• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بحث و مشاوره برای المپیاد فیزیک

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
پاسخ : برنامه ریزی و زمان بندی برای المپیاد

به نقل از nima-m :
خوب، شما خیلی خوب خوندی ظاهرا! امیدوارم این هایی که گفتی رو عمیق کار کرده باشی، چون اگه خوب کار کرده باشی، بیشتر راه رو رفتی.
چند تا توصیه فقط من می کنم بهتون.

برای مکانیک من فاولز رو نخوندم، ولی کلپنر رو چرا. سعی کنید همه ی تمرین های کلپنر رو خودتون حل کنید.(ترجیحا اگه حل المسائل دارید، نابودش کنید!) اگه میبینید احیانا توی مبحثی خاص نمیتونید تمرین حل کنید، یه سر به هالیدی بزنید و تمرین های اون بخش رو حل کنید. تمرین های هالیدی هر قدر هم که به نظرتون آسون باشه، باز هم به علت زیاد بودن و تنوعشون، نکات خوبی برای حل مساله داره. تمرکزتون رو هم بیشتر روی چهار فصل اول کلپنر بذارید. فصل 6 رو هم که خوندید بد نیست(من خودم هم خوندم) ولی خیلی خیلی بعیده که سوال بدن از اون بخش.

برای الکترو هم من خودم با نثر نایفه اصلا نتونستم کنار بیام. برای همین گریفیث خوندم. مثال های نایفه خیلی خوبه، ولی تمرین های گریفیث هم عالیه. برای همین چون شما وقت دارید، پیشنهاد می کنم گریفیث رو هم تا پایان فصل چهار بخونید و همه ی تمریناشو حل کنید.

این کتاب ها رو هم من پیشنهاد می کنم که حل کنید:
ایرودوف مکانیک(ریاضی تون رو قوی می کنه)
ایرودوف الکترو(بعضی بخش های واقعا آشغاله، ولی مدار هاش رو اگه حل کنید خیلی خوبه. به خصوص برای مرحله دو. شما که وقت دارید البت همه اش رو حل کنید!)
اپتیتیود(کتابی است بس شهودناک! سوال های خیلی قشنگ داره. ریاضیش هم خیلی خیلی سبکه.)

تقریب اختلال هم بد نیست اگه بخونید. فقط کتابه غلط زیاد داره. ولی در کل خوبه. سوال هاش هم اکثرا سوال دوره هست.

خوبه که یه نفر رو در دسترس دارید، هر چی سوال داشتید رو پس میتونید بپرسید ازشون!

در نهایت:
1.آزمایشگاه: این بخش از دوره واقعا مهمه. نزدیک به 30-35 درصد نمره ی دوره تون مربوط به آزمایشگاهه. برای همین سعی کنید هر جور که شده از اون دوست المپیاد رفته تون بخواید که براتون درباره ی آزماشگاه دوره صحبت کنه و راه آزمایش کردن رو بهتون یاد بده. آزمایش دوره با اون چیزی که قبلا از آزمایشگاه در تصور داشتم خیلی فرق داشت. برای همین باید سعی کنید حتما قبل از دوره آزمایش های دوره رو گیر بیارید و حتما انجام بدید.
2.سوال های دوره رو، به خصوص دوزه های اخیر رو از الان حل نکنید. الان زوده. اگر هم حل می کنید ترجیحا برای قدیمی تر از هشتاد رو حل کنید. سال بعد هم تا آخرین دوره رو حل نکنید. 4-5 دوره رو بذارید برای توی دوره چهل که از آمادگی دور نشید.
3.سوال های مرجله یک و دو رو از الان حل نکنید. قبل از هر مرجله، به مدت یک تا یک و نیم ماه، درس های سنگین و کلپنر و گریفیث و تقریب رو بذارید کنار، و فقط سوال های اون مرحله به همراه سوال های آسون مثل دوره درسی فیزیک رو حل کنید. خیلی این مهمه. برنامه ریزی کنید که ترجیحا همه ی دوره ها رو بزنید.

اگه سوالی بود بپرس!
اگه چیزی یادم اومد میگم!

سلام. خیلی ممنون.

در مورد آزمایشگاه : اتفاقا" همین یه مورد رو این آقا که نقره داره خیلی قوی نیست. اصلا" به خاطر سوتی تو امتحان آزمایشگاه نمره اش اومده پایین نقره شده. سوال مدار الکتریکی توی یه جعبه در بسته ....

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

آره. آزمايشگاه به طرز خفني سرنوشت خيلي ها رو عوض كرده. اين آزماشي كه ميگي هم بهش ميگن "جعبه سياه" معمولا هر سال هست يه مدلش. مدار مجهول رو عوض مي كنن. ما هم داشتيم. براي همين سعي كنيد يه جوري آزمايش كنيد. اگه گير بديد شايد مدرستون يه معلم بياره براتون. واقعا مهمه.

ehsan.str

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
اگر خدا بخواد المپیاد کامپیوتر و دیگر هیچ!!!!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک پلاسما

شرایط من:
سال دومم.
کتاب هایی که تا به حال در این مورد مطالعه کردم:فیزیک هالیدی جلد اول(کم و بیش)- کتاب المپیاد های جهانی-سوالات و تست های مفهومی بخش های {بردار-سینماتیک-دینامیک-کار وانرژی و...} در کنکور ها و المپیاد ها. کتاب های کمک درسی برای فیزیک(2). سوال های مختلف فیزیک حل کردم ولی منابع آن ه را (چون توسط معلم بوده) نمی دانم.
کم و بیش در کلاس های المپیاد فیزیک شرکت داشتم.
از لحاظ دوست وآشنا یا معلم و بچه های المپادی اون جوری که باید باشد....نه ... نداریم.
لطفا از لحاظ چهار چوب مطالعه و کتاب های مورد نیاز مرا را راهنمایی کنید.

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

من هم همین طور .... اگه میشه به من هم کمک کنید ... :(
من هم دومم ... تازه دارم فیزیک پایه می خونم ...
راستش تاحالا تنها آزمایش هایی هم که تو کتاب داشتیم در مورد شکست نور و آینه ها و ... بوده که من هم خیلی زحمت کشیدم تو نرم افزار آزمایشگاه مجازی با شرایط تعیین شده همش رو انجام دادم ... : دی
خیلی فرق می کنه شرایط مجازی با واقعی نه ؟؟ یعنی مثلا" از شما کار کمی می خواند یا کیفی ....؟
کاملا" متوجه ام فیزیک کلا" یه علم کمی هستش ولی خب ...( منظورم رو می فهمید دیگه ؟؟؟)

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از arman.a :
من هم همین طور .... اگه میشه به من هم کمک کنید ... :(
من هم دومم ... تازه دارم فیزیک پایه می خونم ...
راستش تاحالا تنها آزمایش هایی هم که تو کتاب داشتیم در مورد شکست نور و آینه ها و ... بوده که من هم خیلی زحمت کشیدم تو نرم افزار آزمایشگاه مجازی با شرایط تعیین شده همش رو انجام دادم ... : دی
خیلی فرق می کنه شرایط مجازی با واقعی نه ؟؟ یعنی مثلا" از شما کار کمی می خواند یا کیفی ....؟
کاملا" متوجه ام فیزیک کلا" یه علم کمی هستش ولی خب ...( منظورم رو می فهمید دیگه ؟؟؟)
تو مگه دوم راهنمایی نیستی؟! الان زوده بابا! از زندگیت لذت ببر!!

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از ehsan.str :
شرایط من:
سال دومم.
کتاب هایی که تا به حال در این مورد مطالعه کردم:فیزیک هالیدی جلد اول(کم و بیش)- کتاب المپیاد های جهانی-سوالات و تست های مفهومی بخش های {بردار-سینماتیک-دینامیک-کار وانرژی و...} در کنکور ها و المپیاد ها. کتاب های کمک درسی برای فیزیک(2). سوال های مختلف فیزیک حل کردم ولی منابع آن ه را (چون توسط معلم بوده) نمی دانم.
کم و بیش در کلاس های المپیاد فیزیک شرکت داشتم.
از لحاظ دوست وآشنا یا معلم و بچه های المپادی اون جوری که باید باشد....نه ... نداریم.
لطفا از لحاظ چهار چوب مطالعه و کتاب های مورد نیاز مرا را راهنمایی کنید.
شما کاری که میتونید بکنید اینه که الان هالیدی جلد یک رو بخونید و تمرین هاش رو کامل حل کنید. اصلا طرف حل المسائل هم نرید.
کتاب حساب دیفرانسیل توماس رو هم جلد یکش رو شروع کنید. جلد یک خودش دو بخشه. یعنی میشه دو تا کتاب. ولی همش لازم نیست. فصل های حد و مشتق و انتگرال معین و نا معین و روش های انتگرال گیری رو از روی اون باید بخونید و یاد بگیرید. مشتق و حد رو باید کاملا مسلط باشید، چون توی سیلابس المپیاد هست، ولی انتگرال های پیچیده معمولا توی المپیاد نمیاد(هیچی تو المپیاد مطلق نیست!)، ولی باید با مفهوم انتگرال کاملا آشنا باشید و بتونید انتگرال های نه چندان پیچیده رو بگیرید.
بعد از اینکه انتگرال یاد گرفتید هالیدی جلد 3 رو شروع کنید و تا قبل از فصل جریان متناوب بخونید و تمرین هاش رو کامل حل کنید.
اینا رو اگه تا اواسط تابستون تموم کنید خوبه. هر چی زودتر بهتر، ولی دقت کنید که کیفیت خوندن و تمرین حل کردنتون نیاد پایین.
حالا که ریاضی بلد هستید میتونید کتاب تمرین ایرودوف مکانیک رو حل کنید. این هم کتاب خوبیه، ریاضیتون تقویت میشه.
بعد از اینها باید کاب الکترودینامیک گریفیث و مکانیک کلپنر رو بخونید. اینجا که میرسید اگه ریاضیتون رو خوب نخونده باشید گیر میکنید. از هر دو تای اینها باید 4 فصل اول رو بخونید. فصل 5 کلپنر رو هم بد نیست بخونید. وقت زیاد نمیگیره. اواسط کلپنر اگه کتاب تقریب و اختلال در مکانیک رو هم بخونید بد نیست. سوال هاش اکثرا سوال دوره هست و با تیپ سوال های دوره آشنا میشید. البته لازم نیست این کتاب رو کامل حل کنید. اگه برسید 8-9 فصل حل کنید عالیه.

اینا هم همون نکته هاییه که به حسین گفتم، برای شما هم صادقه:
1.آزمایشگاه: این بخش از دوره واقعا مهمه. نزدیک به 30-35 درصد نمره ی دوره تون مربوط به آزمایشگاهه. برای همین سعی کنید هر جور که شده از اون مدرسه تون بخواید که یه نفر المپیادی رو بیاره که براتون درباره ی آزماشگاه دوره صحبت کنه و راه آزمایش کردن رو بهتون یاد بده. آزمایش دوره با اون چیزی که قبلا از آزمایشگاه در تصور داشتم خیلی فرق داشت. برای همین باید سعی کنید حتما قبل از دوره آزمایش های دوره رو گیر بیارید و حتما انجام بدید.
2.سوال های دوره رو، به خصوص دوزه های اخیر رو از الان حل نکنید. الان زوده. اگر هم حل می کنید ترجیحا برای قدیمی تر از هشتاد رو حل کنید. سال بعد هم تا آخرین دوره رو حل نکنید. 4-5 دوره رو بذارید برای توی دوره چهل که از آمادگی دور نشید.
3.سوال های مرجله یک و دو رو از الان حل نکنید. قبل از هر مرجله، به مدت یک تا یک و نیم ماه، درس های سنگین و کلپنر و گریفیث و تقریب رو بذارید کنار، و فقط سوال های اون مرحله به همراه سوال های آسون مثل دوره درسی فیزیک رو حل کنید. خیلی این مهمه. برنامه ریزی کنید که ترجیحا همه ی دوره ها رو بزنید.

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از nima-m :
تو مگه دوم راهنمایی نیستی؟! الان زوده بابا! از زندگیت لذت ببر!!
نه بابا من که الان مستقیما" برای المپیاد نمی خونم ... فقط برای علاقه ام تا بزرگ شدم ( :D ) شرکت کنم ... فقط گفتم برنامم رو یه خورده تنظیم کنم ...
اوه ... یه سوال شما که مثلا" الان المپیاد می خونید زندگی خیلی براتون سخت و طاقت فرسا شده که هر وقت ازتون می پرسم می گید " زوده از زندگی لذت ببر... :-? : دی

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از arman.a :
نه بابا من که الان مستقیما" برای المپیاد نمی خونم ... فقط برای علاقه ام تا بزرگ شدم ( :D ) شرکت کنم ... فقط گفتم برنامم رو یه خورده تنظیم کنم ...
اوه ... یه سوال شما که مثلا" الان المپیاد می خونید زندگی خیلی براتون سخت و طاقت فرسا شده که هر وقت ازتون می پرسم می گید " زوده از زندگی لذت ببر... :-? : دی
نه اونقدرا! ولی واقعا زوده برای اینکه دغدفه برای آینده و کنکور و المپیاد و این آت و آشغال ها داشته باشید.
فعلا اگه خیلی علاقه داری کتاب های فیزیک پایه و اینا رو بخون.

ehsan.str

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک پلاسما

به نقل از nima-m :
شما کاری که میتونید بکنید اینه که الان هالیدی جلد یک رو بخونید و تمرین هاش رو کامل حل کنید. اصلا طرف حل المسائل هم نرید.
کتاب حساب دیفرانسیل توماس رو هم جلد یکش رو شروع کنید. جلد یک خودش دو بخشه. یعنی میشه دو تا کتاب. ولی همش لازم نیست. فصل های حد و مشتق و انتگرال معین و نا معین و روش های انتگرال گیری رو از روی اون باید بخونید و یاد بگیرید. مشتق و حد رو باید کاملا مسلط باشید، چون توی سیلابس المپیاد هست، ولی انتگرال های پیچیده معمولا توی المپیاد نمیاد(هیچی تو المپیاد مطلق نیست!)، ولی باید با مفهوم انتگرال کاملا آشنا باشید و بتونید انتگرال های نه چندان پیچیده رو بگیرید.
بعد از اینکه انتگرال یاد گرفتید هالیدی جلد 3 رو شروع کنید و تا قبل از فصل جریان متناوب بخونید و تمرین هاش رو کامل حل کنید.
اینا رو اگه تا اواسط تابستون تموم کنید خوبه. هر چی زودتر بهتر، ولی دقت کنید که کیفیت خوندن و تمرین حل کردنتون نیاد پایین.
حالا که ریاضی بلد هستید میتونید کتاب تمرین ایرودوف مکانیک رو حل کنید. این هم کتاب خوبیه، ریاضیتون تقویت میشه.
بعد از اینها باید کاب الکترودینامیک گریفیث و مکانیک کلپنر رو بخونید. اینجا که میرسید اگه ریاضیتون رو خوب نخونده باشید گیر میکنید. از هر دو تای اینها باید 4 فصل اول رو بخونید. فصل 5 کلپنر رو هم بد نیست بخونید. وقت زیاد نمیگیره. اواسط کلپنر اگه کتاب تقریب و اختلال در مکانیک رو هم بخونید بد نیست. سوال هاش اکثرا سوال دوره هست و با تیپ سوال های دوره آشنا میشید. البته لازم نیست این کتاب رو کامل حل کنید. اگه برسید 8-9 فصل حل کنید عالیه.

اینا هم همون نکته هاییه که به حسین گفتم، برای شما هم صادقه:
1.آزمایشگاه: این بخش از دوره واقعا مهمه. نزدیک به 30-35 درصد نمره ی دوره تون مربوط به آزمایشگاهه. برای همین سعی کنید هر جور که شده از اون مدرسه تون بخواید که یه نفر المپیادی رو بیاره که براتون درباره ی آزماشگاه دوره صحبت کنه و راه آزمایش کردن رو بهتون یاد بده. آزمایش دوره با اون چیزی که قبلا از آزمایشگاه در تصور داشتم خیلی فرق داشت. برای همین باید سعی کنید حتما قبل از دوره آزمایش های دوره رو گیر بیارید و حتما انجام بدید.
بی زحمت چند تا موضوع رو برام روشن کنید:
1-این دوره که می گین چیه؟! منظور دوره تابستانیه!!
2-این کتاب های کی میگین به جز بعضی هاش بقیه اش رو از کجا تهیه کنم؟منبعی معرفی کنید؟ مثل"حساب دیفرانسیل توماس.کتاب تمرین ایرودوف مکانیک.کتاب الکترودینامیک گریفیث و مکانیک کلپنر و....(چیش موند! :D)
3-سرعت خوندنم باید چه جوری باشه؟چند ساعت در روز یا ...
4-این کتاب هایی رو ک گفتی همینطوری به ترتیب بخونم یا باید بعضی ها شو با هم بخونم. چه جوریاس؟!!...
بعدش هم یعنی الان همین جوری هالیدی رو بخونم برم جلو....

با تشکر....

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از ehsan.str :
بی زحمت چند تا موضوع رو برام روشن کنید:
1-این دوره که می گین چیه؟! منظور دوره تابستانیه!!
2-این کتاب های کی میگین به جز بعضی هاش بقیه اش رو از کجا تهیه کنم؟منبعی معرفی کنید؟ مثل"حساب دیفرانسیل توماس.کتاب تمرین ایرودوف مکانیک.کتاب الکترودینامیک گریفیث و مکانیک کلپنر و....(چیش موند! :D)
3-سرعت خوندنم باید چه جوری باشه؟چند ساعت در روز یا ...
4-این کتاب هایی رو ک گفتی همینطوری به ترتیب بخونم یا باید بعضی ها شو با هم بخونم. چه جوریاس؟!!...
بعدش هم یعنی الان همین جوری هالیدی رو بخونم برم جلو....

با تشکر....
1-آره، دوره ی تابستونی.
2-توی شهر شما نمیدونم چجوری باشه، ولی احتمالا کتاب خونه ها بیشترش رو دارند.
3-بستگی به خودتون داره. هر کس یه جور زمان بندی می کنه. ببین حجم کار چقدره و خودت یه جوری برنامه بریز. ولی زیر روزی 4-5 ساعت ترجیحا نیا. البته منظور روز تعطیله ها. ولی از اون ور هر چی بیشتر بخونی بهتره.
4-تقریبا با همون ترتیبی که تو متن آوردم.
هالیدی رو بخون حالا، همه ی کتاب ها رو هم یهو نخر، شاید نخواستی ادامه بدی. خیلی گرون میشه.

ehsan.str

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک پلاسما

به نقل از nima-m :
شاید نخواستی ادامه بدی
یعنی چی!! خیلی سخته.من که می گم حتی اگه مدال هم نیارم می ارزه چون لااقل به درد کنکورم می خوره

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از ehsan.str :
یعنی چی!! خیلی سخته.من که می گم حتی اگه مدال هم نیارم می ارزه چون لااقل به درد کنکورم می خوره
خوب يعني ممكنه بخواي ي خيالش بشي. احتمالات رو در نظر گرفتم.

majidgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli100
شهر
Tehran

سلام از اینکه جواب دادید ممنونم
سال دومم
چیزهایی که خوندم:
فیزیک پایه (مکانیک)_توماس1 _یه سری جزوه برای نور و ترمو
تمرین هم زیاد نکردم
مدرسمون یه کلاس گذاشته اما معلمه با تجربه نیست
اگه میشه این هم بگید که با این وضعیتی که دارم روزی چقدر باید وقت بزارم(برای طلا)_مشکل اصلیم اینکه راهنمای درست حسابی ندارم
اگه راهنمایی کنید ممنون میشم :-/ :-/ :-/ :-/ :-/

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از majidgh :
سلام از اینکه جواب دادید ممنونم
سال دومم
چیزهایی که خوندم:
فیزیک پایه (مکانیک)_توماس1 _یه سری جزوه برای نور و ترمو
تمرین هم زیاد نکردم
مدرسمون یه کلاس گذاشته اما معلمه با تجربه نیست
اگه میشه این هم بگید که با این وضعیتی که دارم روزی چقدر باید وقت بزارم(برای طلا)_مشکل اصلیم اینکه راهنمای درست حسابی ندارم
اگه راهنمایی کنید ممنون میشم :-/ :-/ :-/ :-/ :-/
مگه حلي تهران نيستي؟ معلمت كيه كه ميگي تجربه نداره؟
پستي كه براي احسان دادم رو بخون.

majidgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli100
شهر
Tehran

کی گفت حلی 1؟
اگه حلی1 بودم نمی پرسیدم #-o #-o #-o

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از majidgh :
کی گفت حلی 1؟

4 هم مگه هست ؟ :-\

فکر کردم 1 تا 3.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

یه پرسش :

میخوام بدونم لازمه منابع رو چندبار بخونیم و مسئله هاش رو چند بار حل کنیم ؟ یا یه بار بخونیم و بریم سراغ مسئله و تمرین ؟

nima-m

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای فیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از majidgh :
کی گفت حلی 1؟
حالا بگو معلمت كيه!

حسين حلي هم جديدا مثل قارچ داره زياد ميشه.

majidgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli100
شهر
Tehran

>:D< >:D<

majidgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
helli100