• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پرسش و پاسخ مربوط به فیزیک سال اول دبیرستان

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
پاسخ : پرسش و پاسخ مربوط به فیزیک سال اول دبیرستان

به نقل از H O S E I N :
چرا موضوعی رو که واضحه انکار میکنید؟ چه مزیتی داره؟ مثلا" من الآن از زیست چیزی به اون صورت نمیدونم. اگر قرار بر این بود این همه پیشرفت در جهان وجود نداشت. چون فردی که زمینه ی تخصصی خاصی داره نباید زیاد به عمق مسایل دیگه وارد بشه.

بله این مسئله منطقیش هست ...

ولی وقتی همینارو تو امتحان از دانش اموز میخوان مجبوره بگرده دنبال کتابی برای تو عمق رفتن!

کاربر حذف شده 8031

مهمان

یه سوال ساده ولی خوب چکار کنم حتی از معلممون هم پرسیدم بلد نبود سایتا رو دیدم نبود حالا امیدوارم یکی از دوستان جواب سوال رو بدونه.
نماد کمیت شدت نور چیست؟

G-paradise

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از پروفسور :
یه سوال ساده ولی خوب چکار کنم حتی از معلممون هم پرسیدم بلد نبود سایتا رو دیدم نبود حالا امیدوارم یکی از دوستان جواب سوال رو بدونه.
نماد کمیت شدت نور چیست؟

یک کمیت اصلی هست و بر حسب کاندلا هستش ونماد آن cd هست

کاربر حذف شده 8031

مهمان

جیگر یکای کمیتش کاندلا است.
مثلا نماد کمیت جرم m و نماد یکاش کیلو گرم.
نماد کمیت با نماد یکا فرق می کنه جیگر.

G-paradise

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از پروفسور :
جیگر یکای کمیتش کاندلا است.
مثلا نماد کمیت جرم m و نماد یکاش کیلو گرم.
نماد کمیت با نماد یکا فرق می کنه جیگر.
گفتم که بر حسب کاندلاست یعنی همون یکاش
نمادشم گفتم که cd یعنی اشتباه؟
از کسی نپرسیدم فقط رفتم تو اینترنت گشتی زدم اینارو پیدا کردم
اگه اشتباست بگین

*SADEGH*

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شیخ انصاری
شهر
دزفول
مدال المپیاد
پارسال المپیاد ریاضی شرکت کردم ولی به دلیل یه سری مسائل سر آزمون نرفتم. امسال هم که فیزیک شرکت کردم ....سال دیگه هم شیمی که همرو شرکت کرده باشم
دانشگاه
شریف احتمالا .....&&&
رشته دانشگاه
الکترونیک...نرم افزار............

به نقل از پروفسور :
نماد کمیت شدت نور چیست؟
نمادش I گاهی اوقات هم از e استفاده میشه .......... فصل اول فیزیک دوم دبیرستان البته تو کتاب وزارتی نیست

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

بر حسب شمع بیان میشه. که همون Cd هست (منبع : پیوست هالیدی !)

G-paradise

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از H O S E I N :
بر حسب شمع بیان میشه. که همون Cd هست (منبع : پیوست هالیدی !)
منم همینو گفتم گفتن اشتباست

کاربر حذف شده 8031

مهمان

به نقل از [email protected] :
منم همینو گفتم گفتن اشتباست
بابا به خدا من که نمیگم یکای شدت نور چیه ؟ من میگم یکای شدت نور چیه؟
یکا با کمیت فرق می کنه.​
به نقل از *SADEGH* :
نمادش I گاهی اوقات هم از e استفاده میشه .......... فصل اول فیزیک دوم دبیرستان البته تو کتاب وزارتی نیست
فکر کنم جواب درست اینه.

paulhenry

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی کرج
شهر
کرج
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از پروفسور :
بابا به خدا من که نمیگم یکای شدت نور چیه ؟ من میگم یکای شدت نور چیه؟
یکا با کمیت فرق می کنه.​
فکر کنم جواب درست اینه.
واحد شدت نور با cd نشان داده میشود
هالیدی - واحد دیمانسیون ها

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از پروفسور :
نماد کمیت شدت نور چیست؟

همون I هست که صادق هم گفت. البته این نماد، هم نماد شدت نور، و هم نماد شدت تابش گرمایی هست!
یکاش رو هم که بقیه گفتن... .

ویرایش : البته من e رو که صادق گفت ندیدم... .

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

آقا نماد اصلا" مهم نیست. منظورم نماد جبری هست البته. نماد ابعادی رو هم نمیدونم هر چند اون هم مهم نیست. چون ما بعد رو میخوایم برای تحلیل ابعادی .

Backstreetboy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از H O S E I N :
آقا نماد اصلا" مهم نیست. منظورم نماد جبری هست البته. نماد ابعادی رو هم نمیدونم هر چند اون هم مهم نیست. چون ما بعد رو میخوایم برای تحلیل ابعادی .

این دوست ما سوال کرد نمادش چیه... . ما هم جواب دادیم. :)
اینکه مهم نیست یا هست رو بذارید به عهده خودش... . (;

m!na.m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران!
شهر
تهران

آقا!
میشه کلن گرما رو توضیح بده یکی؟
اگه نمیشه پاک کنه یکی پستمو!
من حتی یه دوونه سوالم نمیتوونم حل کنم! ----> گرمای تعادل :|

• لایک
امتیازات: N.M

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

به نقل از m!na.m :
آقا!
میشه کلن گرما رو توضیح بده یکی؟
اگه نمیشه پاک کنه یکی پستمو!
من حتی یه دوونه سوالم نمیتوونم حل کنم! ----> گرمای تعادل :|

به نظر من بهتره اول از همه یه اشاره تاریخی کوچیک بکنیم به نظریه نقض شده "کالریک". مردم قبلا معتقد بودن گرما یه چیز فیزیکی به اسم کالریکه که از یه ماده به ماده دیگه منتقل میشه. ولی بعدا این نظریه رد شد، چون نمی تونست پدیده هایی مثل اصطکاک رو توضیح بده، که توش گرما ایجاد میشه، بدون این که اختلاف دمایی هم موجود باشه.
گرما، مجموع انرژی جنبشی ذرات تشکیل دهنده ماده است. واحدش هم همون واحد انرژیه، و در سیستم SI میشه ژول. اتم ها و مولکول های مواد مختلف یه سری حرکت هایی انجام می دن، که یه سریشون بر می گرده به همین انرژی جنبشی. مثل هر جسم متحرکی که یه انرژی جنبشی داره، اتم ها و مولکول ها هم اگه حرکت بکنن، انرژی جنبشی دارن، که مجموع این انرژی رو بهش می گیم گرما. البته مولکول ها به جز جا به جا شدن کارای دیگه ای هم می کنن، مثل لرزیدن سر جاشون و اینا، که روی هم "انرژی درونی" ماده رو تشکیل می دن، ولی انرژی گرمایی یه بخشی از این انرژی درونیه که به جنبش مولکول ها مربوط می شه. در واقع انرژی گرمایی یه زیر مجموعه ای انرژی درونی کلی ماده است.
حالا تفاوت گرما و دما چیه؟ گرما مجموع انرژی جنبشیه، در حالی که دما میانگین انرژی جنبشی همه ی ذراته. توی یه ماده، ممکنه بعضی از ذرات خیلی کم انرژی باشن، ولی بعضی ذرات خیلی پر انرژی. میانگین کل انرژی جنبشی رو بهش می گیم دما. وقتی به یه جسمی گرما داده میشه، انرژی جنبشی ذراتش رفته رفته زیاد می شن، و نتیجتا میانگین این انرژی، که همون دما هستش هم میره بالا.
انتقال حرارتی هم یه راهیه که مواد مختلف، یا قسمت های مختلف یه ماده به حالت تعادل گرمایی می رسن. کلا مواد دوست دارن به تعادل ترمودینامیکی برسن، که طبیعی هم هست. شما خودت (احتمالا) دوست نداری تو یه دستت 2 تا کتاب باشه، تو اون یکی 8 تا! ترجیح می دی (احتمالا!) به صورت مساوی تو هر دوتاش 5 تا باشه. مواد هم همینجورین و ترجیح می دن یه تعادلی بین انژی جنبشی ذراتشون باشه. واسه همین وقتی دو تا جسم رو با دماهای مختلف کنار هم می ذاریم، بر هم کنش بین ذرات سطحیشون باعث می شه انرژی یه ماده کم بشه، و مال اون یکی رفته رفته بیشتر. البته این مهمه که گرما از یه ماده "بلند نمیشه" بره اون یکی! بله انرژی ماده ای که دماش بیشتره یواش یواش کمتر میشه، و هم زمان انرژی اونی که دماش کمتره یواش یواش میره بالا.
سه روش اصلی انتقال حرارتی هم رسانایی، همرفت، و تابشه، که جزئیات هر کدوم رو بخوام بگم شاید پر حرفی بیش از حد باشه.
فقط یه اشاره کوچیک هم به محاسبه هر کدوم بکنم با اجازه. گرما، همونطور که گفتم، مجموع انرژی جنبشیه. واسه همین محاسبه ش از همون 2E = 1/2mv ممکنه، اگه بدونیم دقیقا هر ذره چه سرعتی داره. دما هم که میشه این مجموع تقسیم بر تعداد کل ذرات. ولی فکر کنم سوال اصلی شما در مورد Q = mc∆T باشه. توی این فرمول، m که جرمه، T∆ هم تغییرات دما بر حسب کلوینه. Q انرژی که به جسم داده می شه، یا همون U∆، که تغییرات انرژی درونی ماده است. c هم ظرفیت گرمایی ویژه ماده است، که یه خاصیت مخصوص ماده است، مثل رسانایی الکتریکی. همونطور که آلومینیوم رساناییش از چوب بیشتره، ظرفیت گرمایی ویژه ماده های مختلف هم با هم فرق داره.
یه مثال هم بزنم و بس: فرض کنیم می خوایم دمای 5 کیلو آب رو از 278 کلوین (5 درجه) برسونیم به 288 کلوین (15 درجه). چه قدر باید بهش انرژی بدیم؟ (ظرفیت گرمایی ویژه آب kJ/kg.K 4.18 )
با توجه به اون فرموله، Q = 5 * 4.18 * (288 - 278) kJ ، که میشه 209kJ . این یعنی این که باید به یه طریقی این قدر انرژی رو از یه صورت دیگه تبدیل کنیم به انرژی گرمایی ماده. حالا اون صورت دیگه می تونه انرژِی الکتریکی باشه، می تونه انرژی شیمیایی ذخیره شده توی ماده باشه، یا هر چیز دیگه ای که بشه تبدیلش کرد به انرژی گرمایی ماده.

امیدوارم خیلی بیخود نبوده باشه... بازم اگه کمکی از دستم بر اومد در خدمتم.

m!na.m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران!
شهر
تهران

:D!
مرسی!
ولی من مشکلم با کیو = ام . سی .دلتا تتا! نبود :D
با اینکه مثلن میگن : یه ظرف داریم بعدش سی ش اینقده ، جرمش اینقده ، بعد یه m ای آب تووش داریم با یه T ، بعد یه m ا دیگه ای آب با یه T یه دیگه میزیم تووش بعدش ، دماش چقد میشه؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

دو تا جسم با هم در تعادل گرمایی قرار دارند یعنی دماشون برابره . با استفاده از پایستگی انرژی به رابطه ی دمای تعادل میرسیم... این هم خاصیت ذاتی طبیعته که دو تا سیستم در تماس در طولانی دماشون برابر میشه

m!na.m

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران!
شهر
تهران

به نقل از H O S E I N :
دو تا جسم با هم در تعادل گرمایی قرار دارند یعنی دماشون برابره . با استفاده از پایستگی انرژی به رابطه ی دمای تعادل میرسیم... این هم خاصیت ذاتی طبیعته که دو تا سیستم در تماس در طولانی دماشون برابر میشه
فوورموول؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

اینم فرمول که T دمای تعادله :

m1c1(T-t1)+m2c2(T-t2)=0

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

به نقل از H O S E I N :
اینم فرمول که T دمای تعادله :

m1c1(T-t1)+m2c2(T-t2)=0

آره درسته، فقط یه توضیح کوچولو هم اضافه کنم با اجازه، چون این فقط به درد دو تا جسم می خوره.
همون طور که آقا حسین تو دو تا پست قبلی هم گفتن، این رابطه هم از بقای انرژی میاد. در واقع این یه مثال خیلی خوب برای تعریف گرماست، چون اگه گرما یه صورتی از انرژی باشه (که هست)، باید بقای انرژی هم در موردش صادق باشه. توی این رابطه، قسمت اول افزایش انرژی گرمایی جسم با دمای کمتره، قسمت دوم کاهش انرژی گرمایی جسم با دمای بیشتره (یا برعکس!). توی یکی از اونا T-t1 یا T-t2 منفی میشه، تو اون یکی مثبت، که معنیش اینه که انرژی گرمایی از یه جسم وارد اون یکی میشه.

حالا اگه 100 تا هم جسم داشته باشید که گذاشتین بغل هم تا به یه دمای تعادل برسن، اگه انرژی گرمایی n تاش به مقدار Q زیاد بشه،باید انرژی گرمایی n-100 تای بقیه هم باید به همون مقدار Q کم بشه (اگه انرژی تلف نشه و وارد محیط اطراف نشه).

بالا