• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آمار کتابخوانی و نقش سیستم آموزشی در بالا بردن آمار آن

مهم ترین عامل موثر بر آمار کتابخوانی؟

• خانواده

رای‌ها: 17 51.5%
  • مدرسه

رای‌ها: 13 39.4%
  • رسانه های صوتی و تصویری

رای‌ها: 2 6.1%
  • مطبوعات

رای‌ها: 1 3.0%

• رای‌دهندگان
    33

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران
پاسخ : آمار کتابخوانی و نقش سیستم آموزشی در بالا بردن آمار آن

من ولی میگم خانواده خیلی تاثیر داره چون وقتی یکی مامان باباش کتاب خون باشن خودشم کم کم کتاب خون می شه!
مثلا اونا کتابایی که به دردت می خورنو می شناسن یا دارنش یا یه کتاب خونه ی گنده تو خونتون دارین!
این خیلی تاثیر داره!
یا مثلا وقتی تو دوران مدرسه کتاب میخونی بت نمیگن نخون! :-<
بت کمک می کنن بخونی ولی کی و اینا!

• لایک
امتیازات: N.M

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از گولـی :
من ولی میگم خانواده خیلی تاثیر داره چون وقتی یکی مامان باباش کتاب خون باشن خودشم کم کم کتاب خون می شه!
مثلا اونا کتابایی که به دردت می خورنو می شناسن یا دارنش یا یه کتاب خونه ی گنده تو خونتون دارین!
این خیلی تاثیر داره!
یا مثلا وقتی تو دوران مدرسه کتاب میخونی بت نمیگن نخون! :-<
بت کمک می خونن بخونی ولی کی و اینا!
به نقل از afroDt :
اره منم یه جا دیگه گفتم حرفمُ...یادم نی کجا! :D

اقا تو دبستان خیلی مهمن این چیزا! مثلا معلمِ بچه های سوم دبستان(ادم سوم دبستان حس میکنه خیلی ادم شده!)

میتونه یه روز به بچه ها مشق نده...بعد بگه تو این روز هر کدومتون یه کتاب میخونین فردا خلاصش رو واس دوستاتون میگین!

بعد مثلا دو هفته ای یه بار این کارو بکنه... بعد یواش یواش مثلا بکنتش هر کی ماهی یه کتاب بخونه بیاد خلاصش رو بگه امتیاز میگیره!

این خیلی ماثره! :D
ما یه چیزی همین مدلی تو دبستان داشتیم . به هرکی اول سال یه کارت میدادن با ده تا جای خالی ! هربار که از کتابخونه کتاب میگرفت و کتابشُ تعریف میکرد ، تو یکی از اون جاخالیا اسمِ کتابُ مینوشتن ! بعد اگه این کارت تموم میشد یه جایزه+کارتِ دومُ میدادن . اما به نظرم کافی نیست ! باید یه مجموعه ایَم باشه که رو کتابای کتابخونه ی هر مدرسه ای نظارت کنه . دقیقاً یادمه که ما فقط به خاطر جایزه اون کتابای مزخرفُ میخوندیم و تاثیری رو کتاب نخونا نداشت !
در کل این طرح خوبیه اگر که نظارت رو کتابا و ایناش بشه !

( پ.ن : به شخصه به نظرم یه مسئول کتابخونه ی جوون و پر انرژی و کتابخون و ایناـَم خیلی میتونه موثر باشه !نمونه شو دیدم ... :D )

@ گولی : لایک ! من خودم اگه امکان دو تا انتخاب بود به خانواده و مدرسه رای میدادم . خانواده تو شکل دادنِ نظر بچه درباره ی کتاب و اینا + فراهم کردنِ کتاب و اینا ( همون کتابخونه ی گنده که گفتی :D) خعلی موثره ! اما کافی نیست ...

• لایک
امتیازات: L.E

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خب به نظر منم خانواده مهم تره چون آدم قبل اینکه بره مدرسه توی محیط خانوادس...از خانواده تقلید و الگوبرداری میکنه...مدرسه هم بیشتر برای کسایی موثره که توی خانواده کتابخوندن به هر دلیلی مثلن مشغله زیاد کمتره...
رسانه ها هم میتونن موثر باشن ولی دقیقا نمیدونم چجوری...مثلا میشه برنامه پخش کنن با نویسنده ها مصاحبه کنن یا کتاب معرفی کنن...اینو زیاد ندیدم نظر خاصی ندارم در موردش...
مطبوعات هم خیلی کم....

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

رسانه ها اونقد موثر نیستن به نظر من ولی ... رسانه میتونه جهت بده به یه فردِ کتابخون ، اما نمیتونه کسیُ ترغیب کنه که کتاب بخونه . همون سیستم آموزشی و خانواده بیشترین نقشُ دارن

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

خب به نظرِ من رسانه در مورد بعضی سنین میتونه تاثیر بذاره...سنِ بزرگسال و اونایی که کتاب های تخصصی میخونن!

به نظرم مثلا واس نوجوون و جوونا نمیتونه زیاد تاثیر بذاره...

تو سنِ 7 سالگی اینا مدرسه خیـــــــــــــلی تاثیر میذاره...بعد اون هم خانواده تاثیرش بیشتر میشه!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از afroDt :
خب به نظرِ من رسانه در مورد بعضی سنین میتونه تاثیر بذاره...سنِ بزرگسال و اونایی که کتاب های تخصصی میخونن!

به نظرم مثلا واس نوجوون و جوونا نمیتونه زیاد تاثیر بذاره...

تو سنِ 7 سالگی اینا مدرسه خیـــــــــــــلی تاثیر میذاره...بعد اون هم خانواده تاثیرش بیشتر میشه!
اتفاقاً بنظرِ من قبلِ هف سالگی خانواده خیــــــلی موثره . کتاب خوندن برای بچه ها از همون اول و آشنا کردنشون با کتاب و اینا ...
تو سنِ مدرسه ، اولاش مدرسه موثره ، یکم که بزرگ تر شد دوستا{یِ مدرسه ای}

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
اتفاقاً بنظرِ من قبلِ هف سالگی خانواده خیــــــلی موثره . کتاب خوندن برای بچه ها از همون اول و آشنا کردنشون با کتاب و اینا ...
تو سنِ مدرسه ، اولاش مدرسه موثره ، یکم که بزرگ تر شد دوستا{یِ مدرسه ای}
من اول دبستان واقعا فک میکردم معلممون عقلِ سلیمِ!

ینی هر چی میگف فک مرکدم درسته محضه...واس اینه که که میگم مدرسه مهمه!

اره...از سوم به بعد دوستا خیلی مهمن...

تو راهنمایی هم جو دوستات مهمه که کتاب خون باشن یا نه!

fatima !!!!!

کاربر فوق‌حرفه‌ای

خانواده و بعد هم مدرسه همونطور که ارزشیابی میگه ! من خودم دیدم بچه گریه میکنه بابا کتاب باباهه میره یهش کلات براش میخره میگه بیا به جای کتاب شکلات بخور ! غذای روحو نمیده به جاش غذای جسم !

khamoosh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مش‍‌‌هَد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

خود فرد هم خيلى مهمه كه علاقه اى به خوندن داشته باشه و يا اينكه جه جور مطالبى بخونه.مثلا خود من بابام كلى كتاب تو كتابخونش داره كه من علاقه اى به خوندن بيشتر كتاباش ندارم.
فكر ميكنم مدرسه هم اونقد تأثيرى بر آمار مطالعه نداره.مدارس ما طوريه كه اكثريت دانش آموزا به دنبال فرار از فعاليت اضافه هستند(تنها هدف كنكور و مدركه)
واسه همينه كه ميكن واسه افزايش آمار مطالعه بايد فرهنكسازى بشه.از نظر من فرهنك و طرز تفكر مهمترين عامله.

• لایک
امتیازات: sayna

a112

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
ارومیه
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من تو سنین کمتر از 7 سالگی,خونواده و رسانه نقش زیادی دارن((بر اساس تجربه گفتما ..چون الان یه خواهر 3ساله دارم..یکی از شخصیتای کارتونی رو خیلی دوس داره...وقتی اون کتاب میخونه ,خواهرم هم جوگیر میشه,کتاب داستانشو میاره ..یا وقتی من کتاب میخونم..))
از 7 سالگی تا حدودا 10 سالگی مدرسه و خونواده...
از 10 به اونور به نظرم کمی از خونواده دورتر میشن :-" و دوستان تاثیر زیادی میذارن :D
البته تو سه بازه سنی بالا معلومه که علاقه شخصیه فرد تاثیر زیادی داره...و اما فرهنگ که باید قبول کرد کتاب خونیو خیلی چیزای مثبت دیگه تو فرهنگ ایرانی جای کمرنگ تری داره :-?

بو علی

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 2
شهر
تهران
دانشگاه
هاروارد ان شاء الله
رشته دانشگاه
فیزیک کوانتوم

نقش بسزایی رو داره چون الان که دقیقا نظام آموزشی ما کپی پیسته خب معلومه کسی مطالعه نمی کنه یعنی وقتی بچه ها از روی کتاب کپی میکنن و روی ورقه پیست جایی هم برای مالعه میمونه ؟؟؟؟؟؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خب فكر كنم توي ِ سن ما مدرسه خيلي موثره !
چون قطعا ديگه اون سني نيستيم كه مامان بابامون بگـن بريد فلان كتاب ُ بخونيد مائم بگيم چشم ! :D امـا دوستا خيلي تاثير مي زارن !
كاري به فعاليتاي ِ آموزشي و كادر مدرسه ندارم ! جو ِ حاكم بين ِ خود بچه ها خيلي مهمه ! مثلا من فك كنم اگه با نرگس ( نمونه آدم كتابخون :-" ) تو يه كلاس بودم مثلا از لج اونم كه شده مي رفتم هر چي اون خوند رو مي خوندم :-" :-" :-"
به نظر من تا قبل از مدرسه مامان بابا ها بايد بچه ها رو با كتابا دوست كنن ! بعد ديگه توي ِ مدرسه خود ِ بچه‌س كه تصميم ميگيره چه مسيري بره ! :D

× نرگس : ساینا :)) + لجُ خوب اومدی :-" خعلی موثره تو کتابخون شدن
ببخشید از ویرایش :">

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

به نقل از نرگس² :
به نظرم آموزش پرورشم خیلی مقصره تو این پایین بودنِ آمار . همونطور که گولی گف(نمیدونم تو کدوم تاپیک) آدم از بچگی راحتتر شروع میکنه کتابخون شدنُ . در حالی که تو مدارس ما اصن کار نمیشه رو این . خودِ من یادمه دبستان که بودم فقط یه کتابخونه ی خیلی خیلی کوچیک داشتیم + یه زنگ کتابخونه ی اجباری . تو اون زنگم هرکار میکردم جز کتابخونی !
در حالی که بنظرم مثلاً مدرسه باید همایش کتابخونی برگزار کنه ، یا حتی همین زنگ کتابخونی . میتونه یه زنگِ خعلی جذابی باشه ! یا معلمه بیاد یه داستان کوتاه جالبُ سر کلاس بخونه . یا یکی از بچه ها بیاد کتابی که تازه خونده رو تعریف کنه . در کل خیلی میشه استفاده کرد . اما تو ایران روی بچه از اول دبستان برای کنکور کار میکنن ( به خودا :rolleyes:) به جای کتابخونی و اینا !
با نرگس موافقم!

فقطم تو دبستانا این طرحو اجرا می کنن....کتابخونه ی دبستاناام افتضاحه!یه جوری بچه ها رو خر فرض کردن!در صورتی که یه بچه ی دبستانی خیلی کتابارو می تونه بخونه!
این زنگ به نظر من باید تا دبیرستانم حتی باشه!
الان معلم هندسه ی ما میشینه کتاب خوب بهمون معرفی می کنه! :D :|
ولی واقا من بضی وقتا فقط به این نیاز دارم که کتاب خوب بهم معرفی شه!از طرف یه آدم کتاب خون!
کاش یه زنگ بود مثه این و یه کتابخونه ی خوب و یه معلم کتابخون! :rolleyes:

• لایک
امتیازات: N.M

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

آره ... بعدم بنظرم این ترغیب به کتابخوانی فقط نباید به دو تا زنگ انشا و ادبیات و فوقش کتابخونه محدود باشه ...
مثالشم گولی گفت . هر معلمی بینِ درسش میتونه دو تا کتابِ خوب معرفی کنه . معلم هندسه ی ما ، کلاً مثالاشُ با هری پاتر و ارباب حلقه ها میزنه . میشینه یه رُب حرف میزنه که وقتی کلی کتاب بخونین ، با کلی دنیاهای ذهنیِ جدید آشنا میشید و این تو درکِ هندسیتونم به درد میخوره( حال کنین اَ چی به چی رسید :-" ;))) اینطوری خیلی از بچه ها ، حتی کسی که 12 ساعتِ روزو داره ریاضی میخونه ترغیب میشن به خاطرِ حرفش برن تالکین بخونن ! یا حتی تو کلِ سال نه ، مثلِ همین معلمه اولین جلسه از همه بپرسن بهترین کتابی که ا حالا خوندی چی بوده ! {سرِ زنگِ هندسه !!!} . مثلاً من گتسبیِ بزرگُ گفتم ، فرداش دیدم یکی دیگه از بچه ها کتابشُ گرفته داره میخونه . یکم بعد دیدم یکی دیگه از بچه ها دنبالِ گتسبی بزرگ میگرده ...
میخوام بگم فقط تبلیغ به کتابخونی تو مدرسه رو محدودش نکنن به دو تا زنگ ...
میشه هر کتابیُ به چن تا درس ربط داد :-"

• لایک

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

اره عالیه...یه تیکه مثال میزنه میگه مال چه کتابیه؟ :D

دقیقا...ولی باید اون کتاب به درد اون سن بخوره و فضاش هم فقط مربوط به اون درس نباشه...

مثلا یادتونه پارسال واس جغرافی باید از تو کتابا مطلب میوردیم؟ خو همه غر میزدن و هیشکس هم ترغیب به کتاب نمیشد...

ولی اگه فضای کتابا داستانی بود و اون قدرا هم خجمش زیاد نبود که ادما با دیدنشون یاده کتابای دانشگاه بیفته...اونوخ ترغیب به کتابخونی ُ میشه وارد هر درسی کرد!

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

توی کتاب خوندن و کتاب خون شدن نقش والدین از همه مهم تره مثلا بابای ما تشویقمون میکرد کتاب بخونیم همین طور هم برامون کتاب میخرید این شد که ما کتاب خون از آب در اومدیم
حالا بعد از این که یکی کتاب خون شد مدرسه و کتابخونه اینا میتونن آدم رو کتاب خون تر بکنن
تو مدرسه ی ما که اصن از این خبرا نبود که جایزه بدن و اینا و البته آدم کتابخون هم نداشتیم اصن

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

اقا حالا که دیگه از دبستان گذشته سنامون!

بیاین واس دوران دبیرستان بگیم چه طوری ترغیب کنن؟ با در نظر گرفتن این که ادم وقتِ محدود تری هم داره! 8-> :D

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

به نقل از afroDt :
اقا حالا که دیگه از دبستان گذشته سنامون!

بیاین واس دوران دبیرستان بگیم چه طوری ترغیب کنن؟ با در نظر گرفتن این که ادم وقتِ محدود تری هم داره! 8-> :D
یه سری هستن که واقا خیلی ذوس دارن کتاب بخونن ولی وخ ندارن!
به نظرم همینطوری که من گن روزی انقد ساعت باید بدرسیم یه ساعتیم واس کتاب خوندن تعیین کنن!

واس اوناییم که کتاب نمی خونن تو زنگ انشا یا اصن یه زنگ جدا بذارن برای معرفی کتاب!(ما داریم خیلی خوبه!)
یا بضی وختاام اجبارشون کنن که یه کتابو بخونن و بیان نقد کتاب کنن!
آخه تا وختی آدم کتاب نخونه نمی فمه که خیلی خوبه!
شاید با چن بار اجبار علاقه مند شن!

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از گولـی :
یه سری هستن که واقا خیلی ذوس دارن کتاب بخونن ولی وخ ندارن!
به نظرم همینطوری که من گن روزی انقد ساعت باید بدرسیم یه ساعتیم واس کتاب خوندن تعیین کنن!

واس اوناییم که کتاب نمی خونن تو زنگ انشا یا اصن یه زنگ جدا بذارن برای معرفی کتاب!(ما داریم خیلی خوبه!)
یا بضی وختاام اجبارشون کنن که یه کتابو بخونن و بیان نقد کتاب کنن!
آخه تا وختی آدم کتاب نخونه نمی فمه که خیلی خوبه!
شاید با چن بار اجبار علاقه مند شن!
اقا من با اجبار موافق نیستم...راس میگه گلی ولی به نظرِ من در موردِ ما حداقل جواب نمیده! :D

اما با زنگِ انشا و زنگ جدی موافقم...واس این که همون یه تیکه ی کوچیکی از ناتور دشت رو هم که خوندی...اون سبک نوشتاری خاصِ سلینجر قطعن کلیا رو جذب میکنه...

• لایک

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

بابا آخه یه چیزی هس ! الان من میرم سرِ زنگ انشا یه کتابیُ معرفی میکنم ، بچه ها خوششونم بیاد اگه اهل خوندن نباشن ، قطعاً نمیرن بخرن بخونن !
مطمئنما !!

بالا