان عامیانه نوشته بشه تا جذاب بشه!
اینا نظر من بود ولی شاید برا شما مسخره باشه :-" :-" :-"

F@temeh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـــان
شهر
کاشـــان
مدال المپیاد
مرحله اول ریاضی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
سخت افزار

به نقل از elahe s :
به نظر من خاطره رو باید به صورت طنز نوشت که خواننده یا همون خودمون از خوندنش لذت ببریم! به نظر من مخاطب هم باید دفتر خاطراتمون باشه مثلا اینجوری شروع بشه:دفتر خاطرات عزیزم یا چیزای دیگه! و بعدش با دفتر حرف بزنیم و برای اون بنویسیم انگار بهترین دوستمونه! خاطره باید به زبان عامیانه نوشته بشه تا جذاب بشه!
اینا نظر من بود ولی شاید برا شما مسخره باشه :-" :-" :-"
آره...من دقیقا خاطراتمو اینجوری شروع میکنم...تازه وقتی دفترم تموم میشه بهش میگم تو دفتر خوبی بودی و اینا :D
یه چیز دیگه...خاطره نباید صرفن یه چیزی باشه که بنویسیم و تند تند رد بشیم ...باید توش از تشبیه و جمله های طنزو اینا باشه.یا هر احساسی که موقع نوشتن داری باید بنویسی...مثلا بگی الان که دارم این خاطره رو مینویسم هنذفری تو گوشمه و داره این آهنگ و میخونه...
چون وقتی چندسال بعد دوباره اون خاطره رو میخونی اون لحظه ای که داشتی اونو مینوشتی هم یادت بیاد...اینجوری باحال تره!! (;

f.gh

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم اباد

من عادت دارم تمام خاطراتم رو جزء به جزء بنویسم گاهی وقتا میشه خاطرات یه روزم بیش تر از چندین صفحه میشه ،به نظر من برای خاطرات نوشتن اصلا لازم به فکر کردن نیست ،اگه خاطره داشته باشی خودش خود به خود روی کاغذ میاد،اما گاهی وقتا از خاطراتم اون قدر متنفر میشم که دفترم رو سریع میسوزونمش. :((

SHINE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
تهران

به نظر من اگه خاطره واقعا چيز مهمي باشه که تو ذهنت بمونه تا قلم دستت بگيري مينويسي و نميتوني خودتو کنترل کني
اما بازم عالي بود و راهکارهاي خوبي رو داشت عزيزم x:

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نظر من آدم وقتی شروع به نوشتن خاطره مبکنه خواه ناخواه اکثر این نکته ها رو رعاایت میکنه چه خودش متوجه بشه چه متوجه نشه !
من خودم همین جوریم! ;))

novanda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6 - فرزانگان امام رضا
شهر
تهران-لاهیجان

من اکثر خاطراتم زنجیره ایه بد میخوام یکی رو تعریف کنم باید قبلیو بعدی هم بگم و کلی میشه! چ جوری میتونم خلاصه ترش کنم؟؟

Dawn

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
تهران

اگه وقتی خاطره مینویسیم مثل یه نامه اگه بنویسیم حس میکنیم داریم به یکی تعریف میکنیم ادم خیلی سبک میشه

koorosh.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
امیر کبیر (پلی تکنیک)

از بهترین اتفاقات جریان نوشتن خاطرات و افکار، وقتیه که یک ماه بعد، یک سال بعد، می خونید اونها رو. هم حس های خوب داره و هم حس های بد، بعضی هاشو عمدا نمی خونید و ازش فرار می کنید، خیلی موقعام خودتون رو مسخره می کنید که چه احمقی بودید.
نوشتنتون هم هی بهتر و بهتر می شه و اگر روزی مردید حداقلش اینه تو رزومه‌ی آخرتتون درج می کنید که خوب خاطره می نوشته.

aliabedini

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ریاضی کامپیوتر
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
برق

اگه یه راحت شروع کنی خیلی زیاد مینویسی

بهترین کار اینه که همه کاراتو بکنی و با خودت بگی حالا n ساعت بیکارم بعد بشین بنویس
این راه تضمینیه

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

سبک های خاصی نداره؟ :D X_X
به نظرم یک نکته تو خاطره نویسی بمون کمک میکنه اینکه به خودمون قول بدیم فقط وفقط برای خودمون باشه اینطوری با فکرکردن به مخاطب ذوقمون وتخیلواینا کورنمیشه
>درمورد خودمون صرفا :-"<

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

به نقل از mosquito :
سبک های خاصی نداره؟ :D X_X
به نظرم یک نکته تو خاطره نویسی بمون کمک میکنه اینکه به خودمون قول بدیم فقط وفقط برای خودمون باشه اینطوری با فکرکردن به مخاطب ذوقمون وتخیلواینا کورنمیشه
>درمورد خودمون صرفا :-"<

ولی گاهی ( فقط گاهی ) اینکه به مخاطب فکر کنی باعث میشه بهتر بنویسی و وقتی بعد ها میخونی میگی چه خوب شد اینجوری نوشتم و ...

ولی آره قبول دارم اکثر مواقع به اینکه برا خودت داری مینویسی فکر کنی خیلی بهتره

و چه بهتره که موقع نوشتن بدونی که مخاطبت هم خودتی ...

• شروع کننده موضوع

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام

خاطره نوشتن و نوع خاطره و سبكش خيلى خيلى بستگى به هدف خاطره نويسى داره
يه وقتايى صرفا داريم خاطره مينويسيم كه خالى شيم اينجور وقتا حتى جمله بنديم لازم نيست؛ خاطره ميتونه مجموعه ى يه سرى كلمه باشه كه ذهنمونو مشغول كردن
ولى يه وقتايى خاطره مينويسيم كه يه لحظه رو ثبت كنيم اينجور وقتا بايد خاطره رو طورى روايت كنيم كه يه فرد غايب با خوندنش همه ى مطلبو جزييات رو بتونه تصور كنه
اينطورى خودمونم بعد از مدتها وقتى بش برميگرديم حتى اگه چيزيم يادمون نباشه خاطره برامون بازسازى ميشه
سبك نگارش خاطره هم بايد به سبك نگارش خودمون توى اون برهه ى زمانى نزديك باشه؛اينم خودش يه خاطره ست كه هر زمان چطورى مينوشتيم

ریحان خاتون

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
استعدادهای درخشان فرزانگان
دانشگاه
بیرجند
رشته دانشگاه
علوم ازمایشگاهی

به نظر من مهم اینه که فقط و فقط احساس خودت رو بنویسی راست بنویسی و برای دل خودت نه برای دیگران و یا اینکه فکر کنی قرار کسی اون رو ببینه

poshkin

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
ایران
شهر
ایران
دانشگاه
سراسری
رشته دانشگاه
مدیریت

سلام .
لطفا یک خاطره با نگارش اصولی و صحیح و استاندارد در حد دو صفحه ای بذارین .
شدیدا نیاز دارم .
واقعا ممنون میشم اگه کسی این لطف رو بکنه .
و خیلی ممنون میشم اگه تو پیام خصوصی بفرستین.

بالا