• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ترس از مرگ

از مرگ می ترسید؟

• رای‌دهندگان
    94

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری
پاسخ : ترس از مرگ

به نقل از نسترنّگار :
اگه خودکشی گناه نبود،‌ به شخصه (وقتی پیر شدم!) از بالای یه کوه بلند یا یه جای جالب میپریدم پایین خودمو میکشتم! خیلی هم خوب!

مرگ کجاش ترس داره آخه؟ :P
اهان
این مورد مطرح شد
و جوابش از سوی استاد این بود که هنگام برخورد با زمین درد بسیاری دارد
بعدشم باید خیلی بلند باشه جایی که میپرید
فکر کنم وقتی داری سقوط هم می کنی حس ترن هوایی و اینا بهت دست بده
فکر کنم ترسناک نرین خودکشی همین باشه اصلا

شقایق س.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان - فرزانگان ناحیه یک
شهر
زابل - کرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
فردوسي مشهد
رشته دانشگاه
مترجمي زبان فرانسه

به نقل از نسترنّگار :
مگه هر چیز جدیدی ترسناکه؟ چه نوع ترسی؟
خوب معلومه که نه...هر چیز جدیدی ترسناک نیس...مرگ چون یه اتفاق خاصِ ترسناکه...گفتم که،جبران ناپذیر هم هست...
یه ترسی که بخاطر شنیده هامون ازش داریم...ینی اون چیزایی که راجع به مرگ گفته شده باعث شده ما ازش بترسیم!

Bahar.no

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4
شهر
طهران

گاهي حتي به استقبالش هم ميرن
مرگ وقتي ترسناكه كه هنوز دليلي واسه زنده بودن باشه!!

sajed

کاربر فوق‌فعال

زندگی تو دنیا واقعا سخته. هر چی بزرگتر میشم می بینم واقعا دنیا کثیفتر از اونیه که بهش دل ببندی. هرچند بخاطر گناهام از مردن می ترسم اما وقتی به رحمت خدا و محبت چهارده معصوم فکر میکنم عاشق مرگ می شم . درسته اولش سخته دل کندن از داشته هامون تو دنیا اما در عوض از این زندگی لعنتی که همش بی عدالتی و ظلم یه عده است به یه عده دیگه راحت میشی و به جایی میری که همش عدالته و مهربانی.
یکی دیگه از دلایل علاقم به مرگ اینه که برم و ببینم هر چی رو که بهش اعتقاد داشتم. برام شیرینه اون لحظات.
پس تنها دلیل ترس از مرگ برای من گناهامه... منهای گناهام مرگ شیرینه...
البته اینا همش به این معنی نیست که آرزوی مرگ کنم. دوست دارم زندگی کنم و لذت های قشنگ این دنیا رو هم بچشم و بعد یه زندگی قشنگ بمیرم...
اما بیشتر از همه دوست دارم مرگمم هدفمند باشه... یه هدف مقدس... که ان شاءالله همینطور میشه...

Sahdis

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
:)مركز راهنمايي فرزانگان رشت
شهر
:)رشت

احساس خوبي نسبت به مرگ ندارم:(

mehrnoosh kamali

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
مدال المپیاد
--------------

من بیش تر از ترس از مرگ از اخرت می ترسم!
اخه درد اون دنیا بیش تره از درد مرگ!

Aramesh_Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا (ع)
شهر
لاهیجان
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی

من دوس دارم به هر طریقی که شده برم پیش خدا ، چه جهنم چه بهشت برام فرقی نمیکنه . فقط دوس دارم برم پیشش . البته هر طریقی منظورم خودکشی نیست ها ... ;;)

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

مرگ خودش به تنهايي ترس ناك نيست
ترسي كه از مرگ وجود داره به خاطر اينه كه مرگ پايان زندگي هست
وقتي مي ميريم ديگه همه چي تموم ميشه و ما و ارزو هامون همه تموم ميشن بع خاطر اين م ترسيم كه به ارزو هامون نرسيديم
خب منم مي ترسم يعني ارزوهامو نديدم نرسيدم خب پس حقه ترس دارم
ولي چيز هايي هست كه از جون خيلي مهم تره
مسلمن ادم هايي تو زندگيمون هستن كه خوش بودنشون برامون خيلي مهمه
خب تو زندگي منم اين ادم ها هستن
برايه اين ادما اين كارو مي كنم ولي خب قبلش قطعن دنباله راه هايه بهتر هم مي گردم ولي در هر حال جونه اون هارو نجات ميدم

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

طبق پستای این تاپیک، ترس از مرگ 4 تا دلیل داره.
ترس از ناشناخته بودن مرگ.
ترس به خاطر عقاید مذهبی و مجازات.
ترس از دردناک بودن مرگ.
ترسِ از دست دادن دنیا و لذت‌هاش.
ترس از مرگ تو حوزه‌ی روان‌شناسی اگزیستانسیال بررسی می‌شه و اروین یالوم درمان‌گریه که بارها این موضوع رو تو کتاب‌هاش بررسی کرده و معتقده اگر آدم‌ها بتونن با این ترس کنار بیان و مرگ رو به عنوان بخشی از زندگی بپذیرن، خیلی از مشکلات درونی‌شون حل می‌شه. فکر می‌کنم همه‌ی آدم‌ها حداقل یک بار به مرگ فکر کردن و موضع خودشون رو در برابرش سنجیدن ولی یکی از چیزایی که کم‌تر کسی بهش توجه داره اینه که این موضع‌گیری تا چه حد رو شیوه‌ی زندگی ما و عمل‌کردمون موثره و نگاه درست به مرگ می‌تونه کمک‌مون کنه ضمن شناخت بهتر خودمون بهتر زندگی کنیم.
برای درک‌ش به این جمله‌ی اتو رنک توجه کنید:
"برخی افراد وام زندگی را نمی‌پذیرند تا زیر بدهی مرگ نروند."
نظرتون راجع به این جمله چیه؟ فکر نکنید خودآگاه‌تونه که این جمله رو چراغ راه خودش قرار می‌ده! بلکه ناخودآگاه‌تونه که این قبیل ترس‌های وجودی رو کنترل می‌کنه.
در مقابل‌ش این جمله ی یالوم؛
"آن‌هایی که بیش از بقیه از مرگ می‌ترسند کسانی هستند که با حجم زیادی از زندگی زیسته نشده به سراغ‌ش می‌روند."
شما چطور با مرگِ زندگی‌تون کنار اومدید؟ اصلن راجع بهش فکر کردید؟

• لایک
امتیازات: z.a97

moOn:)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ارومیه

این دو حالت برای نترسیدن از مرگ و پذیرفتن‌ش به عنوان واقعیت خیلی کمک کننده‌ست، اما در عین حال خیلی انتزاعیه. برای آدمی که اهداف زیادی تو زندگی‌ش داره و از زندگی لذت می‌بره، سخته با این استدلال از زندگی دست بکشه. این آدم دستاویز ملموس‌تری می‌خواد. مثلن اگر بهش اطلاع بدن به خاطر ابتلا به سرطان فقط تا یک سال دیگه زنده ست، مطمئنن این استدلال که به هرحال زندگی طولانی یا جاودانه کسل کننده ست، نمی‌تونه کمک حالش باشه. ضمن این که بعضن دستاوردهای زیاد تو زندگی باعث ترس از مرگ می‌شه! هر چقدر بیشتر به دست آورده باشی، بیشتر به مرگ می‌بازی.
شما از کدومش بیشتر می‌ترسید؟ دستِ پر به آغوش مرگ رفتن یا با زندگی نزیسته سمت‌ش رفتن؟ کدوم‌ش براتون دردناک‌تره؟

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

بحث سرطان و بیماریهای خاص کاملا جداس به نظرم.و نمیشا در این موارد دست به دامان اون جمله معروف شدکه*ادم اگه خوب زندگی کرده باشه ترسی از مرگ نداره*....حتی تو یه همایشی کهدر باره سرطان و امید به زندگی برگزار شد چنتا از روانشناسان و روانپزشکان تاکید کردن که حرفهایی که اینجا گفته میشه بیشتر شعاری هس و درک عمق فاجعه که همون نزدیک شدن فرد به مرگ هس عملا توسط بقیه غیرممکنه...

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

شما هر شب که میخوابید مرگ رو تجربه میکنید و اگر از خوابیدن نمیترسید, قاعدتا از مرگ هم نباید بترسید :-"

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

خوابیدن کجا و مرگ کجا؟؟؟؟؟؟؟ تو خواب مغز فعاله و هزاران هزارسیناپس هرلحظه برقرار میشه ولی مرگ ینی همه این ارتباطات تموم شد و قرارم نیس دوباره برگرده....حتی گزارشهایی شده که بعضی افراد حین خواب متوجه میشن که این واقعیت نیس و این قدرت تحلیل مغز حین خواب رو نشون میده....ولی امان از مرگ.امان

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

همونطور ک توی خواب، هوشیاری رو از دست میدید، توی مرگ هم هوشیاری رو از دست میدید. به فرض اگهمن امشب خوابیدم و توی خواب عمیق یهو سکته زدم و مردم، از کجا میخوام بفهمم؟ :-"
امان از مرگ ؟:/ کام آن :))) حالا زنده باشیم چی میشه مگه؟ خخخخخ : دی

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

هوشیاری رو تو خواب از دست نمیدین. فقط قدرت تفکر و استدلال کم میشه...کسی همینجوری رو هوا یهو سکته نمیزنه بمیره....حتما از قبل یه علایمی داشته..

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics

به نظرم طرز فکر افراد درباره مرگ خیلی به عقاید بستگی دارد

شخصا هیچ ترسی از مرگ ندارم(هرچند دوست ندارم فعلا باعث مرگ خودم شوم) ولی به نظرم وقتی مردم یعنی مرده ام :-\پس هیچ چیزی نمی فهمم پس نمی فهمم مرده ام :-$ پس کلا خاموش شدم #-o و خودم نفهمیدم این که دیگه ترس نداره :D

hamidhanek

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Heli
شهر
Tehran

از فواید دیدگاه پیامبران خارج شدن از بن بست زندگی و اینکه مرگ رو غروبی میدانند ک طلوعی درخشان تر دارد و پلی ...
اسپم :D :-"
همیشه آرزوم بود از دینی تو زندگیم استفاده کنم :D

• لایک
امتیازات: z.a97
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از فـرشـاد :
هوشیاری رو تو خواب از دست نمیدین. فقط قدرت تفکر و استدلال کم میشه...کسی همینجوری رو هوا یهو سکته نمیزنه بمیره....حتما از قبل یه علایمی داشته..
انصافا نمیدونی هوشیاری چیه یا منو داری مسخره میکنی ؟ :/
+ خیلی خوب استدلال میکنی : ))) اصلا من یه چیزی میگم, تو یه چیز دیگه میپرونی!
ببین اگر بخوای واست علمی بگم اینه که شدت oscillation کم میشه و به تبع اون فعالیت مغزی کم میشه, مقدار زیادی inhibitor در اقصا نقاط مغز منتشر میشه, و مغز یجورایی میره توی حالت recovery و اکثر ورودی های حسی هم مختل میشن.
+ جاش اینجا نیست .
+گوش فرادهیم به استاد بزرگ اپیکور :
[ltr]

Death does not concern us, because as long as we exist, death is not here. And when it does come, we no longer exist.

مرگ نباید مارا آزار دهد, زیرا تا موقعی که هستیم, مرگ نیست و وقتی که مرگ هست, ما نیستیم.

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

بحث من و شما بی فایدس...متاسفانه نه اطلاعاتشو داری و نه حاضری بری مطالعه کنی.....اصلا مفهوم اینهیبیتور اونی که تو میگی نیس جانم.شنیدی فقط میگن مهارکننده در مقابل فعال کننندس.نه نه نه برو نورولوژی کندل رو بخون میفهمی اینهیتور یعنی چی....بررسی مرگ یه موضوع نورولوژیکی و پزشکیه.در حوزه اطلاعات تو نیس که بخوای نظر بدی.موفق باشی

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران

به نقل از فـرشـاد :
بحث من و شما بی فایدس...متاسفانه نه اطلاعاتشو داری و نه حاضری بری مطالعه کنی.....اصلا مفهوم اینهیبیتور اونی که تو میگی نیس جانم.برو نورولوژی کندل رو بخون میفهمی اینهیتور یعنی چی....بررسی مرگ یه موضوع نورولوژیکی و پزشکیه.در حوزه اطلاعات تو نیس که بخوای نظر بدی.موفق باشی
اینهیتور یا اینهیییور نیس, inhibitor هس : ))) (ِیاد جریان سانتریفیوژ افتادم, 3 بار تصحیح کردی :-") در ضمن من قرار نیست ک بیام اینجا چیزایی ک تو کندل دیدم و بگم, قراره یه حس بدم که هوشیاری ای ک کلا نمیدونی چی هست, مختل میشه!
چه آدمایی پیدا میشن بخدا :/
+
رفع اسپم :
یک کتاب خوب از اروین یالوم هست که خیلی در مورد نگاه به مرگ مفیده و پیشنهاد میکنم یه نگاهی بندازید :
"خیره به خورشید نگریستن"

بالا