• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

منابع و مراجع فلسفه و منطق

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : منابع و مراجع فلسفه و منطق

به نقل از علی.ا :
از مساله شناخت شهید مطهری شروع کنید. هم ساده هست، هم مبنایی.
آموزش فلسفه ی آیت الله مصباح هم از کتب رایج هست. اصول فلسفه و روش رئالسیم، ماحصل تلاش علامه و استاد مطهری ، که دوست عزیز معرفی کردن هم در مراحل بعدی معرفی میشه. سخت هم نیست زیاد، باید استاد داشته باشی (;
نکته: فلسفه و منطق رو به هیچ وجه نمیشه بدون استاد خوند، مخصوصا برای شروع. حتما باید یک استاد مشاور داشته باشید.
کاملا مخالفم...بنده فلسفه رو بدون استاد شروع کردم الان هم به نظر خودم و بسیاری از اساتید فلسفه ی دانشگاهی کم ادمی نیستم تو فلسفه...بهترین استاد دنیای سوفی است

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از prabd.chess :
کاملا مخالفم...بنده فلسفه رو بدون استاد شروع کردم الان هم به نظر خودم و بسیاری از اساتید فلسفه ی دانشگاهی کم ادمی نیستم تو فلسفه...بهترین استاد دنیای سوفی است
ا
ببخشیدا اما کسی که تو سن ۱۵ سالگی با خوندن چنتا کتاب فلسفی و چنتا نظریه و جمله خودشو تو این سن کم توی دریای بی کران فلسفه استاد میدونه در فلسفه عددی نیست.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از mohammadreza128 :
ببخشیدا اما کسی که تو سن ۱۵ سالگی با خوندن چنتا کتاب فلسفی و چنتا نظریه و جمله خودشو تو این سن کم توی دریای بی کران فلسفه استاد میدونه در فلسفه عددی نیست.
و مسلما کسی که در فلسفه به مقدار(عدد)معتقده و نمیدونه فلسفه ی روز دنیا حول وجود میچرخه و نه ماهیت صلاحیت نظر دادن نداره

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از prabd.chess :
و مسلما کسی که در فلسفه به مقدار(عدد)معتقده و نمیدونه فلسفه ی روز دنیا حول وجود میچرخه و نه ماهیت صلاحیت نظر دادن نداره
ا
کسی که ادعا میکنه از وجودیت میدونه مسلما باید بدونه مهم ترین بعد وجودیت جامعیت است که قدر مسلم جامعه و گرایشات وجود اون رو تایید میکنه با کسایی م۳ شما که حول محور ارسطو که شاید دیوانه ای بیش نبود میچرخید باید اینطوری صحبت کرد که جامعه الان درون از اصطلاحاتی استفاده میشه که وجودیت داره چون استفاده میشه به قول همون ارسطو درست یا غلط فقط میدانم وجود دارد اینم یک اصطلاحه که وجود داره ن بکار میره پس عددی نیستی یک اصطلاح هست که ماهیتشو کاری ندارم ولی وجودینش وابسطه به جامعیتشه پس صحیحه

پ.ن: مکاتب فلسفی هستند که ماهیت رو بررسی میکنن اصلا هم نمیشه فلسفه رو از ماهیت دور دونس چون بعضی بزرگان فلسفه این عقیده رو وارن

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

کسی که ادعا میکنه از وجودیت میدونه مسلما باید بدونه مهم ترین بعد وجودیت جامعیت است که قدر مسلم جامعه و گرایشات وجود اون رو تایید میکنه با کسایی م۳ شما که حول محور ارسطو که شاید دیوانه ای بیش نبود میچرخید باید اینطوری صحبت کرد که جامعه الان درون از اصطلاحاتی استفاده میشه که وجودیت داره چون استفاده میشه به قول همون ارسطو درست یا غلط فقط میدانم وجود دارد اینم یک اصطلاحه که وجود داره ن بکار میره پس عددی نیستی یک اصطلاح هست که ماهیتشو کاری ندارم ولی وجودینش وابسطه به جامعیتشه پس صحیحه

پ.ن: مکاتب فلسفی هستند که ماهیت رو بررسی میکنن اصلا هم نمیشه فلسفه رو از ماهیت دور دونس چون بعضی بزرگان فلسفه این عقیده رو وارن
ببین برا منم کاری نداره هر کلمه ای گیر اوردم یه "یت"بچسبونم تهش و اصطلاح منطقی وا3ت در بیارم...اسم سازی چیزی نیست که فلسفه به ما میاموزه

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از prabd.chess :
ببین برا منم کاری نداره هر کلمه ای گیر اوردم یه "یت"بچسبونم تهش و اصطلاح منطقی وا3ت در بیارم...اسم سازی چیزی نیست که فلسفه به ما میاموزه
ا
من کلمه نساختم کلمه ها رو بازی دادم همین .
به شما هم یه نصیحت برادرانه میکنم نه تو فلسفه بلکه تو هیچی تو زندگیت فک نکن بزرگی چون اون اوج کوچیکیتو نشون میده منم اینجا ادعایی ندارم حتی اعلام میکنم شاید از شما کمتر فلسفه بدونم.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

من کلمه نساختم کلمه ها رو بازی دادم همین .
به شما هم یه نصیحت برادرانه میکنم نه تو فلسفه بلکه تو هیچی تو زندگیت فک نکن بزرگی چون اون اوج کوچیکیتو نشون میده منم اینجا ادعایی ندارم حتی اعلام میکنم شاید از شما کمتر فلسفه بدونم.
نصیحت برادرانه؟جالبه...ممنون شنیدمش
بازی با کلمات؟فلسفه علم کلمات است اما علم تعریفشان نه باری با انها
به فرض کمتر از تو فلسفه بدونم...ایا به راستی قیاس خود معیار است؟م3 این میمونه که ما بگیم خط کش ایا برای خود خط کش خط کش است؟اینجاست که نه عقل ما را رهنمون میسازد به جواب و نه منطق...نه علم نه متافیزیک و نه فلسفه...هیچ کدام...فقط انتخاب و اختیار(اینا رو برا چی گفتم؟نمیدونم...من هنوز انقدر از 3داقت دست نشسته ام که بتونم اسمش رو بذارم نصیحت برادرانه)

jamkaran

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران

سلام.
1. اکثر کسانی که در طول تاریخ در زمینه مسائل فلسفی و اعتقادی و دینی بدون نظارت و راهنمایی استاد حرکت کرده اند، در نهایت یا گمراه شده اند و یا به جایی که باید نرسیده اند. پس دور از عقل است که انسان آنچه را که مخالف سعادتش است و احتمال خطری بزرگ در آن میرود را انجام دهد.
2. برای شروع مطالعه در زمینه علم فلسفه میتوان با کتاب علوم اسلامی شهید مطهری بخش فلسفه و کتاب آموزش فلسفه علامه مصباح آغاز کرد. منابع دیگر در این زمینه از سقراط و افلاطون و ارسطو گرفته تا ابن سینا و فارابی و سهروردی تا ملاصدرا و علامه طباطبایی را هم در متن این کتابها و هم با جستجو در اینترنت میتوان پیدا کرد.
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم والعن اعدائهم

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نظرم اومد همزمان و موازی با تاپیک مکاتب فلسفی یه تاپیک هم در مورد کتب فلسفی داشته باشیم...خوشحال میشم نظرتونو در مورد کتبی که گفته خواهد شد بگید...
از اونجا که بسیار علاقه مند هستیم این تاپیک موازی با اون یکی بره جلو :-"فعلا تاپیک قفل میشه تا اون طرف مکتب مورد نظر انتخاب میشه و سپس در مورد کتاب مرتبط با اون مکتب نظرسنجی و سپس نقدش کنیم...
ممنون از شرکت عززای فیلسوف :)

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

طبق معمول کتابای مرحوم مطهری ساده توضیح داده مطالب رو و خوبه. شرح منظومه سید رضی شیرازی رو من خودم نخوندم اما
گویا خوبه البته نسبت به کتابای شهید مطهری خیلی سنگینه! بدایة الحکمة مرحوم علامه طباطبایی هم گویا مناسب باشه
اگه هم حوصله گوش کردن دارین میتونین از این دروس رو دانلود کنین درسای منظومه شیرازی هم از اینجا قابل دسترسیه

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

آقا بیاید از فارابی شروع کنیم!
به نظر من کتاب ما ینبغی ان تعلم قبل الفلسفه (آنچه شایسته‌است قبل از فلسفه فرا بگیری)خیلی میتونه مفید باشه! چون واسه اونایی که اول فلسفه هستن خیلی به درد میخوره! این توو این کتاب فارابی منطق، هندسه، اخلاق نیکو و کناره‌گیری از شهوات را پیش نیاز پرداختن به فلسفه رو توضیح میده!

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

در کل اینجا منابع ( کتاب ها ، سایت ها ، انجمن ها و ... ) فلسفه و منطقی که میشناسید رو به بقیه معرفی کنید.

برای شروع من دو کتاب معرفی می کنم از " ویل دورانت " :

تاریخ فلسفه
لذّات فلسفه

هر دو رو آقای عباس زریاب خویی ترجمه کرده.
خوبن هر دو ؛ تاریخ فلسفه اگر بخواید یه تم کلی از فیلسوفای غرب دستتون بیاد عالیه.

به این هم پیشنهاد می کنم سر بزنید : Internet Encyclopedia of Philosophy

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

سرگذشت فلسفه (براین مگی)

خداوندان اندیشه سیاسی (چند نویسنده)

کتاب اول خیلی خلاصه و مختصر و مفید درباره نظرات فیلسوفان در زمینه های مختلف، و کتاب دوم که چند جلدی هم هست، خیلی مفصل درباره آرای اجتماعی فیلسوفان بزرگ توضیح داده.

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

فلسفه در قرن بیستم.....
نوشته ی:چارلز تالیا فرو

نگاهی ب پدیدار شناسی و فلسفه های هست بودن
نوشته ی:روژه ورنو - ژان وال

هشت کتاب سهروردی

اینا رو پیشنهاد میکنم بخونید...... جالبه....

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از fatishar :
برای آشنایی با فلسفه!(کتاب)
پذیرفتن خدا با عشق مشکله و اینکه بهش اعتماد کنی مخصوصا!
من خودم با"وقتی نیچه گریست"فلسفه رو شروع کردم...سنگین ترین کتاب زندگیم بود :-"
پیشنهاد میکنم برید سراغ دنیای سوفی...

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از آناهید :
سرگذشت فلسفه (براین مگی)

خداوندان اندیشه سیاسی (چند نویسنده)

اون کتاب تا حدودی سنگینه و 3 جلد هم هست! اگه کسی اولین بارشه کتاب فلسفی میخونه توصیه میکنم نخونه چون از فلسفه بیزار میشه!

دوستان من سریعا به این 2 کتاب نیازمندم! لطفا اگه کسی Ebook و یا نشر جدید اش رو داره بگه.ممنون

منظومه سبزواری-اثر ملا هادی سبزواری

منطق سوری-اثر آقای محمد خوانساری

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Nirman Irani :
اون کتاب تا حدودی سنگینه و 3 جلد هم هست! اگه کسی اولین بارشه کتاب فلسفی میخونه توصیه میکنم نخونه چون از فلسفه بیزار میشه!

سنگین نیست.
فقط حوصله زیادی میخواد.
فونتش هم خیلی ریزه.
اما قبول دارم کسی که تازه شروع کرده نباید بخونه.

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی

منابع*
گوهر های اصیل جاودانه
علتهای چهارگانه
ایمائولکانت فلیسوف بزرگ المانی
کتابهای فلسفی میرداماد وابن رشداندلسی درجهان اسلام
توماس اکویناس درجهان مسیحیت

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

ترس و لرز
کی یر کگور
کتاب نسبتا سنگینیه ولی دید باز و خوبی ب آدم میده

فاطمه ش

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بیرجند
شهر
بیرجند

از این به بعد هرکی وبلاگ یا وبسایت خوب فلسفی گیرش اومد یا مطالب آموزنده ای داشت حتما بگه.
راستی من خودم یه وبلاگ دارم.نمی دونم میشه بهش گفت فیلسفی یا نه ولی برید و حتما نظر بدید.
اینم آدرسش:www.zendegyeziba.lxb.ir اسمشم هست:زندگی از نگاهی دیگر

بالا