• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نکات مرحله 1 المپیاد شیمی (گنجینه!)

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : گنجینه ی نکات المپیاد شیمی:D

به نقل از Happiest chemist :
حالت استاندارد یک بار هستش..یک اتمسفر سال هاست که منار گذاشته شده..کتاب های ترجمه قدیمی اند.
دقيقا امروز معلم شيمي مدرسه مون برعكس اينو ميكفت! كه ١بار مال كتاباي قديميه
من واقعا با اين موضوع مشكل دارم،بالاخره بايد كدومو استاندارد حساب كنيم؟

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من اینو علاوه براین که تو چند جا دیدم..تو دوره هم استاد دوره گفت بار الان درسته.

• شروع کننده موضوع

tirtapar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز شدم رفت! :((( (المپیاد شیمی!)
رشته دانشگاه
باید فک کنم :دی

نکته 26: در واکنشه سوختن، محصولاته واکنش برایه ماده ای که عناصره سازندش C,H,S هستش به ترتیب باید CO2,H2O,SO2 باشه!

نکته 27: برای تعیینه آنتالپی واکنش با انرژی پیوند، باید همه یه مواد، گازی شکل باشند!!! در ضمن، تعیین آنتالپی واکنش از طریقه انرژی پیوند راهه دقیقی نیست! با آنتالپی تشکیل راهه دقیق تریه!

نکته 28: "نقطه ذوبه الکلا"
الکل درجه 1 < الکله درجه 2 < الکله درجه 3!!!

" نقطه جوش الکلا"
الکل درجه 3 < الکل درجه 2 < الکل درجه 1

// اگه نکته ها رو با شماره بگیم، خیلی بهتره... آخرش می دونیم چند تا نکته داریم تو تاپیک و اگه در مورده یه نکته بخوایم بحرفیم، می تونیم صداش بزنیم که هی تو نکته یه 28!!!! (;

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

نکته ی 26 رو میشه با توجه به مورتیمر2 تکمیل کرد.. که گفته از واکنش یه ترکیب موادی که بوجود میاد همو نایی هست که از واکنش حالت عنصریه عنصرهای ترکیب و اکسیژن بوجود میاد..بگرد پیداش میکنی..

koosh-ey

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
یه طلای ناقابل شیمی.

منم بازی:
نکته تو نکته 20: البته نفتالن دو نوع طول پیوند c-c داره. یه وقت این H ها رو جا نندازین. با تشکر شدید از tirtapar.
نکته 29: قطبیت مولکول: NH3>NF3 ولی PH3<PF3. دلیلش جفت الکترون ناپیوندی روی اتم مرکزیه.
قطبیت CO بسیار کمه چون اگه ساختارشو رسم کنید متوجه بار قراردادی (-) روی C (که اتم الکتروپوزتیو تره) می شین.
در تایید happiest chemist: مطمئن باشید که قطع به یقین ( جدیدا و لااقل به نظر دکتر شایسته) فشار استاندارد هست: 1bar. ممکنه تو بعضی کتابای قدیمی 1atm ببینین. به نظرم شاید دونستن همچین چیزی خیلی به مرحله 1 کمک نکنه ولی می تونین مطمئن باشین 1bar درسته.

• شروع کننده موضوع

tirtapar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
رشته دانشگاه

ممنونم بابته نکته تو نکته یه خوبتون.
نکته 30: تو انواعه پلاستیکا که تو بیش تر بدانیده شیمی یک گفته، حواستون باشه که پلی اتیلن دو نوعه سنگین و سبک داره!!!

نکته 31: گرانروی آلکان هایه مایع با افزایشه تعداد اتم هایه کربن ( افزایشه جرمه مولکولی) بیش تر می شه! به طوره کلی هر چه دما کم تر و جرمه مولی بیشتر، گرانروی بیش تر می شه!

Grave-Worm

کاربر حرفه‌ای

در عناصر Ag , Mo , Cr, Cu, زير لايه s يه الكترون داره و عنصر پالاديم با عدد اتمي 46 اصلا زير لايه S اش ، الكترون نداره!!!

• شروع کننده موضوع

tirtapar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
رشته دانشگاه

نکته 33: انرژی دومین الکترون خواهی همیشه مثبته!!! چون دو ذره بارداره منفی همدیگر رو دفع می کنند و برای نزدیک کردنه آن ها به همدیگر انرژی لازم است!

// اگه واسه نکته ها شماره بذاریم بهتره... (;

نکته 34: در عناصر واسطه از چپ به راست، شعاعه اتمی دو یا سه عنصر اول به علت افزایشه بار موثر هسته کاهش می یابد! اما شعاعه اتمی عناصره بعدی به علته اثر پوششی اوربیتال های داخلی d تقریبن ثابت است... هنگامی که اوربیتال های d کاملن پر شد، اثر پوششی این اوربیتال های d بیشتر از اثر بار موثر هسته شده و شعاعه اتمی، کمی افزایش می یابد...

نکته 35: "استثنا" شعاعه گالیم کمی کم تر از آلومینیومه... انرژی یونش گالیم هم کمی بیشتر از آلومینیومه...

//دوستان من احتمالن یه چند روزی به دلیله بار زیاده کاری واسه المپ نیستم تو نت... :D امیدوارم وقتی اومدم نکته بارون شم!!! P:> فلان که زیاد تحویل نگرفتید تاپیک رو... اگه به همین منوال بخواد پیش بره، من هم قابلیته گذاشتنه وقت برایه این کار را نخواهم داشت... انقدر کم لطفی نکنید به این تاپیک، بعد شبه امتحانه مرحله یک قدرش رو می دونیدااااااا !!! خواهشن شما هم بیاید و در این تاپیک همکاری و شرکت کنید... من استارت رو زدم.... اونم دو صفحه... دو صفحه یه بعدی با شما!!! (; دو صفحه نکته ها، نه قصه یه حسن کچل!!! (; :D P:> <D=

Grave-Worm

کاربر حرفه‌ای

نكته 36: روند تغيير IE1 در عناصر واسطه كمتر از تغييرات همين پارامتر بين عناصر گروه هاي اصلي است.
نكته 37 :اختلاف بين سطح انرژي n=1 و n=2 بيشتر از اختلاف بين سطح انرژي n=2 و n=6 هستش !1/λ a(1/(n_2^2 )-1/(n_1^2 )) هم ميشه اثبات كرد....

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

ادامه ی نکته ی 31:گرانروی آلکان های راست زنجیر از شاخه دار ها بیشتره
همین طور نقطه ی جوششون

نکته 38 :تو تعیین آنتالپی,اگه با انرژی پیوند بریم: آنتالپی=انرژی پیوند فرآورده ها منهای انرژی پیوند واکنش دهنده ها
اما اگه با تشکیل بریم : آنتالپی=آنتالپی تشکیل واکنش دهنده ها منهای آنتالپی تشکیل فرآورده ها

به اصرار tirtapar جمله های بُلد رو از چپ به راست بخونین!

vesal

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
اهواز
مدال المپیاد
یه زمانی المپیادی بودم

به نقل از 9Vampire9 :
شعاع اتمي گاليم از آلومينيوم كمتره و همين طور انرژي اولين يونش اينا تقريبا باهم برابره ، علتشم تغيير ناگهاني تعداد پروتون هاي هسته ي گاليم نسبت به آلومينيومه ، يعني اينكه عدد اتمي الومينيوم 13 ِ ، و برا گاليم 31 ، با اينكه اينا فقط تعداد لايه هاي اصلي الكترونيشون يكي با هم فرق داره ، اما به علت 2 برابر تعداد پروتون ها بار موثر هسته بيشتر شده و باعث ميشه شعاع كم تر بشه ،
یعنی همون کم بودن اثر پوششی زیر لایه ی 3d دیگه!!!

Grave-Worm

کاربر حرفه‌ای

نكته 39: الكل ها به علت پيوند هيدروژني كه ميتونن با مولكول هاي آب داشته باشن ، داخل آب محلولن ، اما اين در مورد همه ي الكل ها صادق نيست ، ميدونيم كه آلكان ها داخل آب عملا غير محلول هستن ، پس هر چه سر هيدرو كربني يه آلكان بزرگتر باشه ،سخت تر داخل آب حل ميشه ، علي رغم گروه هيدروكسيلي كه داره
يه جمع بندي : متانول - اتانول - پروپانول كاملا در آب محلولن ، بوتانول به علت بالانس ( متعادل ) بودن اثر گروه هيدروكسيل و سر هيدروكربني تا حدودي داخل اب حل ميشه ، اين در حاليه كه پنتانول داخل اب كاملا نا محلوله.

HOOMANKH7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

نکته 40:پیوند CL-CL از F-F و Br-Br و I-I قوی تره علتش هم دافعهی جفت الکترون های دو اتم با یکدیگره(در مورد F-F)
نکته41: BeCL2 کووالانسیه،نه یونی!

Sajad - A

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی رفسنجان
شهر
رفسنجان
مدال المپیاد
so depres

نکته42: شرط برانگیخته شدن آرایش الکترونی هر عنصرداشتن اوربیتال خالی و پر در لایه ظرفیت است و عمل برانگیختگی برای تشکیل پیون کوالانسی است
نکته 43: He,Ne,Ar به دلیل شعاع کوچک برانگیخته نمی شوند اما بقیه عناصر این گروه برانگیخته می شوند

• شروع کننده موضوع

tirtapar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
رشته دانشگاه

به نقل از PrOFESSIONAL :
نکته 40:پیوند CL-CL از F-F و Br-Br و I-I قوی تره علتش هم دافعهی جفت الکترون های دو اتم با یکدیگره(در مورد F-F)
نکته41: BeCL2 کووالانسیه،نه یونی!

می شه نکته 40 و 41 رو کامل تر هم بکنیم! (;
از رو نکته 40 که گفتید، می شه گفت انرژی پیوند F2 از همه هالوژنا جز I2 کم تره!
از رو نکته 41 هم می شه گفت که برلیوم و بور اصلن ترکیبه یونی نمی دن! چون کوچیکن، اگه بخوان بدن، چگالی بار روشون خیلی زیاد می شه.

// واسم یه سوال تو شیمی ایجاد شد، مجبور شدم واسه رفعه اشکال پاشم بیام اینترنت، گفتم یه سر این جا هم بزنم!
بچه ها خدا قوت! خواهشن ادامه بدید و دل و روحه ما رو شاد کنید! (; :D

به نقل از Sajad - A :
نکته42: شرط برانگیخته شدن آرایش الکترونی هر عنصرداشتن اوربیتال خالی و پر در لایه ظرفیت است و عمل برانگیختگی برای تشکیل پیون کوالانسی است
نکته 43: He,Ne,Ar به دلیل شعاع کوچک برانگیخته نمی شوند اما بقیه عناصر این گروه برانگیخته می شوند

به نظرتون تنها دلیله ترکیب نداشتنه He,Ne,Ar اینه که He،Ne,Ar نمی تونن برانگیخته شن ولی Xe اینا می تونن؟؟؟ اگه آره که هیچ چی! اگه نه، دیگه چه دلیلی داره؟

به نقل از 9Vampire9 :
نكته 39: الكل ها به علت پيوند هيدروژني كه ميتونن با مولكول هاي آب داشته باشن ، داخل آب محلولن ، اما اين در مورد همه ي الكل ها صادق نيست ، ميدونيم كه آلكان ها داخل آب عملا غير محلول هستن ، پس هر چه سر هيدرو كربني يه آلكان بزرگتر باشه ،سخت تر داخل آب حل ميشه ، علي رغم گروه هيدروكسيلي كه داره
يه جمع بندي : متانول - اتانول - پروپانول كاملا در آب محلولن ، بوتانول به علت بالانس ( متعادل ) بودن اثر گروه هيدروكسيل و سر هيدروكربني تا حدودي داخل اب حل ميشه ، اين در حاليه كه پنتانول داخل اب كاملا نا محلوله.

من این حلالیته الکلا رو بحث و بررسیش رو خیلی دوست دارم! P:>چطوره در مورده حلالیته الکل ها بر اساسه گروه هایه متصل به کربنه OH دار هم یه نکته بگیم! B-) مثلن اگه کربنه شاخه یه فلوئور یا کلر و اینا داشته باشه! (شاخه یه گروهه الکترون کشنده داشته باشه چی می شه و شاخه یه الکترون دهنده داشته باشه چی می شه؟ ^-^)حالا اگه این شاخه ها رویه خوده اون کربن نباشن هر چی دور تر یا نزدیک تر باشه، حلالیت چه بلایی سرش می آد؟
یه جوانمرد، این نکته رو بنویسه! (جوانمرد حتمن نباید مرد باشه ها! می تونه شیر زنه جوانمرد باشه! :D)

----

نکته 44: چگالی بار سطحی روی یونه آلومینیومه 3+ نسبتن زیاده و به راحتی تشکیل نمی شه. پس آلومینیوم فقط در ترکیب با فلوئور و اکسیژن و برخی بنیان های اکسیژن دار تشکیله پیوند یونی می ده!
//بابا اگه جوانمرد نیست بی خیال، مزاح کردم، هر کی خواست می ره یاد می گیره دیگه، نکته های بعدی که به ذهنتون می رسه رو بگید لااقل...

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Toobiii :
نکته 38 :تو تعیین آنتالپی,اگه با انرژی پیوند بریم: آنتالپی=انرژی پیوند فرآورده ها منهای انرژی پیوند واکنش دهنده ها
اما اگه با تشکیل بریم : آنتالپی=آنتالپی تشکیل واکنش دهنده ها منهای آنتالپی تشکیل فرآورده ها
نکته سر راهی: حالا به نظرتون کدوم راه جوابش حدودی هستش و کدوم دقیق و چرا؟( فلفل نبین چه ریزه یه سال سوال مرحله3 معدنی بوده)
راه انرژی پیوند جواب تقریبی میده چون انرژی پیوند ها دقیق نیستن و متوسط هستند.و دقیقا انرژی اون پیوند مورد برسی نیستند

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

نكته ي ٤٥: تو تعيين عدد اكسايش حواستون باشه كه اتم ها جه شكلي به هم وصل شدن،مثلا تو S2O8 عدد اكسايش S , شیش میشه, نه هفت
به خاطر اينكه دو تا از O ها به هم وصلن و عدد اكسايششون ١- ميشه،نه ٢-

نکته ی 46 : طبق قاعده ی مارکونیکوف(که tirtapar خیلی دوسش داره :D) اگه یه هیدروژن هالید به یه آلکن اضافه شه,هیدروژن رو کربنی که درجه ش پایینتره میشینه و هالوژن رو اون که درجه ش بالا تره

bmsn73

کاربر حرفه‌ای

همونطور که خیلیاتون فهمیدین، تاپیک مهم شد!!
از همه تونم خیلی ممنونم!! من یه دفترچه دارم که اینجور چیزا رو توش می نویسم، یه روز :-" (به زودی!! :D ) میارم از روش تایپ می کنم!! B-)

راستی، کسی نیست بخواد اون شیمی فیزیک رو ادامه بده؟؟ به نظرتون اگه کسی نبود، خودم همینو ادامه بدم خوبه یا برم سراغ آلی و اینجور چیزا؟؟

تو پ.خ بهم بگین خواهشا!!​

-----
اینم عکس: [S2O8]2-

S2O8_2-.jpg

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390