• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کتاب را جا بگذار !

• شروع کننده موضوع

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی
جا گذاشتن كتاب در مكان‌ هاي عمومي رفتاري است كه اكنون در ايتاليا و فرانسه هم رو به فزوني گذاشته ! كسي كه كتابش را در مكاني عمومي رها مي‌كند، هويت خود را آشكار نمي‌‌كند و ادعايي هم بابت قيمت كتاب ندارد؛ اما يك درخواست از خواننده يا خوانندگان احتمالي بعدي دارد :‌
« شما نيز بعد از خواندن كتاب، آن را در محلي مشابه قرار دهيد تا ديگران هم بتوانند از اين اثر استفاده كنند ! »
"رول هورنباكر" نخستين كسي بود كه اين حركت را انجام داد. او يك فروشنده رايانه در ايالت ميسوري امريكا بود و نام اين رفتار را گذاشت « كتاب‌ در گردش » ! در فرانسه كتاب‌هاي در حال گردش از 10,000 جلد فراتر رفته است ! اين رفتار جديد را مي‌شود به نوعي « كمپين كتابخواني » يا « كمپين به اشتراك گذاشتن كتاب » در نظر گرفت ! كمپيني كه مي‌تواند به مثابه يك پروژه فرهنگي قابل تامل باشد !

حالا رفتار مذكور به قدري در غرب رواج يافته كه كم‌كم از تركيه نيز سردرآورده است ! در «ترك‌بوكو» - يكي از شهرهاي ساحلي تركيه - كنار دريا قدم مي‌زدم كه كتابي روي شن‌ها توجهم را جلب كرد ! فكر كردم حتماً صاحب كتاب فراموش كرده آن را با خود ببرد . برش داشتم و همين‌ كه چشمم به صفحه اولش افتاد از خوشحالي در پوست خودم نگنجيدم ! در صفحه اول كتاب يك نفر متن زير را نوشته بود :
« من اين كتاب را با علاقه خواندم و آن را در همان مكاني كه به آخر رسانده بودم رها كردم. اميدوارم شما هم از اين كتاب خوش‌تان بيايد. اگر از آن خوش‌تان آمد بخوانيد وگرنه در همان نقطه‌اي كه پيدايش كرده‌ايد، بگذاريد بماند. اگر كتاب را خوانديد شماره‌اي به تعداد خوانندگان اضافه كنيد و با ذكر محل پايان مطالعه، در جايي رهايش كنيد . »
در همان صفحه دستخط سومين خواننده توجهم را جلب كرد :
« خواننده شماره سه در ترك‌بوكو ».
پس تا به حال سه نفر كه همديگر را نمي‌شناسند اين كتاب را خوانده‌اند . طبق اطلاعات موجود در همان صفحه، خواننده اول كتاب را در استانبول و خواننده دوم در شهر بُدروم مطالعه آن را به پايان رسانده و رهايش كرده بود !

براي اين سنت جديد كتابخواني سايت اينترنتي‌اي هم راه‌اندازي شده تا علاقه‌مندان بتوانند با عضويت در آن به رهگيري كتاب‌ هايي كه رها كرده‌اند، بپردازند. توصيه مي‌كنم سري به سايت

www.bookcrossing.com

بزنيد!

طبق اطلاعات موجود در حال حاضر بيش از دو ميليون و 500 هزار جلد كتاب كه اطلاعات‌شان در اين سايت ثبت شده در حال گردش هستند !!! هدف گردانندگان سايت يادشده، تبديل كردن دنيا به يك كتابخانه بزرگ است.
از اين به بعد اگر در كافه، در لابي هتل يا سالن انتظار سينما كتابي را پيدا كرديد، تعجب نكنيد چون ممكن است با يك جلد « كتاب در گردش » روبه‌رو شده باشيد !!!

این مطلب جالبی بود که من امروز توی Facebook دیدم ! :)
نظرتون راجع به این حرکت فرهنگی چیه ؟!!
فکر می کنید می تونه 100% مفید باشه ؟!! :-?

آیا می شه امید داشت روزی در ایران هم این فرهنگ کتاب خوانی به وجود بیاد و مردم به جای دزدیدن یا فروختن « کتاب های در گردش » از اون ها درست استفاده کنند و این کمپین رو گسترش بدند ؟!! :-?

آیا ایرانی ها واقعاً جنبش رو دارند ؟!!

نظر شما چیه ؟!!

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
پاسخ : کتاب را جا بگذار !

تو ایران حداقل الان عملی نیست موقعی که تو یه شهر زلزله میاد و یه عده میرن دزدی نباید زیاد انتظار داشت داشتم مقدمه ی یه کتابو میوندم که نویسنده گفته بود: " من قبلا به تاریخمون افتخار میکردم ولی یه مدت که تو مردم چرخ زدم دیگه علاقه ای به تاریخمون نداشتم ما با کمبود فرهنگ مواجهیم!"
بعد چنین کار بشه؟! تو ایران از کتاب خونه کتاب قرض بگیرن پس نمیدن! فعلا غیر ممکنه.

blackparastoo

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱

راسش بچه های گودر هم شرو کردن همچین کاری رو ...
نمیدونم تا کی میتونن ادامه بدن ؛ اما به نظر من تو " ایران " عملی نیس .
شما چن تا آدم دور و اطرافت رو نگا نکن ؛ خیلیا هسن که فرهنگش رو ندارن .

به نظرم اون کتاب رو به یه نفر هدیه بدی و ازش بخوای اون رو به کسای دیگه ای هدیه بده ، مفیدتر از اینه که بذاریش کنار خیابون و اکثر مردم بی توجه رد شن و عده ای هم توجه‎‌شون جلب شد ، یه نگا بندازن و برن ؛ یا حتی وردارن بذارن تو کتابخونه ی خودشون !

بازم میگم " طرح جالبیه ؛ اما حداقل تو ایران عملی نیس ! "

rojin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مشغول به ریاضی به شد!:دی
دانشگاه
تو ایران صنعتی شریف(در
رشته دانشگاه
قطعا یه چیزی مربوط به ریاضی

به نظر منم عملی نیست.اگه یادتون باشه شهرداری تهران یه مدت همچین طرحی زئه بود و توی ایتگاه های مترو و اتوبوس کتاب میذاشت و فردای اون روز کتابا ناپدید میشد.هنوز تو ایران فرهنگش وجود نداره.

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران

راستش منم فکر نمی کنم تو ایران عملی باشه!
کلا طرز فکر ایرانیا فرق داره.. :D

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۲ تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

من تو فیسبوک و گودرم دیدم همین متن رو...
با بقیه ی نظرا هم موافقم ! مهمترین کاری که در ایران قبل از این کار باید انجام بشه فرهنگسازی برای این کاره !
فراموش نکنیم که ما تو مملکتی زندگی میکنیم که مردم ترجیح میدن آشغال هاشون رو توی خیابون رها کنند ، به جای اینکه دو قدم اونور تر بندازنش توی سطل آشغال !
اول باید زیر بنا هارو درست کرد !...یادمه یه مدت اومدن توی اتوبوس ها ( و بعضی مینیبوس ها ) مجله و روزنامه و کتاب گذاشتند !
طولی نکشید که جایی که برای قرار دادن کتابا بود رو خراب کردند ! کتابا هم یا پاره پوره شده بود ... بعضی ها هم خاک گرفته .
هر کس اگه از خودش و اطرافیانش شروع کنه این فرهنگسازیو کم کم تغییراتی رو میبینم در سطوحی از جامعه ! البته بدون همکاری دولت و مخصوصاً بخش شهرداری اینکار غیر ممکنه !

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

موافقم که تو ایران عملی نیس!اما میخوان اینکارو بکنن دیگه!منم میخوام شرکت کنم!
اینم پروفایل یکی اَ ایرانیای سایت(آقا گرگه!)

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

من امروز توی ِ کافی شاپ دیدم یه چیز این مدلی ! راستش خیلی تعجب کردم ! البته چیزی ننوشـته بودا ! اما صاحب کافی شاپه گفت که این مشتریه بعضی وقتا از این کارا می کـنه !
یه همشهری داستانم بود ( x: x: )
البته منم موافقم که توی ِ ایران عملی نیسـت اما توی ِ این محیطای ِ کافی شاپ و اینا شاید بشـه !
مثن من کلی همشهری داستان خوندم اونجا ! :-"

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

آره ، منم موافقم که تو این محیطای فرهنگی و کافی شاپ و اینا جا بذاریم/بذارن ... چون اکثرِ کسایی که میرن اینجور مکانا جنبه ـشُ دارن :D
اما تو مکانای عمومی ، ایستگاه اتوبوسی ، مترویی جایی نباید گذاشت :D

( یه زمانی توی اتوبوسا یه سری کتاب میذاشتن که مردم همونجا بخونن ؟ انقد مردمِ بی فرهنگی داریم که الان اگه اَم کتابی باشه ، تا شده و مچاله شده و دو تا آشغال آدامسم چسبیده اینور اونورش :| )

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

کار خیلی قشنگیه!
تو ایرانم میشه اما محدود
اما من یکی عمرا کتابام رو جا بذارم!!!

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

من چند بار کتابامُ جا گذاشتم.... 8->

تو ایران عملیِ 8->-چشمهارا باید شست جور دیگر باید دید!! ;))

:D

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از saranaz - Eblis :

ممکنه عملی باشه اما کلا موافق نیستم
یعنی احساس می کنم این ایده برای کشورایی باید باشه که ذهن مردمش بیشتر آمادگی کتاب خونی رو دارن . به عبارتی مال کشورای گوگولی مگولیه که مشکلشون بیشتر تهیه کتاب و وقت نداشتن واسه خوندن کتابه .
کشور ما مشکلاش با کتاب اساسی ِ . ذهن آدما باید دوست بشه با کتاب اول از همه !

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران

به نقل از saranaz - Eblis :

آخه نكته اينجاس كه خيلي ربطي به شستن چش نداره :D
به ذات ملتمون ربط داره!

Hajar-skh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1تبریز ولی الان فرهنگ
شهر
تبریز
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
حقوق

من وقتی سایتشو دیدم (تقریبا 1 سال پیش) انقدر هیجان زده شدم که 2 تا از بهترین کتابامو بردم جا گذاشتم :D کدشم نوشتم روش. ولی هیچ خبری ازش نشد. مثلا میخواستم این فرهنگو اشاعه کنم. ولی بازم دلم میخواد بکنم. بالاخره که دست یه نفر میرسه که بخوندش. نه؟؟ :)

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نظر من حتی اگه فک کنیم که یک نفرم اون کتابُ وردارهُ بخونه کار بسیار خوبیه !

واینکه ، از اونجایی که اکثر مردم حوصله ی کتاب بلند خوندنُ ندارن ، اگه کتابای کوچیک باشن حتما خونده میشن .
مثه کتابای همشهری . ینی قبل از اینکه همشهری داستان بیاد فک کنم . :-?
یه کتابایی پنج شنبه ها با روزنامه ی همشهری میدادن که کوچیک بود و حدودا 40 صفه . دو ساعت وقت میگیره مثلا ! :-"

Delaram95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد

خب این امر اصلا در ایران امکان پذیر نیست.
الان توی اروپا، در میادین شهر قفسه ی کتاب می ذارن با کتاب های گرون قیمت، مردم می خونن و می ذارن سر جاش و می رن پی کارشون.
اون وقت اگه همین امر بخواد در ایران اتفاق بیفته، شب که بشه، کتابا رو که بردن هیچ! قفسه ی کتاب رو هم می یان از جاش در می یارن می برن.
مشکل ما همین فرهنگه!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

چندوقت پيش داداشم از يه مغازه كتاب خريده بود، بغلش يه كيسه از انتشارات جوكار بهش دادن كه روش نوشته بود كتابُ توي اين بگذار و يه جايي كا بذار...
اگه اين طرحا زير نظر يه مجموعه‌ي منظمي شروع شه اون اول، مث همين جوكار فقط با تبليغت بيشتر و... ممكنه تو اينجاعم به يه جايي برسه.

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
چندوقت پيش داداشم از يه مغازه كتاب خريده بود، بغلش يه كيسه از انتشارات جوكار بهش دادن كه روش نوشته بود كتابُ توي اين بگذار و يه جايي كا بذار...
اگه اين طرحا زير نظر يه مجموعه‌ي منظمي شروع شه اون اول، مث همين جوكار فقط با تبليغت بيشتر و... ممكنه تو اينجاعم به يه جايي برسه.
موافقم!

مخصوصا اگه تبلیغاتش خوب باشه خیلی بیشتر میتونه کمک کنه به گسترشش!

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

نمیشه از مدرسه شروع کرد؟ (به عنوان یه جامعه ی کوچیک تر که آدم های بی فرهنگ توش خیلی کم ترن)

+ همشهری داستان از بقیه ی کتابا مناسب تره؟ نه؟ جلدشم ترغیب کننده تره :D

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

اولا بی فرهنگ نبودنشون رو قبول ندارم دوما توی مدرسه خیلی فرصت کتاب خوندن نیست که ! کجا می خوای جا بزاری؟ مثلا تو ناهارخوری؟ زنگ بعد مثلا همشهری داستان تبدیل میشه به قورمه سبزی :- ""
بعدم اگه کسی میخواد کتاب بخونه کتاب خونه در دسترسشه . این چیزا واسه جاهایین که آدم بیکاره و اینا ... با کتاب سرگرم هم میشه . مثه قطار مثلا !

بالا