• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مکتب ایرانی، اسلامی یا ایرانی-اسلامی

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی
روزنامه خراسان مورخ 89/12/11 : اعضای کمیسیون .... مجلس طی بیانیه ای مخالفت خود را با ترویج مکتب ایرانی اعلام کردند. آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از این موضوع گفت اختصاص مبلغی از بیت المال برای ترویج مکتب ایرانی سبب تضییع بیت المال می شود. مکتب کشور ما مکتب اسلامی، مکتب علوی، مکتب محمدی است. مسئولان باید در پی ترویج مکتب اسلامی باشند...

روزنامه خراسان مورخ 89/12/19 : نماینده ی مردم تهران، علی مطهری در جلسه ی علنی روز چهارشنبه ی مجلس گفت: اگر همچنان به ترویج مکتب ایرانی پا فشاری شود، سوال کردن از رییس جمهور را در دستور کار خود قرار می دهیم.
وی افزود: به عنوان نمونه همه می دانیم که نوروز یکی از اعیاد اصیل ایرانیان بوده است اما اگر همین نوروز را به سبب تعصب نژادی به دیده ی افراط بنگریم و همچون آفای مشایی آن را یکی از شعائر ایرانی بدانیم و سخن از منشور نوروز به میان آوریم و از 12 رییس جمهور از جمله پادشاه اردن که مردمش علیه او تظاهرات می کنند برای برگزاری مراسم ویژه در تخت جمشید دعوت به عمل آوریم، مراسمی یادآور جشن های 2500 ساله شاهنشاهی ایران اشت که هزینه ی هنگفتی را تحمیل می کنند، انیها حکایت از خوابهایی دارد که برای انحراف انقلاب اسلامی دیده اند...

روزنامه خراسان مورخ 89/12/21 : نماینده استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان (آیت الله علم الهدی) گفت: ... تاکید برخی دولتمردان بر مکتب ایرانی و اصرار بر باستان گرایی و توجه بیش از حد به جشن نوروز افدامی نادرست است و این خط فکری مغایر ارزش هاست
... وی در خصوص برگزاری جشن نوروز که قرار بود با حضور سران برخی کشورها در تخت جمشید برگزار شود، اما به توصیه ی بزرگان مذکور تغییر کرده و قرار است در تهران برگزار شود، گفت: آنچه در حوزه فرهنگی توسط دولت در حال انجام است در مجموع برنامه ریزی منسجم دینی و ارزشی نیست.

و چندین نظر دیگه در خصوص همین موضوع.
نظر شما در مورد این نظرات چیه؟ من که می گم آخه چه اشکالی داره؟

• لایک
امتیازات: NEO

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
پاسخ : مکتب ایرانی، اسلامی یا ایرانی-اسلامی

به نظر من هیچ اشکالی نداره که ما تاریخ و فرهنگ خودمون رو با گرفتن جشن تویه تخت جمشید تبلیغ کنیم
نمیدونم اهل روزنامه هستی یا نه ولی چند ماهه پیش همزمان با اومدن منشور حقوق بشر کوروش به ایران یه مقاله درباره این واقعه چاپ شد که اسمش این بود :
منشور کوروش , همان بهتر که در موزه بریتانیا باشد !!!
خلاصش این بود که میراث فرهنگی بعد از کلی رایزنی با موزه ی مربوطه تویه انگلیس تونسته بود با اونا به توافق برسه که این منشور برای چند ماهی بیاد ایران و به ایران امانت داده بشه
در همین حین یکی از روحانیون خیلی با سواد و یه عده دیگه اومده بود و به این کار اعتراض کرده بود که چرا شما رفتین نماد استبداد و خودکامگی رو اوردین اینجا .
تو رو خدا ببین چی گفته نماد استبداد !!!
نویسنده این مقاله با قدرت نویسندگیش و صد البته سواد بیشترش چنان جوابی به این آقا و یه عده خاص داده بود که خوندنش واقعا خالی از لطف نیست
قصه منشور کوروش و این جماعت دقیقا مثل همین داستانیه که بالا نوشتی

sill

Sill
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
حکیم
رشته دانشگاه
بیوشیمی

بابا چه کاریه با هم می ریم مسجدی میشینیم مصلای امام دور همی یه نوروزه دیگه نباید که خرجش زیاد بشه(!!)
شوخی کردم بابا!
به نظر منم کار درستیه که توی تخت جمشید برگزار شه
اما آخه فکر کردین که این مجلسی ها اگر به اینا گیر ندن به چی گیر بدن؟

3ggerman

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

اساس رو بر این میذاریم که این نوشته ها نقل قول مستقیم باشه !

روزنامه خراسان مورخ 89/12/11 : اعضای کمیسیون .... مجلس طی بیانیه ای مخالفت خود را با ترویج مکتب ایرانی اعلام کردند. آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از این موضوع گفت اختصاص مبلغی از بیت المال برای ترویج مکتب ایرانی سبب تضییع بیت المال می شود. مکتب کشور ما مکتب اسلامی، مکتب علوی، مکتب محمدی است. مسئولان باید در پی ترویج مکتب اسلامی باشند...
از مکارم بعید بود ! معمولا برای راضی نگه داشتن هر 3 قشر ایرانی و اسلامی و ایرانی-اسلامی , میگن اصل رو روی اسلام میذاریم , در حاشیه به ایران هم میپردازیم ! حالا اینجا گفته شده فقط و فقط اسلام خب ... خب !

روزنامه خراسان مورخ 89/12/19 : نماینده ی مردم تهران، علی مطهری در جلسه ی علنی روز چهارشنبه ی مجلس گفت: اگر همچنان به ترویج مکتب ایرانی پا فشاری شود، سوال کردن از رییس جمهور را در دستور کار خود قرار می دهیم.
وی افزود: به عنوان نمونه همه می دانیم که نوروز یکی از اعیاد اصیل ایرانیان بوده است اما اگر همین نوروز را به سبب تعصب نژادی به دیده ی افراط بنگریم و همچون آفای مشایی آن را یکی از شعائر ایرانی بدانیم و سخن از منشور نوروز به میان آوریم و از 12 رییس جمهور از جمله پادشاه اردن که مردمش علیه او تظاهرات می کنند برای برگزاری مراسم ویژه در تخت جمشید دعوت به عمل آوریم، مراسمی یادآور جشن های 2500 ساله شاهنشاهی ایران اشت که هزینه هنگفت را تحمیل می کنند، انیها حکایت از خوابهایی دارد که برای انحراف انقلاب اسلامی دیده اند...
1 ) این علی مطهری نسبتی داره ؟ :D
2 ) بهتر بود میگفتن به عنوان نمونه دست میزاریم روی نقطه ضعف پهلوی ! تهشم میرسیم به منحرفان انقلاب . خیلی تمیز !

روزنامه خراسان مورخ 89/12/21 : نماینده استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان (آیت الله علم الهدی) گفت: ... تاکید برخی دولتمردان بر مکتب ایرانی و اصرار بر باستان گرایی و توجه بیش از حد به جشن نوروز افدامی نادرست است و این خط فکری مغایر ارزش هاست
... وی در خصوص برگزاری جشن نوروز که قرار بود با حضور سران برخی کشورها در تخت جمشید برگزار شود، اما به توصیه ی بزرگان مذکور تغییر کرده و قرار است در تهران برگزار شود، گفت: آنچه در حوزه فرهنگی توسط دولت در حال انجام است در مجموع برنامه ریزی منسجم دینی و ارزشی نیست.

من از بچگی این کلمه " ارزش ها " تو ذهنم علامت سوال بود , کلا خط فکری خارج از خط مشی اسلام مغایر ارزش هاست , همینو میدونم !

صرفا بی طرفانه نقد کردم ! این نقد الان به این معنی نیست که من موافق کدوم ور هسم یا مخالف کدوم ور ! و خیلی هم با این حرکت میلیاردی خرج کردن پهلوی مخالف هم هسم , چون یک سریا سریعا برداشت میکنن گفتم !
با تمامی ای نقل قول هایی که گذاشتید مخالف نیستم ولی بعضیاش واقعن دلیل بچه گانه و " کسی که نمیفهمه بذار بگیم " داره ! ولی این عمل دقیقا میشه مثل ضیافتی که پهلوی برای 2500 امین سالگرد شاهنشاهی گرفت که الان تکرار اون دوره ننگین زشته واسه ما دیگه ! :D
( من هم با دعوت سران تا حدودی مخالفم :D )

• شروع کننده موضوع

ارنواز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 / فرهنگ
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
باستان شناسی

به نقل از 3ggerman :
با تمامی ای نقل قول هایی که گذاشتید مخالف نیستم ولی بعضیاش واقعن دلیل بچه گانه و " کسی که نمیفهمه بذار بگیم " داره ! ولی این عمل دقیقا میشه مثل ضیافتی که پهلوی برای 2500 امین سالگرد شاهنشاهی گرفت که الان تکرار اون دوره ننگین زشته واسه ما دیگه ! :D
( من هم با دعوت سران تا حدودی مخالفم :D )
ولی من قکر می کنم برگزاری جشن نوروز بیشتر یادآور جشن های زمان هخامنشیانه تا پهلوی؛ این طوری نیست؟

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

اصلا به پهلوی چه ربطی داره ؟ :O
بنظر من هیچ اشکالی نداره که تو تخت جمشید جشن نوروز برگزار بشه

گردآفريد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

نوروز+تخت جمشيد=فرهنگ و تمدن ايراني
گشور ما ايراني-اسلاميه و عاليه چون اون اسلاميش نمي ذاره بي بند و باري تو كشور بزنه بالا اما:
جشن نوروز قراره تو تخت جمشيد بر گزار شه (حالا توسط هركسي)به قول يكي از دوستان ترويج فرهنگ كهن ايرانيه
حالا اينكه چون پهلويا مي خوان بيان اين مراسمو برگذار كنن،اين كار ميشه مغاير ارزش....اين نشانه ي تعصبي برخورد كردن مايه.واين زشته نه چيز ديگه اي!!!

• لایک
امتیازات: NEO

3ggerman

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از ارنواز :
ولی من قکر می کنم برگزاری جشن نوروز بیشتر یادآور جشن های زمان هخامنشیانه تا پهلوی؛ این طوری نیست؟
درست میگید ولی
وی در خصوص برگزاری جشن نوروز که قرار بود با حضور سران برخی کشورها در تخت جمشید برگزار شود،...
این منو یاد ضیافت محمدرضا پهلوی انداخت که نوروز در تخت جمشید گرفته شد و از تمامی سران کشورها دعوت کرد !

ولی این عمل دقیقا میشه مثل ضیافتی که پهلوی برای 2500 امین سالگرد شاهنشاهی گرفت که الان تکرار اون دوره ننگین زشته واسه ما دیگه !

این تیکه حالت کنایی داشت !

po0ya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
shahid ejei
شهر
esfahan
مدال المپیاد
سابقه دارم !

از 1 طرف فرهنگمون رو به باد میدیم ، از اون طرف میگیم تهاجم فرهنگی .
از 1 طرف میایم کل تاریخ پیش از اسلام رو از تو کتابای درسی حذف میکنیم ، از اون طرف به فیلم سیصد اعتراض میکنیم .
از 1 طرف میگیم به نوروز اهمیت ندین ، از اون طرف میگیم میخوایم فرهنگمونو تو دنیا رواج بدیم !

و از طرف دیگه هنوز نمیدونیم این وقایع خنده داره یا گریه آور !

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

سلام دوستان
میخوام بدونم نطرشما در مورد جامعه اسلامی چیه؟شما معیار اسلامی بودن جامعه رو تو چی میدونین؟
آیا اصلا دخالت دادن دین در سیاست درسته؟آیا برای اینکه جامعه ای ایده آل باشه باید همه ی افراد یک دین ویک خدا داشته باشن؟

ΔLi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
قائمشهر
مدال المپیاد
نجوم می خوندم اون زمان!
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از naz moon :
میخوام بدونم نطرشما در مورد جامعه اسلامی چیه؟

جامعه خوبیه :))
به نقل از naz moon :
شما معیار اسلامی بودن جامعه رو تو چی میدونین؟
واللا یه نمه مفصله ولی مردمش مهمن. خلاصه اش میشه زندگی توحیدی مبتنی بر افکار توحیدی: علم، هنر ،اخلاق؛زیبایی،دانایی،نیکویی!
به نقل از naz moon :
آیا اصلا دخالت دادن دین در سیاست درسته؟
تا دخالت به چه معنا باشه...
به نقل از naz moon :
آیا برای اینکه جامعه ای ایده آل باشه باید همه ی افراد یک دین ویک خدا داشته باشن؟

ایده آل بله اما برای مسالمت آمیز زندگی کردن نه الزاما

ببخشید انقد تلگرافی نظر دادم حالا امیدوارم بحث بشه بیشتر صحبت کنیم!

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

به نقل از naz moon :
سلام دوستان
میخوام بدونم نطرشما در مورد جامعه اسلامی چیه؟شما معیار اسلامی بودن جامعه رو تو چی میدونین؟
آیا اصلا دخالت دادن دین در سیاست درسته؟آیا برای اینکه جامعه ای ایده آل باشه باید همه ی افراد یک دین ویک خدا داشته باشن؟
جواب دادن به این بحث خیلی مفصله....کاش مثلا یه سوالشو می پرسیدی....
منظور از جامعه ی اسلامی اینه که اکثر مردمش مسلمون باشن و قوانین کشور هم بر اساس دین اسلام وضع شده باشه...
چقدرم که وضعیت مردمون به مسلمونا می خوره.....
معیار اسلامی بودن جامعه هم فکر می کنم به میزان اسلامی بودن مردمش بستگی داره ، که طبق احادیث ، هر مسلمون رو با امام زمانش میسنجن.........
دخالت دادن دین در سیاست درسته ، راستش الان حوصله ندارم برم دنباله حدیث و روایات :D ولی خب ملت مسلمون باید همه چیزش اسلامی باشه....
اینم درست نیست که برا داشتن یک جامعه ی ایده آل همه یک دین داشته باشن ، اما اونی که بگی یک خدا یعنی چی؟ خب کسی که چند تا خدا داره که دیگه .....
آغا همین طور که بالا گفتم ، بحثش خیلی خیلی مفصله ( درواقع من می تونم خیلی مفصل بگم ) ، برا همین بهتره سوالاتو یکم تفکیک کنی...
با تشکر :)

alimoeini

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید یهشتی
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
ی زمان واس شیمی و نجوم میخوندم بعد واس شیمی اخرسم ول کردم
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

جامعه ای کبر پایه ارزش های اسلامی ک همون ارزش های انسانیه بنا شده باشه
به قول دوستمون خیلی خوبه ک همه هم عقیده باشن چون از اختلاف جلوگیری میکنن ولی الزام نداره
ولی باید همه مردم به بهترین دین و بهتریم فرهنگ رو بیارن
ک ب نظر من این بهترین اسلام محمدیه واقعیه نه چیز دیگه
یعنی فقط خدا قران با 14تا معصومش

ELiSA

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
Teh
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
ميكروبيولوژي

جامعه ي اسلامي جامعه ايه كه در اون ، اعضاي جامعه از فرهنگ و عرف ديني ملت حمايت و دفاع كنند و اين حمايت = انجام وظايف ديني و شرعي واعتقاد قلبي به اون و ترويجش بين مردم
+ افراد زيادي اعتقاد قلبي ندارن و ظاهرشون چيزيه كه عرف جامعست

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

به نقل از alimoeini :
جامعه ای کبر پایه ارزش های اسلامی ک همون ارزش های انسانیه بنا شده باشه
به قول دوستمون خیلی خوبه ک همه هم عقیده باشن چون از اختلاف جلوگیری میکنن ولی الزام نداره
ولی باید همه مردم به بهترین دین و بهتریم فرهنگ رو بیارن
ک ب نظر من این بهترین اسلام محمدیه واقعیه نه چیز دیگه
یعنی فقط خدا قران با 14تا معصومش
خب الان یه چیزی که اینجا هست اینه که منو شما که اسلام رو قبول داریم ، اینم قبول داریم که اسلام بهترین دینه ، خب دیگر ادیانم قبول دارن که اسلام بهترین دینه که به اسلام رو بیارن و جامعه همرنگ شه؟ :-/

alireza1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمـــــــــــنان

جامعه ی اسلامی ینی جامعه ای که همه ی معیارهاش،مطابق اسلامه...
(یا به تعریف دیگه:قوانینش بر مبنای قوانین اسلامیه)

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

به نقل از alireza1 :
جامعه ی اسلامی ینی جامعه ای که همه ی معیارهاش،مطابق اسلامه...
(یا به تعریف دیگه:قوانینش بر مبنای قوانین اسلامیه)
یعنی اگه جامعه ای قوانینش برپایه ی اسلام بود ولی مردمش از قوانین اسلام طبعیت نکردند هم می شه گفت جامعه ی اسلامی؟

alireza1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمـــــــــــنان

مگه قانونو کیا وضع میکنه غیر مردم؟ مردمی که معیار و قانونشون براشون دیکته شده باشه که اسلامی نیست...
از معیار های اسلامی حق انتخاب مردمه...
اگه یه عده بشینن قانونی وضع کنن ولو اسلامی باشه اما بخوان به زور به مردم تحمیل کنن که خودش نقض آشکار اسلامه...

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

به نقل از alireza1 :
مگه قانونو کیا وضع میکنه غیر مردم؟ مردمی که معیار و قانونشون براشون دیکته شده باشه که اسلامی نیست...
از معیار های اسلامی حق انتخاب مردمه...
اگه یه عده بشینن قانونی وضع کنن ولو اسلامی باشه اما بخوان به زور به مردم تحمیل کنن که خودش نقض آشکار اسلامه...
ای بابا.....
مردم خودشون خیلی جاها انتخاب می کنن و یه قانون نوشته می شه ، وقتی پای عمل می رسه ، می گن ما این جوری نمی خواستیم و آزادی بیان نداشتیم و این حرفا ، بعدشم که قانون براشون کشک و دوغه....

alimoeini

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید یهشتی
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
ی زمان واس شیمی و نجوم میخوندم بعد واس شیمی اخرسم ول کردم
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از zohreh.sh74 :
خب الان یه چیزی که اینجا هست اینه که منو شما که اسلام رو قبول داریم ، اینم قبول داریم که اسلام بهترین دینه ، خب دیگر ادیانم قبول دارن که اسلام بهترین دینه که به اسلام رو بیارن و جامعه همرنگ شه؟ :-/
در اصل باید قبول داشته باشن ولی تو قران میخونیم که امان از دست مبلغان دینی هر دین
که این ها (بغیا بینهم) که انققد چند دینی به وجود اومده وگرنه هر دینی خودش گفته که بعد من ی دین بهتر میاد تا به اسلام میرسه و اسلام هم گفته که بعد من دینی به وجود نمیاد ولی 100حیف از بعضی مبلغان دینی . .

بالا