• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

منظومه های دوتایی

• شروع کننده موضوع

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی المپیاد نجوم‌و‌اخترفیزیک ..
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
بیش از نیمی از ستارگان ، منظومه های دوتایی اند. دوتایی ها دو دسته ی اصلی دارند :

1. ظاهری 2.حقیقی یا واقعی

دوتایی های ظاهری :

شامل دو دسته ی اپتیکی و بصری است. اپتیکی آن هایی اند که از دید ناظر زمینی در کنار یکدیگرند ، اما در حقیقت از هم دورند (مانند ستارگان سها و عناق در دب اکبر) مزدوج های بصری ، دوتایی هایی هستند که از پشت تلسکوپ در کنار یکدیگر دیده می شوند و دو ستاره در میدان گرانشی یکدیگر قرار دارند (مانند ستارگان عناقA و عناقB)

دوتایی های حقیقی :

ستاره های دوتایی حقیقی از یک سحابی اولیه ، شکل گرفته و هر دو در دام جاذبه ی هم قرار گرفته اند و به دور هم می چرخند. این منظومه ها شامل دسته های مختلفی هستند. دوتایی های طیفی که در آن ستارگان به هم بسیار نزدیک اند و با استفاده از اثر دوپلر به دوتایی بودنشان پی می بریم. دوتایی های اخترسنجی(نجومی) که فقط ستاره ی همدم پرنورتر در آن دیده می شود و مانع دیده شدن همدم کم نور می شود ، اما در طیف آنها خطوط مربوط به هر ستاره کاملا مشخص می شود.همچنین تشخیص آنها از اثر گرانشیشان بر روی یکدیگر و ایجاد حرکت های شبه موج نیز ممکن است.(مانند زمین و ماه ، شعرای یمانی A و B) مزدوج های گرفتی که در آن یکی از دو ستاره از جلوی ستاره ی دیگر گذشته و در نور آن تغییر ایجاد می کند.دسته ی دیگر مزدوج های نزدیک (تماسی) هستند که شامل ستارگان مزدوجی هستند که بسیار به هم نزدیک اند و بر روی جو هم تاثیر گذاشته و ممکن است با هم جرم مبادله کنند . از ویژگی این دسته ، تابش پرتوی ایکس با تناوب های خاص است.

ویلیام هرشل نخستین کسی بود که به طور جدی به بررسی این منظومه ها پرداخت و فهرستی را تهیه کرد. پس از او فردریش اشترود دانمارکی فهرست دقیق و کامل تری تهیه کرد . فهرست او با نام اختصاری F.G.w مشهور است.

ترکیبی از نجوم دینامیک و مجله ی نجوم​
:D

Tahmine

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين1
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتي اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك
پاسخ : منظومه های دوتایی

به نقل از Samaneh.Z :
شامل دو دسته ی اپتیکی و بصری است. بصری آن هایی اند که از دید ناظر زمینی در کنار یکدیگرند ، اما در حقیقت از هم دورند (مانند شتارگان سها و عناق در دب اکبر) مزدوج های اپتیکی ، دوتایی هایی هستند که از پشت تلسکوپ در کنار یکدیگر دیده می شوند و دو ستاره در میدان گرانشی یکدیگر قرار دارند (مانند ستارگان عناقA و عناقB)
تعريف اپتيكي و بصري دقيقا برعكس اينيه كه گفتيد.نيست؟

• شروع کننده موضوع

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از TFire :
تعريف اپتيكي و بصري دقيقا برعكس اينيه كه گفتيد.نيست؟

والا من از دوجا اینو نوشتم! بذار بعدا یه نگاه میندازم! :D
یعنی چی چجوری نامگذاریشون میکنن؟؟؟ :D
توضیح دادم که چین! :D

Tahmine

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين1
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتي اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

به نقل از Samaneh.Z :
والا من از دوجا اینو نوشتم! بذار بعدا یه نگاه میندازم! :D
یعنی چی چجوری نامگذاریشون میکنن؟؟؟ :D
توضیح دادم که چین! :D
نه! من ميگم چجوري اسم يه مزدوجو ميذارن طيفي گرفتي يا نجومي. اينا راه‌هاييه كه تشخيصشون ميدن؟!

• شروع کننده موضوع

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از TFire :
نه! من ميگم چجوري اسم يه مزدوجو ميذارن طيفي گرفتي يا نجومي. اينا راه‌هاييه كه تشخيصشون ميدن؟!
نجومی که فکر نکنم ربطی داشته باشه ولی اون دوتا ربط داره دیگه ، خودت بخون ، مثلا توی مزدوج گرفتی نور یکی هی کم میشه => مربوطه! :D

××ویرایش کردم ، تعریفا برعکس بود!:D شرمنده

Tahmine

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين1
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتي اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

من مشكل دارم با اينا ببخشيد كه اينقدر احمق بازي در ميارم! ولي يه سوال ديگه:
تو همين تعريفي كه نوشتيد بصري حقيقيم هست.بصريم واقعا تو ميدان گرانشي همديگن. نيست؟! :D

• شروع کننده موضوع

Samaneh.Z

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
کرج
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از TFire :
من مشكل دارم با اينا ببخشيد كه اينقدر احمق بازي در ميارم! ولي يه سوال ديگه:
تو همين تعريفي كه نوشتيد بصري حقيقيم هست.بصريم واقعا تو ميدان گرانشي همديگن. نيست؟! :D

بصری تو میدان گرانشی همدیگن!
آره تعریفاشون نزدیکه ، اما فکر میکنم ، فکر میکنم منظورش اینه که حقیقیها با تلسکوپ نمیشه دید بصری ها خیلی مشخص ترن! :D

بالا