• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نگران منابع طبيعي نباشيد!

• شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی
قطعا همه تاحالا شنيديم كه اينقدر ميگن مثلا فلان ماده تا فلان سال تموم ميشه
مثلا نفت تا سال 2030 تموم ميشه يا گاز تا سال n يا...

اما به نظرتون واقعا اين اتفاق بديه؟؟
مثلا اينكه نفت تموم بشه، خب يه چيز كاملا طبيعيه به نظر من، خب طبيعتا همونجوري كه يه زماني نفت نبود و ملت ذغال ميسوزوندن، نفت هم كه تموم شه يه چيز جديد به وجود مياد.

كلا منظورم اينه كه طبيعت، هيچ وقت با كاراي انسان ها جابجا نميشه و داره مسير خودشو ميره.
هرقدر هم كه آب كم باشه، هرقدر هم كه زمين گرم بشه، همه ي اينها جزئي از برنامه هاي طبيعت هستن و ما د رواقع نميتونيم تاثيري روش داشته باشيم!

كسي نظري در اين مورد داره؟؟؟

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز
پاسخ : نگران منابع طبيعي نباشيد!

خب ببینید من زیاد در این مورد با شما موافق نیستم ...
خب البته که وقتی نفت تموم شد انسان ها می تونن یه سوخت جدید رو جایگزین کنند و مطمیننا" این سوخت از یکی از منابع دیگر طبیعت استخراج میشه ، ( مثلا" شاید دود وآلودگی ... ??? ) ولی اینکه دوباره طبیعت بیاد سوخت درست کنه و بعد به ما بگه برفا این زیاد درست نیست ... شاید از حرف شما بشه این رو برداشت کرد که طبیعت پتانسیل های طیادی داره و ما می تونیم بعدا" بشناسیم و استفاده کنیم ...

• شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

خب چرا؟؟؟

ببين، مثلا نفت، اين همه سال در حال ساخت بوده زير زمين، خب حالا هم خيلي چيزاي ديگه در حاله ساخته!!!

اره خب. حالا كه اين همه ظرفيت داره ما براي چي نگران باشيم؟ :-?

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

خب نه موضوع این نیست ، ما واسه این نگرانیم که مقداری مصرفی خیلی بیشتر از از مقدار تولیدیه .... و روز به روز داره بیشتر هم میشه ... هر سوختی رو از زمین پیدا کنیم ، علاوه بر آلودگی ، بالاخره یه روزی تموم میشه . دانشمندان دنبال یه سوخت هستند که نه آلودگی ایجاد کنه و نه به این زودی ها تموم بشه .. مثل سوخت خورشیدی .

• شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

ببين، اگه كمي مسائل متافيزيكي و آفرينشي رو قاطي كنيم باهاش، حرف من كاملا ثابت ميشه

تاحالا خدا خب نفت رو ساخته كه ماها استفاده كنيم، چه دليلي داره كه اينو تموم كنه؟ يعني مثلا اونوقتي كه زمين ساخته شده، نميدونسته كه قراره اينقدر استفاده بشه؟؟؟

باز هم فكر ميكننم چيزي كه ما ميگيم توليدش كمتر از مصرفشه،چيزاييه كه الان هست.

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

خب ببینید ، ما از نظر علمی صحبت می کنیم ، خب متافیزیک و فلسفه چیزیایی هستند که گفته می شن و برخلاف ذعلم ، اثبات استانداردی ندارن ....( امیدوارم بهتون بر نخوره :) )
ولی حالا اگه بخوایم طبق استدلال ها ی شما هم پیش بریم ، خب مگه ما یه آیه تو قرآن صریحا" نداریم که گفته " و ما سرنوشت انسان ها را تغییر نمی دهیم مگر اینکه خودشان سرنوشتشان را عوض کنند ؟ " خب وقتی یه سری کشور میان استفاده ی بیش از اندازه می کنند ( بیش از نیاز ) خب خودشون هم باید به فکر این می بودن که یه روزی بالاخره تموم میشه و تازه متوجه این موضوع شدند و همین باعث نگرانی شده ... در کل ما هم نباید بشینیم بگیم که نه پس خدا برای اینکه ما زندگی کنیم همه چیز رو فراهم کرده ، هیچ کس نگران هیچی نباشه . باز هم خود خدا صریحا" گفته که " از تو حرکت ، از من برکت "
خب ببینید تو این جور مواقع علم خیلی کاراییش از فلسفه بیشتر است چون ما اونقدر در مورد فلسفه مطمین نیستیم که در مورد علم.

• شروع کننده موضوع

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

ببينيد، منظور من اين نيست كه ول كنيم و هرجور ميخوايم اصراف كنيم!!

اما الان مثلا شما بريد يه سري از كتاب هاي غرب شناسي رو بخونيد. مثلا همين شهيد آويني (كه خب البته من خيلي حرفاشو قبول دارم) تو كتاب توسعه و مباني تمدن غرب، با استناد به شونصد!! تا كتاب غرب شناسي ديگه ميگه كه غرب بده، چرا؟ چون داره منابع رو تموم ميكنه!
چون مثلا روزانه ميليون ها گالن نفت مصرف ميكنه، چون اينقدر كوفت مصرف ميكنه و ....

حرف من اينه، اگه اينا براي مصرف كردن هستن، پس الان بايد مصرف كنيم، اما بهينه!
دليلي نداره كه بگيم مصرف نكنيم تا تموم نشه

با پستت هم موافقم

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی

من چندان با شما موافق نیستم !
انسان همیشه بزرگ ترین تخریب کننده ی عالم بوده و خواهد بود ! طبیعت در حالت کلی، تعادل دقیقی داره، اما این انسانه که این تعادل رو بر هم می زنه !
با آخرین پست آرمان کاملاً موافقم؛ ما نمی تونیم با استناد بر اینکه « خدا بزرگه ! » کارمون رو پیش ببریم؛
اما از طرفی، انسان ها همیشه به دنبال راه چاره بودند و در مورد این سوخت ها هم اوضاع به همین ترتیبه.
برای مثال، تا سال 2040 میلادی همه ی یخچال های طبیعی قطب شمال آب می شن، و این به معنای زیر آب رفتن خیلی از مناطق و حتی بریتانیاست !
اما شما فکر می کنید همه میشینن و نگاه می کنن ؟!! البته که نه ! همه سعی در تغییر شرایط دارند تا به نیاز های خودشون دست پیدا کنند !
در مورد گاز هم، مطمئناً به دنبال منابع دیگه خواهند رفت؛ اما این دلیلی بر اصراف نمیشه !

به نقل از Hespride :
ببينيد، منظور من اين نيست كه ول كنيم و هرجور ميخوايم اصراف كنيم!!

اما الان مثلا شما بريد يه سري از كتاب هاي غرب شناسي رو بخونيد. مثلا همين شهيد آويني (كه خب البته من خيلي حرفاشو قبول دارم) تو كتاب توسعه و مباني تمدن غرب، با استناد به شونصد!! تا كتاب غرب شناسي ديگه ميگه كه غرب بده، چرا؟ چون داره منابع رو تموم ميكنه!
چون مثلا روزانه ميليون ها گالن نفت مصرف ميكنه، چون اينقدر كوفت مصرف ميكنه و ....

حرف من اينه، اگه اينا براي مصرف كردن هستن، پس الان بايد مصرف كنيم، اما بهينه!
دليلي نداره كه بگيم مصرف نكنيم تا تموم نشه

با پستت هم موافقم

حسین جان، کسی هم نمی گه مصرف نکنید !!! همه همین حرف رو می زنند که « درست مصرف کنید » !
اگر غرب داره منابع رو تموم می کنه، مطمئن باش اولین ایده ها و فعالیت ها برای استفاده از منابع جدید رو خودش مطرح می کنه !!!
حداقل از ما که فقط دنبال بقیه راه میفتیم و مصرف کننده ایم نقش مفید تری رو ایفا میکنند !!!!! :)

fire storm

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 ارومیه
شهر
urm
مدال المپیاد
کانگرو & لیگ پایا (ریاضی)
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

خب اگه زمین ظرفیت داره چرا گونه های جانوری از بین رفته دوباره به وجود نمیان؟
چرا تو بعضی جاها منابع تموم می شن؟ :|
چرا معادن تموم می شن؟ :)
البته بحث پیدا کردن جایگزین قبل از از بین رفتنشونه اگه بعدش به دنبال چاره باشیم که نمی شه ؟! (;

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

تاپیک بسیار خوبی هست از نظر من و به نظرم از همه نظر ظرفیت یه بحث مناسب رو.

خب من عقیدم همینه، نباید طبیعت رو نابد کرد اما نباید زیاد هم نگران بود ،

اتفاقا توی مقولات پیش بینین آینده ی جهان و سینگولارتی و امثالهم دقیقا بحث های مشابهی در جریانه،
یه کتابی هست در این زمینه با عنوان abundance ، رونق یا فراوانی : http://www.abundancethebook.com/
نویسنده های این کتاب آقای کاتلر و آقای پیتر دیامندیس هستند.(اگر دیامندیس رو نمیشناسید بهتره بدونید ایشون بنیانگزار XPRIZE isjkn )
محتوای اصلی این کتاب همین بحث هست که آیا واقعا ما با کمبود منابع روبروییم و جنگل هامون دیگه دارن تموم میشن و نفت و گازمون رو به تموم شدن و دیگه داریم به سمت بدبختی میل میکنیم و این مسئله رو بررسی میکنه.

یه چیز جالبی هستش که حدودای دهه ی 60 میلادی یه گروه از فلاسفه و اندیشمندان روم دور هم جمع میشند ، اینا پیش بینین میکنند که با این رشد جمعیت که داریم تحت هیچ عنوان بشر نخواهد تونست خودش رو تغذیه بکنه و دچار قحطی و بحران میشیم در آینده و تمدن پایه گذاری شده ی انسانی همه مجبور به از هم پاشیدن میشه، خب ما الان زندگی میکنیم :D
یه مثالی رو داخل همین کتاب میگن زده راجب آلومنیوم که اینم جالبه دونستنش، آلومنیوم زمانی که کشف میشه ارزشی بیشتر از طلا داشته ، و بعد اینقدر الان ازش منبع داریم که خسته شدیم :د :-" فویل آلومینیومی با قیمت مفت ریخته صرفا برا غذا مثلا.
تکنولوژی در آینده مرز های جدید بروی ما باز خواهد کرد ؛ بحث تغذیه و انرژی اهمیت زیادی داره در آینده اما تکنولوژی قطعا روی این مسائل کار میکنه و روی راه حل و کارکرد ها و غیره،
توی بحث انرژی مسئله ی همین نفت گاز هست بطور مثال و مسئله ی محدود بودنشون ، همچنین خیلی از آلودگی هایی که الان باهشون دست و پنجه نرم میکنیم حاصل همین سوخت ها هستن ، اما میزان انرژیی که خورشید در یک روز به ما میده 10000 برابر مصرف جمعیت الان زمینه ، اگه فقط بشه یک دهم درصد این رو استخراج کنیم کاملا کافی هست برای کل تکنولژی های ما و مصارفمون؛ در حالی که الان تنها یک درصد نیاز جهان داره با انرژی خورشید پاسخ داده میشه ، میزان استفاده از این سولار سیستم تو انرژی سالانه رو به افزایشه و جهان داره به سمتش پیش میره (این رو جلوتر از زمان خودش میشه تو شهر "مصدر " امارات دید که ااولین شهر قرن 21 و پایستار ترین شهر جهان قراره باشه ). آمریکا هم برای سند چشم انازش میخواد تا 20 سال آینده بتونه 80 درصد انرژی آمریکا از انرژی خورسیدید تامین کنه (که طبق پیش بینی ها در 16 سال آینده 100 اون هم احتمالا ممکن خواهد بود)
البته با توجه به بازدهی که سلول های خورشیدید داره الان برای تامین چنین چیزی با دو تا کره ی زمین ممکن نیست اما توی دید به آینده ما این رو در نظر میگیریم که طبق توابعی که مشابه قانون مور برای ترانزیستور ها هستش داره در دوره های زمانی هرچه رو به جلوتر میریم بازده بهینه تری برای سلول های خورشیدید بدست میاد و از طرفی هم وسایل مصرف کننده ما دارن کارآمد تر و کم مصرف تر میشن و چنین چیزی با احتمال بسیار قویی بریا آینده قابل پیش بینی هست.
از این نظر من همچون عنوان تاپیک نگران آینده نیستم ، بلکه دید خوشبینانه ای دارم اما البته که نباید فراموش کنیم که نباید جهان و محیط زیست رو نابود کنیم و به مخاطره بندازیم.

بالا