1. اگر سمپادی هستید برای دسترسی کامل به مطالب و امکانات سایت عضو شوید :
    ثبت نام عضویت

خدمت به كشور يا مهاجرت ؟

شروع موضوع توسط nini joon ‏2011/3/11 در انجمن جامعه‌شناسی

1. cristiano

cristiano کاربر فوق حرفه ای

امتیازات:
    +4,580 / -260
    نام مرکز سمپاد:
    شهید هاشمی نژاد یک
    شهر:
    مشهد
    دانشگاه:
    علوم پزشکی تهران
    رشته دانشگاه:
    پزشکی
    پاسخ : خدمت به كشور يا مهاجرت ؟

نمیشه دقیق یه چیز بگی.
    الان یکی از دوستام که کل راهنمایی باهم بودیم رفته آمریکا از طریق فیس بوک میگه خیلی اینجا خوبه.

ولی اینجا زیاد به ما توجه نمیشه.
    ولی خب حس میهن دوستی ایجاب میکنه بمونی.

• لایک لایک x 3
  2. maziar

maziar مازیمون

امتیازات:
    +8,122 / -1,692
    نام مرکز سمپاد:
    علامه حلی
    شهر:
    تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
    دانشگاه:
    Universitetet i Oslo
    رشته دانشگاه:
    ریاضی، CS، نانو الکترونیک

دوستان يه چند نكته حالا من از سنتون خيلي خبر ندارم ولي بعضيهاتون حسو حاله منو در دوران راهنمايي داريد.
    ١. امريكا (بلاد كفر به قولي ) اروپا و در كل هيچ كشوري كشته مرده ي ما ها نيست. شما تا وقتي در اون كشور توليد پول كني و مالياتتو بدي خوبي بعدش بدي.
    ٢. ايران هم كم به شما اهميت نميده فقط لازمه ادمه درستشو پيدا كني
    ٣. هيچ جايه دنيا ازادي نيست
    ٤. ازادي معنيش اين نيست كه راحت مست كني و لخت تو خيابون راه بري. من كه حداقل به دليل ازادي از ايران خارج نشدم. ايران از نظر ازادي خيلي هم بد نيست بستگي داره به فردش
    ٤. امكانات رو شما بايد به دست بياري بر اساس علمت و سرمايت تفاوت غرب با شرق در اينه كه سرمايه گذار ريسك پذير هست و طمع كار
    ٥. دوستان خودمونو خيلي دسته بالا نگيريم فقط در اين حد بهتون بگم كه ما در كشوري متولد شديم كه ميانگين هوشيش در چند سال ٥ واحد افت كرد تا به ٧٢ رسيد. در غرب هم به تعداد كافي دكتر و مهندس هست كه يه نفر با دانش عمومي رو نخواد
    ٦. من دوست دارم به كشورم خدمت كنم ولي دوست ندارم ايران زندگي كنم يعني همون قدر كه بنده به پدر غر مي زنم كه چرا ايران برگشت و ازدواج كرد و ايران متولد شديم بچه ي من هم غر خواهد زد و حق همم داره
    ٧. خدمت يعني اينكه تو اونقد سرمايه داشته باشي كه به يه نفر كه تو ايرانه و ايده داره ولي سرمايه نداره بشي سرمايه گذارش برايه توليده محصولش در ايران بشي بازاره فروشش در خارجه ايران

من اهله شعار دادن نبودم دوست داشتم بمونم ولي بعد پشيمون شدم و رفتم از امريكا هم خيلي خوشم نمياد چون ارامش رو دوست دارم كه در زندگي امريكايي نيست

• لایک لایک x 3
  3. NEO

NEO کاربر خاک انجمن خورده

امتیازات:
    +6,189 / -244
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی
    شهر:
    بوشهر
    رشته دانشگاه:
    مهندسی نفت

یه موضوعی رو باید در نظر داشت اونم اینه که اگر ما خواهان پیشرفت کشور خودمون باشیم به ناچار باید با هر شرایطی که داره کنار بیایم ، چون وقتی ما به سنی میرسیم که آماده ی ورود به بازار کاریم (کاری ندارم که شرایطش مهیا باشه یا نه) قاعدتا باید یه کار رو در داخل ایران پیدا کنیم نه خارج از اون .
    چون ما با پول و سرمایه همین کشور بزرگ شدیم و اگر بدون برگردوندن حتی قسمت کوچکی از اون سرمایه ازش خارج بشیم بزرگترین ضرر رو به جامعه ی خودمون وارد کردیم چون همیشه در داخل کشور مصرف کننده بودیم و سودآوری ای برای کشور نداشتیم و با خروج از کشور پول و سرمایه ای رو که صرف ساخت خودمون شده در خدمت کشور دیگری که باهاش بیگانه هستیم و هیچ پولی رو هم برای ما سرمایه گذاری نکرده ، به کار میگریم که در نتیجه یک فرایند دو سر برد برای کشور مقصد و یک باخت به تمام معنا برای کشور مبدا هست !

• لایک لایک x 3
  4. gallant_meysam

gallant_meysam کاربر فعال

امتیازات:
    +79 / -1
    نام مرکز سمپاد:
    شهید بهشتی بیرجند
    شهر:
    بیرجند
    دانشگاه:
    بیرجند
    رشته دانشگاه:
    برق الکترونیک

دوستان ما باید سطح بالا فکر کنیم
    ادمی که خودش رو محسور کنه مرده دیگه
    تمام انسان های موفق مدیون شرایط ومحیطی سالم هستن وتاثیر این شرایط رو بر خودشون کتمان نمی کنن
    مثلا همین سمپاد تا حالا فکر کردین که اگه توی این مدارس نبودین الان از لحاظ فکری همین جا بودین؟ (حتما فکر کردین)
    حالا وظیفه ما اینه که محیط وشرایط مطلوب رو پیدا کنیم و بریم و خودمون رو به اون جا برسونیم
    برای هر شخص هم فرق داره
    یکی تو شهرش پیشرفت داره یکی هم توی شرایط منطقی خارج از کشور
    من به شخصه خارج از ایران رو محیط بهتری برای خودم میدونم

5. s.sh.14

s.sh.14 کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +631 / -9
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان امین
    شهر:
    اصفهان

این که توی محیط خوب یا بد بودن روی آدما تاثیرگذاره چیزیه که نمیشه انکارش کرد اما آدمای بزرگ زیادی هم بودن که توی شرایط سخت و حتی در حالتی که آدمای اطرافشون حتی به اندازه ی ذره ای هم نمی دونستن رشد کردن و به همه ی اونا هم کمک کردن برای رشد و باز شدن فکر.اون چیزی که باید الان تکلیفش رو روشن کرد اینه که اگه از ایران بری تا تو شرایط خوب زندگی کنی و به جایی برسی آیا دوباره برمیگردی ایران تا به مردمت اون چیزی رو که تو می دونی و اونا نمی دونن منتقل کنی و به کمک اونا جامعه ات رو جلو ببری حتی به اندازه ی 1 قدم؟

6. maziar

maziar مازیمون

امتیازات:
    +8,122 / -1,692
    نام مرکز سمپاد:
    علامه حلی
    شهر:
    دانشگاه:
    Universitetet i Oslo
    رشته دانشگاه:

نمی دونم چرا ولی الان که فکر می کنم می بینم مهاجرت کردت منافاتی با خدمت کردن به کشور نداره.
    خب من الان مسلمن اگه تویه دانشگاه بهتر درس بخونم خیلی بهتر از اینه که فقط به طوره فیزیکی ایران باشم. :-?

خب پس برایه تحصیلات وقتی تو کشور خودم نتونم خب میرم و این خیلی بهتره چون هم بهتر تحصیل می کنم و هم جارو برایه کسایی که می خوان بهتر تحصیل کنن ولی نمی تونن از ایران خارج بشن و باز می کنم حداقل یه نفر دیگه تو یکی از دانشگاه هایه خوب ایران درس می خونه.

از طرفی دیگه خب من نیاز به یه سری مینیمم ها دارم خوب وقتی تو ایران مینیمم هام براورده نشه خوب نمی مونم ایران. ولی این به این معنی نیست که اگر کاری هم کردم به اسمه دیگری ثبت بشه خب به اسم منه ایرانی ثبت میشه.

و مسلمن اگه شرکتی ایرانی کاره منو بهتر بخره خب چرا که نه ؟‌
    ولی فکر نکنم هیچ وقت دوست داشته باشم تو ایران زندگی کنم چرا دوست دارم بیام ایران خب خیلی چیز هایی هست تو ایران و خیلی ادم ها هستن که نمیشه فراموشون کرد ولی فقط برایه سفر برمی گردم. اگه من یه روز تو دلم بابامو فحش دادم که چرا از امریکا برگشت ایران ازدواج کرد و موند. خب شاید یه روز هم بچم منو فحش بده که چرا ایران موندم. خب من اگه ایران برنگردم فرزنده بنده حق انتخاب داره که کچا زندگی کنه چیری که من به اون راحتی نداشتم.

ولی در کل از خارج کشور هم میشه به کشور خدمت کرد.

• لایک لایک x 1
  7. robomash

robomash Lily Delicated

امتیازات:
    +8,503 / -89
    نام مرکز سمپاد:
    دبیرستان فرزانگان1
    شهر:
    مشهد
    سال فارغ التحصیلی:
    1393
    دانشگاه:
    صنعتی شریف
    رشته دانشگاه:
    مهندسی نرم افزار

يه قطره آب كه پشت سد گير كرده هرقدر هم زور بزنه نمي تونه سد رو بشكونه و خودش و بقيه رو رها كنه،حتي اگه هزارتا قطره هم بشن بازم نمي تونن،براي رها شدن فقط بايد بخار شه و پرواز كنه بره. اين دقيقا مثه وضع الان ماست.

• لایک لایک x 1
  8. s.sh.14

s.sh.14 کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +631 / -9
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان امین
    شهر:
    اصفهان

اون قطره ها اگه کمی تلاش بکنن و باعث ایجاد به ترک خیلی خیلی کوچیک هم بشن راه رو برای حتی 1 قطره ی بعد از خودشون کمی هموار کردن.

9. cristiano

cristiano کاربر فوق حرفه ای

امتیازات:
    +4,580 / -260
    نام مرکز سمپاد:
    شهید هاشمی نژاد یک
    شهر:
    مشهد
    دانشگاه:
    علوم پزشکی تهران
    رشته دانشگاه:
    پزشکی

راستشو بخای ایران اونقدی پول نمیده ک بخوای توش باشی و الانم برا اینکه بتونی رندگی کنی شدیدا ب پول نیازمندیم
    اومدن ب رشته تجربی برا منم بخاطر پولشه وگرنه ریاضیو عشقه
    اگه خدا بخواد و درسامو بتونم خوب بخونم میخوام تابستون برم اینگلیس یا اسپانیا توو تیمای پایه فوتبالشون تست بدم و کم کم بالا بکشونم خودمو و ستاره شم چون استعداد فوتبالم فوق العاده اس
    دوستم ک بازیش از من بدتر بود رفته امارات و داره ماهی یک و نیم میلون تومن ب پول ایران پول میگیره....
    برا همین شاید منم برم و اونجا ب کسب درآمد مشغول شم بدون هیچ درس خوندنی :-&
    ولی حس میهن پرستی و اینا نمیدونم چرا گل کرده این وسط
    اه :D

• لایک لایک x 3
  10. Daimon

Daimon کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +953 / -27
    نام مرکز سمپاد:
    helli 4.تا چشه یکیم دراد اینومیذارم:x
    شهر:
    اونجایی ک مردمش نمیخوابنو همیشه زندگی درجریانه
    دانشگاه:
    فقط HarVard
    رشته دانشگاه:
    شناختوساخت سس مایونز(داریم)

ببینید اول از همه باید بحث میهن پرستیو بر طرف کرد.ینی چی میهن پرستی آخه؟؟ینی شما تمام آیندتو به خاطر عشق به وطنت خراب کنی؟؟خب به این عشق میگن کورکورانه.خب ما برای حل مشکل وطن پرستی میایم این جملرو میگیم که:ما روی کره زمین به دنیا اومدیم.بقیه هم همین طور.4تا خط تو نقشه زیاد قابل اعتماد نیستو معمولا با لشکر کشیو اعمال زور جابه جا میشن.خب بقیه هم رو زمین به دنیا اومدن دیگه.پس ما باهمه هموطنیم.رنگها و ادیان و زبونها نباید تفرقه انداز شن.در کل امیدوارم مشکل وطن پرستیو تونسته باشم با همین4خط بر طرف کنم.
    حالامهاجرت:ببینین اروپا و آمریکا با شیوه درست گزینشو زندگیو ... خیلی میتونن بهتر از نقاط دیگه باشن.کی بدش میاد بره تو کشوری که تورمش-4% هست.اونا تمام امکاناتو بهمون میدن.اگه توی تیم تحقیقاتی برین که به ازای ساعت فک کردن روی یه مسئله بهتون حقوق میدن.خب اینا یه امتیاز بزرگه واسه کسایی که طالب علمن.منابع زیادو امکانات حداقل خیلی بهتر از ایران.خب حالا میریم سر قضیه کارو بورس شدن:خب اگه فول فال بتونه کسی بورس بگیره و نره که خیلی دیوانس.آخه کیه که هم بهش حقوق بدنو هم جاومکانو هم از هزینه های دانشگاش معاف باشه بدش میاد؟؟ولی اگه نتونین اونجوری بورس بگیرین برین اونجا باید تو رستورانا کار کنین که خوب نیس واسه یه سمپادی.مگر اینکه از خانواده پول داری باشین که بتونن هزینه هاتونو بدن.پس تو این مورد بهتره که تو ایران بمونیم.
    خدمتم که وقتی بگیم رو زمین به دنیا اومدیم پس میتونیم بگیم که خدمتمونم باید به زمینیان باشه.

• لایک لایک x 3
    • دیسلایک دیسلایک x 1
  11. Badpakopuz

Badpakopuz کاربر فعال

امتیازات:
    +164 / -7
    نام مرکز سمپاد:
    ببخشيد آب جوش داريد ؟!
    شهر:
    دارم ميرم به تهران ، دارم ميرم به تهران [با لحن اندى]
    دانشگاه:
    حالا تا دانشگاه !
    رشته دانشگاه:
    Philosophy/Sociology

به طور یقین با شرایط فعلی ایران : خدمت به بشریت (مهاجرت) !
    ببینید ، اینجا اصلا بحث وطن پرستی و ... نیست ؛ ما باید اول به فکر خودمون باشیم و بعد به فکر کشورمون ، بعد به فکر سیارمون ، و ... ؛ توی ایران اصلا شرایط برای درس خوندن یا کار کردن یا حتی زندگی کردن محیا نیست ! براتون چند تا مثال ساده میزنم :

-یکی از اقوام خود من ، کارشناسی فیزیک داشتند ولی از کار توی مخابرات خوششون نمیومد ! و آخرش به این نتیجه رسیدن که یا برن تحقیق و پژوهش و یا باید تدریس کنن ، حالا هم از فیزیک اومده مدیریت و ناچاراً خیلی هم خوشحال هستند از این موضوع ! :|

-من فوق العاده به رشته های علوم انسانی (به جز معارف و حقوق) علاقه مندم ، به نظرتون چه رشته ای میتونم برم که هرجا میرم مثل یه احمق باهام رفتار نکنند ؟! چه رشته ای میتونم برم که آخرش به تدریس یا کارهایی که هیچکس براشون ارزشی قائل نیست منتهی نشه ؟! :|

-کجای دنیا وقتی شب میخوای بخوابی دلار ۱۳۰۰ تومن هست و ارزش پولت ۲۰ میلیون دلار (برای مثال) و وقتی از خواب بلند میشی دلار میشه ۳۰۰۰ تومن و ارزش پولت ۶/۶ میلیون دلار ؟ (منظورم در شرایطی هست که تمام پولت به ریال باشه)

-تا حالا توی اینترنت ایران شده برای مطلب علمی یا هنری جستجو کنید و از ۱۰ تا نتیجه ی جستجوتون ، کمتر از ۵ تا چیزی باشه که میخواهید ؟! و به جاش با خبر دوستی فلان بازیگر ، اموزش دوستی با دختر/پسر و ... مواجه بشید ؟! [استفهام انکاری]

- حتما شبیه به این گفت و گوها رو تجربه کردید یا شنیدید :
    +(پژوهشگر/دانشجو) من قانون اول ترمودینامیک رو نقض کردم
    -(مسئول) آفرین ، آفرین .
    +من تربیع دایره و نقض قانون جاذبه رو با قوانین محکمی میتونم ثابت کنم .
    -ماشاالله ، ماشالله . حالا بگویید ببینیم ایا استفاده ی سیاسی هم میتوانیم از این بکنیم ؟!
    +من رابطه ی یک دختر و پسر را کشف کردم .
    -استغفرالله ! برادران چه نشسته اید که اسلام و هویت ایرانی در خطر است ! یک کاری بکنید ! :|

حالا فکر کنم قشنگ فهمیده باشید که چرا مهاجرت بهتر از موندن باشه ؟ وقتی مدرک دورافتاده ترین دانشگاه امریکا ، موقع کار پیدا کردن ، به مدرک همه ی دانشگاه های ایران ارجحیت داره ، چه دلیلی داره وقتتون رو اینجا تلف کنید ؟ وقتی میتونید خودتون رو توی یک محیط درست ، با بهترین امکانات و شرایط قرار بدید ، چه دلیلی داره که انجامش ندید ؟! کسی که اینجا بخواد وطنش رو بسازه ، خونش خراب میشه ؛ شک نکنید به این گفته ! :|

%

• لایک لایک x 1
  12. yasaman hoseyni

yasaman hoseyni کاربر فعال

امتیازات:
    +195 / -1
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان 7
    شهر:
    تهران
    دانشگاه:
    columbia university
    رشته دانشگاه:
    علوم سیاسی

به نظر من اگه حتی بخوایم برای خدمت کردن به ایران توش بمونیم به نظرم داریم اشتباه میکنیم البته من خودم عاشق ایرانم ولی وقتی میبینم که اگه بمونم به هیچکس خدمت نکردم میگم اگه برم و اول به خودم زندگی کردنو یاد بدم و حداقل تو رشته ای که دوس دارم تحصیل کنم و بعد برگردم ایرانم و درست کنم خیلی بیشتر به همه خدمت کردم خوب تصمیم می گیرم برم

13. Savaw

Savaw کاربر فوق حرفه ای

امتیازات:
    +9,957 / -41

خب معلومه ديگه
    يه بار پستا رو بخونيد ميفهمين اوضاعمون چجوريه
    اگر كه همه اينجورى با طرز تفكر ما فكر كنن-كه ميكنن- همين جورى ميشه ديگه
    ما ها بايد به فكر حل مشكل باشيم نه پاك كردن اون
    :-<

• لایک لایک x 1
  14. سپيده

سپيده 3pide gh :-"

امتیازات:
    +788 / -12
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان6
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    95
    دانشگاه:
    علوم پزشكي گيلان
    رشته دانشگاه:
    پزشكي

.

• لایک لایک x 4
    • دیسلایک دیسلایک x 1
  15. robo94

robo94 کاربر فوق حرفه ای

امتیازات:
    +1,745 / -18
    نام مرکز سمپاد:
    دبيرستان شهيد اژه اى
    شهر:
    اصفهان
    دانشگاه:
    تـــهـــران (دانشکده فنـے )
    رشته دانشگاه:
    مهندسی بــرق

2هفته پیش جشن کانون مهندسین فارغ التحصیل دانشکده فنی بودم خیلیاشونم رفته بودن خارج، آقایی که کنار من نشسته بود خودش لیسانسشو دانشگاه تهران گرفته بود فوق رفته بود آلمان (قبل از انقلاب رفته و بعد از انقلاب برگشته ایران) و الانم داره کار میکنه... اولین نفری نبود که میگفت جوونای امروز ما خیلی بی فکر شدن ک فقط ب فکر مهاجرتن و کی میخواد بمونه ب این کشور خدمت کنه؟!
    وقتی حرف خدمت ب کشور میاد بعضیا اینو با خدمت ب دولت اشتباه میگیرن و خدمت ب دولتم با خدمت به ی عده تلقی میکنن! اما کشور 70 میلیون آدمه نه ی دولت
    بد نیست آدم بره اونور تحصیلاتو (البته اگه دلاری باشه ، بورسی باشه :د) اما من ک شخصا ترجبح میدم زندگیم اینجا باشه البته ی بعدش روحیه و خو گرفتن آدمه با یه مکان بعدیش میشه خدمت که من خودم اون قسمت اول هم خیلی روم تاثیر میذاره

• لایک لایک x 4
  16. ShiNinG

ShiNinG کاربر حرفه ای

امتیازات:
    +4,307 / -69
    نام مرکز سمپاد:
    دبیرستان فرزانگان 1
    شهر:
    مشهد

عجبیه برام که شما خدمت به کشور رو نقطه ی مقابل ِ مهاجرت در نظر می گیرید در صورتی که بسیاری از افراد با رفتن از کشور به این کشور خدمت می کنن و افتخار می آفرینن !

• لایک لایک x 1
  17. Carina

Carina کاربر نیمه حرفه ای

امتیازات:
    +724 / -2
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    سبزوار/تهران
    دانشگاه:
    تهران
    رشته دانشگاه:
    معماري

اگه ایرانی آزاد و رو به پیشرفت می خوایم، مملکتی که توش مردم تصمیم گیرنده هستن، زندگی میکنن و در خفقان به سر نمی برن، ایرانی که فرهنگ و تمدنش روزگاری گوش فلک رو کر کرده بود...
    باید از خودمون شروع کنیم، هر کسی در حد توانش یه قدمی برداره،
    کشورایی که الان آزادند و مردم راحت توش زندگی میکنن از ازل اینطور نبودند
    همین آمریکا مثلا"، میتونین انقلاب هاشو بشمرین؟
    اونجا آزاده چون مردمش برای آزادی ارزش قائل بودند، جنگیدند، برای از بین بردن تبعیض نژادی، برای حقوق زنان، برای از بین بردن زندگی اربابی و نوکری، برای استقلال و و و
    من نمی خوام شعار بدم، اینا چیزایه که آدم کم کم بهش میرسه
    خودمم مطمئن نیستم که بخوام اینجا بمونم؛ چون واقعا" تصمیم سختیه
    اینکه میگن جهل،قدرت است واقعا" راست میگن
    شما خودتونو نگاه نکنین
    خیلی از هموطنان ما ابزاری برای مقایسه ی وضعیت زندگیشون با اوضاع کشورای دیگه ندارن
    وقتی آدم ندونه چطور میخواد از حقش دفاع کنه، وقتی نمیدونه حقشه که خیلی بهتر از اینا زندگی کنه
    درسته زندگی ما تو این مملکت اونطور که میخوایم نخواهد بود، و حتی شاید فرزندان ما هم، و اینکه نسل سوخته به حساب میایم
    اما آزادی و استقلال چیزی نیست که قیمتش فقط عمر یکی دو نسل باشه، ارزشش خیلی بالاست...
    با پشت کردن بهش فقط داریم یه مشت دیگه خاک رو ایران میپاشیم ؛همین.
    حالا که ما اینجا به دنیا اومدیم، درسته دست خودمون نبوده، اما حداقل میشه سعی کرد برای نسل های آینده یه وطن آزاد و آباد درست کرد.

• لایک لایک x 2
  18. Frmesk

Frmesk کاربر نیمه حرفه ای

امتیازات:
    +897 / -11
    نام مرکز سمپاد:
    فرزانگان
    شهر:
    ILM
    سال فارغ التحصیلی:
    1395
    دانشگاه:
    دانشگاه تهران

،

• لایک لایک x 1
  19. @LiReZ@

@[email protected] фотрос عضو مدیران انجمن

امتیازات:
    +1,047 / -192
    نام مرکز سمپاد:
    راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
    شهر:
    تهران
    سال فارغ التحصیلی:
    1397
    دانشگاه:
    Shahed Uni
    رشته دانشگاه:
    Computer Science
    تلگرام:
    اینستاگرام:

به نظر من خدمت به کشور :-*

20. maziar

maziar مازیمون

امتیازات:
    +8,122 / -1,692
    نام مرکز سمپاد:
    علامه حلی
    شهر:
    دانشگاه:
    Universitetet i Oslo
    رشته دانشگاه:

سواله من شما چند تا تون تو ایران زندگی می کنید ؟‌ واقعن دارید زندگی می کنید یا فقط در مورد ایران یه سری حرف هارو شنیدید ؟‌

شعار ایران استقلال و ازادی متاسفانه نیست. شعار اسلامی صرفن هست.

چند تا از فارغ التحصیل های سمپاد توی حکومت بودن ؟ در صورتی که این افراد زمانی قرار بود تربیت بشن تا وزیر و مدیر های ادارات باشن ولی الان همه تو بخش خصوصی کار می کنن یا دارن درس میدن ( اون جمعی که تو ایرانن ).

مساله این نیست که به سمپادی ها کار دولتی پیشنهاد نمیشه( که حتا اگرم بشه کسی قبول نمی کنه‌ )

من به عنوان یک فرد حتا نمی تونم چند تا دوستان سمپادیم رو قانع کنم که نظر دیگرون رو بدون پیشفرض اولیه بخونن. این افراد ادم هایی هستن که قاعدتن باید جزو نفرات سطح بالای جامعه باشن ولی به قدری متعصبانه رفتار می کنن که نمیشه حتا باهاشون بحث کرد.

همین که ما برای همدیگه ارزش قایل نیستیم.

اقا قبول کنید هر کس زندگی خودشو داره و زندگیش به کسی دیگه مربوط نیست. ما قرار نیست خودمونو جایه همدیگه بذاریم. من مازیارم و مازیارگونه رفتار می کنم. یه نفره دیگه هم به روشه خودش. خوب اگه من خودمو جایه اقای ایکس بذارم شاید تصمیمم با اون فرق بکنه ولی این دلیل نمیشه که کاری که جناب ایکس کرده اشتباه باشه! هر کس موقعیت زندگی خودشو بهتر از دیگران می دونه و خودش بهترین تصمیم رو میگیره. پیشنهاد دادن و کمک کردن بحثش یه چیزه دیگس. کاری که ما می کنیم تحمیل نظر خودمون به جامعست.

وقتی من میگم مثلن به نظر الف اعتقاد دارم و نفر ایگرگ میاد میگه من مخالفم و دیگه جوابتو نمیدم اقایه الفی! خب این مسخرس! هر کس نظره خودشو داره و هر کسم حق داره نظر خودشو ابراز کنه و بیان کنه و با دیگرون به اشتراک بذاره. ولی ما این حقو به خودمونم حتا نمیدیم.

ایران رو ما نمی تونیم عوض کنیم وقتی حتا نمی تونیم چند تا ادم رو قانع کنیم.
    نمی گم بیا با نظر من موافقت کن! فقط می خوام بگم نظره منو بخون به اینکه نظره منه احترام بذار خواستی مخالف باش ولی بخونش حداقل، بذار من نظرمو بگم دیگرون تصمیم بگیرن.

مشکل ایران دولتش و حکومتشو مردمشن.

اکثرتون تو حدود ۱۵ سال سن دارید، تا حالا مجبور شدید برای یه کاره اداری برید زیر افتاب هر روز از تهران تا کرج بعد یه ادمی نباشه بعد روزه بعد بعد یه ماه بعدش تا مدارک دانشگاهی یه نفر که ایران نیست و به شما وکالت داده رو بعده ۱۰ سال بگیرید ‌؟

ازادی خیلی مطرح نیست ولی راحتی هست. یه نفر اگر سیگار نکشه و مشروب نخوره نمیمیره ( بازم نمی گم کسی نخوره. خواستید بخورید بکشید ولی میگم اونقدر ها هم لازم نیست ) ولی دیگه می خوام وقتی بیرون میرم گشت بزنم راحت باشم کسی به پرو پام نپیچه حداقل.

اینجایی هم که الان هستم خیلی بهتر از ایران نیست.
    ولی مسخره بازی های ایرانو نداره. یه دور مدارکو اپلود کن، بعد بیار مدارکو دستی نشون بده. ( اخه یکی نیست بگه بابا من اصلن یادم نیست شناسنامم کجاست. پس کارت ملی برا چی دادید اخه ؟ پاسپورتمو که دیگه خودتون صادر کردید با اونم من شناسایی نمیشم ؟‌ )

ارز دانشجویی و بورس کسی نخواست ولی پدره منو در اوردن تا پاسپورتمو تمدید کنن. عکس گرفتم میگه با کروات نمیشه :-| خب ببر اقا ببر اون پایین عکسمو.

ایران تمام سیستمش بر اساس سختی میگذره نمیشه مثلن یه روز بری دنبال یه کار اداری و بعد بری به کار اصلیت برسی. قشنگ دو سه هفته معطلی!

• لایک لایک x 7