• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فلسفه ی اخلاق

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID
اخلاق چیه؟
نسبیه یا مطلق؟
تابع زمان و مکان هست یا نه؟
دسته بندی میشه؟
عبارت "اخلاق" چجوری تعریف میشه؟

benjaminklar

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد سلطاني
شهر
كرج
مدال المپیاد
علوم و رياضي اول راهنمايي - كامپيوتر دوم دبيرستان
دانشگاه
نامعلوم!
رشته دانشگاه
خدا می دونه!
پاسخ : اخلاق چیست؟

میدونی چیه؟!
خیلی سخته! O0 :-\
???ولی فکر میکنم به مجموعه اعمالی بگن که در شرایط خاصی (تابع شرایط ازجمله زمان و مکان و...) از ما سرمیزنه...
بقیشم نمیدونم! :D

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

اخلاق یک صورت از انسانه که ابعاد و نسبت هایش وابسطه به مکان وزمانه
چون اخلاق چیزی صدردرصد مطلق نیست و باید تابعی از حالات باشه میتونه از اخلاق اطرافیان هم تاثیر بپذیره یعنی اخلاق یک نفر علت اخلاق دیگر باشد ولی حالت متواطی نداره یعنی حتمی نیست و میتونه اخلاق یک جمعی رویه اخلاق یک نفر تاثیر نذاره

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

به نقل از GCD :
اخلاق چیه؟
نسبیه یا مطلق؟
تابع زمان و مکان هست یا نه؟
دسته بندی میشه؟
عبارت "اخلاق" چجوری تعریف میشه؟
خب اخلاق اجتماعي، روش برخورديه كه در جامعه، با توجه به هنجارها و ناهنجار هاي جامعه تعريف ميشه!
يعني چي؟
يعني اينكه هر جامعه اي يه سري هنجار هايي رو داره.
هركس كه اين هنجارها رو رعايت كنه => با اخلاق!!

طبق اين تعريف ، اخلاق نسبي ميشه و تابع زمان ميشه!
يعني ممكنه يه چيزي با توجه به زمان و مكان، هنجا ر باشه، اما مدتي بعد تبديل به ناهنجاري بشه يا بالعكس!

مثالش چيه؟
جوامع غربي امروز!
مثلا ازدواج همجنس ، يه ناهنجاري محسوب ميشه، اما با گذشت زمان و تغيير نوع حكومت، تبديل به يك هنجار ميشه!!

اما به نظر خود من، اخلاق، يه چيز مطلقه!
اصلا دين براي همين اومده. براي اينكه خوب و بد، نسبي نباشه!
دين مياد چارچوب ها رو معرفي ميكنه=> اخلاق يه چيز ثابته!!

و تابع حكومت/زمان/مكان نيست

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Hespride :
خب اخلاق اجتماعي، روش برخورديه كه در جامعه، با توجه به هنجارها و ناهنجار هاي جامعه تعريف ميشه!
يعني چي؟
يعني اينكه هر جامعه اي يه سري هنجار هايي رو داره.
هركس كه اين هنجارها رو رعايت كنه => با اخلاق!!

طبق اين تعريف ، اخلاق نسبي ميشه و تابع زمان ميشه!
يعني ممكنه يه چيزي با توجه به زمان و مكان، هنجا ر باشه، اما مدتي بعد تبديل به ناهنجاري بشه يا بالعكس!

مثالش چيه؟
جوامع غربي امروز!
مثلا ازدواج همجنس ، يه ناهنجاري محسوب ميشه، اما با گذشت زمان و تغيير نوع حكومت، تبديل به يك هنجار ميشه!!

اما به نظر خود من، اخلاق، يه چيز مطلقه!
اصلا دين براي همين اومده. براي اينكه خوب و بد، نسبي نباشه!
دين مياد چارچوب ها رو معرفي ميكنه=> اخلاق يه چيز ثابته!!

و تابع حكومت/زمان/مكان نيست
تعریف اول شما کامله ولی اینکه دین میاد که چیکار کنه جدا از ایناست دین هم روی اخلاق فرد تاثیر میذاره یعنی باز هم نسبی بودن رو مشخص میکنه ولی اینکه بگیم دین اخلاق فرد رو مطلق نگه میداره در فلسفه به تجزیه و تحلیل واقعیت ها میپردازیم یعنی قسمت هایی هم هست که بخواهیم ایده آل ها را بررسی کنیم (یوتوپیانیسم) ولی خب معلم اول وثانی فلسفه هر دو بیشتر به حقیقت ها پرداخته اند و این تاپیکم تو فلسفه و منطقه به نظرم بهتره از همون تعریف اول خودتون استفاده کنیم

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

حرفت تا حدودي درسته!
ببين، حرفمو اشتباه فهميدي
دين، تغييري نكرده كه بخواد نسبي بكنه اخلاق رو يا نه!
اصولا هنجار هاي اخلاقي ثابته!

مثلا دروغ هميشه بده. قتل هميشه بده. هم جنس بازي هميشه بده!

و اينا هيچوقت خوب نميشن!

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

خب مثال های دیگه ای هم هست که میتونه برخلاف این باشه مثلا جنگ همیشه خوب یا بد نیست یا در بعضی وموارد تقیه وجود داره یا همون قتل اگر برای مرتد باشه
همیشه بد نیست :)

Hespride

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی (ره)
شهر
قم...قم...قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مالی

درسته
اما به اون نميگن قتل!
مثلا به اون ميگن مجازات!

كه همينها هم يه سري چارچوب ها تعريف كرددن

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از Hespride :
درسته
اما به اون نميگن قتل!
مثلا به اون ميگن مجازات!

كه همينها هم يه سري چارچوب ها تعريف كرددن
درسته پس اسمش در یک بازه تغییر کرد یعنی با وجود این شرط که کسی مرتد باشه کشتنش قتل نیست و میشه مجازات پس مطلق نیست

ولی خب درکل من وشما یه چیز داریم میگیم فقط یکم با اسم این ها بازی میکنیم (;

shekoofeh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

آپ !
پس تا اینجا گفتیم که ... بعضیا معتقدن اخلاق نسبی و بسته به زمان یا مکان ممکنه متغیّر باشه ؛ بعضیا میگن اخلاق مطلقه واصلا به این دلیل ادیان به وجود اومدن.

حالا مثال میزنم ؛ نیچه در مورد اخلاق نظریاتی داره ؛ مثلا اینکه مردم رو به طبقاتی تقسیم میکنه و میگه هر طبقه اخلاق خاص خودش رو داره ( یعنی اخلاق نسبیه ) مثلا ممکنه در طبقه ی سروران مغرور بودن اخلاق خوبی باشه ؛ اما در طبقه ی فرمانبردان نع!

نظرتون چیه ؟ :-<
ادیان به ما اخلاقی رو یاد میدن که مطلقا خوب و مطلقا بد رو تشخیص بدیم و یا اینکه بسته به زمان و مکانی که توشیم اخلاق میتونه متغیر باشه ؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نظرم توي ديناي مختلف، يه سري چيزا به‌عنوان اصل اخلاقي گفته شدن و مطلقن. اما بعضي رفتارا هستن كه بسته به شرايط، اخلاقي يا غير اخلاقين و دين اينُ دست خود افراد مي‌ذاره. :-?

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

اخلاق:سيستمي براي برقراري عدل...نظامي تبيين شده بر پايه اي كه راه چگونگي متناسب زيستن را ميجويد...

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از گم میشی؟!:(( :
اخلاق:سيستمي براي برقراري عدل...نظامي تبيين شده بر پايه اي كه راه چگونگي متناسب زيستن را ميجويد...
بحث اینجاست که کی اینو تبیین می کنه؟کی باید بکنه؟ بر چه پایه ای؟ چه راهی رو نشون میده؟ اصلا چرا هست؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از GCD :
بحث اینجاست که کی اینو تبیین می کنه؟کی باید بکنه؟ بر چه پایه ای؟ چه راهی رو نشون میده؟ اصلا چرا هست؟
صبر كن با هم ميريم جلو :D
يعني تو الان چراييش رو مطرح ميكني؟...
ببين...هر كس نياز به روشي براي زندگي داره...ميدانيم روش نداشتن نيز نوعي روش است...
حال...چرا عدل؟...چرا بايد هر چيز در جاي خودش باشد؟...چرا نظم؟...افرادي كه به عدل معتقدند بسياريشان ميگويند روش زندگيمان است و به شما نيز ربطي ندارد :D
اما اگر بخواهيم از ديدگاه فلسفه به آن بنگريم...به نظر خود من بهترين ابزار براي اثبات چرايي عدل را"فلسفه ي رواقي"به ما ميدهد...(فعلا حال چرايي گفتنش نيست!)
حال بقيه ي سوال هايت بر پايه ي"چگونه"است...
معتقدم هر كس بايد براي خودش اين رو تبيين كنه:"راهي كه من به تو بگم ديگه راه تو نيست"
بر پايه ي شهود و احساس و در كنار آن منطق(ابزار انسان براي حق جويي اما نه لزوما كل حق)

حال اگر كمي در گفته هايم درنگ كني(زيادي ادبي شد :-<)ميفهمي براي"چرايي"دليل داريم ولي براي"چگونگي"3رفا نظرم ارائه شد بدون كوچكترين استدلالي...
حقيقتش معتقدم فلسفه و منطق نميتونن به ما راهي جامع(چگونه اي جامع)در راستاي اين مسئله بدهند...
پس بايد خود بود و نتوان"ما"شد...

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

یعنی به نظر تو اخلاق نسبیه و مطلق نیست، در نتیجه کاری که در شرایط m و از نظر انسان X ناپسنده ممکنه در شرایط n و از نظر انسان Y درست باشه و باید این عقیده رو قبول کرد، درست؟

در مورد چراییش هم نمیتونیم از عدل استفاده کنیم، چون خود عدل زیر سواله، این که اصلا عدل یعنی چی؟ یعنی تساوی؟ مثلا اگه من یک فقیر بی خانمان با یک پتو ببینم، باید طبق اخلاقیاتم نیمی از ثروتمو بهش بدم تا برابر بشیم؟ یا همون پتو رو هم ازش بگیرم چون من هستم که ثروتمند باشم و اون هست که فقیر باشه؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از GCD :
یعنی به نظر تو اخلاق نسبیه و مطلق نیست، در نتیجه کاری که در شرایط m و از نظر انسان X ناپسنده ممکنه در شرایط n و از نظر انسان Y درست باشه و باید این عقیده رو قبول کرد، درست؟

در مورد چراییش هم نمیتونیم از عدل استفاده کنیم، چون خود عدل زیر سواله، این که اصلا عدل یعنی چی؟ یعنی تساوی؟ مثلا اگه من یک فقیر بی خانمان با یک پتو ببینم، باید طبق اخلاقیاتم نیمی از ثروتمو بهش بدم تا برابر بشیم؟ یا همون پتو رو هم ازش بگیرم چون من هستم که ثروتمند باشم و اون هست که فقیر باشه؟
عدل=برابري؟!...نه...عدل=تناسب و نظم...
در باب اثبات وجود عدل:طبيعت را بنگر...اگر عدل نبود آنقدر باران ميامد كه اقيانوس ها طغيان ميكردند...يا از آب تهي ميشد زمين...اما نكته در تعادل است...
در هر حال من عقيده ام نسبت به اخلاق خيلي مبهمه و شايد در برخي موارد متناقض باشند حتي...بنابراين در اينجا بيشتر ترجيحم با نقل قول كردن از مكاتب مختلف است تا بيان نظر خود...

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

خب نه منظور من اینه که چی میشه که از نظر یک نفر در یک شرایط مثلا قتل یا دروغ بده، اما از نظر همون شخص در یک شرایط دیگه، یا از نظر یک شخص دیگه در همون شرایط یا شرایط دیگه، قتل/دروغ مجازه؟
یعنی این که تناسب رو چجوری استفاده می کنیم اینجا؟ ممکنه از نظر من دنیا/زندگی/شرایط بدون وجود آدم X متناسب تر باشه پس از بین می برمش تا عدل به وجود بیاد، اما از نظر اون شخص دنیا با مرگ اون ناعادلانه خواهد بود

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از GCD :
خب نه منظور من اینه که چی میشه که از نظر یک نفر در یک شرایط مثلا قتل یا دروغ بده، اما از نظر همون شخص در یک شرایط دیگه، یا از نظر یک شخص دیگه در همون شرایط یا شرایط دیگه، قتل/دروغ مجازه؟
یعنی این که تناسب رو چجوری استفاده می کنیم اینجا؟ ممکنه از نظر من دنیا/زندگی/شرایط بدون وجود آدم X متناسب تر باشه پس از بین می برمش تا عدل به وجود بیاد، اما از نظر اون شخص دنیا با مرگ اون ناعادلانه خواهد بود
خب...سوال جالبيه...ببين حقيقت كاملا و كاملا مطلقه...واقعيت و قضاوت در مورد واقعيته كه نسبيه...
حال...من معتقدم حقيقت مطلق از جنس انسان نيست...انسان محدود به شرايط و واقعيت است...پس مجبور است با واقعيت كنار آيد...پس بله :)...ما يك فرمول كلي براي اخلاق نداريم...
اينو اولش هم گفتم ديگه...ما توي فلسفه و توي هيچ علم ديگه اي نميتونيم فرول كلي بديم براي همه ي شرايط و يك اخلاق كامل ابداع كنيم...اخلاق 3رفا ابزاريست براي"مطمئن تر"زيستن...

ساقي

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمانشاه

اخلاق چارچوبيه براي كنش ها واكنش ها و حتي نگرش ما در مقابل ديگران كه با رعايت اون خود فرد و شخص مقابل محترم شناخته ميشه و حقوق هويت و حريم براشون در نظر گرفته ميشه . به نظر من اخلاق نسبي نيست چون اخلاق اصوليه براي رفتارهاي ما براي برطرف كردن انتظارات و خواسته ها در يك رابطه ي متقابل . و از اون جايي كه غالب خواسته هاي بنياديه انسان ثابته پس اين اصول هم بايد ثابت باشن . اما از طرفي هم نميشه گفت مطلقه چون در هر شرايطي با توجه به يك سري پيش فرض ها سنجيده مي شه . به نظر من مي تونه تغيير كنه اما در يك محدوده ي مشخص . :-?

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

اگه بخوايم علم اخلاق رو تعريف كنيم شايد بشه گفت دانش شناخت صفات پسنديده و ناپسند و تلاش براي اينكه
پسنديده ها در ما ملكه بشن و از ناپسندها پاك شيم :-?
بعقيده من ،صفات اخلاقي نسبي نيستن اما كارهايي كه از اون صفات نشأت ميگيرن رو اگر با نيت در نظر بگيريم نسبي نيستن
اما اگر فقط اون كار رو در نظر بگيريم بخاطر نسبي نبودن صفات نسبي ميشه :-?
@خودم: اينايي كه ميخوان تو فلسفه و منطق پست بدن تريپ تفكر برميدارن فقط از :-? استفاده ميكنن :D

بالا