• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

می دانیم، اما عمل نمیکنیم

• شروع کننده موضوع

کاربران حذف شده

لنگر انداخته
خیلی واضح هست موضوع، ما میدیونیم یکسری کار ها خوبن، اما بهش عمل نمیکنیم، علت های متفاوتی داره، بعضی ها میگن شیطون گول میزنه، بعضی ها میگن حالا این یه دفعه و ...
مثلا میزنم براتون، همه ما میگیم داشتن عشق قبل دانشگاه خوب نیست، جلوی یه چیز هایی رو میگیره، یه چیز هایی رو هم برطرف میکنه، اما میگیم ضررش بیشتره، به همه هم توصیه میکنیم، اما خیلی هامون رعایتش نمیکنیم.
یا یه مثال دیگه، همه میدونیم سوسیس و کالباس چیز های مضری هستند، به همه هم میگیم بدن، اما میخوریم.

واقعا علت در کجاست، به خودمون و حرفمون اعتماد نداریم یا فقط ادعامون میشه؟ دقت کردید آدم های موفق کسایی هستند که به حرف هاشون عمل می کنند. یعنی وقتی میگن فلان کار بد هست انجام نمیدن، یا به کسی هم نصیحتی میکنند خودشون حتما انجام دادن؟

وقتی کلید راز های موفقیت اینقدر تابلو و مشخص هست مرض چرا به دستش نمیاریم؟مشکل کجاست؟

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : می دانیم، اما عمل نمیکنیم

به نقل از مُحسن..! :
خیلی واضح هست موضوع، ما میدیونیم یکسری کار ها خوبن، اما بهش عمل نمیکنیم، علت های متفاوتی داره، بعضی ها میگن شیطون گول میزنه، بعضی ها میگن حالا این یه دفعه و ...
مثلا میزنم براتون، همه ما میگیم داشتن عشق قبل دانشگاه خوب نیست، جلوی یه چیز هایی رو میگیره، یه چیز هایی رو هم برطرف میکنه، اما میگیم ضررش بیشتره، به همه هم توصیه میکنیم، اما خیلی هامون رعایتش نمیکنیم.
یا یه مثال دیگه، همه میدونیم سوسیس و کالباس چیز های مضری هستند، به همه هم میگیم بدن، اما میخوریم.

واقعا علت در کجاست، به خودمون و حرفمون اعتماد نداریم یا فقط ادعامون میشه؟ دقت کردید آدم های موفق کسایی هستند که به حرف هاشون عمل می کنند. یعنی وقتی میگن فلان کار بد هست انجام نمیدن، یا به کسی هم نصیحتی میکنند خودشون حتما انجام دادن؟

وقتی کلید راز های موفقیت اینقدر تابلو و مشخص هست مرض چرا به دستش نمیاریم؟مشکل کجاست؟
مشکل در یک جاییه به نام هوای نفس که بعضیها شکستش میدن و بعضی ها حوصلشون منیشه نه که نمیتونن!

علی.ص

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشد
دانشگاه
احتمالا کامبیوتر شریف
رشته دانشگاه
هوافضا شایدم مهندسی بزشکی ن

مشکل تو ارادس!!!!!!!! و اصل کار دله ماس!!!! باید پا رو دلمون بزاریمو افسارشو بدست بگیریم بعد اونوقته که میشیم چمران!!!

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

هر چیز بدی حتما یه سری خوبی ها هم داره

من نوعی وقتی میبینم سودی که بهم میرسه ممکنه از ضرر هاش بیشتر باشه حاضرم ضررهاشو به تن بخرم و از سودش استفاده کنم !

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

مــا می دونیــم چی حقــه و چی نه . خیلی جــاها خیلی ها میدونن . امــا خوب بودن و به خــوبی عمــل کردن خیلی وقتا سخت تر و آزار دهنده تر از بد بودن و به بد عمــل کردنه از هر جهــت .فَست فود بده ؟ ده سال دیگه سرطانی می شَم ؟ "من آیندمــو نمیشناسم ، شاید من ینــی الان . الان که خوبه ، مزشو دوس دارم ."دید خیلی ها اینه.می خواین با این دید به قول خودشون(که شاید منم یکی از همونا باشم تو خیلی موارد ) " نقدو ول کنن ، نسیه رو بچسبن ؟"

• لایک
امتیازات: demon

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

بحث همینه که برای ما یک سری چیزا ( مثلا خوش گذروندن ، یا نفس) مهم تره از منطقی که برای انجام ندادن اون کارها وجود داره .

اگه کسی به یه اندازه ای منطقی باشه و رو خودش کار کرده باشه ، دیگه این اتفاق نمی افته !

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

خیلی واضحه
یه چیزی هست به نام عقل و یه چیز به عنوان احساس
عقل من خوب و بد رو تشخیص میده در99 درصد مواقع
ولی برای عمل کردن به خوب یا بد احساسم منو پیش می بره
احساسم چیزیرو انتخاب می کنه که ازش لذت ببره
+ حرف مهران

من کالباس می خورم چون دوست دارم،بعدشم مهم نیس چی میشه
سیگار می کشم که آروم شم، مهم نیس بعدش چی میشه (مثلا)
هدست می ذارم تو گوشم تا ته بلند می کنم، می دونم گوشم داغون میشه ولی ازش لذت می برم
...

البته این دید منه که در حال زندگی می کنم و آیندم مهم نیست.مطمئنم خیلیا این دید رو ندارن و به خاطر نداشتن اراده یه کاراییرو می کنن

Emperor of Shadow

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خیلی دور
رشته دانشگاه
هوافضا

شاید به چیزی که میدانیم ایمان نداریم
شایده اراده قوی نداریم که برمیگرده به شکل گیری شخصیت!!
منم خودم بعضی چیزا رو میدونم وبهشون عمل نمکنم و همین ناراحتم میکنه :(

smartgirl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
کامپیوتر (البته ب جایی نرسیدم متاسفانه ... )
دانشگاه
خوارزمی، امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

این مشکل بعضی وقتا برای من هم پیش میاد
کاری که میدونم اشتباهه رو انجام میدم [-(
نمیدونم چرا :-/
ولی مثل شما ها فکر میکنم یا ارادم درست کار نمیکنه یا اینکه ایمانم به درستس بعضی کار ها کمه

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نظرم به خاطر همین قضیس که "آدمُ از هرچی منع کنی حریص میشه ! "
اصولا همه ی آدما ـَم اینجورین به نظرم . مگر اینکه طرف اراده ی پولادین داشته باشه !

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ریــــــــحانه :
به نظرم به خاطر همین قضیس که "آدمُ از هرچی منع کنی حریص میشه ! "
اصولا همه ی آدما ـَم اینجورین به نظرم . مگر اینکه طرف اراده ی پولادین داشته باشه !
این که آدمو منع کنی حریص میشه که همیشه درست نیست.لجبازی که نیست،این تا موقعیه که دلیل منطقیه وجود نداشته باشه.یعنی طرف ندونه چرا داره منع میشه!
بعدشم به نظر من بخاطر اینه که پیامدهاش بلند مدتن.مثلا سوسیسو کالباس همون لحظه که نمیکشتمون،بعدا ضررشو نشون میده.

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

خیلی وقتا میدونیم نتیجه یه کاری خوبه ولی چون خیلی دیر ممکنه نتیجه بده..کم کم دلسرد میشیم . میریم دنبال لذت های کوتاه مدت.

Sarina_ahm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين یکـــ
شهر
جَهــان / ٢
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشكى اصفهان
رشته دانشگاه
پزشكى
تلگرام
اینستاگرام

خب نسبتا مخالفم :D نگا کنید شما به صورت ناخودآگاه هرچیزی که مانع بقای شما میشه رو رفع میکنید!مثلا غذانخوردن برای بقای شما بده و شما غذا میخورید. یعنی آدم کارایی رو میکنه که در لحظه از بینش نبره. مثلا اگه قصدتون زندگی باشه هیچوقت وسط اتوبان نمیشینید.چون نتیجش قطعی و سریعه.یا وقتی قصد دارید پاس شید درس میخونید چون میدونید قطعا اگه درس نخونید پاس نمیشید. هم قطعیت هم سرعت.ولی شما اگه به صورت متوالی ساندویچ بخورید و یه ساندویچ فلان مقدار ماده مضر داشته باشه ممکنه که به سلامتیتون ضرر وارد کنه در آینده. ولی لذتی که از خوردن ساندویچ میبرید قطعی و سریعه.و سرشت ما قطعیت و سرعت رو دوست داره.برای همینه که سعی میکنیم یه شبه پولدار شیم با اینکه میدونیم خیلیا قبل از ما خواستنو نشدن.و یه مورد استثنا هست که میگیم دفع خطر احتمالی عقلا واجبه و اونم وقتیه که هیچ سود قطعی و سریعی برای ما نداشته باشه.

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از R0zh!n D :
این که آدمو منع کنی حریص میشه که همیشه درست نیست.لجبازی که نیست،این تا موقعیه که دلیل منطقیه وجود نداشته باشه.یعنی طرف ندونه چرا داره منع میشه!
بعدشم به نظر من بخاطر اینه که پیامدهاش بلند مدتن.مثلا سوسیسو کالباس همون لحظه که نمیکشتمون،بعدا ضررشو نشون میده.
اصن بحث لجبازی نیست ! آدم یه حسی توش بوجود میاد !
مثلا فرض کن بهت میگن فلان فیلمُ نبین ! حتی اگه خودتم نبینی میری از یکی میپرسی که مثلا این چیه ؟!
ولی قبول دارم 100% مواقع اینجوری نیست .

hidden

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطان شهیدان
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
دارو

اکثر حرفا تقریبا درسته خیلی چیزا تاثیر دارن مثه : شناخت + ایمان ... نسبی بودن خوبی و بدی - یا اینکه لذت طلبی یا اراده و ...
همه اینا با هم تاثیر میذارن
ارتباطی ک اینا دارن با هم تو ذهن من اینجوریه تقریبا :

ما با توجه به شناختی ک داریم ( یعنی اطلاعاتی ک بهمون رسیده در مورد اون چیز) و ایمانمون به اون چیزی ک میدونیم ( ایمان ب ی جمله بر اساس احساس (خوشمون بیاد یا نه) میتونه باشه یا میتونه بر اساس میزان معتبر بودن منبع اون جمله ) یه درصدی از خوبی و بدی رو برای اون شی / رفتار / جمله و... قائل میشیم مثلا کار A از نظر ما 90 % بده و کار B مثلا60 %
یعنی هر دو کار در مجموع از نظر ما بد هستن
اینجا اراده میتونه نتایج متفاوتی داشته باشه ...: فرض کن یکی کف ارادش 70 % ( هرچی کمتر با اراده تر) اون کاریو ک 90 درصده رو به این آسونیا انجام نمیده ولی کارb رو با اینکه میدونه بده نمیتونه تاب بیاره (ب دلیلی ک 40% خوبی در لحظه براش پر ارزش تر میشه) حتی با یه احساس گناه میره سراغش گاهی ( این یه مفهوم مثله ولتاژ متوقف کننده تو پدیده ی فتوالکتریکه...)
لذت طلبی یا دور اندیشی یه چیزیه ک هم تو اراده تاثیر میذاره هم تو نسبی بود خوبی و بدی

در مجموع به طور خلاصه میشه ایمان و اراده
ک ب نظرم اراده مهمتره ... فقط باید چجوری تقویت کنیم ؟؟

• لایک
امتیازات: akvan

sina7423

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی اهواز
شهر
اهواز

وقتی ما به یه شناختی عمل میکنیم که به درجه ی ایمان رسیده باشه و برعکس

زمانی که ایمان نداشته باشی که مسواک زدن خوبه بهش عمل نخواهی کرد

بعضی وقت ها هم یه چیز هایی هواس ادم رو پرت می کنن که انسان فراموش می کنه که می خواست چی کار کنه

:)

meli

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کشوری کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

بعضی کار هارو میدونم بده ولی اون خوشیه لحظه ای رو ترجیح میدیم یا بعضی وقتا یه کاری رو میدونیم خوبه ولی انجامش نمیدیم چون تنبلیمون میاد!!!!!

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

خب ما خودمون خیلی چیزارو میدونیم ولی با این که میدونیم بهشون عمل نمیکنیم چون سخته برامون . و ترجیح میدیم یه زندگی راحت و آسون

داشته باشیم ترجیح میدیم چشمامونو ببندیم ولی واقعیتها رو نبینیم . چون عقده داریم یه بار که بیشتر نمیتونیم زندگی کنیم پس قدرشو بدونیم و

ازش لذت ببریم و در لحظه به عواقب کارمون فکر نمیکنیم .

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

چون به درستیشان اعتقاد داریم اما ایمان نداریم بهشان...
علممان است نه فلسفمان...

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

نه بعضی وقتا یا بیشتر اوقات ایمان هم داریم ولی حوصله عمل کردن نداریم .

بالا