• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاپیک سوالات لینوکس

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : تاپیک سوالات لینوکس

به نقل از کیارش :
اگه چند تا فایل deb داری و می‌خوای نصبشون کنی، با dpkg -i esme_file.deb نصب می‌شن.
اگه می‌خوای فایل‌های deb رو بریزی یه جایی که apt-get دیگه دانلودشون نکنه، باید بریزیشون تو var/cache/apt/archives/
اگه منظورت اینه که یه ریپوزیتوری آفلاین می‌خوای اضافه کنی، با استفاده از software sources می‌تونی ریپوزیتوری رو اضافه کنی. یا این که خودت فایل etc/apt/sources.list/ رو دستکاری کنی.

حالا منظورت کدوم بود؟ :D
اولیش که کلا سیستمم رو نابود میکنه کلی ارور میده نصب نمیشه
دومیش هم نمیشناسه اون برنامه هایی رو که میخوام نصب کنم
سومیش هم مفهوم نیست بیشتر توضیح بدید

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

به نقل از شهریار :
اولیش که کلا سیستمم رو نابود میکنه کلی ارور میده نصب نمیشه
باید با سودو بزنی ها! به علاوه dependency هاش هم باید کنارش باشن و با هم نصبشون کنی. یعنی مثلاً همه‌ی پکیج‌ها رو بریز تو یه فولدر بعد بزن sudo dpkg -i *.deb

به نقل از شهریار :
دومیش هم نمیشناسه اون برنامه هایی رو که میخوام نصب کنم
نمی‌شناسه یعنی کلاً نمی‌شناسه؟ یا دوباره می‌خواد دانلود کنه؟ اگه حالت دوم پیش اومده فک کنم باید permission فایل‌هایی که کپی کردی رو هم ست کنی که مثل فایل‌هایی که خود apt-get دانلود می‌کنه بشن. مثلاً تو همون فولدر یه فایل a.deb پیدا کن که با خود apt-get دانلود شده، بعد b.deb رو که کپی کردی اونجا این دستور رو اجرا کن. sudo chmod --reference=a.deb b.deb
اگر هم حالت اول پیش اومده یا لیست پکیج‌ها آپدیت نشده که با apt-get update حل می‌شه؛ یا این که اسم پکیج رو اشتباه می‌زنی. :D

به نقل از شهریار :
سومیش هم مفهوم نیست بیشتر توضیح بدید
یه وقتی هست که شما کلّ ریپوزیتوری اوبونتو رو تو هاردتون کپی کردی و می‌خوای پکیج‌ها رو به جای ریپوزیتوری اینترنت، از ریپوزیتوری آفلاین خودت نصب کنی. اگه می‌خوای این کارو بکنی باید آدرس جایی که ریپوزیتوری رو توش ریختی بدی به اوبونتو. که این کار رو باید از طریق software sources یا ویرایش کردن اون فایلی که گفتم انجام بدی.

+ من هنوز نفهمیدم منظور شما کدوم بود. :D

• لایک
امتیازات: SR

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از کیارش :
باید با سودو بزنی ها! به علاوه dependency هاش هم باید کنارش باشن و با هم نصبشون کنی. یعنی مثلاً همه‌ی پکیج‌ها رو بریز تو یه فولدر بعد بزن sudo dpkg -i *.deb
نمی‌شناسه یعنی کلاً نمی‌شناسه؟ یا دوباره می‌خواد دانلود کنه؟ اگه حالت دوم پیش اومده فک کنم باید permission فایل‌هایی که کپی کردی رو هم ست کنی که مثل فایل‌هایی که خود apt-get دانلود می‌کنه بشن. مثلاً تو همون فولدر یه فایل a.deb پیدا کن که با خود apt-get دانلود شده، بعد b.deb رو که کپی کردی اونجا این دستور رو اجرا کن. sudo chmod --reference=a.deb b.deb
اگر هم حالت اول پیش اومده یا لیست پکیج‌ها آپدیت نشده که با apt-get update حل می‌شه؛ یا این که اسم پکیج رو اشتباه می‌زنی. :D
یه وقتی هست که شما کلّ ریپوزیتوری اوبونتو رو تو هاردتون کپی کردی و می‌خوای پکیج‌ها رو به جای ریپوزیتوری اینترنت، از ریپوزیتوری آفلاین خودت نصب کنی. اگه می‌خوای این کارو بکنی باید آدرس جایی که ریپوزیتوری رو توش ریختی بدی به اوبونتو. که این کار رو باید از طریق software sources یا ویرایش کردن اون فایلی که گفتم انجام بدی.

+ من هنوز نفهمیدم منظور شما کدوم بود. :D
آقا خلاصه بگم لینوکسم ترکید قبلش از همون آدرس /var/cache/apt/archives/ پکیج هامو برداشتم تا دیگه دانلودشون نکنم
یه بار با dpkg تست کردم به اینجا رسید که مثلا دو تا پکیج همزمان به هم احتیاج داشتند... بعد هم سیستم کرش کردنش شروع میشد...
بگذریم
مشکلم حل شد با راه ۲ ولی نمیدونم چرا حتما باید اینترنت وصل باشه تا این apt-get درست عمل کنه کلا نمیشناخت اسم برنامه ها رو که میخواستم نصب کنم
تکلیف اونی که نت نداره چیه؟
منظورم از تیکه آخری روش جز به جزئش بود تو اونش مشکل دارم!مثلا آدرس رو چی براش بنویسم؟فرمت نوشتن آدرس یه دایرکتوری به عنوان ریپوزیتوری براش چجوریه؟

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

به نقل از شهریار :
آقا خلاصه بگم لینوکسم ترکید قبلش از همون آدرس /var/cache/apt/archives/ پکیج هامو برداشتم تا دیگه دانلودشون نکنم
مشکلم حل شد با راه ۲ ولی نمیدونم چرا حتما باید اینترنت وصل باشه تا این apt-get درست عمل کنه کلا نمیشناخت اسم برنامه ها رو که میخواستم نصب کنم
تکلیف اونی که نت نداره چیه؟
منظورم از تیکه آخری روش جز به جزئش بود تو اونش مشکل دارم!مثلا آدرس رو چی براش بنویسم؟فرمت نوشتن آدرس یه دایرکتوری به عنوان ریپوزیتوری براش چجوریه؟
اونی که اینترنت نداره می‌تونه از همین ریپوزیتوری آفلاین استفاده کنه. :D
باید به ریپوزیتوری‌ها یه خط دیگه اضافه کرد. فرمت نوشتنش اگه درست یادم باشه اینطوری بود:
کد:
deb file:///media/Data/us.archive.ubuntu.com/ubuntu precise main restricted universe multiverse
این واسه اوبونتو 12.04 ـه. واسه ورژن‌های دیگه‌ی اوبونتو باید به جای precise اسم اون ورژن رو بنویسید.

• لایک

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

کسی میدونه چجوری باید برای node فایل ها برنامه نوشت؟
کلا روش استفاده از node فایل ها چیه؟
فکر نکنم باید فایل رو باز کنیم تو برنامه و مثل یه فایل txt باهاش برخورد کنیم نه؟
و اینکه از کجا بدونیم فرمت اطلاعات تو node فایل ها چی هستند؟
مثلا فرض کنید من یه LCD دارم که فرمت RGB‌اش 5:6:5 هست بعد من هر کار کردم فقط یه تصویر رو میتونم نشون بدم که انگار با سیاه و سفید و آبی کشیده شده و خبری از رنگ های قرمز و سبز نیست در صورتی که یه برنامه دیگه قشنگ هم قرمز و هم سبز و هم آبی رو نشون میده...
و یه سوال دیگه کسی میدونه در کل چجوری میشه یه پکیج نوشت؟منظورم سورسشه که استفاده کننده مجموعه رو دریافت میکنه حالا یا فشرده شده یا با git بعد خودش کامپایل میکنه فایل bin میگیره فقط با make و این حرفا

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

به نقل از شهریار :
و یه سوال دیگه کسی میدونه در کل چجوری میشه یه پکیج نوشت؟منظورم سورسشه که استفاده کننده مجموعه رو دریافت میکنه حالا یا فشرده شده یا با git بعد خودش کامپایل میکنه فایل bin میگیره فقط با make و این حرفا
من از CMake استفاده ‌می‌کنم. مثلا فرض کن قراره این کد رو که توی یه فایل به اسم main.cpp قراره داره کامپایل کنیم:
کد:
#include <iostream>
int main()
{
    std::cout << "Hello world!\n";
    return 0;
}
یه فایل به اسم CMakeLists ایجاد می‌کنیم با این محتویات:
کد:
cmake_minimum_required(VERSION 2.8)
project(MyProject)
add_executable(helloworld main.cpp)
با زدن دستور cmake و بعد از اون make باینری ایجاد می‌شه و می‌تونی اجراش کنی:
کد:
./helloworld
cmake خیلی گزینه‌های متنوعی داره، برای اطلاعات بیشتر راهنماش رو مطالعه کن.

• لایک

farfed

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران

دمتون گرم! خوشم میاد اینجام پرچم گنو/لینوکس بالاست x:

Anita H

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلّی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
کامپیوتر

سلام
یه مدته کار بالینوکس / ابونتو رو شروع کردم.
میشه بگید جایگزین نرم افزار Geogebra توی لینوکس چی هست؟

پ.ن: لازمه توضیح بدم کارٍ این نرم افزار چیه؟

نام مرکز سمپاد
حلی ۲ #شوش
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
یک ترم تهران جنوب :)
رشته دانشگاه
نرم افزار

لینوکس نسخه ی اختصاصی geogebra رو داره !
میتونی از Ubuntu Software Center دریافت کنی

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002

سلام به همه دوستان متن باز و فلان. :د
آقا ما یه لینوکس ۱۳.۱۰ داریم که می‌خوایم نصبش کنیم. :-" [روی سیستم فعلی ویندوز ۸.۱ نصبه]
یه پارتیشن جدا کردم [۱۰گیگ] که می‌خوام لینوکس رو روی اون نصب کنم.
وقتی که گزینه‌ی Install Linux Alongside Windows رو انتخاب کنم ، می‌ره مستقیم روی درایو C نصب کنه یا می‌شه کاری کرد که بره روی اون پارتیشنی که جدا شده؟
با سپاس. :د

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

به نقل از عِرفان :
سلام به همه دوستان متن باز و فلان. :د
آقا ما یه لینوکس ۱۳.۱۰ داریم که می‌خوایم نصبش کنیم. :-" [روی سیستم فعلی ویندوز ۸.۱ نصبه]
یه پارتیشن جدا کردم [۱۰گیگ] که می‌خوام لینوکس رو روی اون نصب کنم.
وقتی که گزینه‌ی Install Linux Alongside Windows رو انتخاب کنم ، می‌ره مستقیم روی درایو C نصب کنه یا می‌شه کاری کرد که بره روی اون پارتیشنی که جدا شده؟
با سپاس. :د
میشه مثن یکی بسازی به اسم H رو اون نصب کنی.
و نکتش اینه که باید Typeه هاردت روی Primary نباشه و Basic (!) باشه وگرنه ارور میده.

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002

الان دیسک اصلیِ من داینامیک هست ، حتماً باید فرمتش کنم تا بشه لینوکس نصب کرد؟

[این‌جا که ننوشته حتماً درایوت باید بیسیک باشه.]

kia.celever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی ۳
شهر
تهران

Install Linux Alongside Windows رو من هیچ‌وقت امتحان نکردم؛ توصیه می‌کنم بهش اطمینان نکنید. :D
گزینه‌ی سوّم، یعنی Something else، رو انتخاب کن. از اون‌جا پارتیشن مورد نظرت رو انتخاب کن و ext4 فرمتش کن و mount point هم بذار روی /

به نقل از عِرفان :
الان دیسک اصلیِ من داینامیک هست ، حتماً باید فرمتش کنم تا بشه لینوکس نصب کرد؟
فرمت درایوت باید یه چیزی باشه که لینوکس رو بشه روش نصب کرد. مثل ext4 یا ext3. بنابراین اگه درایوت رو تو ویندوز فرمت کردی و ntfs ـه باید فرمت کنی. ولی نیازی نیست پارتیشنو از اوّل بسازی.

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

دوستان به نظر شما ارزشش رو داره که کسی بشینه و برای مدرک (RHCE (RedHat Certified Engineer بخونه ؟!
کلا کاربرد هاش چه چیزی میتونه باشه ؟!

یک نفر بدون نیاز به کلاس میتونه مطالبی رو که لازم داره رو به دست بیاره !؟

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از sobh :
دوستان به نظر شما ارزشش رو داره که کسی بشینه و برای مدرک (RHCE (RedHat Certified Engineer بخونه ؟!

بدون کلاس می‌شه. یه دنیا documentation و کتاب های رایگان هست. منتها فکر می‌کنم مدرکش تحریم باشه. لکن داشن مدرکش اعتبار بزرگیه. منتها این مدرک محدود به سیستم های خانواده ردهت هست که اخیراً داره جاشو به سیستم های دیگه می‌ده.
همچنین LPI ها و BSD Cert ها هم هستند. BSD Cert تازه داره تو کشور ما جا میافته و بازارکار خوبی داره. یکی از دیولپر های free bsd آقای بابک فرخی هستند که bsd cert ها رو در ایران مدیریت می‌کنند.
لذا بهتره آدم اگر به فکر مدرکه، دنبال bsd cert ها باشه.

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

به نقل از Ehem_Ehem :
بدون کلاس می‌شه. یه دنیا documentation و کتاب های رایگان هست. منتها فکر می‌کنم مدرکش تحریم باشه. لکن داشن مدرکش اعتبار بزرگیه. منتها این مدرک محدود به سیستم های خانواده ردهت هست که اخیراً داره جاشو به سیستم های دیگه می‌ده.
همچنین LPI ها و BSD Cert ها هم هستند. BSD Cert تازه داره تو کشور ما جا میافته و بازارکار خوبی داره. یکی از دیولپر های free bsd آقای بابک فرخی هستند که bsd cert ها رو در ایران مدیریت می‌کنند.
لذا بهتره آدم اگر به فکر مدرکه، دنبال bsd cert ها باشه.
میشه یه سری توضیح راجع به BSD Certificate بدی ؟
با گوگل آشنا هستم ولی خوب توضیحایی که میدین اصولا مختصر و مفیده.

The Smith

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلام ایران‌زمین

دوستان من لپ تاپم موقع کار کردن با لینوکس خیلی داغ میکنه
نسبت به وقتی که با ویندوز کار میکنم خیلی خیلی داغ میکنه.

توزیع : Ubuntu 12.04
Core i7, 8GB Ram

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002

لینوکس اون پارتیشنی که براش جدا کردم رو موقع نصب نمی‌شناسه ، چی‌کار کنم؟ :د

JB

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی‌نژاد ۲ مشهد
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
رشته دانشگاه
ریاضی و علوم کامپیوتر

به نقل از sobh :
دوستان من لپ تاپم موقع کار کردن با لینوکس خیلی داغ میکنه
نسبت به وقتی که با ویندوز کار میکنم خیلی خیلی داغ میکنه.

توزیع : Ubuntu 12.04
Core i7, 8GB Ram
اگر گرافیک آپتیموس داری بامبل‌بی نصب کن.[nb]http://azadrah.net/2012/04/install-and-use-bumblebee-nvidia-optimus-linux-equivalent/[/nb] آپدیت کرنل هم می‌تونه مفید باشه، اکثر دوستان بازخورد خوبی نسبت به کرنل ۳.۱۱ داشتند.
به نقل از عِرفان :
لینوکس اون پارتیشنی که براش جدا کردم رو موقع نصب نمی‌شناسه ، چی‌کار کنم؟ :د
امتحان کن ببین Gparted نشون می‌ده؟ سعی کن قبل از شروع فرآیند نصب پارتیشن رو با Gparted آماده کنی.
به نقل از sobh :

پله پله! اگر علاقه‌مند به Linux Administration هستی می‌تونی با lpi شروع کنی. هم منابع آنلاین هست، هم آموزشگاه و هم می‌تونی توی خود تهران آزمون بدی.

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002

موقعی که لینوکس تو حالت Try هست باید این‌کار رو انجام بدم؟

بالا