• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث و مشاوره برای المپیاد فیزیک

majidgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli100
شهر
Tehran
پاسخ : برنامه ریزی و زمان بندی برای المپیاد

البته بگم منظورم از کم تجربه اینکه نسبت به سیستم اصلی المپیاد اشراف کامل نداره :-w

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از majidgh :
البته بگم منظورم از کم تجربه اینکه نسبت به سیستم اصلی المپیاد اشراف کامل نداره :-w
آهان، فهمیدم منظورت رو. اگه میتونید گیر بدید به مدرسه تون که براتون یه معلمی که خودش المپیادی بوده بیاره. آقای صیامی و ... سنشون خیلی بالا نیست(از شما 4-5 سال بزرگترن) ولی خیلی خوب درس میدن. شما که تهرانید دیگه مدرسه چه بهونه ای داره؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از H O S E I N :
یه پرسش :

میخوام بدونم لازمه منابع رو چندبار بخونیم و مسئله هاش رو چند بار حل کنیم ؟ یا یه بار بخونیم و بریم سراغ مسئله و تمرین ؟

majidgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli100
شهر
Tehran

منظورم رو دقیق گرفتی.
اما چون معلمه خیلی با سواده یه جوری شاید غیر منطقی به نظر برسه :-?

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از H O S E I N :
یه پرسش :

میخوام بدونم لازمه منابع رو چندبار بخونیم و مسئله هاش رو چند بار حل کنیم ؟ یا یه بار بخونیم و بریم سراغ مسئله و تمرین ؟
یادم رفت اینو جواب بدم!:D
مثلا هالیدی خیلی ارزش این کارو نداره. یه بار حل مبکنی، خوب هم حل میکنی و خلاص. ولی اگه میبینی مثلا فصل 3 کلپنر رو چند ماه پیش حل کردی و ایده ی سوال ها یادت نیست، یه چند تا سوالش رو هر از چند گاه حل کن که همیشه روی همه ی مباحث مسلط باشی.

sooshans

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
نقره کشوری نجوم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
اینستاگرام

سلام اگه میشه یه نفر منو هم راهنمایی کنه. [-o<وضعیت من:

سال دومم شهرستان معلم خوب هم نداریم البته یه نفر هست که زیاد ادعا میکنه فوق لیسانس فیزیک کوانتوم داره و میگه معلم المپیاد بودم ولی من خیلی از شیوه تدریسش

خوشم نمیاد :-/

تقریبا از آبان شروع کردم.هالیدی 1 رو تا فصل 8 خوندم(با مسائل) همراهش کتاب مکانیک فاطمی(آقا محمدی) رو هم میخونم کتاب مسئله هاش رو هم حل می کنم.تا یه

قسمتایی هم از توماس خوندم ولی نه دقیق.میخواستم ببینم برای اینکه سرعت خوندن ریاضیم بره بالا باید چکار کنم؟ کلپنر رو هم یه مدت شروع کردم ولی ریاضیش برام سنگین

بود گذاشتم کنار :(.الکتریسیته و مغناطیس هم هیچی نخوندم.ترمو کمی خوندم.بزرگترین مشکلم هم نداشتن راهنماست.به نظر شما با وجود این شرایط امیدی هست؟ البته از یه

باتجربه پرسیدم گفت باید از همین الان هالیدی رو بذاری کنار و کلپنر و الکتریسیته رو هم شروع کنی .به نظر شما الکتریسیته رو از رو چی شروع کنم؟ :rolleyes:

البته ناگفته نمونه که ما دو نفر هستیم که تقریبا با هم میخونیم. در کل#S-: لطفا اگه میتونین راهنماییم کنین،لطفا دریغ نکنین [-o<

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از sooshans :
سلام اگه میشه یه نفر منو هم راهنمایی کنه. [-o<وضعیت من:

سال دومم شهرستان معلم خوب هم نداریم البته یه نفر هست که زیاد ادعا میکنه فوق لیسانس فیزیک کوانتوم داره و میگه معلم المپیاد بودم ولی من خیلی از شیوه تدریسش

خوشم نمیاد :-/

تقریبا از آبان شروع کردم.هالیدی 1 رو تا فصل 8 خوندم(با مسائل) همراهش کتاب مکانیک فاطمی(آقا محمدی) رو هم میخونم کتاب مسئله هاش رو هم حل می کنم.تا یه

قسمتایی هم از توماس خوندم ولی نه دقیق.میخواستم ببینم برای اینکه سرعت خوندن ریاضیم بره بالا باید چکار کنم؟ کلپنر رو هم یه مدت شروع کردم ولی ریاضیش برام سنگین

بود گذاشتم کنار :(.الکتریسیته و مغناطیس هم هیچی نخوندم.ترمو کمی خوندم.بزرگترین مشکلم هم نداشتن راهنماست.به نظر شما با وجود این شرایط امیدی هست؟ البته از یه

باتجربه پرسیدم گفت باید از همین الان هالیدی رو بذاری کنار و کلپنر و الکتریسیته رو هم شروع کنی .به نظر شما الکتریسیته رو از رو چی شروع کنم؟ :rolleyes:

البته ناگفته نمونه که ما دو نفر هستیم که تقریبا با هم میخونیم. در کل#S-: لطفا اگه میتونین راهنماییم کنین،لطفا دریغ نکنین [-o<
سلام.
همیشه اصولا امیدی هست. :)
کار خوبی که میتونید بکنید اینه که به هر ضرب و زوری هست، فصل های حد و مشتق و انتگرال توماس رو بخونید. این پیش نیازه. بعدش اگه راحتید برای مکانیک کلپنر و برای الکترو من گریفیث رو پیشنهاد میکنم. ولی اگه دیدید سختتونه، میتونید هالیدی رو قبلش بخونید. پیشنهاد من اینه که قبل از گریفیث هالیدی جلد سه رو بخونید. چون گریفیث کتاب سنگینیه. پستی که در جواب احسان دادم رو هم بخون. برنامه ی کلی که چیکارا باید کرد رو کامل توضیح دادم.

majidgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli100
شهر
Tehran

یه سوال. برای گریفث و کلپنر گرادیان و از این جور چیزا لازمه یا همون مشتق و انتگرال و ... کافیه؟
یه سوال دیگه کلا برای مکانیک و الکترو گریفث و کلپنر و هالیدی 1و3 رو باید خوند یا چیز دیگه ای هم لازمه؟
:-/

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از majidgh :
یه سوال. برای گریفث و کلپنر گرادیان و از این جور چیزا لازمه یا همون مشتق و انتگرال و ... کافیه؟
یه سوال دیگه کلا برای مکانیک و الکترو گریفث و کلپنر و هالیدی 1و3 رو باید خوند یا چیز دیگه ای هم لازمه؟
:-/
گرادیان هم لازمه، ولی توی فصل اولش خودش توضیح داده. فصل اول گریفیث رو خوب بخون.
چیز دیگه ای "لازم" نیست، ولی مثلا خوبه که تمرینای ایرودوف مکانیک رو هم حل کنی.

k...s

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران

البته به نظر من سوالا رو بدون گرادیان و این جور چیزا هم می شه حل کرد

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از k...s :
البته به نظر من سوالا رو بدون گرادیان و این جور چیزا هم می شه حل کرد
سوالای گریفیث رو؟؟؟ بی خیال!
سوال های دوره ولی معمولا کمتر جبر برداری سنگین داره.

majidgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli100
شهر
Tehran

راستی یه چیزو متوجه نشدم که واسه چی نباید ار حل و المسایل استفاده کرد؟

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از majidgh :
راستی یه چیزو متوجه نشدم که واسه چی نباید ار حل و المسایل استفاده کرد؟
براي اينكه به احتمال زياد باعث ميشه كه روي سوال وقتي كه لازمشه رو نذاري. براي همين بهتره حل دم دستت نباشه. ميتوني هر از چند فصل يه بار هم جوابات رو چك كني. ولي بلافاصله بعد از اينكه سوال حل نشد نرو سراغش.

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

من اولم.

تاحالا هالیدی ۱ (همشو با مساله)،کلپنر(۲ فصل اول کامل،ولی‌ فصل ۳ رو هنوز مسالهاشو حل نکردم)،گریفیث(فصل ۱)،ایرودف (فصل ۱)،هالیدی ۳ (یه نصفش)،فاولز (دقیقم مس کلپ. )خوندم. بعدش حالا ایناس سوالام:

.به نظرتون اینطوری بهتره یا اگه یه کتابو تا تهش برم؟ (آخه خوب هر وقتی یه کتابی‌ حسش میاد )

.چی‌ می‌شه آدم هالیدی ۳ نخونه به جاش گریفیث بخونه؟ خیلی‌ باحال تر گفته..

.من خیلی‌ دلم می‌خواد برم بزنم المپیادا سالای قبل رو ولی‌ همه میگن نه زوده...برا اینکه ببینم سطحم چطوره چیکار کنم؟ ( من تقریبا همه مساله‌های اینارو بار اول حلیدم..ولی‌ باز نمی‌دونم درصدی چطور می‌شه..)

.الان من بیشتر روی مکانیک وقت بذارم یا الکترو ؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Mozartine :
من اولم.

تاحالا هالیدی ۱ (همشو با مساله)،کلپنر(۲ فصل اول کامل،ولی‌ فصل ۳ رو هنوز مسالهاشو حل نکردم)،گریفیث(فصل ۱)،ایرودف (فصل ۱)،هالیدی ۳ (یه نصفش)،فاولز (دقیقم مس کلپ. )خوندم. بعدش حالا ایناس سوالام:

.به نظرتون اینطوری بهتره یا اگه یه کتابو تا تهش برم؟ (آخه خوب هر وقتی یه کتابی‌ حسش میاد )

.من خیلی‌ دلم می‌خواد برم بزنم المپیادا سالای قبل رو ولی‌ همه میگن نه زوده...برا اینکه ببینم سطحم چطوره چیکار کنم؟ ( من تقریبا همه مساله‌های اینارو بار اول حلیدم..ولی‌ باز نمی‌دونم درصدی چطور می‌شه..)

تجربه من :

فولز نخونید (حداقل فعلا"). من خودم داره کلپنر رو مرور میکنم.

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از Mozartine :
من اولم.

سلام!
خوب، شما هم خوب خوندین و وقت زیاد دارید. اگه همین جوری پیش برید راحت میتونید نتیجه بگیرید. فقط مواظب باشید یه وقت خسته نشید و نبرید. خیلی ها که زود شروع کردن اینجوری میشن. ایشالا شما نمیشین!
-لزومی نداره هر کتاب رو بشینی تا ته بزنی. همین جوری موازی بری هم بد نیست. ولی جتما تموم کن همه ی کتاب ها رو تو اونجایی که لازمه.
-اگه گریفیث رو بدون هالیدی درک میکنید خیلی خوبه. ولی من پیشنهاد میکنم که حتما هالیدی رو بخونید. آدم همیشه نباید دیدش پیچیده باشه. دید پیچیده قبل از دوره کار دست آدم میده. به خصوص تو مرحله دو. برای همین ما هم یکی دو ماه قبل از مرحله 1 و 2 کلا کلپنر و گریفیث رو میذاشتیم تو کمد و فکرمون رو به سوال های ساده تر و ایده های آسون تر معطوف میکردیم. برای همین هالیدی 3 رو هم تا قبل از جریان متناوب بخونید. کاری نداره، خوب پیش میره.
-این کار رو ترجیحا نکنید. اگر هم می کنید دوره های قدیمی رو بزنید. به حسین یه توضیح در این باره دادم. کلا پستی که در جواب حسین دادم رو بخون. به کار شما هم میاد.
-روی هر دو وفت بذار. فرقی نداره. امسال تو دوره بیشتر سوال ها مکانیک بود، ولی گاهی وقت ها هم بر عکسه. هر دو رو تا اونجایی که لازمه بخون حتما.

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از sooshans :
بود گذاشتم کنار :(.الکتریسیته و مغناطیس هم هیچی نخوندم.ترمو کمی خوندم.بزرگترین مشکلم هم نداشتن راهنماست.به نظر شما با وجود این شرایط امیدی هست؟

ببین......به نظر من خودتو نزار سرکار!.....المپیاد از پارسال طراحیش عوض شد!(همینم منو بدبخت کرد!)
المپیاد الآن یه کمی به کنکور بیشتر نزدیک شده!.......مباحث درس مدرسه رو اول قوی بخون بعد توماس و کپلر و .....منم مثل تو بودم!.....هیچکی رو نداشتم!......خودم خوندم.......ولی به حرف یکی از معلمای خوبم توجه نکردم!...گفت المپیاد رو ول کن و کنکورتو بچسب!......الآن به حرفش رسیدم!......اگر اون انرژی ای رو که برا المپیاد گذاشتم برای کنکور میذاشتم الآن نمیخواستم شب نخوابی کنم و هزارتا بدبختیه دیگه داشته باشم!......

موقعی که من المپیاد دادم رفتم نتایج رو نیگا کردم و دیدم که 800 نفر از تهران مرکزی(فقط از تهران مرکزی! حالا حومه هاش بماند!) برا مرحله ی اول قبول شده بودن!!!!......خوب خودت نتیجه بگیر که آخر این راه برات چی میشه!.....
من فقط دارم الآن حسرت میخورم!....برا اینکه اولا که حقمو خوردن !!!......چون کسی که نمره اش از منم پایینتر بود قبول شد ولی من نشدم!!!......حالا من به اینا کار ندارم ولی به نظر من قدرتتو بزار برای کنکور که خیلی بهتر نتیجه میگیری!........تازه برو سوالای مرحله دومو نیگا کن ببین که کاملا با مرحله ی اولش فرق داره!......

خودتو نزار سرکار.....مثل من!......(البته اینارو با این فرض که گفتی معلم نداری و داری خودت میخونی گفتم!......اگه مثل تهرانیا معلم داری (که اونم باز معلمای تهرانیا طلای همون المپیاد رو دارن که دارن تدریسش میکنن!) و میدونی که میتونی بخونی و قبول شی بخون! اگرم نه که همون کنکور رو بخونی خیلی بهتره.....

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از Backstreetboy :
ببین......به نظر من خودتو نزار سرکار!.....المپیاد از پارسال طراحیش عوض شد!(همینم منو بدبخت کرد!)
المپیاد الآن یه کمی به کنکور بیشتر نزدیک شده!.......مباحث درس مدرسه رو اول قوی بخون بعد توماس و کپلر و .....منم مثل تو بودم!.....هیچکی رو نداشتم!......خودم خوندم.......ولی به حرف یکی از معلمای خوبم توجه نکردم!...گفت المپیاد رو ول کن و کنکورتو بچسب!......الآن به حرفش رسیدم!......اگر اون انرژی ای رو که برا المپیاد گذاشتم برای کنکور میذاشتم الآن نمیخواستم شب نخوابی کنم و هزارتا بدبختیه دیگه داشته باشم!......

موقعی که من المپیاد دادم رفتم نتایج رو نیگا کردم و دیدم که 800 نفر از تهران مرکزی(فقط از تهران مرکزی! حالا حومه هاش بماند!) برا مرحله ی اول قبول شده بودن!!!!......خوب خودت نتیجه بگیر که آخر این راه برات چی میشه!.....
من فقط دارم الآن حسرت میخورم!....برا اینکه اولا که حقمو خوردن !!!......چون کسی که نمره اش از منم پایینتر بود قبول شد ولی من نشدم!!!......حالا من به اینا کار ندارم ولی به نظر من قدرتتو بزار برای کنکور که خیلی بهتر نتیجه میگیری!........تازه برو سوالای مرحله دومو نیگا کن ببین که کاملا با مرحله ی اولش فرق داره!......

خودتو نزار سرکار.....مثل من!......(البته اینارو با این فرض که گفتی معلم نداری و داری خودت میخونی گفتم!......اگه مثل تهرانیا معلم داری (که اونم باز معلمای تهرانیا طلای همون المپیاد رو دارن که دارن تدریسش میکنن!) و میدونی که میتونی بخونی و قبول شی بخون! اگرم نه که همون کنکور رو بخونی خیلی بهتره.....
اصولا جای این بحثا اینجا نیست فکر کنم. حق خوری؟ اگه میخواید یه تاپیک باز کنید درباره اش صوبت کنیم.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از nima-m :
اصولا جای این بحثا اینجا نیست فکر کنم. حق خوری؟ اگه میخواید یه تاپیک باز کنید درباره اش صوبت کنیم.

موافقم.

به نظرم نمیتونیم همه چی رو بندازیم گردن کمبود امکانات و ...

بالاخره یه شهرستانی که تو دوره بوده حداقل (خیلی بیشتر از یه نفر بوده) و تازه طلا از شهرستان هم داشتیم. دیگه هیچ بهونه ای برای هیچ شهرستانی نیست. BSB جان ببین ایراد کارت کجا بوده.

البته یه سری حق خوری ها شده ولی نه تا این حد که بخوایم کارای خودمونو ماست مالی کنیم.

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از nima-m :

عزیزم اونموقعی که المپیاد دادم و دربارش بحث کردیم شما اینجا نبودی!!!
خوبه که به این نکته هم توجه میکردی!

به نقل از Backstreetboy :
حالا من به اینا کار ندارم

من (یعنی من و کسایی که اونموقع اینجا بودیم!) بحثامونو کردیم!.......من حتی نمیخوام دربارش بحث کنم!.......من فقط یه راهکار به دوست تازه کارم دادم!

بالا