• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

با فارکس شما هم میتوانید میلیونر شوید!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
خیلی از کسانی که در فکر ایجاد یک بیزنس هستن، ایده های خیلی خوبی به ذهنشون میرسه و دوست دارن عملیش کنن، اما اکثر این ایده ها همین که به مرحله بالاتر برنامه ریزی یعنی سرمایه مورد نیاز میرسن، قیافه صاحب ایده رو اینجوری :-< :( می کنن و فراموش میشن
اما من به شما میگم، ایده هاتون رو فراموش نکنید! شما هم میتونید با کمترین سرمایه، به بزرگترین بازار جهان وارد شین و با کمی درایت، میلیونر بشید!
بازاری که نه محدودیت تحصیلاتی داره (هرچند علم اقتصاد خیلی به موفقیت کمک می کنه)، نه محدودیت سنی و نه محدود به کشور هست! بازاری که هرکسی میتونه حتی با یک سرمابه 10$ وارد تجارت بشه و توان خودش رو محک بزنه، و بهترین روش واسه استفاده هدفمند از اینترنت هست (واسه علافایی که هی 2 دقیقه یک بار سمپادیا رو ریفرش می کنن و میان تو حرف بزن میگن سایت خلوت شده خوبه) :D
اسم این بازار هست

فارکس - ForEx

فارکس بزرگترین بازار معاملاتی دنیا هست که طبق آمار 3 سال پیش، حجم تبادلات روزانه 3 تریلیون دلار آمریکا رو داره و بازاری شناوره، با امکان تجارت آسان!
البته این عبارت فارکس که میگیم از کلمه های Foreign Exchange گرفته شده و در کل به معنی بازار تبادلات ازر های خارجی هست و خود فارکس محل خاصی نداره، چون فقط اسم بازاره
اما کارگزاران زیادی در این بازار هستن که تعدادی از معتبر ترین هاشون رو بعدا میگم
(خوب مقدمه بسه، بریم سر اصل مطلب)

تجارت در فارکس بر مبنای تغییرات نرخ ارز ها هست، یعنی به طور خلاصه میشه گفت یک تریدر فارکس، ارز ها رو موقعی که ارزونه میخره و موقعی که گرونه میفروشه، میشه هم برعکس عمل کرد البته
خوب در دید اول شاید بگین این که کاری نداره! اما اینطور نیست، فارکس در عین سادگی پیچیدگی های خاص خودش رو داره که اگه خوب مدیریت بشه میتونه از یک سرمایه کوچیک به سود میلیونی هم برسه، اما چه بسیار کسایی هم هستن که با مدیریت غلط و تکرار اشتباهات، بارها سرمایشون رو از دست میدن
بزارید با مثال بگم: مثلا شما ابتدا یه حساب توی یکی از کارگزاران فارکس میسازید و 100$ آمریکا رو سرمایه اولیه خودتون می کنید. با این 100$ میتونید ارزهای مختلفی رو بخرید که با توجه به گراف ها و نمودارهای مقایسه ای، میشه تغییرات ارزی رو با دقت های مختلف به دست آورد
اینجا دیگه تصمیم شما رو میخواد! یک تریدر باید نسبت به مسائل مهم و تاثیر گذار جهانی آگاهی داشته باشه، قدرت تحلیل بالا و درک مناسبی داشته باشه، قوه ریسک پذیری همراه با منطق داشته باشه و در همه شرایط منطقی عمل کنه
حالا شما میتونید با توجه به گراف ها و مسائل مهم جهانی سرمایه رو مدیریت کنید، ارزی رو که ارزونه و فکر می کنید گرون میشه بخرید و زمانی که گرون شد بفروشید! اما سنجش و پیش بینی تغییرات برمیگرده به تحلیل شما از بازار
البته لازم به توضیح نیست که هرچی سرمایه اولیه بیشتر باشه شما به سود های بیشتری می رسید، چون مثلا با 10$ شما اگه امروز 7یورو بخرید و فرداش یورو یکم گرون تر بشه، سرمایه اولیه شما فوقش میشه 10.5$، ولی اگه 100$ داشته باشین سود بیشتری کسب می کنید، اما احتمال ضرر هم بیشتره
خلاصش این که: هرکه بامش بیش، برفش بیشتر

چندتا نکته میگم بعد بریم سراغ معرفی کارگزار (broker) های خوب
نکته:
- احساساتی عمل کردن توی فارکس یعنی شکست! بدترین کار اینه که مثلا چون از یک کشور بدمون میاد ارزشو نخریم و ارز کشوری که خوشمون میاد رو بخریم، احتمالا قیافه تریدر روز بعد از این کار دیدنی میشه!
- صبر، بخصوص در اوایل کار عامل مهمیه... صبور باشید
- علمی عمل کنید این نکته بسیار مهمیه! هرچی دانش شما از بازار بیشتر باشه و بخصوص مفاهیم اقتصاد رو بدونید موفق تر خواهید بود، البته توی این تاپیک سعی می کنم یه آشنایی خوب از بازار هم به شما ارائه بدم، توی پستای بعد
- همه سرمایه اولیه تون رو یکجا مصرف نکنید
- (بعد از این که توی بازار جا افتادید این نکته خیلی مهمه): با بازار مبارزه نکنید، چون شکست میخورید! شنا کردن برخلاف رودخونه ممکنه، اما انرژی زیادی میخواد، همونطور که مبارزه با بازار بخش زیادی از سرمایتون رو مصرف می کنه و شما ضرر هنگفتی می کنید
این نکته المپیاد، کنکور و یکی از مهمترین سوالای شب اول قبره که با جواب دادنش پل صراط سه متر پهن تر میشه: تازه واردا، هیچوقت، هیچوقت، هیچوقت تا با بازار کاملا آشنا نشدید و سرمایه زیادی ندارید وارد چند بازار نشید!

تعدادی از broker های معتبر فارکس: (در تمام این بروکر ها میشه اکانت آزمایشی یا Demo ساخت با 50000$ سرمایه که برای تمرین عالیه و من قویا توصیه می کنم حداقل 1-2ماه دمو کار کنید تا آشنا بشید)

forex.com، معتبر ترین کارگزار فارکس، که ایران رو ساپورت نمی کنه

بروکر های خوب و مورد علاقه ایرانی ها:
GCI، آمریکایی، با حداقل سرمایه مورد نیاز 100 دلار
Millenium، اندونزیایی، با حداقل سرمایه مورد نیاز 100$ فکر کنم، ن.ا های مناسبی هم داره
ACM یا AC-Markets، سوئیسی و از معتبر ترین بروکر ها و خیلی مناسب واسه سرمایه گذاری، اما سرمایه اولیه 2000$ میخواد
windsor، قبرسی، سرمایه اولیه 100$، زبون فارسی هم داره :D
Alpari که روسی هست و من زیاد باهاش حال نمی کنم، اینم فارسی داره، سرمایه اولیه 100$
Union forex که انگلیسی هست و من دوسش دارم! سرمایه اولیه 100$
و میرسیم به بهترین برای شروع، Uni-Fx، انگلیسی هست و سرمایه اولیه های 1$، 25$ و بیشتر داره

فعلا تموم شد، سعی کردم خلاصه بگم، اما از اونجایی که فارکس گسترده هست شاید بشه گفت الان 2-3% از کلیات بازار رو گفتم فقط! توی پستای بعدی چیزای کاملتری هم میگم
میتونید فعلا با سایت هایی که دمو دارن (تقریبا همه سایتا) یکن کار کنید تا با بازار آشنا شین

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
پاسخ : با فارکس شما هم میتوانید میلیونر شوید!

برای جلوگیری از شلوغ شدن تاپیک و یکپارچه شدن آموزش، بهتر دیدم این تاپیک رو قفل کنم و تاپیک پرسش و پاسخ درباره فارکس برای پاسخگویی به پرسش ها و راحتی شما جدا شد!

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

خوب، امیدوارم این مدت روی فارکس فکر کرده باشید و چه بهتر، اطلاعاتی در موردش کسب کرده باشید! از الان تاپیک وارد آموزش مقدماتی تجارت در فارکس میشه، ولی قبل از اون باید یه سری اصطلاحات مهم بازار که طبعا توی این تاپیک هم زیاد به کار خواهد رفت رو خوب یاد بگیرید
هرجا اسم از دلار میبرم منظور دلار آمریکاست و اگه منظورم دلار جای دیگه ای باشه مینویسم)

بروکر (broker): کارگزار بازار. ساده تر بگم: شرکتی که واسطه خرید شما از بانک هست، چون همونطور که توی تاپیک پرسش و پاسخ گفتم، توی بازار فارکس ما ارز رو از بازار میخریم و به بازار هم میفروشیم، اما رابط ما با بانک و بازار، broker ها هستن
دقیق تر بگم نقش بروکر توی بازار چیه؟ یعنی من میخوام 1000$ بخرم، دستور خرید رو به بروکر میدم و بروکر توی بازار دنبال یک فروشنده میگرده که 1000$ بفروشه، معمولا بخاطر حجم بازار درخواست هست، ولی اگه نبود بروکر این درخواست رو از طریق بانک یا شرکتهایی اجرا می کنه

کمیسیون (comission): حق کارمزدی که بروکر در ازای تجارت شما از طریق اون برای خودش بر میداره. معمولا درصد کمی هست که هنگام معامله مینویسه (مثلا 0.5%)

تریدر (trader): کسی که معامله می کنه، من و شما

currency pairs: ارز های مورد مبادله توی فارکس به صورت دوتایی خونده میشن، مثلا EURUSD یعنی یورو در برابر دلار، یعنی مثلا اگه جایی دیدین EURUSD= 1.3874 (قیمت این لحظه که مینویسم) یعنی به ازای هر 1€ میشه 1.3874 دلار آمریکا خرید. معمولا دو رقم آخر مهم ترن و اگه زنگ بزنید به بروکرتون برای پرسیدن نرخ EURUSD، برای سریع تر شدن کار مثلا میگن quote for eddie is 74-96
تعجب نمودید احیانا؟ eddie؟
آره، توی بازار حرفه ای به یورو-دلار میگن eddie (ادی)، به پوند-دلار یا GBPUSD میگن cable (کابل) و به USDJPY یا دلار-ین ژاپن sushi (سوشی) گفته میشه

رِیت (rate): به نرخ برابری دو ارز rate گفته میشه، مثلا توی مثال بالا ریت EURUSD عدد 1.3874 هست

پنج اصطلاح بعدی خیلی مهم هستن

اول یه توضیح و مثال میزنم: شما میرید صرافی و دلار آمریکا رو میخرید 1020 تومن (مثلا) ولی موقع فروش جناب صراف هر دلار رو ازتون 1015 میخره و 5 تومن روی هر دلار سود می کنه
توی فارکس هم دقیقا همین اتفاق می افته، با این تفاوت که هر کدوم از اینا اسم دارن و مقدار مشخصی هستن

اَسک (ask): به نرخی که شما ارز رو میخرید ask گفته میشه، در مثال بالا 1020 تومن

بید (bid): به نرخی که بروکر ارز رو از شما میخره گفته میشه، در مثال بالا تومن1015

اسپرد (spread): به مابه التفاوت این دو یا سودی که گیر بروکر میاد گفته میشه، در مثال بالا 5 تومن

kw628ruro580donoit6w.png

این هم یک نمودار. توی این نمودار رنگ آبی ask هست که 1.3182 هست و bid یا نرخ خریدب روکر از شما که 1.3175
بنابراین اسپرد میشه 0.0007، یعنی شما روی هر دلاری که میفروشید 0.0007 واحد به بروکر میدید (البته شود شما معمولا توی هزارم و صدم اعشار هست و ده هزارم برای شما تاثیر خاصی نداره! اسپرد هم معمولا 2 یا 3 یا حداکثر 5 پیپ هست و من برای بزرگ شدن 7 رو دادم)
پیپ؟!
آره...

پیپ (pip): به چهارمین رقم اعشار (ده هزارم) rate گفته میشه، توی مثال قبل، اسپرد 7 پیپ هست اما این اسپرد ها تقریبا همیشه ثابتن، مثلا کمترین اسپرد uni-fx مقدار 2 پیپ هست
(به پیپ، pips و point هم گفته میشه)

فعلا برای این پست کافی به نظر میاد، چون بعد از این یکم پیچیده تر میشه و باید این اصطلاحا حسابی توی ذهنتون جا بی افته

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

تا اینجا یه سری اصطلاحات رو گفتم، توضیحات کلی هم دادم، میرسیم به چند چیز خیلی مهم که احتمالا تا حالا دیدین و گیج شدین

اصطلاح leverage یا ضریب اهرمی رو توی پست قبل نگفتم چون باید اختصاصی بهش برسیم
حالا این لوریج چی هست؟
ببینید کسی که میره توی بازار فارکس معمولا با یک سرمایه کم وارد میشه، مثلا 1000، فوقش 10000 (دقت کنید ما داریم درباره بازاری با حجم مبادلات بیشتر از 3500000000000 صحبت می کنیم، پس 100 دلار و 1000 دلار و حتی 10000$ پولی محسوب نمیشن!) خوب با این پول طبیعتا سود کمی عاید ما میشه، چون ما داریم درباره سود چند ده هزارمی (0.000x) صحبت می کنیم و با این پولای کم سود زیادی گیرمون نمیاد
پس چجوری میشه سرمایه سود خوب بده؟ اینجوری که:
بروکر به پول شما ضریب اهرمی میده، مثلا اگه بروکری ضریب 1:100 میده یعنی شما میتونید با سرمایه 100$ به اندازه 10000$ معامله کنید! نیازی نیست شما پول بیشتری بدید چون بروکر فقط اسپرد میگیره
(بروکرها معمولا ضریبای 1:1، 1:10، 1:20، 1:50، 1:100، و... تا 1:500 میدن)
اما این وسط سود ما چجوری محاسبه میشه؟ اگه ما ضرر کنیم یعنی بروکر هم ضرر میکنه دیگه... اینجوری که نمیشه :-\
نه! شما میخواید 100$ نفت بخرید، بروکر به شما 9900$ دیگه میده تا 10000$ نفت بخرید، اما در صورتی که نمودار نفت پایین رفت بروکر تا جایی که به اندازه 100$ ضرر کنید پوزیشن رو باز نگه میداره، اما به محض این که ببینه ضرر شما از 100$ خودتون بیشتر شده پوزیشن رو میبنده و 9900$ اش رو بر میداره
نتیجه میگیریم برای معامله های مدت دار، پر نوسان و ریسک دار بهتره از لوریج استفاده نکنیم، چون هرچی لوریج بالاتر باشه ضرر سریع تر میشه (البته خوب در صورت سود کردن هم به همین میزان زیاد میشه!)

اگه این مدت با پلتفرم های مختلف تمرین کرده باشید 2 چیز دیگه هم دیدین که نامفهوم بوده براتون:
1. buy/sell
2. لیمیت limit

اول buy/sell: همونطور که گفتم توی فارکس شما روی سهام و ارزش instrument ها معامله می کنید، نه این که واقعا بخریدشون! یعنی اینجوری نیست که دقیقا یک بشکه نفت بخرید و وقتی گرون شد بفروشید، بلکه حدس میزنید که نفت داره گرون میشه، buy می کنید، بعد از این که به حد کافی گرون شد میفروشید، این موقع میشه گفت fund شما، margin شما به عنوان نفت محسوب شده
پس در مقابل همین، وقتی نمودار داره میاد پایین لزومی نداره همینجوری بشینید نمودارو نگاه کنید، میتونید سود کنید! در مقابل همین buy یک گزینه هست به نام sell که در اون حالت شما یک position باز می کنید برای فروش نفت (طبیعیه که وقتی یک جنس مثلا همین نفت این لحظه 102 هست و شما بفروشیدش و فردا بشه 99 شما سود کردید، پس این هم یک نوع معاملست)

دومی لیمیت هست که من خیلی دوسش دارم! یک تریدر همیشه آنلاین نیست، از طرفی هم بعضی معامله ها نوسان آرومی دارن و مکنه موقعی که به سود خیلی خوبی میرسن شما آنلاین نباشید که سود رو بگیرید یا وقتی در حال ضرر هستید نتونید جلوی ضرر رو بگیرید و ضرر هنگفتی کنید
بنابراین واسه معامله، لیمیت تعیین می کنید که مثلا اگه نفتی که من خریدم 101.56 شد 103.86 معامله رو ببند و از اونطرف هم اگه نفت شد 100.50 معامله رو ببند که ضرر زیادی نکنم
میبینید که خیلی چیز خوبیه!

یه چیز دیگه هم احتمالا دیدید: hedge position که اون و انواع تحلیل رو بعدا توضیح میدم

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
فارکس هم از نظر ایران غیر قانونی شد!

مهم: طبق اطلاعیه دیروز سازمان بورس ایران، فعالیت فارکس غیر قانونی اعلام شد[nb]به گزارش بورس نیوز[/nb]
علتش هم عدم اتصال به ایران و حرفه ای بودنش ذکر شده (بگذریم از این که بخاطر این که ارز ایران توی فارکس نیست خیلی میسوختن :-")
به هر حال توی این اعلامیه اومده آموزشش هم حتی ممنوع هست، بنابراین مطمئن نیستم بتونم بازم این آموزش رو ادامه بدم یا نه
ولی یه جزوه آموزشی خوب میزارم که آموزشش از سایت قیمت ها هست و تبدیل به PDF هم توسط یکی از اعضای فروم سرمایه
هر دوی این سایت ها از فروم های بسیار خوب در زمینه اقتصاد، بورس و فارکس هستن و از اونها هم میتونید چیزای خوبی یاد بگیرید (البته هر دو ف****ر شدن)
من هم اگه کمکی خواستین تا جایی که بتونم در خدمتم

دانلود فایل - حجم: 12 مگ - فرمت: PDF - تعداد صفحات: 147 - کپی رایت: www.gheymatha.com (متن) / www.forum.sarmaye.com (تبدیل)

و در آخر باید عرض کنم که... مملکته داریم؟ :D

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

گویا لینک قبلی که از دراپ باکس دادم فـیلت‍‌‍ره... این لینک برای افرادی که به فـیلت‍‌‍ر شکن دسترسی ندارن

دانلود فایل - حجم: 12 مگ - فرمت: PDF - تعداد صفحات: 147 - کپی رایت: www.gheymatha.com (متن) / www.forum.sarmaye.com (تبدیل)

× لینک تجدید شد

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

× تاپیک برای گسترش نویسنده و خواننده باز شد، اگه کسی میخواد آموزشی درباره فارکس ارائه بده و بحث رو تکمیل کنه میتونه اینجا پست بده اما سوالات رو همچنان در تاپیک پرسش و پاسخ درباره فارکس بپرسید

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
معرفی دو بروکر خوب

plus500 یکی از بهترین بروکر هاییه که تا حالا دیدم (درکنار GCi که تازگیا به خوبی گذشته نیست و easy-forex که هنوز هم یکی از بهترین هاست)
این سه بروکر اسپرد های کمی میگیرن، bonus های متنوعی دارن و از همه مهمتر (چیزی که من دوسش دارم ;;) ) پلتفرم های راحتی دارن
ضمن این که پلتفرم plus500 خیلی راحت بین اکانت دمو و اصلی سوئیچ می کنه و برای کسایی که میخوان شروع کنن عالیه

× راستی plus500 خیلی از سهام های معروف و غیرمعروف رو هم داره و فقط به commodity ها محدود نیست

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

تازگیا چندین نفر ازم پرسیدن short کردن دقیقا چیه و چجوری کار می کنه
توضیح: وقتی یک سهام یا کالا یا ارس (درکل هرچی) رو short می کنیم درواقع یه اندازه ارزش اون چیز، از بروکر قرض می کنیم، میفروشیم و وقتی ارزون شد میخریم و بهش پس میدیم

مثال: من 10 سهم apple رو از علی (که 10 سهم apple داره) قرض می کنم
میبرم بازار و به ارزش 100 دلار به ازای هر سهم میفروشم (کلا 1000 دلار)
صبر می کنم تا ارزش سهام apple بیاد پایین (مثلا 50 دلار)
با 500 دلار از اون 1000 دلار میرم 10 سهم apple میخرم
سهام علی رو بهش پس میدم
و 500 دلاری که مونده میشه سود من

(short کردن همچنین به عنوان فحش به کار میره بین تریدر جماعت، مثلا میخوان بگن فلانی گند زد به X میگن فلانی X رو short کرد، چون وقتی در عالم واقعیت سهام یک شرکت رو short کنیم به مقدار زیاد، یک موج عرضه وارد میشه و قیمت میاد پایین در نتیجه اون شرکت ارزشش کم میشه)

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا