• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خدمت گروه موسیقی رستاک به فرهنگ ایرانی

• شروع کننده موضوع admin
  • تاریخ شروع

jasmine.d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
تهران 8-^ :))
رشته دانشگاه
معماری 8-^
پاسخ : خدمت گروه موسیقی رستاک به فرهنگ ایرانی

به نقل از ریــحــانــه :
من کلا تو حرفام منظورم گروه سنی خودمونه .
به نظرت تو سنُ سالای ماها چن درصد مثلا میان رستاک گوش کنن ؟
خیلی اگه باشه گوش دادن گذراست !
مثلا شده به کسی بگی : " چی گوش میدی ؟ " بگه : "رستاک . " ؟؟!
من خیلی از دوستای خودم که دوم راهنمایی اند عاشق رستاکن!!
هر فردی سلیقه خاص خودشو داره!

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

من یکی دو تاییشـ ـو شنیدم می شـ ِ گُف خوبه
ای کاش بجای دست و پا شکسته خوندن چن تا آهنگ می داد یکی همون خواننده های محلی احیـ ـا کنن موسیقیشونو یکی جَمِش کنه
نه اینکه تازه بیان لهجه یاد بگیرَن !

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از - jasmine - :
من خیلی از دوستای خودم که دوم راهنمایی اند عاشق رستاکن!!
هر فردی سلیقه خاص خودشو داره!
ینی مثلا به عنوان آهنگ همیشه دارن رستاک گوش میدن ؟؟؟!

Mohparas

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
در حال انتقال به علّامه حلّی
شهر
تهران

به نقل از ریــحــانــه :
من کلا تو حرفام منظورم گروه سنی خودمونه .
به نظرت تو سنُ سالای ماها چن درصد مثلا میان رستاک گوش کنن ؟
خیلی اگه باشه گوش دادن گذراست !
مثلا شده به کسی بگی : " چی گوش میدی ؟ " بگه : "رستاک . " ؟؟!
هم سن و سال های ما بیشتر دنبال کلاس و شادی یک کار هستند تا معنا و فراز و نشیب ملودی و عمق موسیقی، قطعا 10 برابر کسایی که رستاک رو دوست دارن، یاس و هیچکس و امینم و سبک های دیگه رو دوست دارند، من خیلی راحت بگم بین هم سن و سالای ما طرفدار های اینکار معمولین، چون این یه سبک محلی و سنتی هست که این روزا بین هم سن و سالامون کمترین طرفدار ها رو داره...
مخاطب این کار ها بیشتر افراد بیست سال به بالا هستند که زیاد هم خجالت نمیگشن بگن ما موسیقی سنتی و تردیشینال گوش میدیم..[این رو از این جهت میگم که الان یکی مثل من بگه سنتی گوش میده میگن اه اه چقدر خز هست طرف..،اما برای جوونا دیگه زیاد مهم نیست]
پس اینکار محبوب هست اما نه تو سن و سال ما، بالای بیست سال خیلی مخاطب داره..خیلی!

به نقل از کــو یــ ــ ــیــن :
من یکی دو تاییشـ ـو شنیدم می شـ ِ گُف خوبه
ای کاش بجای دست و پا شکسته خوندن چن تا آهنگ می داد یکی همون خواننده های محلی احیـ ـا کنن موسیقیشونو یکی جَمِش کنه
نه اینکه تازه بیان لهجه یاد بگیرَن !
ولله ما که ندیدیم دست و پا شکسته چیزی بخونند، هرچیزی بوده کامل بوده و از اون منطقه مربوطه جمع آوری شده اون هم به صورت کامل، حتی سازهای محلی هم از همون مناطق خریداری شده. اینکه میگی لحجه دارن، من هم کردیِ سورانی بلدم، هم ترکی آذری، از نظر لحجه مشکلی نداشتند و خیلی رو این موضوع کار شده بود. لحجه شمالی هم اونطور که میدونم کسی بهش ایرادی وارد نکرده..
اینکاری هم که شما میگی انجام پذیر نیست، چون اولا خواننده های محلی وجود نداره، هرکسی هست یه سری آدم معمولی هستند، سازنده های این قطعات محلی هفت کفن پوسوندن! هرچی هم الان مونده باشه یه سری آدم پیر هست که تو دل خودشون می خونن..کسی دیگه پا نمیشه از منطقش بیاد استدیو تهران، با گروه ساز ها تمرین کنه کلی فرصت و هزینه بزاره. چون این کار ها به شدت هزینه بر هستش.

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از دِهخُدا :
هم سن و سال های ما بیشتر دنبال کلاس و شادی یک کار هستند تا معنا و فراز و نشیب ملودی و عمق موسیقی، قطعا 10 برابر کسایی که رستاک رو دوست دارن، یاس و هیچکس و امینم و سبک های دیگه رو دوست دارند، من خیلی راحت بگم بین هم سن و سالای ما طرفدار های اینکار معمولین، چون این یه سبک محلی و سنتی هست که این روزا بین هم سن و سالامون کمترین طرفدار ها رو داره...
مخاطب این کار ها بیشتر افراد بیست سال به بالا هستند که زیاد هم خجالت نمیگشن بگن ما موسیقی سنتی و تردیشینال گوش میدیم..[این رو از این جهت میگم که الان یکی مثل من بگه سنتی گوش میده میگن اه اه چقدر خز هست طرف..،اما برای جوونا دیگه زیاد مهم نیست]
پس اینکار محبوب هست اما نه تو سن و سال ما، بالای بیست سال خیلی مخاطب داره..خیلی!
ولله ما که ندیدیم دست و پا شکسته چیزی بخونند، هرچیزی بوده کامل بوده و از اون منطقه مربوطه جمع آوری شده اون هم به صورت کامل، حتی سازهای محلی هم از همون مناطق خریداری شده. اینکه میگی لحجه دارن، من هم کردیِ سورانی بلدم، هم ترکی آذری، از نظر لحجه مشکلی نداشتند و خیلی رو این موضوع کار شده بود. لحجه شمالی هم اونطور که میدونم کسی بهش ایرادی وارد نکرده..
اینکاری هم که شما میگی انجام پذیر نیست، چون اولا خواننده های محلی وجود نداره، هرکسی هست یه سری آدم معمولی هستند، سازنده های این قطعات محلی هفت کفن پوسوندن! هرچی هم الان مونده باشه یه سری آدم پیر هست که تو دل خودشون می خونن..کسی دیگه پا نمیشه از منطقش بیاد استدیو تهران، با گروه ساز ها تمرین کنه کلی فرصت و هزینه بزاره. چون این کار ها به شدت هزینه بر هستش.

دقت کرده باشین صفحات قبل شنونده هاش گفتن که یکی بد می خوند یکی خوب می خونـ ـد
خواننده محلی هم وجود داره چرا نداره ؟! یه آهنگ رو خصوصا محلی شو که فقط یه نفر نمی خـ ـونه . خیلی ها بلدن وخیلی هام خوب بلدن.

Mohparas

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
در حال انتقال به علّامه حلّی
شهر
تهران

به نقل از کــو یــ ــ ــیــن :
دقت کرده باشین صفحات قبل شنونده هاش گفتن که یکی بد می خوند یکی خوب می خونـ ـد
خواننده محلی هم وجود داره چرا نداره ؟! یه آهنگ رو خصوصا محلی شو که فقط یه نفر نمی خـ ـونه . خیلی ها بلدن وخیلی هام خوب بلدن.
من دو تا قومی رو که توش بزرگ شدم تامیم دادم، خیلی از اون خواننده های محلی که میگید اصلا همکاری با گروه رو بلد نیستند، کارشون بدتر از این ها توی ضبط در میومد!چون اصول آهنگسازی و ریتم و حتی محیط ضبط کارشون رو طبیعی جلوه نمیده.

اینکه میگی صفحه قبل یکی میگه بد خونده یکی میگه خوب خونده :-? تارا خانوم و ریحانه خانوم و یکی دو نفر دیگه گفتند که اونطور از شهر محل زندگیشون بر میاد بعید میدونم هیچکدومشون به زبان محلی آشنا باشند، اگر قراره از دید لحجه و نحوه بیان بررسی کنیم باید یک محلی خراسانی و یک محلی بلوچی و .. بیاریم نظر بده نه بیننده های عادی که شاید به زبانی هم آشنا نباشند، که باز هم اونطور که من اطلاع دارم لحجشون تایید شده و مطابق با نوع محلیش هم بوده.[اینکه از این افراد عادی کسی از کار خوشش بیاد یا نیاد به اشتباه لحجه بر نمیگرده..به منطبق نبودن این نوع از موسیقی با روحیه افراد بر میگرده]

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی

به نقل از دِهخُدا :
من دو تا قومی رو که توش بزرگ شدم تامیم دادم، خیلی از اون خواننده های محلی که میگید اصلا همکاری با گروه رو بلد نیستند، کارشون بدتر از این ها توی ضبط در میومد!چون اصول آهنگسازی و ریتم و حتی محیط ضبط کارشون رو طبیعی جلوه نمیده.

اینکه میگی صفحه قبل یکی میگه بد خونده یکی میگه خوب خونده :-? تارا و ریحانه خانوم و یکی دو نفر دیگه گفتند که اونطور از شهر محل زندگیشون بر میاد بعید میدونم هیچکدومشون به زبان محلی آشنا باشند، اگر قراره از دید لحجه و نحوه بیان بررسی کنیم باید یک محلی خراسانی و یک محلی بلوچی و .. بیاریم نظر بده نه بیننده های عادی که شاید به زبانی هم آشنا نباشند، که باز هم اونطور که من اطلاع دارم لحجشون تایید شده و مطابق با نوع محلیش هم بوده.[اینکه از این افراد عادی کسی از کار خوشش بیاد یا نیاد به اشتباه لحجه بر نمیگرده..به منطبق نبودن این نوع از موسیقی با روحیه افراد بر میگرده]
منظور من لهجه نیست.بد می خونه!

anabena

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نامعلوم!

من دوس دارم شعراشونو!
سرکلاس زبان فارسی برامون میذاشتن!

ImanHD

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شیخ انصاری
شهر
دزفول
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
نفت

وافعا در نوع خودشون عالین...
ولی خب نمیشه انتظار داشت که دقیقا با همون لهجه و با صدای خیلی خیلی دل نشین بخونن

بالاخره کار سختیه ... :-?

sill

Sill
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
حکیم
رشته دانشگاه
بیوشیمی

خیلی باحاله ترکیب سبک های جدید با موسیقی سنتی من که خیلی خوشم اومد اینطوری یه جورائی فرهنگ قومی ملیتی رو توی ذهن جوونای دیسکویی امروز جا می ندازن

jasmine.d

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید فرزانگان
شهر
نیشابور
دانشگاه
تهران 8-^ :))
رشته دانشگاه
معماری 8-^

به نقل از ریــحــانــه :
ینی مثلا به عنوان آهنگ همیشه دارن رستاک گوش میدن ؟؟؟!
آره دیگه،وقتی میگم عاشق رستاکن ینی چی؟ :D

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

کارشون بسیار زیبا بود و حد اقل این بود که برخی ترانه ها رو به مردم یاد آوری کردند
در مورد لهجه هم بهر حال نمیتونن مثل یک شخصی که اهل اون منطقه است دقیق باشه
مثلا من اصالتم گیلکه با این که مال شرق گیلان نیستیم و گویشمون خیلی فرق میکنه ولی میتونم حس کنم که حنجره خواننده
مال گیلان نیست. اما باز هم میگم برای غیر اهل اون منطقه بسیار عالیه

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از دِهخُدا :
من خیلی با این تیکت مشکل داشتم :D اقا من اقرار (؟) میکنم یکی از دلایلی که سنتی گوش میکنم کلاسشه
وقتی هر خزی میره یه سری *** گوش میکنه برای خز نبودن بهتره اونارو گوش نکنی :D
مگه اینکه بگی امو پینک ... خیلی باکلاسُ شاخُ ایناس
کلآ قشر فهمیده و تحصیل کرده ما سنتی گوش میکنن و کنسرتای سنتی میان ...
ولی من چند تا کنسرت زیر زمینی متال رفتم همه نوع شاسکول دیدم :D

smartgirl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
کامپیوتر (البته ب جایی نرسیدم متاسفانه ... )
دانشگاه
خوارزمی، امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نظر من خیلی کار عالی بود منم نمیشه گفت مثل هم مدرسه ای های - jasmine - عاشقشونم ولی خیلی آهنگاشو دوست دارم و خیلی گوش میکنم.
وقتی برای تحقیقات میرن ،با ریتم آهنگی که اون فرد میخونه آدم خوابش میبره اما اینا اومدن یکم ریتمشو امروزی تر کردن که جوونا هم خوششون بیاد.

این قدر کارشون ارزش داره که اگه لهجه شون یکم بد باشه بشه تحمل کرد که اونم خیلی غیر قابل تحمل نیست...
گروه موسیقیشون هم که خیلی قوی کار کرده...

و حتما خدمت زیادی به فرهنگ ایرانی کرده... :)

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من کارشون رو دوست دارم. اوایل زیاد با سنتی ارتباط برقرار نمیکردم. ولی دو تا گروه نظر منُ عوض کردن. یکی همین رستاک که به نظر من اجرای محلیشون خیلی عالی بود. البته تصویر کار هم بی تاثیر نبود. خیلی با عشق میخوندن. یکی دیگه هم گروه همایون شجریان. وقتی از نزدیک دیدمشون تازه فهمیدم سنتی یعنی چی!
البته کار همای خیلی قوی تره؛ ولی رستاک متفاوته. برای حس و حال خاصی خوبه. همیشه نمیشه باهاش ارتباط برقرار کرد.

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مُحسن..! :
دقیقا، این مسئله برای ساز های سنتی کاملا قابل توصیف هست، خیلی افراد بودن که تا از نزدیک ساز زدن و آواز رو ندیدن نظر خوبی نداشتن..اما وقتی از نزدیک لمس کردن موسیقی سنتی رو نظرشون برگشته..همای کارهاش سیاسی هست، توی دنیای هنرمند ها هرکس هنر رو با سیاست قاطی کنه عمرش محدوده و شاید توی همون مدت خیلی موفق باشه اما به هر حال با رفتن اون حکومت و سیاست ارزش اون هنرمند هم از بین میره..یه هنرمند باید آزاده باشه..سبک رستاک و همای رو نمیشه زیاد هم به هم تشبیه کرد..
قصد تشبیه نداشتم.
اتفاقا" یکی از دلایلی که همای رو دوست دارم زمینه ی سیاسی شعراشه. به نظر من این خیلی شرافتمندانه ست!
مطمئنا" هم عمر محدودی نخواهد داشت. مگه عمر شاملو محدود شد؟ شاعر دو حکومت مختلف...
این قضاوت خیلی تندیه که بگیم سیاست ارزش کار هنرمند رو از بین میبره. مخالفم.
(فکر کنم داریم از بحث خاج میشیم! :-" )

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مُحسن..! :
بحث رو درست میکنیم.. ببینید شاملو هنوز توی دوره خودش قرار داره، اما وقتی این دوره هم تموم بشه اون هم تموم میشه، این قضیه بار ها در تاریخ اتفاق افتاده.. به نظر من هنرمند باید غرق هنرش باشه، بدون دغدغه های دیگه ای که هست..
باهاتون مخالفم. شاملو تموم نمیشه. این رو تاربخ همین الانم به ما میگه وقتی که مردم الان شاملو رو بیشتر از شاعرای به اصطلاح غرق در ادبیاتشون میشناسن. مثل اینه که من بگم موسیقی نباید با عشق قاطی بشه. موسیقی و عشق رو نمیشه از هم جدا کرد. الانم تو دوره ی ما سیاست رو نمیشه از هیچی جدا کرد
ورزش بدون سیاست؟ شعاره
هنر بدون سیاست؟ خود گول زدنه.
مردم همیشه به کسی که از حق حرف بزنه احترام میذارن. حتی اگه هنرش با سلیقه شون جور در نیاد.
منظورم این نیست که هنرمندی که بدون سیاست کار کنه هنرمند نیست. منظورم اینه که اون هنرمندی که عاشق کارشه و از همون کار برای رسیدن به یه سری آرمان ها استفاده میکنه محترم تر از هنرمندیه که تو انزوا کار میکنه. انزوای فکری

• لایک
امتیازات: Dizzy

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از مُحسن..! :
نباید بگیم تو دوره ما، بهتر هست بگیم تو مملکت ما، چون خیلی گروهها اصلا سیاسی کار نمیکنند، سیاست یه مزیت مثبت برای هر چجیزی داره، عین یه انرژی زا عمل میکنه، به سرعت یه سری طرفدار برای یه کاری جمع میکنه، اما مضرات زیادی هم داره که بهشون اشاره کردم.
مردم تو هر مملکت و دوره ای خواسته هاشون متفاوته، امروز شاملو، فردا معلوم نیست چه کسی؟! زمان انقلاب هم همین بود، اونموقع ملت به امثال شاملو اونقدری که امروز طرفدار داره گرایش نداشتند.
زمان جنگ آهنگران غوغا میکرد، الان چی؟ باز هم غوغا میکنه؟البته شاید بکنه اما به اون وسعت و شور اونموقع نیست. هرچیزی زمانی داره و سیاست عمرش رو کوتاه میکنه!
اینکه ورزش بدون سیاست شعاره منم قبول دارم این چیزی که تو کشورای جهان سوم یا حتی دوم هست شعاره، چون به عنوان یه ابزار استفاده میشه، اما جایی که همه چیز در جایکاه خودش باشه نیازی به دخالت سیاست در اون نیست!
به مسئله ترکیب سیاست با قشر های دیگه نباید حال نگری و دیدگاه رئالیست داشت، چون نتیجه گیری درست در نمیاد.
موسیقی هم دقیقا عین موضوعات بالاست، همون همای رو شما یه مدت بعد نگاه کن، وقتی موضوع کاریشون در حال حاضر به صورت راکد مونده چیز دیگه ای فعلا برای گفتن ندارند، از این هم نگذریم کلا از نظر موسیقی سنتی کارشون خیلی قوی هم نبود، بیشتر به خاطر متن هاشون طرفدار داشتند مثل یک تکه نان خشک و ..
به هر حال این ها اختصاصی کار میکردند، همای از اول هم هدفش سیاسی بود و اگه هدفش محقق یا نا محقق بشه هیچ تضمینی وجود نداره ادامه کار داشته باشه..
شاملو همیشه منتقد بود. حتی قبل انقلاب.
قبول دارم که کار سیاسی ماندگاری زیادی ممکنه نداشته باشه. به خصوص اگه جدی نباشه و خرده کار سیاسی باشه! مثل خیلیا که یه جمله میگن و میپرن میرن اونور از ترس جونشون. ولی تو هر زمانی این لازمه. و کسی که این وظیفه رو به عهده میگیره محترمه به نظر من.
منم همای رو فقط به خاطر کارای سیاسیش دوست ندارم. گفتم که، به خاطر نوازنده های گروهش و صداش و قدرتش تو خوندن دوستش دارم.

Raha storm

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 کرج
شهر
خرم اباد و کرج

من لرم و اهنگ بارو بارو از رستاک رو شنیدم و باید بگم ک واقعا گنده . شاید فک کنید ک قشنگه ولی درواقع هیچ شباهتی به اهنگ اصلیش نداره. [-(

smart girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اسفراین
مدال المپیاد
المپیاد ادبی
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Raha storm :
من لرم و اهنگ بارو بارو از رستاک رو شنیدم و باید بگم ک واقعا گنده . شاید فک کنید ک قشنگه ولی درواقع هیچ شباهتی به اهنگ اصلیش نداره. [-(
آخه دقیقا که نمیاد با همون ریتمُ سبک کارُ انجام بده! اگه اینکارُ بکنه که تقلید کرده!
+
آهنگاشونُ دوس دارم، ولی خوب چون خودشون بومی محل نیستن، نمیتونن قشنگُ با لهجه ادا کنن. مثلا رعناشون خیلی خوب بود، از نظر لهجه و همه چی، ولی لیلاشون(آهنگ خراسانیه) رو اصلا نتونسته بودن خوب بخونن.

بالا