• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

از دست این کلمه "خز"

• شروع کننده موضوع

کاربران حذف شده

لنگر انداخته
طبیعتا قشر نوجوونی مثل ما، یه سری اصطلاحات خاص بین خودشون دارن و یا به نوعی زبان پنهانی بین ما وجود داره که ممکنه بسته به مدرسه، شهر، یا حتی محله و ... متفاوت باشه، این زبان از کلمات خاصی تشکیل شده که هممون خواه یا ناخواه باهاش آشنا هستیم! مثلا چند تا از این اصطلاحات و کلمات "فلانی خدای این کاره"، "طرف تهشه"، "فلان چیز خز یا لوس شده" و ...

حالا من تاکیدم روی این اصطلاح آخر یعنی "خز شدن" هست، چراکه خیلی من رو آزار میده، این کلمه در معنای واقعی به معنی کلیشه ای شدن و جا افتادن بین تعداد زیادی از افراد و یا قدیمی شدن اون چیز هست. متاسفانه این روزا من خیل یها رو دیدم، به هر چیزی که میرسن میگن خز شده، که واقعا اعصاب خرد کن هست، یه مثالش این هست که من یک دوستی داشتم که می خواست ساز زدن یاد بگیره، از سه تار و گیتار و ... شروع کردم، هرچی میگفتم میگفت سبکش خز شده، خودش خز شده و ..آخه یعنی چی؟ یعنی ما نباید چیز هایی که بقیه افراد یه زمانی داشتن یا انجام دادن رو برای دل خودمونم که شده تکرار کنیم؟

واقعا امکان پذیر هست؟این خیلی مسخرست که ما همیشه انتظار داشته باشیم چیز های خاص ماله ما باشه، نه اینطور امکان پذیر نیست، ما باید یاد بگیریم هرچیزی ارزش داره، و اینکه صفت خز رو بهش نسبت بدیم واقعا بی انصافی هست. حالا چون پسر عموی من گیتار میزنه من نباید گیتار بزنم؟چون فلان دختر باهاش پز میده من نباید بزنم؟چون خز شده؟!!!! این عبارت واقعا مسخره هست.

شاید معنا و زمان درست استفادش کلیشه ای شدن بیش از حد یک چیز باشه اما نباید به هر چیزی نسبتش داد! امیدوارم دوستان و هم سن و سالای گل من تو این سایت از این به بعد یک فرهنگ سازی کوچیکی تو خودشون در این مورد انجام بدن تا کم کمک این فرهنگ ناپسند و استفاده نابه جا از بین بره و ما یه سری چیز ها رو که در اثر استفاده بیش از حد از این عبارت از دست دادیم دوباره به دست بیاریم.

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : از دست این کلمه "خز"

به نقل از مُحسن..! :
طبیعتا قشر نوجوونی مثل ما، یه سری اصطلاحات خاص بین خودشون دارن و یا به نوعی زبان پنهانی بین ما وجود داره که ممکنه بسته به مدرسه، شهر، یا حتی محله و ... متفاوت باشه، این زبان از کلمات خاصی تشکیل شده که هممون خواه یا ناخواه باهاش آشنا هستیم! مثلا چند تا از این اصطلاحات و کلمات "فلانی خدای این کاره"، "طرف تهشه"، "فلان چیز خز یا لوس شده" و ...

حالا من تاکیدم روی این اصطلاح آخر یعنی "خز شدن" هست، چراکه خیلی من رو آزار میده، این کلمه در معنای واقعی به معنی کلیشه ای شدن و جا افتادن بین تعداد زیادی از افراد و یا قدیمی شدن اون چیز هست. متاسفانه این روزا من خیل یها رو دیدم، به هر چیزی که میرسن میگن خز شده، که واقعا اعصاب خرد کن هست، یه مثالش این هست که من یک دوستی داشتم که می خواست ساز زدن یاد بگیره، از سه تار و گیتار و ... شروع کردم، هرچی میگفتم میگفت سبکش خز شده، خودش خز شده و ..آخه یعنی چی؟ یعنی ما نباید چیز هایی که بقیه افراد یه زمانی داشتن یا انجام دادن رو برای دل خودمونم که شده تکرار کنیم؟

واقعا امکان پذیر هست؟این خیلی مسخرست که ما همیشه انتظار داشته باشیم چیز های خاص ماله ما باشه، نه اینطور امکان پذیر نیست، ما باید یاد بگیریم هرچیزی ارزش داره، و اینکه صفت خز رو بهش نسبت بدیم واقعا بی انصافی هست. حالا چون پسر عموی من گیتار میزنه من نباید گیتار بزنم؟چون فلان دختر باهاش پز میده من نباید بزنم؟چون خز شده؟!!!! این عبارت واقعا مسخره هست.

شاید معنا و زمان درست استفادش کلیشه ای شدن بیش از حد یک چیز باشه اما نباید به هر چیزی نسبتش داد! امیدوارم دوستان و هم سن و سالای گل من تو این سایت از این به بعد یک فرهنگ سازی کوچیکی تو خودشون در این مورد انجام بدن تا کم کمک این فرهنگ ناپسند و استفاده نابه جا از بین بره و ما یه سری چیز ها رو که در اثر استفاده بیش از حد از این عبارت از دست دادیم دوباره به دست بیاریم.
مشکل یه مشکل مفهومی هست! من خیلی ها رو دیدم که از بس بقیه این کلمه رو به کار بردن اونا هم این طرز تفکر توشون جا افتاده.
ما انسان ها بعضی اوقات فکرمون رو محدود می کنیم. کافیه از بیرون به قضیه نیگاه کنیم و ببینیم که اصلا هیچ ربطی نداره این قضیه که چیزی قبلا توسط عده ای استفاده یا اجرا شده یا نه
این طرز تفکر همینطور داره بیشتر می شه و متاسفانه گندش دیگه داره در میاد.

بهترین کاری هم که می شه کرد اینه که با لبخند و ارامش بگیم : "افرین به شما که کارهای خز نمی کنی" و بذاریم طرف در جهل مرکب بمونه!( اوهو! :D)

ibtkm

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از مُحسن..! :
من با این نظر مخالفم که صبر کنیم یک عده این فرهنگ غلط رو جا بندازند و من بشینم به این مسئله صرفا نگاه کنم، اینجور مسائل و کار ها زیاد هست. آدم باید تا جایی که میتونه یه سری چیز ها رو اصلاح کنه..حداقل توی شخصیت خودش.
هر کسی فقط خودش می تونه خودش رو اصلاح کنه. ما صرفا می تونیم برای بقیه الگو باشیم . ما اگه کار خودمون رو ادامه بدیم وهیچ توجهی نکنیم شاید برای بقیه هم الگو شیم.
در ضمن بعد از دوران نوجوانی دید طرف بازتر می شه و دیگه کلا از عبارت خز استفاده نمی کنه بیشتر اوقات!

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

معمولا ازین لفظ زمانی استفاده میکنن که یه عمل که قبلا دست یه سری آدم به خصوص و خاص بوده عمومی شه !
مثلا یه زمانی جیمیل فقط با دعوتنامه میشد ثبت نام کنی و اون موقع هرکی جیمیل داشت خیلی شاخ بود و با جیمیل پز میدادیم :D اما وقتی همگانی شد دیگه هرکسی تونست جیمیل بگیره و دعوتنامه ای لازم نداشت ، پس ازون حالت تک بودن و شاخ بودن خارج شد و گفتن خز شده :D
سر همه چیزها همینه ! سر یه سبک موسیقی خاص که یه زمانی یه عده خاص گوش میدادن و کلی پز میدادن ولی الان تو پلیر هر کسی اون سبک پیدا میشه هم میشه واژه خز رو به کار برد :D

کلا واژه پرکاربرد و مفیدیه ! یه کلمست ها !!! ولی دنیایی معنی داره :P

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مشغول به ریاضی به شد!:دی
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه
قطعا یه چیزی مربوط به ریاضی

به نقل از مُحسن..! :
من با این نظر مخالفم که صبر کنیم یک عده این فرهنگ غلط رو جا بندازند و من بشینم به این مسئله صرفا نگاه کنم، اینجور مسائل و کار ها زیاد هست. آدم باید تا جایی که میتونه یه سری چیز ها رو اصلاح کنه..حداقل توی شخصیت خودش.
قبول دارم آدم ميتونه درون خودش اصلاحاتي رو انجام بده.اما انجام اين اصلاح رو ديگران كار خيلي سخت يا حتي غيرممكنيه!من اكثر اوقاتي كه چيزهايي از اين دست به نظرم مسخره اومده تلاش كردم به بقيه بگم كه اين درست نيست اما به قول يكي از بچه ها از 98 جهت خورده شدم!در اينجا سه حالت بيشتر نداريم:
1-يا من بد نقد كردم.(كه فكر نميكنم اينجوري باشه چون هميشه سعي ميكنم مودبانه بگم!)
2-بچه ها نقدپذير نيستن(كه فكر ميكنم دليل اصليش همينه!)
3-من كلا دارم چرت ميگم!(كه اينم يه عده موافق و يه عده مخالف داره در زمينه هاي مختلف!)

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از مُحسن..! :
ببین روژین خانوم، من منظورم این نیست که به اجبار کسی رو تغییر بدم، هدفم به این شکل هست که من اطلاع رسانی رو میکنم(این حداقل کارمه) بعد یه خواهش کوچولو هم از ملت میکنم..هرکس که فهمید ماجرا رو احتمال زیاد قبول میکنه..منظورم به این شکل بود.وگرنه نظرات آدما مال خودشون دوست داشتن تغییر میدن دوست نداشتن نمیدن!
حرف شما صحيح!اما وقتي كه آدم با يه بار نظرشو گفتن و از ملت خواهش كردن خورده شه و اين خورده شدن(!)هي ادامه داشته باشه طبيعتا آدم عطاشو به لقاش ميبخشه و كلن بيخيال گفتن نظرش ميشه!

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از مُحسن..! :
بستگی به فردش داره و ارادش، من حداثل تو دور و بریام موفق شدم، کسی هم نخورد منو! بقیه رو نمیدونم.
خوب دور و وریای من و شما فرق میکنه!

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه

به نقل از مُحسن..! :
میدونی، این همه گفتم که به ارزش اون تلاش پی ببری. هر کاری به خاطر مشقت و ارزشی که داره ارزش پیدا میکنه، حالا انجام بشه یا نشه شما تلاشت رو کردی..این که به ثمره بشینه یا نشینه دیگه با کار و موقعیتشه..کاری هم نیست که بگی محال و غیر ممکنه پس تلاش نمیکنم.
من نميگم محال و غير ممكنه.اما انقدر بچه ها بد برخورد ميكنن آدم با خودش ميگه اصن ارزش اينو ندارن كه آدم خودشو بخاطرشون اذيت كنه!

nazaninpary

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
به اندازه موهای سرم......
دانشگاه
علوم پیرا پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

معمولا ما نو جوانها تا یه چیز جدید میشنویم فکر می کنیم اگه بکار ببریم خیلی با کلاسیم!!!
باید این فرهنگ رو رواج بدیم که شخصیت انسان به کلمات نیست بلکه به خیلی چیزای دیگست... :)
مثلا من کلمه "تیر تو جیگر" رو خیلی دوست دارم .این دلیل نمیشه که هرجارسیدم به هرچیز بی موردی بگم "تیر تو جیگر"!!!!

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از nazaninpary :
معمولا ما نو جوانها تا یه چیز جدید میشنویم فکر می کنیم اگه بکار ببریم خیلی با کلاسیم!!!
باید این فرهنگ رو رواج بدیم که شخصیت انسان به کلمات نیست بلکه به خیلی چیزای دیگست... :)
مثلا من کلمه "تیر تو جیگر" رو خیلی دوست دارم .این دلیل نمیشه که هرجارسیدم به هرچیز بی موردی بگم "تیر تو جیگر"!!!!

این چیزای جدیدی که میگی معمولا لفظای خارجیه نه لفظی که هیچ جای دنیا و شاید خیلی جاهای ایران معنی نده !
اتفاقا یکی از جنبه های شخصیت انسان مهارت کلامی و شیوه حرف زدنشه !
میشه ! و به همین میگن تکه کلام ! ولی وقتی زیاد بگی خز میشه ! ( :D)

• لایک
امتیازات: tezar

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نظرم خودِ وجودِ کلمه ی خز و اینا عیبی نداره؛همونطورم که گلی گفته خیلی وقتام پرکاربرده

اما از حد نباید بگذره یعنی نباید انقد به همه جیز بگیم خز که خز شه کلمه ی خز ! :-" :D جدی !

بعدم یه کارِ خز ، تو یه شرایط و یه موقعیتی خزه .یَنی مثلا نباید اوضاع یکیو که تو شرایط ما نیست اصلاً رو در نظر بگیریم، بعد بگیم کاراش خزه

"خز بودن" یه چیز نیمه شخصی میتونه باشه . مثلا اینکه " تو اکیپ ما فلان کار خزه" . نه عمومی !

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

باو نصــف بعــلاوه یکِشــونــا بپــرسی نمی دونه اصولن " خــَز " ینی چی !

meli

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کشوری کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نظر من خز معنی جواد و جلفو داره!!!!!!!

یعنی وقتی تو مدرسه ما یکی انگشتر نگین دار یا کیف باربی بندازه بهش میگن خز....

آخه واقعا هم خیلی خزه...

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از meli :
به نظر من خز معنی جواد و جلفو داره!!!!!!!

یعنی وقتی تو مدرسه ما یکی انگشتر نگین دار یا کیف باربی بندازه بهش میگن خز....

آخه واقعا هم خیلی خزه...

همیــن خود " جــَواد " شمــا اصولن ینی چی ؟!

واقعــَن چــِ لذتی داره واس مــا چیزی که معنیشو نمی دونیم اینقد زیاد بکار ببریم ؟!

• لایک
امتیازات: meli

mamareza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی
شهر
تهران
دانشگاه
آزاد تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از Q U E E N :
همیــن خود " جــَواد " شمــا اصولن ینی چی ؟!

واقعــَن چــِ لذتی داره واس مــا چیزی که معنیشو نمی دونیم اینقد زیاد بکار ببریم ؟!
معنی خیلی کلمه ها بعد یه مدت عوض میشه.
دلیلی نداره که حتما همون معنای اصلیشو بده.

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از mamareza :
معنی خیلی کلمه ها بعد یه مدت عوض میشه.
دلیلی نداره که حتما همون معنای اصلیشو بده.
نفهمیــدم چی شد !
سوال من اینه " جــواد " ینی چی ؟! " اسکــل " و متعاقــبــَن " شاسکــُل " ، " زاخــار" و ... ینی چی ؟!
مفهــوم دارن اینا اَصــَن ؟!

Blest Girl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1391
رشته دانشگاه
هوش مصنوعی و رباتیک

استفاده از این کلمات باز حالتای خوبشه،بعضیا همین کلمه ها رو هم خز میکنن!و سعی میکنن کلمه های جدیدی رو رواج بدن!!!
و این اخر بدبختیِ ماست که کسی که از این کلمات استفاده کنه،با کلاس تره/باحال تره و ...
ولی خوب این جماعتی که من میبینم به حرف من یا کس ِ دیگه ای گوش نمیکنن چون باور هاشون غلطه ،چون ارزش هاشون،تو جامعه و برای اندک ادمایی که ازین حرفا خوششون نمیاد،ضد ارزشه...
حالا ما هی بهشون بگیم...چ فایده؟!
همون جمله ی معروف،کسی که خوابه رو میشه بیدار کرد،ولی کسی که خودشو زده به خواب نه....
من کلا سرِ این موضوعات خیلی الکی حرص میخوردم؛اما حالا خودمو سعی میکنم بزنم به اون راه هر چند سخته...

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از مُحسن..! :

کاملا حرفتُ قبول دارم .
به نظرم به خاطر اینه که عادت شده واسه یه سریامون ! ینی مثلا تو همین مثالی که زدی . طرف میخواد بگه خوشم نمیاد یا مثلا واسم جالب نیست ! ولی انقد همه گفتن آدم افتاده تو دهنش !
بعضی وقتا هست خود آدمم دوست نداره یه کلمرو انقد تکرار کنه ولی عادت شده واسش !

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

جدیدا هی خز زیاد شنیدم
دیگه حالم از این کلمه بهم میخوره
این همه کلمه چرا خز؟

A.maede

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ریــحــانــه :
کاملا حرفتُ قبول دارم .
به نظرم به خاطر اینه که عادت شده واسه یه سریامون ! ینی مثلا تو همین مثالی که زدی . طرف میخواد بگه خوشم نمیاد یا مثلا واسم جالب نیست ! ولی انقد همه گفتن آدم افتاده تو دهنش !
بعضی وقتا هست خود آدمم دوست نداره یه کلمرو انقد تکرار کنه ولی عادت شده واسش !
منم قبول دارم توی این سن آدم هنوز شخصیتش کامل نیست و درواقع سعی میکنه از این و اون تقلید کنه ,بنابراین شاید از یه چیزی واقعا خوشش نیاد اما چون بقیه این کارو انجام میدن با خودش میگه حتما این درسته و من اگه اینو انجام ندم بد میشه,واسه همین اونم اینو تکرار میکنه و بعد از مدتی به اصطلاح مد میشه و همه گیر!

بالا