• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مکتب ایرانی، اسلامی یا ایرانی-اسلامی

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
پاسخ : مکتب ایرانی، اسلامی یا ایرانی-اسلامی

جامعه اسلامی برای ایرانیان نیست چون اسلام دین ایرانیان نیست ودینی است که باحمله به ایران به ما تحمیل شده اگه درباره حرفام انتقادی دارین بگین تابهتون پاسخ بدم.

sasan bagheri maleki

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبايي
شهر
بناب
مدال المپیاد
مرحله اول المپياد زيست و شيمي
دانشگاه
علوم پزشكي تبريز
رشته دانشگاه
دندانپزشكي

شما مثل اینکه خیلی دلتون پره هاااا :Dاگه مملکت ما اسلامیه باید ادماشم مسلمون باشن ولی ...

ΔLi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
قائمشهر
مدال المپیاد
نجوم می خوندم اون زمان!
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Sevda Gholami :
ودینی است که باحمله به ایران به ما تحمیل شده
دين قابل تحميل شدن نيست.يني اون چيزي كه ميشه تحميل بشه دين نيست!
جامعه اسلامی برای ایرانیان نیست
يعني چي؟
اسلام دین ایرانیان نیست
يني ايراني وجود ندارد كه مسلمان باشد؟
اگه درباره حرفام انتقادی دارین بگین تابهتون پاسخ بدم.
گفتيم :))

alireza1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمـــــــــــنان

جامعه اسلامی برای ایرانیان نیست چون اسلام دین ایرانیان نیست ودینی است که باحمله به ایران به ما تحمیل شده اگه درباره حرفام انتقادی دارین بگین تابهتون پاسخ بدم.
دوست عزیز!
اول این که دین تحمیلی نیست چون طبق موازین اسلامی هرکس تو انتخاب دین آزاده.در زمان حضرت رسول هم یهودیان و مسیحیانی بودن که چون احترام مسلمین رو نگه میداشتن و توطئه ای نمیکردن،مث بقیه ی مردم زندگی میکردن؛حالا اگه کسی دینو تحمیل کرده باشه،نباید منت سر اسلام گذاشت؛بلکه اون آقا دین رو رعایت نکرده.
دوم این که دین محدود به منطقه ی جغرافیایی نیست که بگیم این دین مال فلان مردمه و مال فلان مردم نیست...
سوم: فرضا این که دین تو اون موقع تحمیلی بوده الآن که تحمیلی نیست(طبق اصل 12 و 13 قانون اساسی).
چهارم این که دین به قول شما تحمیلی اون موقع، اسلام شیعی نبوده(به این صورت که هست)
پنجم: شما میگی مردم دین تحمیلی رو قبول کردن نشون اینه که ایرانیان بی هویت ترین مردمن چون تن به یه اجبار دینی دادن و قدرت تصمیم گیری مستقل نداشتن.
و ششم: اگه دین تحمیلی باشه؛عشق و علاقه به پیامبر و ائمه اطهار و تمام ارزش هلی دینی که نمیتونه اجباری باشه...اساسا عشق و علاقه که تحمیلی نمیشه.
هفتم هم این که چه دین تحمیلی باشه چه نباشه،مردم تو سال 1358 توی یه همه‌پرسی آزاد نوع حکومتشونو انتخاب کردن و توی یه انتخابات، خبرگان قانون اساسی و تو یه رفراندوم دیگه هم به قانون اساسی شون رای دادن که مبتنی بر قوانین اسلامه.پس هم به مشروعیت نظامشون رای دادن و هم دو بار قانون اساسی شون رو تائید کردن(با جرئت میگم:هیچ جای دنیا چنین دمکراسی و آزادی در انتخابات وجود نداره که مردم دو بار قانون اساسی رو تائید کنن)

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

شما با این حرفتون دارین عقل و شعور ایرانیان رو زیر سوال می برید ، دارین می گین ایرانیان حتی برای اعتقاداتشون هم اختیار نداشتن و تا الان تاثیر حمله ی اعراب روشون مونده.....
نخیر.....
شاید شما اسلام رو قبول نداشته باشین ( گفتم شاید ) ، ولی بهتون اجازه نمی دم درباره مسلمونای ایرانی اینجوری حرف بزنید ، اسلام زوری نیست.....

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

مردمی که اون زمان توی اون همه پرسی شرکت کردن چقدر درباره ملیت وهویت ایرانیان اطلاعات داشتن آیا اگاهی واطلاعات مردم اون زمان باالان قابل مقایسه است؟
درضمن زهره جان به قول خودمان جنگ ایران وعراق هم تحمیلی بود وما ازکشورمان دفاع کردیم کسی گفتش که عقل وشعور مردم سال های 67 و68 و.... عقل وشعورنداشتن؟
منظورازتحمیلی بودن نبودن عقل وشعوریک ملت نیست فکرمی کردم منظورمنو بهترمتوجه بشین
اگه برای من فقط خودم مهم بودم درباره آزادی دین درایران درست می گین
امابرای من وامثال من فقط خودمان مهم نیستیم بلکه تمام مردم ایران مهم است که ازاین فراموشی بیرون بیان ویادشون بیاد که کی بودن؟
ایرانیان عرب نیستن. ماخیلی جلوترازعرب ها بودیم وهستیم اما الان تمام فرهنگ عربها توی کشورما اجرامیشه.

alireza1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمـــــــــــنان

اون مردم چه اطلاعی از هویت ایرانی داشتن یا نداشتن و حتی اگه همه شون بیسواد باشن باز هم رای دادن و سه بار هم اصول نظامشونو تائید کردن و باید به رای شون احترام گذاشت.این از مبانی اولیه دمکراسیه...
اون مثال جنگتون هم درست نیست...اتفاقا جنگ به ما تحمیل شد ولی ما که ازش استقبال نکردیم.اتفاقا مقابله به مثل کردیم تا از عقیده و شرف و ناموسمون دفاع کنیم ولی اگه اونطور باشه که شما میگین،اعراب ایدئولوژیشونو به ما تحمیل کردن و ما هم استقبال کردیم...این دو مسئله نه تنها شباهتی به هم ندارن بلکه متضاد هم هستن!
در ضمن من هفت تا دلیل براتون نوشتم.کم لطفیه اگه فقط به یکیش توجه کنین

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

به نقل از alireza1 :
اون مردم چه اطلاعی از هویت ایرانی داشتن یا نداشتن و حتی اگه همه شون بیسواد باشن باز هم رای دادن و سه بار هم اصول نظامشونو تائید کردن و باید به رای شون احترام گذاشت.این از مبانی اولیه دمکراسیه...
اون مثال جنگتون هم درست نیست...اتفاقا جنگ به ما تحمیل شد ولی ما که ازش استقبال نکردیم.اتفاقا مقابله به مثل کردیم تا از عقیده و شرف و ناموسمون دفاع کنیم ولی اگه اونطور باشه که شما میگین،اعراب ایدئولوژیشونو به ما تحمیل کردن و ما هم استقبال کردیم...این دو مسئله نه تنها شباهتی به هم ندارن بلکه متضاد هم هستن!
در ضمن من هفت تا دلیل براتون نوشتم.کم لطفیه اگه فقط به یکیش توجه کنین

رهبری که برای انقلاب مردم ایران انتخاب کردن وقتی وارد بهشت زهرا شد گفت مردم ایران نمیخوان سلطنتی رو که 50 سال پیش بنیان گذاری شده داشته باشن اونا باید خودشون راهشونو وسرنوشت مملکتشونو انتخاب کنن وبعدش قرار شد که همه پرسی برگزار بشه...

کسی که دم ازدموکراسی میزنی حالا من میگم مردمی 34 سال پیش نظامی رو انتخاب کردن حالا نسلهای بعدی میخوان خودشون برای سرنوشت کشورشون تصمیم بگیرن...
مگه این حرف خودتون نیست؟؟؟؟؟؟؟؟

cristiano

thisisajjad
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94

اگه درس اجرا بشه خیلی خوبه.
ولی الان دزدی گرگی اجرا میشه.
عدالت نیس.

shawn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرری
شهر
شهرری
مدال المپیاد
نقره شیمی

من جامعه ای رو دوست دارم که اگه بدون کار داشتن به کسی به هر شکلی جهان رو دور بزنم هیچ کسی بهم کاری نداشته باشه

ali_de457

KilaaliK
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام

کاش یه نظر سنجی هم اضافه میکردی
من حکومت غیر اسلامی رو ترجیح میدم چون آزادی بیشتر میشه
ولی راجع به با جامعه به نظرم اسلامی یا غیر اسلامی بودنش مهم نیست وقتی همه آزاد باشن
جامعه اسلامی یعنی اکثریت مسلمان باشن دیگه اگر این اکثریت مسلمان آزادی اقلیت غیر مسلمان رو از بین نبرن ترجیهی بر جامعه غیر اسلامی نداره

aksh90

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
پایتخت دود و آلودگی!

غیر اسلامی چون اونجا شعور منم مد نظره فعلا با این جامعه اسلامی که اقایون برامون ساختن کلا ماها شعور نداریم!شعور مختص بالایی هاس و میخوان با زور و شلاق ما بی شعورا رو به بهشت ببرن

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از naz moon :
سلام دوستان

میخوام بدونم نطرشما در مورد جامعه اسلامی چیه؟

نمیشه بر اساس دین جامعه رو قضاوت کرد ، اما به نظرم جامعه ای که در اون تعصبات مذهبی باشه ، به انحراف کشیده میشه البته نمیگم دین مشکلی داره ، بلکه تقدس بخشیدن به بعضی از افراد و ارگان ها که توسط دین هست میتونه موجب دردسرهای ثانوی بشه!
البته این برای همه ی ادیان صادق هست به نظرم!

شما معیار اسلامی بودن جامعه رو تو چی میدونین؟

دین قلبی مردم (نه دین شناسنامه ای) اسلام باشه

آیا اصلا دخالت دادن دین در سیاست درسته؟

به نظر من خیر ، چون همونطور که بالاتر گفتم تقدس بخشیدن به سیاست میتونه پیامد های ثانوی داشته باشه

آیا برای اینکه جامعه ای ایده آل باشه باید همه ی افراد یک دین ویک خدا داشته باشن؟

باز هم به نظر من خیر ، مثلاً کره جنوبی 50% مردمش بی دین هستند و اغلبشون به خدا اعتقادی ندارند! اما همونطور که میبینیم واقعاً جامعه ایده آل ی هست از لحاظ اقتصادی، رفاه و رضایت مردم ، بازار کار و صادرات و...

بالا