• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رنگ ها

• شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎
بچه ها این سوال مدت خیلی طولانییه که برای من پیش اومده
آیا همه رنگ ها رو به یک صورت می بینن ؟

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک
پاسخ : رنگ ها

سواله خیلی جالبیه! چند وقت پیش یه مقاله خوندم درباره ی همین. دارم می گردم، ولی پیداش نمی کنم (پیداش کردم می ذارم)

این که ما می تونیم رنگ ها رو ببینیم، به خاطر سلول های بیناییمون (سلول‌هاي مخروطي که به رنگ حساسيت دارند) هست دیگه. حالا این سلول های من فرضاً، لزوماً شبیه سلول های یه نفر دیگه نیست. بالاخره یه تفاوت هایی دارن با هم. این تفاوت ها می تونه تو دید ما تاثیر داشته باشه. مثلا من قرمز رو یه رنگ می بینم، تو یه رنگ دیگه! اما احتمالا این که تو یه خانواده رنگ ها رو شبیه هم ببینن بیشتره، چون ژنتیک روش تاثیر گذاره. جالبیش این بود که می گفت شاید قسمتی از علایق ما به رنگ های مختلف، به دلیل همین تفاوت در دیدمون باشه!
اما کلا خیلی فرق نخواهند داشت با هم احتمالا... بدیش اینه که رنگ ها کاملا تعریفی هستن و به غیر از احساس با چیز دیگه ای نمی شه بیانشون کرد!

• شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

شاید قسمتی از علایق ما به رنگ های مختلف، به دلیل همین تفاوت در دیدمون باشه!
دقیقا من داشتم به همین موضوع فکر می کردم (در گذشتگان !) که این سوال به نظرم رسید !
شاید در واقع همه ی ما یک رنگ رو دوست داریم ولی هر کدوممون یک تعریف (یا اسم !) براش داریم !

به نظرتون اصلا راهی هست که آدم این رو بفهمه ؟! ???

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

به نقل از آرمیتا ثابتی اشرف :
دقیقا من داشتم به همین موضوع فکر می کردم (در گذشتگان !) که این سوال به نظرم رسید !
شاید در واقع همه ی ما یک رنگ رو دوست داریم ولی هر کدوممون یک تعریف (یا اسم !) براش داریم !
احتمالش هست، ولی بعید می دونم بشه گفت همه یه رنگ واحد رو دوست دارن. یکی مثلا مشکی دوست داره، یکی سفید، اما امکانش خیلی کمه که ما یه رنگ واحد رو با این شدت تفاوت ببینیم! :D

به نظرتون اصلا راهی هست که آدم این رو بفهمه ؟! ???
منم بعد از این که این مقاله رو خوندم به همین همش فکر می کردم! احساس بدیه یه جورایی!
بعید می دونم بشه...آخه اگه همه متفاوت باشن، گذاشتن یک معیار واسه سنجش کار خیلی سختیه به گمونم!

نظری نداره کسی؟! ???

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

مگه نباید فیزیکی بحث بشه ؟
اصولاً رنگ با طول موج نور متناسبه و طول موج تو محیط های مختلف فرق داره
حالا یه سوال پزشکی؟
آقا غلظت قرنیه ی همه یه جوره؟

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

از لحاظ فیزیکی اگه بخوایم بگیم، اینی که میگی درسته، ولی دو نفری که تو یه محیط هستن، پس باید رنگ ها رو مثل هم ببینن که ولی با اون چیزی که گفتم، لزوما دو نفر مثل هم نمی بینن رنگ ها رو.
غلضت قرنیه منظورت ضخامته ش هست؟ جنسش رو که پرسیدم، گفتن نهایتا یه فرق خیلی کمه می تونه داشته باشه. اما جنس و ضخامت قرنیه رو شکست نور تاثیر میذاره و ضریب شکست هاشون تو افراد مختلف فرق خواهد داشت، این رو رنگ هایی که می بینیم، تاثیر میذاره؟

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

هر پرتو نور تو هر محیط جدیدی که وارد بشه طول موجش فرق میکنه که این تفاوت با ضریب شکست محیط متناسبه و چون رنگ نور تابعی از طول موج نوره پس شاید به این دلیل باشه که افراد رنگ هارو کمی متفاوت میبینن.

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

آخه من از این نظر می گم که فرضا یه پرتوی قرمز داریم، از آب و شیشه و هوا و ... رد میشه، اما رنگش که تغییر نمی کنه. چون فقط در حالتی می تونه تغییر بکنه که در حال عبور از یه محیطی، تجزیه بشه که البته این واسه نورهایی به غیر از زرد و سبز و قرمز می تونه اتفاق بیفته (نورهای اصلی نباشن) و اگر هم تجزیه بشه، بازم رنگش عوض نمیشه، فقط تجزیه می شه، مگر این که بخواد دوباره ترکیب بشه و یه رنگ دیگه ی نور به وجود بیاد...

Sanika

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
چرا بايد زمينوو قسمت كنيم؟
رشته دانشگاه
عمران

من یه جا خوندم رنگ ها هم مثل صداها برای افراد مختلف متفاوته.میگردم میگم کجا.

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

به نقل از ندا مکرم :
آخه من از این نظر می گم که فرضا یه پرتوی قرمز داریم، از آب و شیشه و هوا و ... رد میشه، اما رنگش که تغییر نمی کنه. چون فقط در حالتی می تونه تغییر بکنه که در حال عبور از یه محیطی، تجزیه بشه که البته این واسه نورهایی به غیر از زرد و سبز و قرمز می تونه اتفاق بیفته (نورهای اصلی نباشن) و اگر هم تجزیه بشه، بازم رنگش عوض نمیشه، فقط تجزیه می شه، مگر این که بخواد دوباره ترکیب بشه و یه رنگ دیگه ی نور به وجود بیاد...
خوب رنگ ها به طول موج نور بستگی داره مثلاً نور آبی حدود 4000آنگستروم طول موج داره و نور قرمز حدود 6000 آنگستروم و در محیط های مختلف طول موج با ضریب شکست محیط رابطه ی عکس داره ولی خوب این تغییر طول موج نباید انقدر باشه که ما قرمز رو آبی ببینیم مثلاً ولی خوب رنگ های قرمزی که میبینیم با هم کمی فرق دارن .در ضمن شاید این فقط یه دلیلش باشه.

adel

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور

یعنی چی؟یعنی من به یه رنگ می گم زرشکی و یه نفر دیگه می قرمز؟منظورتون اینه که توی رنگ های اصلی تفاوت نظر دیده می شه؟یه بار دیگه اگه میشه دلیلش رو بگید.

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

سوال اولیه این بود که ما رنگ ها رو کمی متفاوت می بینیم
خوب این کمی فکر نکنم زرشکی رو قرمز کنه یه بر عکس ولی خوب بالاخره رنگ یه پرتو با طول موج 6000آنگستروم رنگش با مثلاً یکی دیگه با طول موج 6010آنگستروم فرق میکنه دیگه .

SANJIKA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت-قم
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از مرضیه :
هر پرتو نور تو هر محیط جدیدی که وارد بشه طول موجش فرق میکنه که این تفاوت با ضریب شکست محیط متناسبه و چون رنگ نور تابعی از طول موج نوره پس شاید به این دلیل باشه که افراد رنگ هارو کمی متفاوت میبینن.
یعنی چشمامون با هم فرق دارن؟

• لایک
امتیازات: Exe

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

به نقل از SANJIKA :
یعنی چشمامون با هم فرق دارن؟
آره، كل تاپيك در مورد همين هست! :دي
اما مشكل سر علتشه. اين كه چرا متفاوت مي بينيم با هم...مثلا ممكنه من يه قرمز واحد رو كمي تيره تر از يكي ديگه ببينم...

broodfather

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دادم ! ;D
دانشگاه
نمیدونم ... اگه خدا بخو�
رشته دانشگاه
اسب سواری با سگ

به نظر من اینکه به دلیل متفاوت بودن چشم های افراد مختلف رنگ هارو متفاوت میبینن غلطه... چون مثلا من ترکیب دو رنگ آبی و قرمز رو بنفش میبینم ... حالا فرز کنین آقای x رنگی رو که من بهش میگم بنفش ، زرد ببینه ... و آقای Y رنگی رو که من بهش میگم بنفش سبز ببینه...
حالا فرز کنین آقایون X , Y رنگ های قرمز و آبی رو هم یه رنگه دیگه ببینن... بعد اگه از منو x , y بپرسین که ترکیبه چه رنگ هایی میشه بنفش جواب های متناقش میدیم که این قضیه رو رد میکنه...

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

محمدحسین، فکر کنم با دقت نخوندی چیزایی که گفته شده رو. این که احتمالش خیلی خیلی کمه با این شدت تفاوت ببینن. مثلا بنفش رو زرد ببینن که این دو تا رنگ های مکملن و در تضاد کامل همدیگه هستن!
و این که میگی، در صورتیه که مثلا دو تا رنگ رو ثابت ببینن، اون وقت ترکیب اون دو تا رنگ رو متفاوت ببینن. اما در صورتی که رنگ های اصلی که حالا این جا نورهای اصلی هست رو هم متفاوت ببینن (زرد - سبز - قرمز)، اون موقع به این تناقضی که میگی نمی رسن. چون اصلا از پایه متفاوت می بینن که خب تو ترکیب ها مشکلی پیش نمیاد که متفاوت جواب بدن. همه ی رنگ ها هم یه اسم هستن. مثلا من زرد رو نارنجی می بینم، اما اون یکی زرد می بینه، ولی هر دوی ما بهش می گیم زرد و نمی تونیم تفاوتش رو متوجه بشیم.

SANJIKA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت-قم
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از محمدحسین :
به نظر من اینکه به دلیل متفاوت بودن چشم های افراد مختلف رنگ هارو متفاوت میبینن غلطه... چون مثلا من ترکیب دو رنگ آبی و قرمز رو بنفش میبینم ... حالا فرز کنین آقای x رنگی رو که من بهش میگم بنفش ، زرد ببینه ... و آقای Y رنگی رو که من بهش میگم بنفش سبز ببینه...
حالا فرز کنین آقایون X , Y رنگ های قرمز و آبی رو هم یه رنگه دیگه ببینن... بعد اگه از منو x , y بپرسین که ترکیبه چه رنگ هایی میشه بنفش جواب های متناقش میدیم که این قضیه رو رد میکنه...

این کوررنگیه جونم!

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم

به نقل از SANJIKA :
این کوررنگیه جونم!
نه بابا
احتمالا ً یارو از پشت کوه فرار کرده (اصلاً با محمد حسین نبودم )

vihan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان علامه حلي 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مطالعه براي المپياد فيزيك ! (هنوزم دارم مطالعه مي كنم !!!)

مگه اينجوري نيست كه همه يه رنگيو ،‌همون رنگ ميبينن ! فقط رنگا تو ذهن آدم هاي مختلف به فركانس هاي مختلف تبديل ميشه و اون مقاله هه راجع به اينه كه همه يه فركانس خاص رو دوست دارن !‌ فقط مشكل اينجاست كه براي آدم هاي مختلف رنگ هاي مختلفي تبديل به اون فركانسه ميشه ؟! (اصلا مطمئن نيستم سعي كردم هرچي يادم مياد بگم !!!!!)

البته به اين يه ايرادي وارده !! پس چرا سليقه آدما عوض ميشه ؟!‌ يعني يه مدت سبز دوسداشته حالا آبي دوست داره ؟!!

leila.gh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کاشان
مدال المپیاد
ریاضی

اینایی که شما میگین فرضیست یا اثبات شده؟؟؟
میشه یه آزمایشی هم انجام داد.
یه رنگی رو (مثلا یه نوع قرمز)به چند نفر نشون بدیم و به هر کدوم کلی مداد رنگی با درجه قرمزیت متفاوت(:D) بدیم بگیم رنگشو نشون بده. ببینیم هرکدوم رنگ های متفاوت نشون میدن یا نه؟؟

بالا