• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معده درد بیماری شایع امروزی

• شروع کننده موضوع HHH
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج
جدیدا هر جایی که میرم چند نفری هستن که از معده و وضع مزاجیشون شاکین

بیشتریاشونم میگن آندوسکپی کردیم و معدمون فلانه

میخوایم یکم بیشتر در مورد این بیماری صحبت کنیم و دلیل ایجادش و راه های بهتر شدن بیمار صحبت کنیم

این کلیدشو زدم

بفرمایید تاپیک مال شماست!

فقط قبلش یک چیزی که از معلممون شنیدم رو بگم

فکر کنم گفتش که خیلی بیماری هایی که ما میگیم معده درد اشتباهه ون مشکل تو دوازدهست نه معده ???

دلداده ی وطن

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
زنجان
دانشگاه
بهارستان
رشته دانشگاه
ا
پاسخ : معده درد بیماری شایع امروزی

علتش عوض شدن عادت های غذایی مردم در قرن اخیره.فست فودها که دارای افزودنیها و رنگ های غیر مجاز بسیاری می باشند امروزه در صدر غذاهای خانگی قرار گرفته اند که این درصد ابتلا به بیماری های گوارشی را افزایش می دهد.

• لایک
امتیازات: HHH

دلداده ی وطن

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
زنجان
دانشگاه
بهارستان
رشته دانشگاه
ا

بخاطر استرس هم هست.استرس ها و نگرانی ها باعث ترشح بیش از اندازه ی اسید معده می شوند که به بافت داخلی معده آسیب می زند.این نیز دلیلی برای بسیاری از درد های معده می باشد

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

خوب کلن خیلی عادت ها باعث میشه!
مثلا تو خانواد ی ما همه دارن جز من!
مثلا تند خوردن خیلی مهمه که داغون میکنه معدرو!
یه سری ها هم کلن معدشون ضعیفه!

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

انواع اسم هایی که از مشکلات معده شنیدم

یکیش سو هاضمس ،نمیدونم چرا این جا دسته بندیش کردن

یکیش زخم معدست
یکیشم شبیه زخم معدست

بهش میگن سو هاضمه بدون زخم

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

من خودم از اول دبیرستان هر وقت عصبی می شدم معده ام ترش می کرد
معده هم که سرد باشه یا دایم مست و گوشت و... اینها توش بریزی مریش میشه
گوشت رو اگر کم کنیم و زیاد سردی جات نخوریم و کمی دارچین به غذا بزنید معده تقویت میشه

• شروع کننده موضوع

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

حالا تغذیه و رژیم رو تا حد کمال هم کنترل کنیم بازم اگر عصبی باشیم می زنه به معده

جالبش اینجاست اکثر این افراد عصبی که من دیدم بعد از مدتی تنظیم غذاییشونم به هم می زنن که مشکلشون دو چندان میشه

monajem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
کامپیوتر-طلا
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

برای درمان ترش کردن:
همان لحظه ی ترش کردن یک نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب سرد حل می کنیم می خوریم
صرفا جهت اطلاع!

-----------------

خیلی از بیماری ها به خاطر خوردن دو غذا با هم هست!مثل:

برنج+خورشت +سالاد

دو خورشت با هم خوردن

میوه+غذا(بسیار بد!)

شیر+موز یا شیر+کاکائو

کلا سعی کنید همیشه یه نوع غذا بخورید

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

شیر اگر با میوه مخلوط شود فاسد می شود و معده را هلاک می کند
جوش شیرین با اینکه مضر است ول به دلیل اینکه ترش اسید معده خطرناک است و حتی منجر به سرطانی شدن سلول های اطراف معده می شود لازم است که با جوش شیرین خنثی شود و در حالت عادی ابدا توصیه نمی شود
معده ای که گوشت و ماست با هم وارد آن شود بیمار می شود و این دو هرگز نباید همراه هم خورده شوند
بعضی از نبغا (!) آبگوشت را با ماست می خورند!
ولی بر عکس در جنوب مردم بلدند چجوری ماست بخورند،ماست را با خرما می خورند که سردیش گرفته شود

HTC

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بوشهر
دانشگاه
رشت
رشته دانشگاه
پزشکی

بچه ها من از دیروز معده م درد میکنه همیشه که اینجوری میشدم، رانیتیدین[nb]رانيتيدين‌ براي‌ مهار ترشح‌ اسيد معده‌ براي‌ پيشگيري‌ و درمان‌ رخم‌هاي‌ معده‌ و دوازدهه‌ و بيماري‌ پس‌زنش‌ معده‌ ـ مري‌ تجويز ميشه. [/nb]میخوردم خوب میشد معده م اما این بار خوب نشد #-o
داروی دیگه ای هست واسه معده که قوی تر باشه؟ :-?
*دلیل طولانی شدن معده درد ها چی میتونه باشه؟
*چرا با خوردن، درد تشدید میشه؟
:-"

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

من خودم پارسال همین موقع ها مشکل معده داشتم. درطول روز معده‌ام درد می‌کرد یا مثلاً حس می‌کردم غذا توش می‌مونه و اینا.
رفتم دکتر، قبل از آندوسکوپی یه تستی داد برای اینکه ببینیم باکتری داره یا نه.
باکتری ای هست به نام هلیکو‌ باکتر‌ پیلوری که می‌تونه باعث مشکلات گوارشی و زخم معده و ... بشه.
از معدود باکتری هایی هم هست که تو معده دووم میاره، حدود نصف مردم جهان هم این باکتری رو تو معده‌شون دارن.
بعد یه دوره آنتی بیوتیک خوردم دیگه خوب شد.

بعد اینکه اینم طبق تجربه می‌گم، به نظرم یکم ارثی هم هست. مثلاً ما خانوادگی معده‌هامون ضعیفه، من دیگه بعد از این همه مدت دستم اومده، مثلاً هیچ وقت با غذا سسی که خیلی تند باشه، یا غذایی که کلاً ادویه اینا زیاد داشته باشه نمی‌تونم بخورم(چون می‌دونم معده ام هنگ می‌کنه :-")

کلاً هرکس خودش باید بفهمه چه چیزایی رو باید بخوره چه چیزایی رو نه.

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

تاپیک لایک.

خیلی جالب بود چون خیلی وضعیتم شبیه به روژین بود اما طولانی تر..
خیلی موضوع جالبی رو پیش کشیدید. من خودم از اول راهنمایی مشکل معده دارم،2بار آندوسکپی کردم،آزمایش هلیکوباکتری هم دادم...هم اسید معده م زیاد بود و هم هلیکوباکتری داشتم.
نهایتا 2 سال تحت درمان قرار گرفتم و الانم هرند وقت یک بار میرم دکتر.
در کل من عقیده دارم بیشتر جنبه ی ارثی داره بیماری های معده! پدرم مشکل من رو داره، مادربزرگ پدریم سرطان مری و معده داشت، در کل شاید من جزو بیماران ارثی باشم.
اما در کل به نظرم مواردی هست که این بیماری ها رو افزایش میده" مثلا عصبی شدن،اضطراب و استرس،ناراحتی و ... غذاهای حاضری(فست فود) و غذاهایی که با روغن بسیار دُرُست میشن،نوشابه و نوشیدنی های الکی،سیگار و دخانیات،چای و قهوه به مقدار زیاد و خیلی موارد دیگه!
من یه مدت چیزایی رو که میخوردم کنترل نمی کردم، واسه همین باید حتما حتما کلندنیوم سی و یا آلومینیوم ام جی میخوردم! اما از وقتی که وضعیت غذامو کنترل کردم خیلی بهتر شدم.

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

این معده دردا اکثرا به خاطر بد غذا خوردن و ایناس! ما تو خونوادمون ارثیم هس ولی اگه مث ادم بخورم( تند غذا نخورم پرخوری نکنم و اینا :D) مشکلی ندارم!

shshsh

sh m
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
رشته دانشگاه
پزشکی

معده درد تو خونواده ما ارثیه! من خودم هم از درد ناراحتم ولی وقتی دلیلشو فهمیدم، معده ام بهتر شد. من اینا رو اینجا میذارم که انشاءالله شما دردتون کمتر بشه.
معده درد معمولا دلیلش اگه گرسنگی و باکتری نباشه، فقط 2 تا دلیل داره: 1- ترشح بیش از حد اسید معده 2- سنگین شدن معده (رودل)
1- ترشح بیش از حد اسیدمعده: گاهی اوقات معده ی ما به دلایل مختلف بیش از حد نیاز اسید تولید میکنه که باعث این اتفاق میشه. زخم معده هم معمولا نتیجه رسیدگی نکردن به این درده. چیزایی که اسیدمعده رو زیاد میکنن : نوشابه، دلستر، ماءالشعیر و همه نوشیدنیهای گازدار چیزی که برای این درد مفیده: موز! موز واقعا به این درد کمک میکنه! هیچ بهانه ای هم برای نخوردن موزتون ندارید!
2- سنگین شدن معده (رودل): بعضی وقتها هم درد معده ی ما برای اینه که زیاد و روی هم غذا خوردیم و احتمالا بیشتر اون غذاها سنگین بودن و هضم شدنش هم سخت بوده. این درد هم آزار دهنده ست. چیزایی که باعث این درد میشن: بیشتر اوقات، خوردن بیش از حد نان،بخصوص نان بربری(به دلیل داشتن خمیر زیاد) و نان باگت(دوباره به دلیل داشتن خمیر زیاد) چیزایی که مرهم این درد هستن: مواد غذایی که فیبر توی اونها باشه، که منبع اصلی فیبر هم سبزیجاته. پس باید همیشه سبزیجات تازه بخورید.
این بود توصیه ای از من!!

ایناز محمودی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان محقق
شهر
اردبیل
دانشگاه
هرجا خدا بخواد
رشته دانشگاه
داروسازی یا شایدم پزشکی

من فکرمیکنم علت اصلی معده درد استرس های محیطیه.اصلا با اطمینان میتونم بگم هیچ دردی نیست که توش استرس دخالت نداشته باشه.

scamp42

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
مدال المپیاد
زیست

اگه معدتون ورم کرده شیرین بیان رو قبل از هرغذا 1 استکان و بعد هر غذا هم نصفه استکان بخورید

دختر باران

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 اهواز
شهر
اهواز
مدال المپیاد
ادبی-زیست

به نقل از نگین . :
بچه ها من از دیروز معده م درد میکنه همیشه که اینجوری میشدم، رانیتیدین[nb]رانيتيدين‌ براي‌ مهار ترشح‌ اسيد معده‌ براي‌ پيشگيري‌ و درمان‌ رخم‌هاي‌ معده‌ و دوازدهه‌ و بيماري‌ پس‌زنش‌ معده‌ ـ مري‌ تجويز ميشه. [/nb]میخوردم خوب میشد معده م اما این بار خوب نشد #-o
داروی دیگه ای هست واسه معده که قوی تر باشه؟ :-?
*دلیل طولانی شدن معده درد ها چی میتونه باشه؟
*چرا با خوردن، درد تشدید میشه؟
:-"
نگین خانم شما با تجویز پزشک متخصص داخلی رانیتیدین میخوردی؟باید بری پیش متخصص علایمی که دادی مال زخم معده ـست.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

بعضی وقتا حس می‌کنم معده‌ام ورم کرده ! تخیله یا امکان داره؟ سابقه‌ی درد معده هم دارم.

و اینکه اگه درد معده منشاء عصبی داشته باشه، داروهایی که براش تجویز میشه هم داروهای اعصاب خواهد بود؟

آیدا :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امام رضا(ع)
شهر
لاهیجان

به نقل از حمیـده :
بعضی وقتا حس می‌کنم معده‌ام ورم کرده ! تخیله یا امکان داره؟ سابقه‌ی درد معده هم دارم.

و اینکه اگه درد معده منشاء عصبی داشته باشه، داروهایی که براش تجویز میشه هم داروهای اعصاب خواهد بود؟
برای درمان معده درد لزوما نیاز به دارو نیست با خیلی از جوشونده های گیاهی میشه این مشکل رو حل کرد مثل گیاه بومادران
سوال اولت رو هم نفهمیدم! :-"

ماهِ ـشاد

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان هفت تهران
شهر
تهران
دانشگاه
شهيد بهشتى تهران
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از حمیـده :

خوب تلقین یک قسمتی از بیمازی ــه ولی من نمیدونم که تلقین داری یا نه

نه معمولاً؛تا اونجائی که من میدونم داروهائی برای اعصاب نیستند ولی توشون دوز خیلی کمی داروی عصبی هست

بالا