• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه همایش برگزار کنیم؟

• شروع کننده موضوع

Mohandes

کاربر جدید
سلام بچه ها می خواستم برای اینکه از این به بعد سطح همایش ها پایین نیاد یه سری قوانین ممیزی اعمال کنیم.اگه موافقید می تونیم روی این قوانین و چگونگی اونا کار کنیم.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : قوانین جدید برای همایش ها

در همایش ها دوچیز مهم هستند.

1. مقالات و بیان آن ها
2. نظم و زمان بندی

من همایش چشم رفته بودم. با این که هیچ علاقه ای به موضوعش نداشتم اما به چند تا از مقالاتش کامل گوش دادم. فقط به خاطر این که فن بیانشون فوق العاده بود. اکثرا بچه های 15-16 ساله بودند. اما طوری سخنرانی میکردند که واقعا جای تحسین داشت. درسته که ضعف بیان توی سن ما طبیعی هستش و کسی انتظاری نداره. اما به نظر من باید برای افزایش کیفیت روی فن بیان کار کرد.
در مورد نظم و زمان بندی باید نهایت دقت رعایت بشه. نهایت تفاوت باید 10 دقیقه باشه. گاهی همایش های ما با 1 ساعت تاخیر شروع میشه. یا آخرش به یک یا دومقاله آخر وقت نمیرسه !
مجری هم نقش مهمی داره. باید متن خوبی رو برای سخنرانی آماده کنه. کاملا در جریان باشه. از اونایی نباشه که یک ساعت قبل همایش انتخاب میشن.
بحث پرزنتیشن و موسیقی اهمیت زیادی داره. توی این بحث نباید زیاد به حرف مسئولین گوش داد. موسیقی ها باید طوری باشن که شنونده خوابش نبره. واسه تشویق و روی صحنه اومدن باید موسیقی های خاص و مناسب گذاشته بشه. من تاحالا جایی ندیدم به این موضوع دقت کنند. پرزنتیشن ها هم باید خوب طراحی شده باشن. نباید متن کامل توی پرزنتیشن قرار بگیره. فقط نکات مهم رو میزارن. توی یک همایش نجوم بودم که کار بچه های سمپاد نبود. ولی چنان پرزنتیشنی درست کرده بودن که فقط یک خدای پاورپوینت میتونست اون جوری درست کنه. خودش هم با پرزنتیشنش کامل هماهنگ بود. ثانیه به ثانیه.
مسئول کامپیوتر هم نقش زیادی داره. باید خوب بتونه همه چیز رو از قبل آماده کنه. فونت هارو قبلا درست کرده باشه. فایل ها قاطی نشن. بدونه که دکمه های freez و picture mute که کنترل پروزکتور داره چیه ! خوب بتونه ازشون استفاده کنه. من کم دیدم توی همایش ها از این ها استفاده بشه.

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

ما توی مرکزمون یه همایش اجرایی داریم ! که توی اون:
بچه های سال سوم میان دوتا گروه اجرایی و علمی درست می کنن که گروه علمی با کمک دبیران و دانشجوهای مرکز در مورد گزینش طرح ها و کمک کردن به مشکلات اونها اقدام می کنن !
به نظر می رسه داشتن گروه علمی برای همایش ها چیز مناسبی باشه و تا اونجا که من یادم میاد، سمینار های علامه حلی چنین کاری رو نمی کردن !
البته معیار ها و ملاک های گروه علمی هم خیلی مهمه تا کارایی به اون ببخشه !

• شروع کننده موضوع

Mohandes

کاربر جدید

ببینید منظورمو نگرفتین.اولا می دونید که این همایش های ما مخصوصا از نوع مخلط مثل یه خار توی چشه این آموزش و پرورشی هاست.و به طور کلی نظر خیلی مساعدی در این مورد ندارند و هر سرپرست یا مدیری که انتخاب می کنند زیر فشار قرار می دن که این کارا رو تعطیل کنه (اگه ما مرده باشیم)حالا من می خواستم با تشکیل یه کار گروه یه تقویم همایشی داشته باشیم .که مثلا آقا فلان ماه.فلان روز فلان ساعت هر سال یه همایش مثلا به نام فیزیک داشته باشیم و روشون اساسی کار کنیم(مثه یه جشنواره ای که دانش آموز ها برای وارد شدن تو اون سر و دست بشکن اند) و بار علمی شونو زیاد کنیم(حالا با دعوت از استادهای مطرح) و مشوق های اساسی بدیم.البته این کار گروه باید از یه حمایت سازمانی برخوردار باشه نا هر مدیر و سرپرسته ک..... نتونه چوب لای چرخش کنه.حالا نظرتون چیه؟ *-: ???

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

نمی خوام ناامیدتون کنم اما به نظرم وقتتون رو تلف می کنید. مشکل از دوجای اصلی ناشی میشه. فرهنگ فوق ضعیف ایرانیان ( مشمول خود دانش آموزان هم میشه ) و افکار متحجر و قدیمی مسئولین کشور.
شما سعی نکن با مسئولین لج بازی کنی. به جایی نمی رسی و فقط وقت خودت رو تلف می کنی. ما بارها تجربه کردیم این چیزهارو. اولا یکم سنتون باید بالا باشه و از جای معتبری نامه داشته باشین مثل سازمان جوانان یا دانشگاه شریف. بعدش باید با مدرسه هماهنگ باشین. انتظار نداشته باشین رئیس آموزش پرورش نامه بنویسه به مدیر مدرسه که همکاری کنید. بعدش مکان برنامه هارو باید مشخص کنید. ....
کلی کار داره. به نظر من رو این مورد اصلا فکر نکنین. چون یک بار راهش رو رفتم میگم.

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

بر عکس محمد، من می گم این کار می شه! ما هم تجربه کردیم و شده !! البته خیلی خیلی سخت بوده و .... ! آخه این مدیر آموزش و پرورش اصلاً با مدیر ما چپ بود و فقط مدیر هوای ما رو داشت !!!
اما ما توی مرکزمون کارارو با خود بچه ها انجام می دادیم و از دور می دیدیم که این رئیس آموزش پرورش چقدر خودش رو به در و دیوار می زد تا حال مدیرمون رو بگیره !!!

با دو قسمت کمبود که محمد گفت موافقم اما کار نشد نداره! در ضمن سازمان از فعالیت های اینجوری بسیار لذت می بره!

میناا

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام
من برای همه نظرات شما ارزش می گذارم اما شما ها نفس تون از جای گرمی در می اد اما ما برای گذاشتن یه همایش کاملا علمی باید یک عالمه تمنا کنیم اخرش هم جای تشکر اشک بچه هامون رو در می ارن بعد میگن ازین به بعد همایش ها باید دخترانه باشه یا پسرانه باشه نظرتون چیه؟ به خدا راست می گم :'( :'( :(

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

این موضوع کاملا طبیعی هستش ، من به مسئولین حق میدم. چون بی جنبه بازی ها بسیار شدید هستند. به هر حال اون ها هم در مقابل این همایش ها پاسخ گو باید باشند. مطمئن باشید که فیلم ها و اخبار همایش شما قبل از این که همایش تموم بشه توی حراست آموزش پرورش بایگانی شده.

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

کی نفسش از جای گرم بلند می شه !؟! کجا گرم هست که نفس اونا از جای گرم بلند بشه !؟!
تا اونجا که می دونم، دوستای من پای کار بودن و ما کار رو تا آخر بردیم! وسط راه هم ول نکردیم! آخر کار هم یکی پیدا شد که فکر می کرد ما از دین خارج شدیم و ... توی نشریه ی مدرسه هرچی تونست برای همایش زد!
اما ما ننشستیم گریه کنیم! بااینکه برامون خیلی سنگین تموم شد! ولی ما کارو نیمه کاره تموم نکردیم
و در ضمن، دیدیم که چه فشار هایی روی مدیرمون بود! (و هیچ وقت کامل حس نکردیم!) چون مدیرمون واقعا دوست داشت کاری بکنه! چون مدیرمون 300-400 تا پسر داشت! ما هم یکش!

R_S

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي كاشان

در این مورد با مهمد موافقم!!!
اگه آموزش پرورش همه کاره بود که ......!!!!
بابا اگه خودتون اراده کنید مطمئن باشید کسی نمی تونه جولوتون رو بگیره!!!!(فقط باید پایه لرزش هم بشینید!!!! ;))
البت نقشه یه پارتی(ترجیحا کلفت!!) کم تاثیر نیست!!
ولی عموما مدیران مدارس خیلی زهنشون باز تره!!!(open mind ترند!!!!)
پس کافیه مدیر هواتون رو داشته باشه!!!!
البته باید واسه این کارا هم خیلی تلاش کنید!!!( نمی دونم چرا اما ما دانش اموزان رو زیاد جدی نمی گیرن)

taraneh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
مطالعه برای المپیاد نجوم (فعلا مرحله 2!)

مينا راست ميگه توي مركز ما كه همايشهاي مختلط رو تعطيل كردن از امسال من خودم نامه حراست رو ديدم اما اين واقعا ظلمه در حق ما چون ميدونيد به هرحال خوب يا بد بچه‌ها همايشهاي غير مختلط نميان اصلا ما تجربه كرديم اين مسئله رو چندين بار. اما اين كه تقصير همه نيست مسئولين به نظر من بايد از هيوت اجرايي تعهد بگيرن بعد اجازه بدن كارمونو بكنيم نه اينكه هركار علمي ميخوايم بكينيم بزنن تو دهنمون. همين اينكه تو مركز ما اينجوري شده باعث و بانيش هيئت اجرايي همايش نجوم و ضعف و بي‌مسئوليتيشون بود واقعا اين همايش نجوم پارسال آبروي هرچي سمپاد و سمپادي رو برد با اين كارهاي غير اخلاقي كه اونجا پيش اومد. به هر حال تو مركز شهر ما تا اطلاع سانوي همايش نداريم چون همونطور كه گفتم از همايشهاي غيرمختلط استقبال نميشه. مگر اينكه معجزه‌اي بشه و مسئولين نرم بشن كه اونم محاله! اگه شما راهي براي نرم كردنشون به ذهنتون ميرسه بگين!( هم اكنون نيازمند ياري سبزتان هستيم!)

trustme

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
1387
دانشگاه
دانشگاه خواجه نصیر طوسی
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

همایش غیر مختلط رو بچه ها استقبال نمی کنن! این چیز خیلی بد و ضایعی هست! و به بچه ها بر می گرده!
نمی دونم مسولین هم اینطورین ؟!!
مرکز ما مدیرش عوض شده. مدیرین که خیلی با کارهای جنبی آشنایی ندارن و هنوز جا نیفتادن! اما مرکز ما چیزی که داره: فارغ التحصیل های حاضر در مرکز هستن. من خودم امروز ظهر مرکز بودم! حرف هم از همایش بود و ... دنبال اینم که همایش پایه نهاد خودم رو هم راه بندازم!
چیزی برای نرم کردن مسولین بلد نیستم!
اصولا خودشون باید دنبالش باشن یا :
شما یه سری درخواست و کار عملی یا تحقیقی بکنین بعد نامه بدین به سازمان که مرکز به ما توجه نمی کنه و ...! اونا بلکه زیر فشارشون بذارن!

taraneh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
مطالعه برای المپیاد نجوم (فعلا مرحله 2!)

آره خوب پيشنهاد خوبيه. ولي بازم به نظر من مشكل از يه جاي ديگه است يه مشكل خيلي اساسيه و اونم ضعف مديران و مسئولينه.

میناا

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
پزشکی

کی نفسش از جای گرم بلند می شه !؟! کجا گرم هست که نفس اونا از جای گرم بلند بشه !؟!
تا اونجا که می دونم، دوستای من پای کار بودن و ما کار رو تا آخر بردیم! وسط راه هم ول نکردیم! آخر کار هم یکی پیدا شد که فکر می کرد ما از دین خارج شدیم و ... توی نشریه ی مدرسه هرچی تونست برای همایش زد!
اما ما ننشستیم گریه کنیم! بااینکه برامون خیلی سنگین تموم شد! ولی ما کارو نیمه کاره تموم نکردیم
و در ضمن، دیدیم که چه فشار هایی روی مدیرمون بود! (و هیچ وقت کامل حس نکردیم!) چون مدیرمون واقعا دوست داشت کاری بکنه! چون مدیرمون 300-400 تا پسر داشت! ما هم یکش

اگه من گفتم گریه مون رو در اوردن نه اینکه بشینم دسته جمعی گریه کنیم وکنار بکشیم بعدش هم بعد هم لازمه بگم شما از حمایت مدیرتون برخوردار بودین .
در ضمن تو همایش ما (هیت اجرایی) هیچ خطایی نکردیم وجنبه از بیشتر راشو داشتیم وداریم وباعث بد شدن همایش اتفاقی بود که هیت اجرایی تصمیم داشت ازش جلو گیری کنه اما خانم مدیر دخالت کر ونذاشت ودرهمایش اتفاق خاصی نیغتاد هرچی شد بعدش شد

TnT

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام

به نقل از محمد مطهری :
چون بی جنبه بازی ها بسیار شدید هستند.
کاملاً موافقم . نمی دونم تو همایش نجوم دیدی یا نه ولی بیرون اوضاع خیلی خراب بود . ولی می دونین به نظر من بهتره اولاً تو همایش های مختلط اطلاعات کافی رو واسه دعوت داشته باشیم و کسایی که بی ظرفیتن رو دعوت نکنیم . دوماً مدیریت هم مهمه . تو همایش سلامت ( چشم ) اگه دقت می کردین انتظامات ها چنان دقیق بودند که من خودم شخصاً ترسیدم و موبابلم رو خاموش کردم . حتی اگه دقت می کردین ، مجری هم نقش بسزایی داشت . ولی تو همایش نجوم ، مدیریت خودشم بی جنبه بازی در میاورد .

nmejris@zan

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1391
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

در خیلی از همایش ها چه در سطح دانش آموزی و چه در سطح دانش جویی تعدادی از افراد بی جنبه برای اهدافی غیر از اهداف و طرح های همایش میان . این مشکل یک مشکل فرهنگی هست و ریشه ی اون هم نبود ارتباطات دیگه در خارج از حوزه ی اینجور همایش های علمی و نمایشگاه ها و .. است .

اما خب به نظرم جو غالب مهم هستش . اگه جو غالب رو بتونین کنترل کنین در یک همایش این مشکلات جانبی پیش نخواهد اومد .

البته گیر مدیران و آموزش پرورش و ... به دلیل تنگ نظری های علمی و البته بی جنبگی بعضی دوستان همیشه هست و باید سعی کرد در هر مقطع اونا رو نسبت به اهداف اصلی برگزاری همایش و دستاورد هاش و ... بیشتر آشنا کرد تا اون مسائل حاشیه ای کم رنگ تر بشه .
برای جلوگیری از تعطیلیش هم کمی برنامه فرهنگی و زیارتی و آشنایی با شهر و استان و ... بزارین میتونه باز در بعضی جا ها کمک کنه

و در پایان هم همون طور که محمد گفت با مسئولین در نیفتین . برای برگزاری همایش ها به این سازمان ها و حمایتشون نیاز هست . درگیری و تنش با اون ها موجب تعطیلی کلی همایش میشه . باید سعی کرد مسائل حاشیه ای رو کم رنگ جلوه داد و طرح و اهداف اصلی رو به خوبی تشریح کرد و از رده های پایین تا بالا رو آروم آروم نظر مساعدشون رو نسبت به همایش رو جلب کرد .

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : چگونه همایش برگزار کنیم؟

این تاپیک سه سال پیش زده شده ! خوشحال میشیم اگر دوستان تجربیات جدید خودشون رو بیان کنند.

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

بچه ها به نظرتون خوبه این همه همایش؟
به نظرتون چند درصدشون هدفشون بیشتر علمیه؟

*:پست فینگلیش ممنوع.ویرایش شد.

pershia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
UT\AUT
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

سلام ...
هرکسی که تا حالا از مسئولای برزگزاری همایش بوده بگه به ترتیب برای برپایی یه همایش چه فرایندی باید طی بشه
مرسی.... :)

AUGUST II_PRINCE OF SAMPA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ﻫﺎﺷﻤﯽ ﻧﮋﺍﺩ II
شهر
ﻣﺸﻬﺪ

ملت ضمن اینکه مطالبی نوشتم که شاید بدرد بخوره از نظر ربط داشتن به این تاپیک اگه کسی میتونه کمکم کنه تو اون تاپیک و مشاوره بده که چجوریاس برای اجرا همایش از اینایی که همایش برگزار کردن.
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,96020.new.html

بالا