• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خرافات و باور های غلط در جامعه ی امروز ایران

• شروع کننده موضوع ibtkm
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
سلام به همه!
اول از همه یه چیزی بگم! من یه مقدار تو گوگل سرچ کردم ببینم همچین تاپیکی تو فروم بوده یا نه چیزی پیدا نکردم! اگه خدای نکرده همچین تاپیکی بوده از یکی که پرمیژن داره خواهش می کنم این تاپیک رو پاک کنه! مرسی.

خب برسیم به بحث اصلی . می خواستم نظرتون درباره ی خرافات و باور های غلط در جامعه ی امروزمون بدونم. مثلا میزان خرافات در جامعه ی امروز چقدر با دهه ها یا حتی قرن های اخیر فرق کرده؟ اگه نسبت به گذشته کمتر شده به نظرتون دلیلش چی می تونه باشه؟ ایا میزان خرافاتی بودن مردم بستگی به منطقه ی جغرافیاییشون داره؟ یعنی الان مثلا بعضی مناطق ایران میزان باور های غلط مردم بیشتر از جاهای دیگشه؟ و سوال اخر اینکه چی کار می شه کرد که باور های غلط یا خرافات ها به مقدار خوبی ریشه کن شن از جامعه ی امروزمون؟

مرسی.

BLACK HOLE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
University of Alberta
رشته دانشگاه
Computer Science
پاسخ : خرافات و باور های غلط در جامعه ی امروز ایران

به‌‌ نظر من خرافات هیچ ربطی‌ به منطقه یه جغرافیایی نداره... :D
میزان خرافات از گذشته یه مقدار کم شده اما هنوزم هست به شکلهای دیگه..دلیلشم بالا رفتن میزان علم مردمه (!)چون وقتی‌ آگاهی‌ نبشه آدم به خرافات رو میاره دیگه... :D
نمیدونم چجوری میشه باش مبارزه کرد...یعنی‌ برای خودم هم سواله.. :-?
خرافات از بچگی‌ و در خانواده شکل میگیره و من راهی‌ برای مبارزه باش به نظرم نمیرسه.. :(

Emperor of Shadow

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خیلی دور
رشته دانشگاه
هوافضا
پاسخ : خرافات و باور های غلط در جامعه ی امروز &#157

من جوگیر نیستم ولی برخی خرافاتها رو روس و انگلیسیها بوجود آوردند
مثلا جایی عتیقه جات رو مخفی می کردند که در شرایط مناسب اونو از ایران خارج کنن شایعه میکردند که حضرت علی(ع) از اینجا رد شده هرکی اینجا کاری جز عبادت کنه پودر میشه

sill

Sill
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
حکیم
رشته دانشگاه
بیوشیمی

خرافات از مجلس های خاله خان باجی های گرامی ملل وصحبت های مشایخ کشورمون شکل می گیره از جائی که می خوان بگن خیلی مفهمن مثلا شایع می کنن که (ناعوذ بالله!@)امام حسین داره رو عرش اسکیت سواری میکنه مردم ما(خصوصا این بانوان 60 70 ساله عزیز) هم ساده اند لوح می زنن تو سرشون وهر شب دعا می کنن که نکنه یه موقع امام حسین زمین بخوره!
یا مثلا انقدر تو گوش مردم می خونن که آخر الزمانه که طرف می بینه گاری چپه شده می گه آخر الزمانه وبعدش می ره نماز وحشت می خونه!
آخه خوب خداییش این آقایون می رن می گردن توی هر فیلمی که معروف می شه اونقدر فوکوس می کنن وازش نکته می گیرن ومی گن آها نگاه کنین این غربی ها ارن به اسلام توهین می کنن!
وتازه کارشون به جائی می رسه که می گن مثلا هری پاتر رو که جی کی رولینگ ننوشته! یه گروه با توپ وتانک نشستن میز گرد گذاشتن نوشتن که اسلام روببرن زیر سوال!
خداییش کدوم یکی از ما وقتی دو هزار ودوازده رو دیدیم فهمیدیم که اون صحنه ای که قرار بوده زلزله ی امریکای جنوبی رو نشون بده صحنه ی تدفین امام بوده؟
راستش خودم هم از دهان یکی از همین آقایون شنیدم!

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام

به نظرم خرافات هست تا خرافات!اون دسته از خرافات که مربوط به مذهب میشن ریشه در تعصب و یا باور غلط دارن!مثل غذا ریختن تو چاه یا مثلث برمودا یا همچین چیزایی! یارو از فرط علاقه هرچیز عاقلانه و ناعاقلانه ای رو باور میکنه! یا مثلا یارو میره زیارت همه میبینن که شفا میگیره! اینا خرافاتایین که یا اثبات علمی دارن یا کلا توهمن! مستندای زیادیم در این باره ساخته شده.چنین خرافاتایی دارن رو به کاهش میرن.دلیلشو منطق و علمه.
ولی دسته دوم مباحثین که از یه جایی به بعد میشه خرافات.مثلا با فرض اینکه ما به انرژی اعتقاد داریم به انرژی سنگای معدنیم اعتقاد داریم حتی به این اعتقاد داریم که مفیدن(اینا فقط فرض بودنا!) بعد میرسیم به یه سری آدم که دلیل موفقیت و شکستشونو فقط انرژی حاصل از کلکسیون سنگهای معدنیشون میدونن! فقط و فقط! ودست از تلاش برمیدارن! که این جور خرافات با پیشرفت علم بیشترم میشه !
و در نهایت:هر اعتقادی برای اثبات قاطعیتش و پایداری بین مردم احتیاج به یه سری دلایل خرق عادت داره!البته برای عموم این دلایل قاطع تر از منطقن! پس تولید شدن خرافات یه چیزه طبیعیه

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نظر من خرافات بيشتر از ايني كه به علم بستگي داشته باشه به فرهنگ داره !
همونجوري كه مي بينيم انگلستان با اينكه كشور خيلي پيشرفته‌‌اي ـه ولي همچنان يه باورايي دارن !
تو ايران‌م همينه 1 طرف تحصيل كرده‌اس اما يه حرفايي مي زنه مثه اين خاله خان باجي ـا !
قبل از علم ... مردم بايد فرهنگ داشته باشن ...

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

من یه چیز میدونم خرافات دونوعن یکی خرافات عادی یکی مذهبی اعتقادی
خرافات عادی مثه 13 که خود طرفم میدونه خرافاته یه جوری ولی مذهبی مثل ... یعنی چیزایی که با علم ثابت نمیشن ولی طرف بهش اعتقاد داره !

• شروع کننده موضوع

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از Fade To Black :
من یه چیز میدونم خرافات دونوعن یکی خرافات عادی یکی مذهبی اعتقادی
خرافات عادی مثه 13 که خود طرفم میدونه خرافاته یه جوری ولی مذهبی مثل ... یعنی چیزایی که با علم ثابت نمیشن ولی طرف بهش اعتقاد داره !
نه خب خرافات مذهبی درسته با علم شاید ثابت نشن ولی ادم که باید یه ذره بهش فک کنه! منظورم اینه که کسایی که به نوعی خرافات مذهبی دارن به صورت منطقی به قضیه نیگاه نمی کنن.

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

الانو اگر بخوای حساب کنی کمیت خرافات کم شده کیفیتشون بالا رفته :))

مردم باور نمی کننن باور نمی کننن بعد یهو که یچیزو باور می کنن دیگه واویلا!!!!!!!! صد رحمت به آدمای دیروز

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از پویا م :
سلام به همه!
اول از همه یه چیزی بگم! من یه مقدار تو گوگل سرچ کردم ببینم همچین تاپیکی تو فروم بوده یا نه چیزی پیدا نکردم! اگه خدای نکرده همچین تاپیکی بوده از یکی که پرمیژن داره خواهش می کنم این تاپیک رو پاک کنه! مرسی.

خب برسیم به بحث اصلی . می خواستم نظرتون درباره ی خرافات و باور های غلط در جامعه ی امروزمون بدونم. مثلا میزان خرافات در جامعه ی امروز چقدر با دهه ها یا حتی قرن های اخیر فرق کرده؟ اگه نسبت به گذشته کمتر شده به نظرتون دلیلش چی می تونه باشه؟ ایا میزان خرافاتی بودن مردم بستگی به منطقه ی جغرافیاییشون داره؟ یعنی الان مثلا بعضی مناطق ایران میزان باور های غلط مردم بیشتر از جاهای دیگشه؟ و سوال اخر اینکه چی کار می شه کرد که باور های غلط یا خرافات ها به مقدار خوبی ریشه کن شن از جامعه ی امروزمون؟

مرسی.
به نظرم هرچی رو مردم فشار بیشتر باشه ـُ سختی بیشتری بکشن بیشتر خرافاتی میشنُ به یه سری چیزا ایمان میارن .
منظورم اینه که مثلا واسه رفع مشکلاتشون به رمالا یا هرکس دیگه ای مراجعه میکنن چون کم میارن تو یه سری مسائل ...

mute

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران

به نظر من خیلی از خرافه ها ریشه ی مذهبی-فرهنگی دارن.البته به جای خرافه بهتر نیست بگوییم فریب کاری؟؟؟.....البته خیلی ها هم از این راه پول خوبی بدست میارند که فکر کنم اگر تفکر مردم رو درست کنیم دیگه جایی برای این افراد باقی نمیمونه.

marziye

کاربر نیمه‌فعال
شهر
bushehr

:|

Hamid.s

‌Bug
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از marziye :
سلام!!!!!

حالا که بحث خرافات هستش 1 سوال واسم پیش اومد:

به نظر شما "زخم چشم"خرافاته؟!

اینکه اسفند دود میکنن واسه دوری از اون چی؟!
فک کنم به تاپیک ربطی نداره :-"
ولی زخم چشم تو اسلام هم هست ...[nb]هم تو تفسیر المیزان برای تفسیر آیه آخر سوره قلم اشاره شده هم میتونین یک سرچ کوچیک بکنین [/nb]
اسپند دود کردنم فک کنم تو اسلام هست... البته مطمئن نیستم ها :-" :D

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خب به نظر منم یه قسمتیش مربوط میشه به این که آدما اکثرا در مورد اعتقادات و باورهاشون به اندازه کافی فکر نمیکنن....اگه یکی 5 دقه بشینه منطقی با خودش فک کنه میبینه که دلیلی برای باور کردن بعضی از این خرافات نی...
یه قسمتیشم به سطح سواد مردم مربوطه به نظرم...
بعد یه چیز دیگه هم هس اینه که خیلی از مردم متافیزیکو خرافاتو با هم قاطی میکنن...اینا خیلی با هم فرق دارن...

depress

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
شهریار - قم
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ..AndromedA.. :
به‌‌ نظر من خرافات هیچ ربطی‌ به منطقه یه جغرافیایی نداره... :D
میزان خرافات از گذشته یه مقدار کم شده اما هنوزم هست به شکلهای دیگه..دلیلشم بالا رفتن میزان علم مردمه (!)چون وقتی‌ آگاهی‌ نبشه آدم به خرافات رو میاره دیگه... :D
نمیدونم چجوری میشه باش مبارزه کرد...یعنی‌ برای خودم هم سواله.. :-?
خرافات از بچگی‌ و در خانواده شکل میگیره و من راهی‌ برای مبارزه باش به نظرم نمیرسه.. :(

- اتفاقا خیلی به منطقه ی جغرافیایی و فرهنگ قومی ربط داره. خرافات هایی که توی خوزستان رواج داره فرق می کنه با خرافات هایی که تو شمال ایران رایجه.

- با اینکه علم پیشرفت کرده ولی هنوزم کسایی هستن که مدارج عالیه دارن اما هر روز با خرافات دست و پنجه نرم می کنن.

به نقل از sRina-handsome :
به نظرم خرافات هست تا خرافات!اون دسته از خرافات که مربوط به مذهب میشن ریشه در تعصب و یا باور غلط دارن!مثل غذا ریختن تو چاه یا مثلث برمودا یا همچین چیزایی! یارو از فرط علاقه هرچیز عاقلانه و ناعاقلانه ای رو باور میکنه! یا مثلا یارو میره زیارت همه میبینن که شفا میگیره! اینا خرافاتایین که یا اثبات علمی دارن یا کلا توهمن! مستندای زیادیم در این باره ساخته شده.چنین خرافاتایی دارن رو به کاهش میرن.دلیلشو منطق و علمه.

- اگه یه خورده فلسفه ی اسلامی می خوندین شاید دیگه به معجزه نمی گفتین خرافات :-$
این که یارو پاش فلجه یا سرطان گرفته رو به موته میره زیارت امام رضا شفا پیدا می کنه معجزه س یا پاسخ علمی داره؟ X-(
( نمی دونم بعضیا تا کی می خوان به این مالیخولیای روشن فکری ادامه بدن )

نمی گم خرافات مذهبی نداریم ولی معجزه با خرافات فرق می کنه.

XoXo

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (2)
شهر
تهران
دانشگاه
انشا.... تهران
رشته دانشگاه
پلیمر

یکیش اینه B-) B-) B-)
جنگ های صلیبی = قلعه B-) B-) B-)

sill

Sill
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
حکیم
رشته دانشگاه
بیوشیمی

من می گم هر چیزی رو بیشتر به خودت تلقین کنی اتفاق می افته و اصلا ربطی به اسفند ودعا نویسی و امثالهم نداره همین!

XoXo

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (2)
شهر
تهران
دانشگاه
انشا.... تهران
رشته دانشگاه
پلیمر

خرافات و باور های غلط در جامعه ی امروز ایران اصلا پایه ها رو لرزونده دولت باید یه فکری به خاطرش بکنه B-) B-) B-)

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از WILD EAGLE :
خرافات و باور های غلط در جامعه ی امروز ایران اصلا پایه ها رو لرزونده دولت باید یه فکری به خاطرش بکنه B-) B-) B-)
من نمیدونم چرا هر چی میشه یه گیری به دولت میدیم ها !

سمیرا

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
مدال المپیاد
خواندن المپیاد زیست

خرا فات همه جا هست روز به روز هم بیش ترو بیش تر می شود اگر چه گاهی فکر کنیم خرافات با گذشت زمان کم تر می شود در اصل خرافات کم نمی شه خرافات های قدیمی می روند .جدید ها جاشون را می گیرن

بالا