• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جنگنده ی شفق

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید ستاری(یا بقولی "شهید هوابرد")
سلام
گردی به پا شد در افق گویا شفقی می رسد :)) :)) :)) :)) :))
تا حالا اسم جنگنده ی نسبتا بومی سازی شده ی "شفق" رو شنیدی؟؟؟
این جنگنده از نسل 5 :O :O :Oهست و تا قبل از تحریم ها داشت با مشارکت شرکت های روسی سوخوی و اینتگرال ساخته می شد ولی بعد از تحریم ها ایران خودش تصمیم به decodeکردن مدار هاش گرفت(سخت ترین مرحله) و همینطور بومی سازیش روشروع کرد.
to2rxrfliwvxl46z152.jpg

شفق در اصل به عنوان یک جت آموزشی سبک طراحی شد و بعدها تصمیم به ساخت نوع جنگنده آن گرفته شد. براساس اطلاعات موجود و گفته‌های مقامات رسمی جنگنده شفق یک جنگنده مافوق صوت می‌باشد.
پروژه طراحی شفق یک پروژه ترکیبی از فناوری روسی- ایرانی است که در ابتدا با کمک یک شرکت هواپیماسازی روسیه و به نام اینتگرال (Integral) آغاز شد ولی بعدها روسیه به علت فشار آمریکا از آن کناره‌گیری کرد. در زمان همکاری ایران و روسیه، ۲۰ کارشناس طراحی از کارخانجات سوخو و میکویان به ایران عزیمت کرده‌ بودند و با تیم ایرانی مشارکت داشتند. پروژه شفق توسّط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری شده و به‌وسیله مجتمع دانشگاهی هوایی (به انگلیسی: Aviation University Complex) که زیرمجموعه‌ای از دانشگاه مالک اشتر است، طراحی شده‌است.

از ويژگي هاي شفق ميتوان به طراحي ويژه و آيروديناميک تحسين برانگيز آن اشاره کرد. از شکل و شمايل هواپيما و همچنين وروديهاي هواي موتور آشکار است که طراحان تلاش بسياري به خرج داده اند تا بازتابش راداري هواپيما را به کمترين حد ممکن برسانند تا امکان کشف و رهگيري آن دشوارتر باشد.
بدنه آن از مواد جاذب امواج رادار (به انگلیسی: RadarAbsorbing Materials) ساخته شده است که توانایی ایجاد RCS کمتر از یک متر مربع را به جنگنده می‌دهد. در طراحی شفق مساحت ریشه بالها بسیار بیشتر از نوک بال است ( بالهای قیفی شکل ) و این امر موجب می شود تا جنگنده شفق در داگ فایت (نبر تن به تن هوایی) بتواند به سرعت زاویه حمله را بسوی هدف تغییر دهد، همچنین به‌واسطه طراحی ویژه بدنه آن توانایی پیچش، غلتش و قابلیت مانور پذیری شفق تا حد زیادی افزایش یافته است

rgen9bpcthjyihvvbrla.jpg

با ساخت اين جنگنده صنايع هوايي ايران به پيشرفت قابل ملاحظه اي دست يافته است. اين سايت اينترنتي همچنين در مورد اين هواپيما مي نويسد شفق از موتور روسي RD-33 کليموف استفاده مي کند و از کابين پيشرفته ايي مجهز به سامانه هاي نمايشگر رنگي ساخت روسيه استفاده مي برد. اين نمايشگرها را مي توان قابل مقايسه با نمايشگرهاي چند کاره و رنگي مورد استفاده در هواپيماي جنگي F/A-22 آمريکا دانست. اين سايت شفق را با طرح هواپيماي MiG I-2000 روسيه قابل مقايسه دانسته است.

مشخصات عمومی

خدمه: یک یا دو
طول: ۱۰٫۸۴ متر (۳۵٫۵۶ فیت)
پهنای بال: ۱۰٫۴۵ متر (۳۴٫۱۸ فیت)
ارتفاع: ۴٫۲۶ متر (۱۳٫۹۷ فیت)
وزن خالی: ۴٬۳۶۱ کیلوگرم (۹۶۱۴٫۴ پوند)
بیشینه وزن برخاست: ۶٬۹۰۰ کیلوگرم (۱۵٬۲۱۱٫۹ پوند)

عملکرد

سرعت بیشینه: ۲٫۵ ماخ (۲۳۰۰ کیلومتر بر ساعت) (۷۵۰ مایل بر ساعت)
سرعت پیمایش: ۱ ماخ (۱٬۱۵۰ کیلومتر بر ساعت)
سقف پروازی: ۱۶٬۷۸۰ متر (۵۵٬۰۴۰ فیت)
نرخ اوج‌گیری: ۱۱۰ متر بر ثانیه (۲۱۶۵۰ فیت بر دقیقه)
دارای صندلی پرتاب‌شونده K-36D

جنگ‌افزار

موشکهای هوا به هوا: ایم-۹ سایدوایندر-ایم-۷ اسپارو-ویمپل آر−۷۷-ویمپل آر-۷۳
موشک هوا به سطح: ای‌جی‌ام-۶۵ ماوریک-کا-اچ-۲۹-کا-اچ-۳۱
تجهیزات پروازی
گونه ارتقاءيافته رادار ای‌ان/ ای‌دابلیو‌جی-۹
منابع تحقیق :
boeing747.blogfa.com
www.military.ir
وبلاگ هواپیمایی پلین (plane.blogfa.com) به نقل از ماهنامه ایرفورس
وبلاگ هوانوردی ایر (air.blogfa.com)
Russian Combat Aviation News (www.aeronautics.ru)
AirFleet International Magazine (www.airfleet.ru)
Century China Military Information Website www.centurychina.com
aeronautics.ru
fa.wikipedia.org
pakistanidefenceforum.com
irandefence.net
centralclubs.com
natanz-makh.mihanblog.com
همشهری
Persiangun.blogfa.com

شادروان

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان
پاسخ : جنگنده ی شفق

من طرح سه بعدی جنگنده را دیدم خیلی با حاله

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

دقیقا چند درصد پروژه با روسیه بوده؟

• شروع کننده موضوع

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد

به نقل از Cheetah :
دقیقا چند درصد پروژه با روسیه بوده؟
دقیا که نمی شه گفت هرکسی هم که امار بده یا دروغ می گه یا ساده انگاره
پروژه ساخت برج که نیست معلوم باشه
ولی چیزی که مبرهنه اینه که اکثر قریب به کل کاراشو روس ها انجام دادن:1)مثلا نمایشگر های سه پلاتینه کاکپیت {-8(اینجوری که از عکسا معلومه دقیقا مثلf-22وf-35)کع مدارهای این بخش از این جنگنده توسط ایرانیا دیکود شده والان ما قادر به تولیدش هستیم.
2)سیستم ارتباط گروهی تا شعاع4000کیلو متری با حداکثر18تا شفق دیگه.(که این اعدادو ارقام برای f-22تا رنج3500کیلومتر وتاحداکثر22تا f-22دیگه هستش که این اعدادوارقام برای ما کاملا قابل قبوله.)

شادروان

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

من خودم به شدت به هوافضا علاقه دارم وآن را به عنوان شغل آینده خود نیز برگزیده ام در اطلاعاتی که داده اید چند نکته را جاگزاشتید
1-تمام مانیتور های جنگنده شفق رنگی والبته لمسیمیباشد
2-این هواپیما قرار بوده نسل جدید جنگندهYAK-130روسی باشد ولی بعد از کناره گیری ایران با اعمال تغییراتی کلا ترکیبش را به هم زد
3-این جنگنده توان حمل تسلیحات در 5 جایگاه را دارد.
اطلاعات کاملتر کسی خواست به ایمیل من:[email protected]پیام بدهد درخدمت هستم
بسیار از حضور شما خوشحالیم.ولی باید بگم که ادرس ایمیل دادن برای بدست اوردن اطلاعات کاملتر و اینها تکرار نشه بهتره.واگر می خواهید اطلاعات بیشتر و بهتری بدبد همینجا بنویسید. مهداد

• شروع کننده موضوع

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد

ولی بعد از کناره گیری ایران با اعمال تغییراتی کلا ترکیبش را به هم زد
ایران کناره گیری کرد؟؟؟ :Oفک کنم کمی اشتباه کردین.
اگر ایران می تونست ترکیبش رو بهم بزنه این هواپیما به نام ایران می شد یعنی توی هوا وفضا اگر شما بتونین بدون تغییر دادن و برهم زدن معادلات پیچیده فضا و کلاس هواپیما حتی یک قطعه کاربردی به آن اضافه کنین و علم اینو. داشته باشین که دلیل وجو دیگر قطعات رو هم بگین می تونید کاملا یا قسمت اعظمی از طراحی اون هواپیما رو به نام خودتون کنین
ایران توانایی ای را داشت تا حالا "شفق"رو به نام خودش کرده بود.

• لایک
امتیازات: JB

شادروان

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

برادر من خوب تواناییش را داشته هواپیمای YAK-130یک هواپیما با یک سکان عمودی یا همان یک رادر است ولی شفق 2سکان عمودی شبیه F-22دارد پس نتیجه میگیریم کلا ترکیبش به هم ریخته البته هنوز تولید انبوه نشده ولی به زودی به او قابلیت هم میرسد.راستی اونجا اشتباه از من بود روسیه کناره گیری کرده شما ببخشید اشتباه لپی بود

• شروع کننده موضوع

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد

پس همین دیگه جای روسیه با ایران عوض شده اونوقت لپیه؟؟؟؟اگه اینجوریه دریای خزر هم میشه اقیاننوس اطلس

شادروان

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

برادرمن در حال تایپ بودم کلمات باهم قاطی شد زدم ایران مهم اینه که ایران توانسته یک جنگنده بسازه

• شروع کننده موضوع

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد

ولی من هنوز بر همین باورم که چیزی قریب به 60-70%کل پروژه واسه روسیه بوده یعنی روسیه طراحیش کرده و کار ایرانیا نیست(در ضمن من هیچگونه دشمنی با وطن خودم ندارم اگر 100%اون رو هم ایران ساخته باشه بیشتر حال میکنم ولی خیلی خیلی بعیده) واگر شواهد محکمی بدست بیارم حتما همینجا شِیر می کنم(به اشتراک می گذارم =)))
اینم یه سایت نسبتا خوب که رندر هایش نزدیک به حقیقت است:
http://www.fallingpixel.com/shafaq-iran-secret-prototype-aircraft-3d-model/9050

شادروان

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

نه نمیگم شما دشمنی داری دوست من اتفاقا شما هم یکی مثل من هستی و به امید خدا در آینده هواپیماسازی ایران را شما کامل میکنی ((منظورم از شما یعنی ایشان وخیلی از دوستان دیگر است))ولی اگر شما هواپیماYAK-130رابا شفق مقایسه کنی متوجه تفاوت اساسی میشوی ایران قرار بود همان YAK-130ولی نمونه جدیدش را بسازد که به لطف خدا روسیه کنار رفت وما یک هواپیما رادار گریز با حال ساختیم

TESAR*SS

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
قدوسی

با اطمينان صد در صد ميگويم که اطلاعات داده شده درباره موتور (نصب ار.دي 33 ميگ29 روي شفق ) کاملا اشتباه است، در اين مورد بار ها در انجمن هاي هوافضا بحث کرده ام ! همچنين اطلاعات تسليحاتي نيز جاي بحث دارد! يه مورد ديگه اين که چرا فقط گير داديد به شفق و از ديگر نوآوري هاي صنايع داخلي به طور صحيح صحبت نميکنيد!

• شروع کننده موضوع

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد

به نقل از TOMCAT :
با اطمينان صد در صد ميگويم که اطلاعات داده شده درباره موتور (نصب ار.دي 33 ميگ29 روي شفق ) کاملا اشتباه است، در اين مورد بار ها در انجمن هاي هوافضا بحث کرده ام ! همچنين اطلاعات تسليحاتي نيز جاي بحث دارد! يه مورد ديگه اين که چرا فقط گير داديد به شفق و از ديگر نوآوري هاي صنايع داخلي به طور صحيح صحبت نميکنيد!
خب خوشحال میشم که بحث رو شروع کنی دوست عزیز.
میشه چندتا از اون بحث ها در مورد موتور کلیموف رو لینک کنید؟؟؟
در ضمن تایپک شفق هستش ونه نوآوری و... های داخلی.برای این که میتونین به تایپک توان تسلیحاتی ایران و...مراجعه وبحث کنید.

TESAR*SS

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
قدوسی

دوست عزيز ،ابعاد موتور ار دي 33 جنگنده ميگ 29 به هيچ عنوان با شفق سازگاري ندارند! خوشحال ميشم بحث کنيد! الان محدوديت دارم،با گوشي امدم!

• شروع کننده موضوع

mahdad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد

دوست عزیز شما این رو هم در نظر بگیرید که تنها چیزی که از این هواپیما دیدیم(منظور عکس و فیلم و ...هستش)مجموعا5-6تا عکس اون هم نه با زاویه و کیفیت خوب و نیز 2-3 طرح گرافیکی رندر شده هستش.
پس قضایایی مثل سازگاری نداشتن موتور و بدنه و نمونه ی توسعه یافته yak-130و...(از این قبیل) نمی شه روشون حسابی باز کرد.
یه چیز دیگه
قرار بود همان YAK-130ولی نمونه جدیدش را بسازد که به لطف خدا روسیه کنار رفت وما یک هواپیما رادار گریز با حال ساختیم
شما از کدوم منبع به چنین نتیجه ای رسیدی؟؟؟ایران هواپیمای رادارگریز اونهم بدون کمک کسی یا کشوری بسازه؟؟؟خداکنه چنین چیزی باشه.
ولی من می گم به احتمال99/99%روسیه ویا حتی چین ویا هند نیز توی این پروژه شرکت داشته اند.چون نزدیک ترین رندری که بیرون اومده ومن فکر کنم توی این تایپک هم قرارش داده باشم،گفته میشه از طرف یک مهندس اویونیک هندی ریلیز شده که بعید می دونم بی ارتباط با همکاری داشتن هند توی این پروژه باشه.
در ضمن من هنوز منتظر اثبات ادعایی که در مورد موتور کلیموف کردین هستم.
موفق باشین

TESAR*SS

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
قدوسی

در مورد موتور RD-33 ميتونم بگم که شم فقط ابعاد اين جنگنده را با ابعاد اين موتور مقايسه کنيد به نتيجه لازم خواهيد رسيد!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا