• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فرستادن انسان به ماه ؛ حقیقت یا .. ؟

• شروع کننده موضوع R_S
  • تاریخ شروع

به نظرتون آپولو 11 واقعا روی ماه فرود اومده ؟؟؟

• بله ، شکی درش نیست !!!

رای‌ها: 13 39.4%
  • نمیشه قطعی گفت...

رای‌ها: 15 45.5%
  • خیر ، با دلایلی که وجود داره امکان نداشته !!!

رای‌ها: 5 15.2%

• رای‌دهندگان
    33

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن
پاسخ : سفر به ماه ،حقیقت یا ...؟؟؟

1- واسه اون پرچمه من فیلم لحظه کار گذاشتن پرچم رو دیدم این پرچم برای این که این طوری واسته توش فنر داره و وقتی اومد پرچم رو بزاره پرچم رو قشنگ باز کرد یعنی فنراشو صاف کرد.

2- ممکنه در اون قسمت فضا ستاره ای وجودنداشته که بخواد تو عکس بیفته (هر چند کیفیت عکسم پایینه و ممکنه نوری از ستاره ها نگرفته باشه)

3-اینو دیگه واقعا شک دارم در حد ماشین لباس شویی بوده باشه!! آخه مگه میشه! یکم آدم عقلم داشته باشه به این مساله شک میکنه (منبع معتبر در این باره نیست)

4- اون زمان سر کل بوده الان دیگه نیازی نیس برن بعدشم انسان کارای اکتشافاتشی رو کرده و دیگه نیازی نیس این همه هزینه کنن که بره به ماه!

5- اون رد ها انقد در مقابل رد های شهاب سنگایی که به ماه خورده ناچیزن که دیده نمیشن و اینکه خود آپولو توی یکی از این فرورفتگی های حاصل از شهاب سنگ فرود اومده و شاید طی این همه مدت ماه در اون قسمت با فرود شهاب سنگ مواجه شده.

6- هه وقتی تونستن جون یه آدم رو حفظ کنن دیگه گرفتن یه عکس که کاری نداره!

من مخالفم شدید و اینا رو یه سری سایت میان بهش دامن میزنن که آمار بازدید سایتشون بره بالا

jasmine.d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
تهران 8-^ :))
رشته دانشگاه
معماری 8-^

ولی خب به نظر من بازم امکانش هست که دروغ باشه!! O0

lindaa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ابرشهرقدیم (نیشابور)

به نظر من اونقد بیکار نیستن ک موضوع به این مهمی رو دروغ بگن!!

reza.cr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
شیمی-فیزیک
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
برق

اون زمونا به خاطر رقابت با شوروی هر دو طرف یه سری دروغا میگفتن یه جور
جنگ روانی بوده همونطور که روسها درباره ی بعضی از کارا دروغ گفتن فک کنم همین چند وقت
پیشم یه سری مدارک در اومد که درباره ی یوری گاگارین بود و بقیه ماجراهاش
حالا خود آرمسترانگ(اسمش همینه دیگه؟) که میگه رفتم انشالله رفته باشه دیگه چرا الکی جو میدین

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از reza.d :
حالا خود آرمسترانگ(اسمش همینه دیگه؟) که میگه رفتم انشالله رفته باشه دیگه چرا الکی جو میدین

همون آرمسترانگ الان داره از بیماری روحی رنج میکشه و همین مسئله باعث شده به دروغ بودن ماجرا دامن زده بشه :D
فکرشو بکن ،خدایی سخته یک عمر با عذاب وجدان دروغ به کل بشریت زندگی کنی ها !!! :-"

بعد اون لینکی که دادم ویدیوهای جالبی داشت ، اونارو هم ببینین ، علاوه بر همه اینا چند ده دلیل اورده یکی دوتا نیست ها !!! :D

reza.cr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
شیمی-فیزیک
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
برق

خب میگم زمان جنگ سرد یه سری دروغ میگفتن خود این سفر به ماه یه پیروزی بزرگ بوده
اگه میگفتن این سفر نا موفق بوده خیلی جالب نبوده نمیدونم از اول قصد داشتن یرن و نتونستن یا
نقشه همین بوده(با فرض نرفتن میگم)اما انتظار راستگویی نباید داشته باشیم

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

یه نکته دیگه رو هم دبیر فیزیکمون سر کلاس مطرح کرد ، سر کلاس از روی سایه فضانوردا گفت این سفر دروغ بوده ! نمیدونم چطور از روی سایه میشه فهمید روی ماه هستند یا نه ! اگه کسی میدونه لطفا بگه چون بحثش خیلی جالب بود و نکات آموزنده هم داشت :D
فکر کنم از روی وجود داشتن/نداشتن سایه و نیم سایه ، تیره بودن سایه و این چیزا گفت

پ.ن : الان مشخصه شاگرد اول فیزیک کلاسم با این همه دقت ، نه ؟ :-"

reza.cr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
شیمی-فیزیک
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
برق

فک کنم به علتی اینکه ماه جو نداره وضع سایه تو ماه با وضع سایه رو زمین فرق میکنه

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن

به نقل از Dr.Eniac :
یه نکته دیگه رو هم دبیر فیزیکمون سر کلاس مطرح کرد ، سر کلاس از روی سایه فضانوردا گفت این سفر دروغ بوده ! نمیدونم چطور از روی سایه میشه فهمید روی ماه هستند یا نه ! اگه کسی میدونه لطفا بگه چون بحثش خیلی جالب بود و نکات آموزنده هم داشت :D
فکر کنم از روی وجود داشتن/نداشتن سایه و نیم سایه ، تیره بودن سایه و این چیزا گفت

پ.ن : الان مشخصه شاگرد اول فیزیک کلاسم با این همه دقت ، نه ؟ :-"
درسته سایه و نمی سایه فرق داره تو ماه به دلیل این که هیچ منبع نوری نیست و تنها خورشید هس که اونم منبع نقطه ای تلقی میشه نیم سایه نداریم و فقط سایه داریم (ولی این عکس که توش نیمس سایه نیست! :-" )
به نقل از reza.d :
فک کنم به علتی اینکه ماه جو نداره وضع سایه تو ماه با وضع سایه رو زمین فرق میکنه
سایه و نیم سایه ربطی به جو نداره به منبع نور ربط داره

reza.cr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
شیمی-فیزیک
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
برق

والا من نگفتم نیم سایه گفتم وضع سایه
اینو تو یه سایت دیدم
نور خورشيد در روي ماه، خيره‌كننده و كوركننده است. به همين دليل فضانوردان، صفحاتي با رنگ طلايي اندود شده را بر روي كلاهك‌هاي خود مي‌پوشند تا بتوانند 95 درصد از نور خورشيد را تقليل دهند.

قسمت‌هاي تاريك اجسام در عكس‌هاي «ناسا» بايد كاملا سياه باشد، در حالي كه قسمت‌هاي روشن آن بايد بسيار روشن باشد، اما تمامي عكس‌هاي فعلي «ناسا» از ماه، روشنايي ملايمي دارد و به نظر مي‌رسد كه در جو زمين گرفته شده‌اند.

و این یکی
اگر ما مي‌توانيم اشيا را بر زمين در سايه ببينيم، به علت وجود مولكول‌هاي هواست كه مي‌تواند نور را با خود حمل و مسير آن را تغيير و آن را در اطراف شيء حركت دهد. در واقع نور، بازتاب مولكول‌هاي هواست كه مي‌توانند قسمت تاريك اجسام را روشن كنند و همچنين جو، اشعه‌هاي خورشيد را منحرف مي‌كند و باعث مي‌شود كه آسمان، آبي به نظر برسد. اما در ماه هيچ جوي وجود ندارد تا نور را پخش يا منحرف كند، بنابراين آسمان آن كاملا سياه است و اشيا در سايه ديده نمي‌شوند.

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

خب نکته جالبش همونجاست ، توی سایتی که اینو مطرح کرده بود این عکسو نشون میده :

moon1x.jpg

میبینی که جهت و اندازه سایه ها یکسان نیستن ، درواقع انگار یکیشون به یه منبع نوری نزدیکتره اونیکی دورتر ! :D

روی نور خیلی کار کرده اون سایته ، مثلا اینکه اجسام هرچه دورتر باشن کدرتر دیده میشن درحالی که توی ماه نباید این اتفاق بیفته یا خیلی دلایل دیگه توی عکس خود فضانوردان ، بازتاب نور ، نوع تشکیل سایه و .... :D

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

من یکی از دوستام یه بار یه پاورپوینت مفصل درباره این قضیه درست کرده بود که شاید حالا بذارتش.
اما تقدیبا دو سال پیش، گفتن اون سنگی که گفتن از ماه آوردن و الآن توی موزه ـست از یه جنس چوب مانند و تقلبیه و حدودا 50 یورو هم قیمتشه!
ولی همه اینا یه طرف، این که از اون سال به بعد دیگه کسی رو به ما نفرستادن خیلی مسخره ـست!

• لایک
امتیازات: brano

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن

به نقل از anahid_30s :
من یکی از دوستام یه بار یه پاورپوینت مفصل درباره این قضیه درست کرده بود که شاید حالا بذارتش.
اما تقدیبا دو سال پیش، گفتن اون سنگی که گفتن از ماه آوردن و الآن توی موزه ـست از یه جنس چوب مانند و تقلبیه و حدودا 50 یورو هم قیمتشه!
ولی همه اینا یه طرف، این که از اون سال به بعد دیگه کسی رو به ما نفرستادن خیلی مسخره ـست!
ببین دلیلی نداره که دوباره برن به ماه

برن چی کار کنن؟!

میدونی برای سفر به ماه واسه هر نفر چقدر پول باید خرج کنن؟!!! تازه از خطراتشم که بگذریم

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از lof :
ببین دلیلی نداره که دوباره برن به ماه

برن چی کار کنن؟!

میدونی برای سفر به ماه واسه هر نفر چقدر پول باید خرج کنن؟!!! تازه از خطراتشم که بگذریم

اتفاقا خیلی ساله که میخوان یه پایگاه هوایی دقیقا روی ماه تاسیس کنن !

ماموریتی هست به اسم اوریون 17 که دارن روش کار میکنن ...

797px-Inflatable_habitat_s89_20084.jpg

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن

به نقل از Dr.Eniac :
اتفاقا خیلی ساله که میخوان یه پایگاه هوایی دقیقا روی ماه تاسیس کنن !

ماموریتی هست به اسم اوریون 17 که دارن روش کار میکنن ...
797px-Inflatable_habitat_s89_20084.jpg

میدونم! ولی هنوز نیازی به این پایگاه نداریم چون اولا هزینش خیلی بالاس دوما ساختنش خیلی سخته

همین پایگاه فضایی فکستنی رو زدن توش موندن چه برسه به این که رو ماه بیان پایگاه بزنن!

من فک میکنم فعلا همچین کاری رو نخواهند انجام داد

به نفعشون نیس

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از lof :
میدونم! ولی هنوز نیازی به این پایگاه نداریم چون اولا هزینش خیلی بالاس دوما ساختنش خیلی سخته

همین پایگاه فضایی فکستنی رو زدن توش موندن چه برسه به این که رو ماه بیان پایگاه بزنن!

من فک میکنم فعلا همچین کاری رو نخواهند انجام داد

به نفعشون نیس

خب حتما نیاز دارن که میخوان بسازن و هزینه سنگینشو قبول کردن ، 8 سال دیگه اونجور که خودشون میگن شروع میشه ...

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن

به نقل از Dr.Eniac :
خب حتما نیاز دارن که میخوان بسازن و هزینه سنگینشو قبول کردن ، 8 سال دیگه اونجور که خودشون میگن شروع میشه ...
خوبه خودتم میگی 8 سال دیگه!

یعنی فعلا دلیلی واسه این همه خرج سنگین نیست

اگه آمریکا یا روسیه کمترین سودی توش میدیدن مطمئن باش این کارو میکردن

من بازم میگم نمیگم که نمیسازن! میگم فعلا نیازی به ساختنش نمیبینن!

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

به نقل از lof :
خوبه خودتم میگی 8 سال دیگه!

یعنی فعلا دلیلی واسه این همه خرج سنگین نیست

اگه آمریکا یا روسیه کمترین سودی توش میدیدن مطمئن باش این کارو میکردن

من بازم میگم نمیگم که نمیسازن! میگم فعلا نیازی به ساختنش نمیبینن!

عزیز دلم مطالعاتش زمان میبره دیگه ! اینطوری نمیشه که امروز تصمیم بگیرن فردا برن روماه آجر دس به دس کنن پایگاه ببرن بالا ،
مطالعاتش چندین ساله شروع شده و تا 8 سال دیگه طول میکشه !

• لایک
امتیازات: o_o

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن

به نقل از Dr.Eniac :
عزیز دلم مطالعاتش زمان میبره دیگه ! اینطوری نمیشه که امروز تصمیم بگیرن فردا برن روماه آجر دس به دس کنن پایگاه ببرن بالا ،
مطالعاتش چندین ساله شروع شده و تا 8 سال دیگه طول میکشه !
ا ا ا قربونت برم خودت نبودی که گفتی خیلی ساله که میخوان یه پایگاه تو ماه بزنن؟!!

یعنی این همه سال داشتن مطالعه میکردن؟!

من که میگم چون به نفعشون نبوده تا الان نزدن

شایدم قپی اومدن واسه این که کل طرف مقابلو بخوابونن!

حالا ول کن اینو بحث اصلی رو بچسب که داریم دیگه ازش کم کم میدوریم :D

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از Dr.Eniac :
1.میگن توی ماه جو وجود نداره بنابراین باد هم نباید بوزه ، پس چرا پرچم وضعش اونجوریه ؟؟؟
2.از سطح ماه ستاره ها به خوبی دیده میشن ، چرا تو این عکس هیچ اثری از ستاره ها نیست ؟؟؟
3.سیستم پردازشگر آپولوی اون روز با سیستم پردازشگر ماشین لباسشویی های الان یکی بوده ، به نظرتون با اون سیستم ممکن بود همچین کار بزرگی صورت پیدا کنه ؟؟؟
4.از 40 سال قبل تا الان هنوز بشر موفق نشده بره رو ماه ، به نظرتون بعد از 40 سال این کار خیلی براشون سخته ؟؟؟
5.تو همه تصاویری که امروزه از ماه میگیرن هیچ اثری از رد های به جا مونده از فرود آپولو نیست ، چرا ؟؟؟
6.اصلا با توجه به امکانات اون زمان و شرایط محیطی ماه آیا امکان گرفتن همچین عکسهایی وجود داشته ؟؟؟

خواستم ببینم نظر شما چیه ؟ به نظرتون واقعا این اتفاق افتاده یعنی 40 سال پیش آدم رفته رو ماه یا اینکه دروغ بوده ؟
نظر من اینه که این اتفاق افتاده ، چون همونطور که میدونین دستگاه مسافت سنج ليزري رو توی این ماموریت روی ماه قرار دادن و بشر هر روز فاصله تا ماه رو از این طریق داره اندازه میگیره ... بازم نمیدونم ،اصلا شاید تو ماموریت های بعدی گذاشته باشن :P حالا شما چی میگین در این باره ؟
چرا که نه ؟! :D
من واقعا بدون هیچ استدلالی فکر میکنم اونا رفتن روی ماه ، حتی اگه آدمش نرفته مهم اینه که یه رباتی رفته که این آینه ها رو نصب کنه واسه سنجیدن سرعت نور :-" ( البته راه های دیگه ایم هست واسه سنجیدن نور :-" )
اگه اونا رو دست کم نگیریم همه ی این مواردی که گفتی ، امکان پذیره ! اصلا فکر نمیکنم چیز مناسبی واسه دست کم گرفتن باشن !
این همه شاتل و ویجر و موشک و غیره رفتن فضا یعنی اینا نمیتونن، آدم بفرستن ماه ؟!
وقتی ربات کارشونو راه بندازه، واسه چی باید کلی پول خرج کنن که آدم بره اونجا ؟! :D

به نقل از Dr.Eniac :
اونی که من شنیدم این بود که دوتا سایه وجود داشته تو عکساشون که نباید اینجوری باشه، ولی الان اینجا بالکل سایه نمیبینم من :D
شاید طی این همه مدت ماه در اون قسمت با فرود شهاب سنگ مواجه شده.
شهاب سنگ از 40 سال پیش تا حالا نخورده به ماه ! :-"

بالا