• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کمبود امکانات در شهرستانها و self study برای المپیاد فیزیک

Mozartine

کاربر حرفه‌ای
پاسخ : کمبود امکانات در شهرستانها

ما با این مشکلم کنار اومدیم..سر کلاس میریم اون ته میشینیم داره گوشمونو میگیریم درس خودمونو میخونیم..البته خوب مساله حل کردن یه کم سخته که اونم یه ۳،۴ تا که حل کردی میری توی بحرش(املا؟!) دیگه صدای هیشکیو نمیشنوی..

ولی‌ شما مطمئن باش اگه واقعا بخوای مدال بیاریو تلاشتم بکنی‌ براش حتا اگه پتانسیلت هم اونقد بالا نباشه بازم موفق میشی‌ ممکن توی تهران امکانات بیشتر باشه ولی‌ خوب تو بجاش بیشتر بشین درس بخون..منابع بیشتریو بخون..یعنی‌ اینطوری نیست که بگیم نشدنیه..
به نقل از nima-m :
موزارتاين(درست گفتم؟!) درست ميگه. هر از چند هفته يه بار بر ميگردن خونه. تدريس هم مي كنن. مدرسه هم هزينه ي رفت و آمد رو علاوه بر تدريس ميده بهشون.
مدرسهٔ ما که حتا هزینهٔ رفتو آمدم نمیده!! میگه شما که میای اصفهان در هر صورت ..حالا یه سرم بیاین مدرسه ما!!

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Mozartine :
ما با این مشکلم کنار اومدیم..سر کلاس میریم اون ته میشینیم داره گوشمونو میگیریم درس خودمونو میخونیم..البته خوب مساله حل کردن یه کم سخته که اونم یه ۳،۴ تا که حل کردی میری توی بحرش(املا؟!) دیگه صدای هیشکیو نمیشنوی..
معلما بهنون گیر نمیدن ؟؟ما که معلمامون عمرا" بذارن ما همچین کارایی بکنیم.(اینم از بد بختی های ماست)

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از H O S E I N :
یعنی یه سری از ساعت های درسی در طول هفته رو نرید سر کلاس به جاش المپیاد بخونید. البته معلم درس باید موافق باشه.

مثلا" دیگه سر کلاس هندسه و زبان و ... نمیرید. ولی کدوم کلاس ها و چه تعداد ساعت بستگی به مدرسه داره.
اوه ..... چه جالب ..... عجب رویایی میشه مثلا" سر کلاس ادبیات نری جاش فیزیک بخونی ..... :-<
حالا فعلا" من حداقل 3 یا 4 سال دیگه می تونم این کارو کنم ......... :-<
بعضی از دوستان مثل nima-m هم اون جور که من فهمیدم حتی حذف واحد درسی کلاس سوم نمی کردن ولی طلا آوردن ...... ؟( خواهشا" ببخشید شاید اشتباه فهمیده باشم .....)

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Mozartine :

ولی‌ شما مطمئن باش اگه واقعا بخوای مدال بیاریو تلاشتم بکنی‌ براش حتا اگه پتانسیلت هم اونقد بالا نباشه بازم موفق میشی‌ ممکن توی تهران امکانات بیشتر باشه ولی‌ خوب تو بجاش بیشتر بشین درس بخون..منابع بیشتریو بخون..یعنی‌ اینطوری نیست که بگیم نشدنیه..مدرسهٔ ما که حتا هزینهٔ رفتو آمدم نمیده!! میگه شما که میای اصفهان در هر صورت ..حالا یه سرم بیاین مدرسه ما!!

خب اون که همه جا هست. من در دورترین نقطه نسبت به معلم قرار دارم. بعضی از درس ها مثل فیزیک و زبان و دفاعی(!) و دینی ما این کار ها رو میکنیم ولی یه سری از درس ها مهم هستن (شیمی) و یه سری جالب (هندسه) و یه سری معلم هاشون مدام تو کلاس قدم میزنن و همه رو چک میکنن (ریاضی و زبان فارسی و هندسه و عربی) که نمیشه کاری کرد. حالا تازه قرار یکی از مفید ترین خواص معلم المپیاد یعنی نامه برای حذف درس برای ما عملی بشه. >:D<

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

به نقل از only physics :
معلما بهنون گیر نمیدن ؟؟ما که معلمامون عمرا" بذارن ما همچین کارایی بکنیم.(اینم از بد بختی های ماست)
یه ۴،۵ تا منفی‌ اول سال بهم دادن دیدن فایده نداره ول کردن...دیگه این کارارو باید کرد..به ریسکش و خطرش می‌ارزه (اینم از مزایائ تهرانی نبودن!!!..با روش‌های خلاف کردن هم آشنا میشید!)

یه ۲ هفته هم قبل از مرحله اول کل مدرسه رو پیچوندم فکر میکردن من کامپیوتری‌ام برا همین با بقیه کام ای‌ها سر ۱ کلاس هم نرفتم..آخرش هم نفهمیدن!!!

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

ما هم حذف درس داشتیم. به ما مجوز داده بودن که زبان، تاریخ، ورزش(!) رو اجازه داده بودن که نریم. بعد از یه مدتی ادبیت و زبان فارسی هم اضافه شد. ولی برای بقیه اش اگه نمی رفتیم مثل چی گیر میدادن. ولی مثلا بعضی کلاسای دیگه رو هم میپیچوندیم، با گواهی پزشک و اینا یه سری روزا رو نمی رفتم مدرسه.

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از Backstreetboy :
عزیزم اون فقط نمونه بود!.....اگه بخوام برات همه رو بگم میشه قصه ی هزار و یک شب!......
بعدشم اسم تاپیک هم کمبود امکانات هست!.......به نظر شما تقلب جزو امکاناته؟ :D
ولی کلا تقلب خیلی ظلم بزرگیه در حق ماها!.....چه تو تهران چه تو بقیه ی شهرستانا!!!!
خوب در حق ما هم هست.

پس حداقل همون هزار و يك شب رو بگيد كه بحث كنيم دربارش.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

تاپیک پاکسازی شد.
تمامی مطالب مرتبط با تقلب حذف شدند.
برای تقلب در المپیاد میتونید تاپیک بزنید.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

من شنیدم فرزانگان تهران هرروز از صبح تا بعد از ظهر ساعت 6 کلاس المپیاد برگزار میکنه......
در حالیکه ما امسال فقط 3 تا آخر هفته کلاس داشتیم........
و تا عید هم هیچ کلاسی نخواهیم داشت!
من نمیگم همش باید با معلم خوند.......... اصلا!
ولی معلم میتونه در تفهیم مطالب نقش موثری داشته باشه!
به هرحال.........
هیچ کس نمیتونه این وضع رو تغییر بده به جز خودمون!
شهرستانیایی که مرحله 2 قبول میشن............ مدالشون هر رنگی هم باشه..........
از طلا یک های تهرانی شاخ ترن!!!!!!!!!
چون خودشون تلاش کردن.............. فقط خودشون!
X-( X-( X-( X-( X-( X-( X-( X-( X-(

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از saray :
من شنیدم فرزانگان تهران هرروز از صبح تا بعد از ظهر ساعت 6 کلاس المپیاد برگزار میکنه......
به هرحال.........

ببینید هدف باشگاه از برگزاری المپیاد چیه ؟ اینکه یه عده رقابت علمی کنن و در نهایت بهترین ها به جهانی اعزام بشن. حالا اینایی که اعزام میشن باید بر اساس میزان اطلاعات و مهارتشون انتخاب بشن نه بر اساس این که شهرستانی هستن و استعدادشون بیشتره. اونایی که تو باشگاه هستن کسانی رو میخوان که قوی تر باشن حالا میخواد طرف تهرانی باشه یا شهرستانی.
ضمنا" کسی هم شما رو مجبور نکرده بیایید المپیاد شرکت کنید. به هر حال شرایط فعلا" این طوریه.
ضمنا" نمیتونم متوجه بشم که منظورتون از شاخ چیه ؟ اگه منظورتون قوی تر بودنه که مطمئنا" اونایی که رتبه بالاتری آوردن (احتمالا") قوی تر از بقیه هستن.
آپدیت :

لا اقل میتونید مثل من بشینید (این حداقلشه) هالیدی و کلپنر بخونید یا نه ؟ و مسئله هاشو اونم نه همشو حل کنید. معلومه که واقعا" علاقه مند نیستید و یا تنبل هستید.

ضمنا" مطمئن باشید اینایی که از تهران مدال آوردن عقب مونده ذهنی نبودن. مطمئن باشید همینا از شهرستان هم اگر شرکت میکردن (به احتمال 99 درصد) مدال میاوردن.

ضمنا" چرا خودتون رو با تهرانی ها مقایسه میکنید ؟ خودتونو با اونایی که تو روستا زندگی میکنن (که حتی تو سمپاد درس نمیخونن و حتی یه معلم فیزیک درست و حسابی ندارن چه برسه به المپیاد) مقایسه کنید.

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از H O S E I N :
1 : ضمنا" کسی هم شما رو مجبور نکرده بیایید المپیاد شرکت کنید. به هر حال شرایط فعلا" این طوریه.

2 : لا اقل میتونید مثل من بشینید (این حداقلشه) هالیدی و کلپنر بخونید یا نه ؟ و مسئله هاشو اونم نه همشو حل کنید. معلومه که واقعا" علاقه مند نیستید و یا تنبل هستید.

1: خوشم اومد که آخرشم خودت قبول کردی وضعیت رو!! <D=
B-) :>
2: اگه جات بودم این حرفو نمیزدم!......تو نمیدونی من چیا که نخوندم!!!!.......
درضمن برای اطلاع جنابعالی و کسایی که مثل شما فکر میکنن باید بگم :
من اون موقعی که مینشستم واسه المپیاد میخوندم جوری بود که از کله ی سحر میخوندم (یادمه از 6 صبح) تا 6 - 7 صبح روز بعد!.....
بابام که میخواست بره سر کار دوباره منو میدید!.......به زور دعوا میرفتم که بخوابم!.......

خواش میکنم در مورد چیزایی که میگید یکمی اول فکر کنید

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Backstreetboy :
1: خوشم اومد که آخرشم خودت قبول کردی وضعیت رو!! <D=
B-) :>
2: اگه جات بودم این حرفو نمیزدم!......تو نمیدونی من چیا که نخوندم!!!!.......
درضمن برای اطلاع جنابعالی و کسایی که مثل شما فکر میکنن باید بگم :
من اون موقعی که مینشستم واسه المپیاد میخوندم جوری بود که از کله ی سحر میخوندم (یادمه از 6 صبح) تا 6 - 7 صبح روز بعد!.....
بابام که میخواست بره سر کار دوباره منو میدید!.......به زور دعوا میرفتم که بخوابم!.......

خواش میکنم در مورد چیزایی که میگید یکمی اول فکر کنید

بحثو منحرف نکن.

1- منظورم کمبود امکانات بود :rolleyes:
2- هنر نکردی . اگه همون کلپنر و هالیدی رو درست و عمقی خونده بودی الآن اینجا نبودی.

دیگه در این تاپیک ادامه نده.

mamalmln

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهر ری
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک

به نقل از saray :
به هرحال.........
متاسفانه المپیاد هم داره مثل کنکور به یه غول تبدیل می شه و رسالتش رو از دست میده.....باور کنین تنها دلیل این که المپیاد می خون مبرا اینه که زود تر به اهدفم در زمینه فیزیک برسم...همین و بس.....حالا درسته که کلاس خیلی تاثیر مثبت داره ولی خود آدم مهم تره...
ثانیا شما دوست عزیز اگر نتونی مدال بیاری...حتی اگه مرحله 1 هم قبول نشی مهم نیست....هیچی از ارزش های شما و البته فیزیک کم نمی شود.......المپیاد چیز خوبیه اما نه خیلی..
چون اکثر المپیادی ها فقط بلدن مثل تراکتور مسئله حل کنن(!)ولی هیچ چیز در مورد نو آوری نمی فهمند...
والسلام.

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از H O S E I N :
ببینید هدف باشگاه از برگزاری المپیاد چیه ؟ اینکه یه عده رقابت علمی کنن و در نهایت بهترین ها به جهانی اعزام بشن. حالا اینایی که اعزام میشن باید بر اساس میزان اطلاعات و مهارتشون انتخاب بشن نه بر اساس این که شهرستانی هستن و استعدادشون بیشتره. اونایی که تو باشگاه هستن کسانی رو میخوان که قوی تر باشن حالا میخواد طرف تهرانی باشه یا شهرستانی.
ضمنا" کسی هم شما رو مجبور نکرده بیایید المپیاد شرکت کنید. به هر حال شرایط فعلا" این طوریه.
ضمنا" نمیتونم متوجه بشم که منظورتون از شاخ چیه ؟ اگه منظورتون قوی تر بودنه که مطمئنا" اونایی که رتبه بالاتری آوردن (احتمالا") قوی تر از بقیه هستن.
آپدیت :

لا اقل میتونید مثل من بشینید (این حداقلشه) هالیدی و کلپنر بخونید یا نه ؟ و مسئله هاشو اونم نه همشو حل کنید. معلومه که واقعا" علاقه مند نیستید و یا تنبل هستید.

ضمنا" مطمئن باشید اینایی که از تهران مدال آوردن عقب مونده ذهنی نبودن. مطمئن باشید همینا از شهرستان هم اگر شرکت میکردن (به احتمال 99 درصد) مدال میاوردن.

ضمنا" چرا خودتون رو با تهرانی ها مقایسه میکنید ؟ خودتونو با اونایی که تو روستا زندگی میکنن (که حتی تو سمپاد درس نمیخونن و حتی یه معلم فیزیک درست و حسابی ندارن چه برسه به المپیاد) مقایسه کنید.

من نگفتم اعضای تیم............ من فقط گفتم شهرستانیا با زحمت خودشون میرن دوره!!!!!!همین!
این شمایین که بحثو به جاهای دیگه میکشین.......
و من قصدم توهین به کسی نبود!!!!!!!!
ولی شما مثل اینکه جور دیگه ای برداشت کردین!
من هر چی هستم و با هر هدفی میخونم به خودم مربوطه!
و هیچ کس نباید به خودش این اجازه رو بده که راجع به دیگران قضاوت کنه!
فقط خدا در مقام قضاوت و داوریه!
من هرکاری لازم باشه کردم ، میکنم و خواهم کرد!........و لازم نمیدونم اینجا توضیح بدم!
و به حداقل هم قانع نیستم!

ولی متاسفانه متاسفانه متاسفانه ........
تنها چیزی که اینجا وجود نداره عدالته!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از saray :
من نگفتم اعضای تیم............ من فقط گفتم شهرستانیا با زحمت خودشون میرن دوره!!!!!!همین!
این شمایین که بحثو به جاهای دیگه میکشین.......
و من قصدم توهین به کسی نبود!!!!!!!!
ولی شما مثل اینکه جور دیگه ای برداشت کردین!
من هر چی هستم و با هر هدفی میخونم به خودم مربوطه!
و هیچ کس نباید به خودش این اجازه رو بده که راجع به دیگران قضاوت کنه!
فقط خدا در مقام قضاوت و داوریه!
من هرکاری لازم باشه کردم ، میکنم و خواهم کرد!........و لازم نمیدونم اینجا توضیح بدم!
و به حداقل هم قانع نیستم!

ولی متاسفانه متاسفانه متاسفانه ........
تنها چیزی که اینجا وجود نداره عدالته!

باور کنید خودتون ضرر میکنید.
من اگه میخواستم به امید معلم و امکانات وایسم الآن همین مقدار که بلدم رو هم بلد نبودم. امروز بالاخره بعد از 2 یا 3 ماه تونستیم برگه ی حذف درس بگیریم.

mkhani

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد سلطاني
شهر
كرج
مدال المپیاد
مدال طلا هشت كشوري، نفر اول تيم اعزامي ايران به المپياد جهاني فيزيك و كسب مدال نقره يك المپياد جهاني فيزيك در سال 2011
دانشگاه
دانشگاه صنعتي شريف
رشته دانشگاه
برق

سلام
من کرجی هستم خیلی ازامکانات برای ما هم نبود ولی خداییش حالا که خوب فکر می کنم می بینم ما چیزهای مهمی داشتیم. ما کسی رو داشتیم که سال قبل مثلا طلا شده باشه مسیر رو بهمون نشون بده. بهمون کمی درس بده و اشکالاتمون رو رفع کنه! بله درسته که ما معلم الکترومغناطیسمون از مکانیکمون جدا نبود! استاد مخصوص حل تمرین نداشتیم و ... ولی قسمت تاثیرگذار مسیر المپیاد من رو تابستون اول به دوم تشکیل می ده. زمانی که 7 صبح می رفتیم کتابخونه 12:30 بر می گشتیم خونه دوباره 14:00 تا 19:00 بر می گشتیم کتابخونه! مسیر کتابخونه هم اصلا راحت نبود, مثل سخره نوردی بود! شیب بالای 45. حالا گذشته ی خودمو تحسین می کنم. فکر می کنم دیگه پشتکار اون موقع رو ندارم! گاه گداری که از جلوی خیابون کتابخونه رد می شم؛ حس خوبی بهم دست می ده.
اینا رو نگفتم که از خودم تعریف کنم؛ مجبور بودم یه مثال واقعی بزنم تا بگم که هدف به پاهای انسان قوت می بخشه. این شوق رسیدن به هدف بود که ما کلی سختی راه رو تحمل می کردیم. کم کم عادت کرده بودیم, از دید ناظر بیرونی کار سختی بود ولی برای خودمون عادی شده بود. اون تابستون ما رو کلی جلو انداخت و نقش بزرگی در طلا شدن من داشت.(الان حس بدی دارم امیدوارم درک کنید چرا اینا رو نوشتم)
حالا شما چی می خواید؟ راه رو بلد نیستید؟ اشکالاتتون رو هوا مونده؟ کتاب ندارید؟ دلسرد شدید؟
اگه راه رو بلد نیستید شرایطتون رو بگید, تا بتونیم راهنماییتون کنیم
اگه اشکالاتتون رو هوا مونده, بگید تا راهنمییتون کنیم اگه تونستیم. یا اگه تونستید با مدرسه صحبت کنید براتون معلم بیاره! اگه نیاوردم که مهم نیست ما اینجاییم . سوالاتون خیلی رو هوا نمی مونه
نگید کتاب ندارید که این مشکل کاملا نشان از تنبلی خودتونه!
اگه دلسرد شدید, می تونید پیغام خصوصی بدید تا راهنماییتون کنم!( البته خودم یه پیغامو 2 هفته است که جواب ندادم ولی تو یه پست عمومی جواب خواهم داد)
در آخر می خوام بگم که درسته که مسیر المپیاد برای سایر شهر ها مثل تهران هموار نیست, ولی یه راهی وجود داره,حتما!
در این که امکانات عادلانه پخش نشده, شکی نیست. ولی من کاملا به اینکه گپ بین امکانات شهرها وجود داره مشکوکم, چون بودجه های کلانی رو جدیدا شهرستانا به المپیاد اختصاص می دن حتی بیشتر از تهران! اگه نمی تونید زنده اش کنید قسمت اعظمش رو خودتون مقصرید! شما باید مسیر رو برای سال پایینی هاتون هموار کنید. ین وظیفه سال بالاییهاتون بوده که کوتاهی کردن. شما که نمی خواین اشتباه اونا رو تکرار کنید؟
در کل اگه به موقع شروع کنید ودرست کار کنید, حتما از نتیجه راضی خواهید بود!
مشکلات اصلی شهرستانی ها اینا نسیت. بعدا مشکلات اصلی رو خواهم گفت.

در آینده سعی می کنم بیشتر توضیح بدم

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

به نقل از H O S E I N :
باور کنید خودتون ضرر میکنید.
من اگه میخواستم به امید معلم و امکانات وایسم الآن همین مقدار که بلدم رو هم بلد نبودم. امروز بالاخره بعد از 2 یا 3 ماه تونستیم برگه ی حذف درس بگیریم.

من اصلا مشکل حذف درس ندارم...... فقط اختصاصیامو میرم کلاس......
من هدفم از نوشتن اونا این بود که بگم شرایط تهران با جاهای دیگه خیلی فرق داره!!!!!نه مشکل کتابه...... نه مشکل کلاس.....(چون دیگه مجبوریم خودمون بخونیم و یادبگیریم!)
و بقیه جاها واقعا به سختی دارن پیش میرن...
نمیدونم چرا اینقدر سوءبرداشت شده!!!!!!!!
من دیگه مایل با ادامه این بحث نیستم.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از saray :
من اصلا مشکل حذف درس ندارم...... فقط اختصاصیامو میرم کلاس......
من هدفم از نوشتن اونا این بود که بگم شرایط تهران با جاهای دیگه خیلی فرق داره!!!!!نه مشکل کتابه...... نه مشکل کلاس.....(چون دیگه مجبوریم خودمون بخونیم و یادبگیریم!)
و بقیه جاها واقعا به سختی دارن پیش میرن...
نمیدونم چرا اینقدر سوءبرداشت شده!!!!!!!!
من دیگه مایل با ادامه این بحث نیستم.

من به شخصه از تنهایی خوندن بیشتر لذت میبرم تا این که سر کلاس بشینم.

m 45

مهمان

به نقل از H O S E I N :
من به شخصه از تنهایی خوندن بیشتر لذت میبرم تا این که سر کلاس بشینم.

تذکر : فارسی بنویسید.

برگردان به فارسی :
کاملا" موافقم خود خوان ها بهتر نتیحه میگیرن.

m002

کاربر فعال

به نظر من كه فرقي نداره شما كجاي كشورين
همه ميتونن مدال بگيرن. يكي با سختي بيشتر يكي شايد كمتر
مهم ترين مشكل شهرستان ها به نظر من محيطه. نه معلم.
وقتي توي مدرسه كمتر كسي المپياد ميخونه يا اصلا قبول داره خوب طرف خيلي سختشه كه بخونه.
حتي بعضي مواقع افراد خيلي ديرتر با المپياد آشنا ميشن كه بخوان بخونن(مثل خود من كه تا سال پيش نميدونستم المپياد چي هست!!!)
توي تهران تا جايي كه من ميدونم جو المپياد خيلي خيلي بهتره.
ولي با اين حال كسايي هستن كه حتي از مدارس معمولي در شهرستان ها مدال ميارن.(يكيشونو ميشناسم)
توجه مدارس هم خيلي مهمه. مثلا همين مدرسه ما كلا 10 نفر المپياد (هاي مختلف) ميخونن ولي هنوز ناظممون كلاس تقويتي رياضي كه ميخوان بذارن به من ميگه نميخواي شركت كني؟؟!(كلاس المپياد شيمي هم بهم پيشنهاد داده!) :D

بالا