• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ مربوط به فیزیک سال چهارم دبیرستان

solo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
اگه ممکنه اون مثال از حرکت دایره ای رو که گفتم حرکت نوسانی در نظر بگیر و معادلشو بنویس و عکس بگیر روش فکر کنیم. در دو بعد بنویس
دوست من، توی مساله مساله میاری بعد از من میخوای مساله فرعی رو حل کنم؟:))
بنده فقط ثابت کردم که برآیند نیروها در اون نقطه صفره
سوال اصلی، سوالیه که دوستمون توی این تاپیک و یه تاپیک دیگه مطرح کرد، اگه گفته های من، با اون سوال تناقضی داره بفرمایید در خدمتم:-?

آخرین ویرایش:

Ghobaad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد یزد
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1300
دوست من، توی مساله مساله میاری بعد از من میخوای مساله فرعی رو حل کنم؟:))
سوال اصلی، سوالیه که دوستمون توی این تاپیک و یه تاپیک دیگه مطرح کرد، اگه گفته های من، با اون سوال تناقضی داره بفرمایید در خدمتم:-?
نه خب شک کردم. میگی توی حرکت دایره ای برایند نیرو صفره. توی چه نقطه ای این معادله ی پایین شتاب صفر میشه؟ مجموع دو بردار عمود بر هم فقط وقتی صفره که هر دو تا صفر باشن. نگاه کن پایینو:
rzt5_20191211_224200.jpg

Ghobaad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد یزد
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1300
من مثالی زدم که تعداد نیروها کمتر باشه دوستمون بهتر بتونه تحلیل کنه
حتی اون اونگ ساده با زاویه ی ول کردن کم، شتاب وقتی میگفتیم توی تعادل صفره که تصویر مکان رو در راستای افقی در نظر میگرفتیم. ینی یه بعد که اره درسته در پایین ترین نقطه شتاب مرکز گرا عمودیه پس نیرویی در افق نداریم

solo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
نه خب شک کردم. میگی توی حرکت دایره ای برایند نیرو صفره. توی چه نقطه ای این معادله ی پایین شتاب صفر میشه؟ مجموع دو بردار عمود بر هم فقط وقتی صفره که هر دو تا صفر باشن. نگاه کن پایینو:
rzt5_20191211_224200.jpg

من نگفتم توی حرکت دایره‌ای برآیند نیرو صفره (اکه صفر باشه جسم رو مسیر مستقیم حرکت میکنه)

حرکت پاندول به هیچ وجه حرکت دایره‌ای (مد نظر کتاب درسی) محسوب نمیشه، حرکت دایره‌ای که توی کتاب درسی بیان شده و همچنین فرمولهاش(مثلا همین v^2/R) برای زمانیه که حرکت یکنواخت باشه یعنی تندی ثابت باشه (تندی و نه سرعت!) آیا به نظر شما توی حرکت پاندول تندی ثابته؟! اگه جوابت منفیه پس حرکت دایره‌ای نیست و نباید حرفی از نیروی مرکز‌گرا زده بشه!

Ghobaad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد یزد
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1300
من نگفتم توی حرکت دایره‌ای برآیند نیرو صفره (اکه صفر باشه جسم رو مسیر مستقیم حرکت میکنه)

حرکت پاندول به هیچ وجه حرکت دایره‌ای (مد نظر کتاب درسی) محسوب نمیشه، حرکت دایره‌ای که توی کتاب درسی بیان شده و همچنین فرمولهاش(مثلا همین v^2/R) برای زمانیه که حرکت یکنواخت باشه یعنی تندی ثابت باشه (تندی و نه سرعت!) آیا به نظر شما توی حرکت پاندول تندی ثابته؟! اگه جوابت منفیه پس حرکت دایره‌ای نیست و نباید حرفی از نیروی مرکز‌گرا زده بشه!
ببخشید من اطلاعی از کتاب درسی ندارم. حرکت دایره ای کلی هست. یکنواخت و غیر یکنواخت داریم. و در هر نقطه قابل بررسیه حرکت. حتی حرکتی روی منحنی که هم سرعت زاویه ای داشته باشیم و هم سرعت شعاعی قابل بررسیه ینی یه جمله ی مشتق دوم شعاع هم میاد توش.
بازم میگم من یمثالی زدم که دوستمون در یه حرکت ساده نیروی کشش نخ رو در نظر بگیره که شتابی جانب مرکز رو عامل شده. مثال ساده و حرکت یکنواخت.
بازم که دعوا نداریم. منم ادعایی ندارم. یه گشت میزنم اینور اونور نت و ادمای باسوادتر. اگه منبعی یا حرف بهتری پیدا کردم میگم.
فقط یه ازمایش ذهنی یا حتی اگه تجهیزاتش باشه عملی.
بحای نخ به یدونه نیروسنج گلوله رو وصل کنیم و نوسان بدیم. زاویه رو هم خواستی خیلی بیشتر از ۶ درجه بگیر که نوسانگر هارمونیکم نباشه و کلی تر باشه.
اگه نیروسنج موقع پایینترین نقطه رو رد کردن نیرویی مساوی با وزن نشون داد ینی درست میگید ادامه ی نوسان بخاطر جانب مرکز نیست. البته نمیدونم تغییر طول پیدا کردن نیروسنج اثرش چقدر باشه روی خطا.
بازم منبعی پیدا کردم ادرس میزارم

solo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
ببخشید من اطلاعی از کتاب درسی ندارم. حرکت دایره ای کلی هست. یکنواخت و غیر یکنواخت داریم. و در هر نقطه قابل بررسیه حرکت. حتی حرکتی روی منحنی که هم سرعت زاویه ای داشته باشیم و هم سرعت شعاعی قابل بررسیه ینی یه جمله ی مشتق دوم شعاع هم میاد توش.
بازم میگم من یمثالی زدم که دوستمون در یه حرکت ساده نیروی کشش نخ رو در نظر بگیره که شتابی جانب مرکز رو عامل شده. مثال ساده و حرکت یکنواخت.
بازم که دعوا نداریم. منم ادعایی ندارم. یه گشت میزنم اینور اونور نت و ادمای باسوادتر. اگه منبعی یا حرف بهتری پیدا کردم میگم.
فقط یه ازمایش ذهنی یا حتی اگه تجهیزاتش باشه عملی.
بحای نخ به یدونه نیروسنج گلوله رو وصل کنیم و نوسان بدیم. زاویه رو هم خواستی خیلی بیشتر از ۶ درجه بگیر که نوسانگر هارمونیکم نباشه و کلی تر باشه.
اگه نیروسنج موقع پایینترین نقطه رو رد کردن نیرویی مساوی با وزن نشون داد ینی درست میگید ادامه ی نوسان بخاطر جانب مرکز نیست. البته نمیدونم تغییر طول پیدا کردن نیروسنج اثرش چقدر باشه روی خطا.
بازم منبعی پیدا کردم ادرس میزارم
باید اعتراف کنم که بعضی قسمتای حرفاتونو متوجه نمیشم که مطمئنا به خاطر تفاوت نظام آموزشیه و اینکه شما نظام قدیم هستی و اطلاعاتت به مراتب بیشتر و کاملترو کتاب‌های ما هم که خیلی سطحی از روی مطالب رد میشن؛
به هر حال اگه جسارتی شده ببخشید;;)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
نفهمیدم چجوری گفتید برایند صفر میشه. راستا یکیه ولی هم اندازه نیستن.
اون اختلاف نیروی کشش و گرانشه که به سمت مرکز هست(شتاب مرکز گرا رو ناشی میشه) و باعث چرخش روی یه دایره میشه که پایین ترین نقطه ی مسیر هم جزوشه.
اگه بخوای ریاضیم وارد کنی معادله هاشو بنویسی به یسری تابع تناوبی و رفت و برگشتی می رسیم.
ولی حالا همون راه تحلیلی. به جای این مساله بیا یه حالت ساده ترو نگاه کن. یه گلوله رو میبندیم به نخ روی سطح افقی بدون اصطکاک با سرعت ثابت میچرخونیم. اینجا واضحه که فقط یه کشش نخ داریم که نیروی جانب مرکزمون هست. که شتابش باعث تغییر جهت سرعت شده ( چه اندازه سرعت چه تغییر جهت سرعت ینی شتابی داریم)
درست میگین.من دلیل دقیقی برای اینکه چرا تصورم این بود که اندازه بردار نیرو کشش نخ و وزن یکیه ندارم،فک میکردم که کلا اندازه ی این دوتا نیروی برابره منتها چون از اول مسیر تا پایین ترین نقطه راستاشون یکی نیست هم رو خنثی نمیکنن و گوی شتاب میگیره.اما الان طبق گفته شما در پایین ترین نقطه نیروی کشش نخ بزرگتره درسته؟

Ghobaad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد یزد
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1300
اینجام یچیزایی پیدا کردم. شکل هاشم بد نیست:
https://www.physicsclassroom.com/class/waves/Lesson-0/Pendulum-Motion
این تکش هم یچیزایی گفته:
"
Second, observe the diagram for when the bob is at the equilibrium position (the string is completely vertical). When at this position, there is no component of force along the tangent direction. When moving through the equilibrium position, the restoring force is momentarily absent. Having been restored to the equilibrium position, there is no restoring force. The restoring force is only needed when the pendulum bob has been displaced away from the equilibrium position. You might also notice that the tension force (Ftens) is greater than the perpendicular component of gravity (Fgrav-perp) when the bob moves through this equilibrium position. Since the bob is in motion along a circular arc, there must be a net centripetal force at this position.
"
https://www.physicsclassroom.com/Class/waves/u10l0c4.gif

Ghobaad

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد یزد
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1300
درست میگین.من دلیل دقیقی برای اینکه چرا تصورم این بود که اندازه بردار نیرو کشش نخ و وزن یکیه ندارم،فک میکردم که کلا اندازه ی این دوتا نیروی برابره منتها چون از اول مسیر تا پایین ترین نقطه راستاشون یکی نیست هم رو خنثی نمیکنن و گوی شتاب میگیره.اما الان طبق گفته شما در پایین ترین نقطه نیروی کشش نخ بزرگتره درسته؟
اره اره درسته. و تغییر جهت سرعت پس از نقطه تعادل هم بخاطر همون شتابه.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
اینجام یچیزایی پیدا کردم. شکل هاشم بد نیست:
https://www.physicsclassroom.com/class/waves/Lesson-0/Pendulum-Motion
این تکش هم یچیزایی گفته:
"
Second, observe the diagram for when the bob is at the equilibrium position (the string is completely vertical). When at this position, there is no component of force along the tangent direction. When moving through the equilibrium position, the restoring force is momentarily absent. Having been restored to the equilibrium position, there is no restoring force. The restoring force is only needed when the pendulum bob has been displaced away from the equilibrium position. You might also notice that the tension force (Ftens) is greater than the perpendicular component of gravity (Fgrav-perp) when the bob moves through this equilibrium position. Since the bob is in motion along a circular arc, there must be a net centripetal force at this position.
"
https://www.physicsclassroom.com/Class/waves/u10l0c4.gif
خیلی خوب بود و ساده هم نوشته بود.واقعا مرسی.

بالا