• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آمار کتابخوانی و نقش سیستم آموزشی در بالا بردن آمار آن

مهم ترین عامل موثر بر آمار کتابخوانی؟

• خانواده

رای‌ها: 17 51.5%
  • مدرسه

رای‌ها: 13 39.4%
  • رسانه های صوتی و تصویری

رای‌ها: 2 6.1%
  • مطبوعات

رای‌ها: 1 3.0%

• رای‌دهندگان
    33

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : آمار کتابخوانی و نقش سیستم آموزشی در بالا بردن آمار آن

ساينا و گلي... شما الان دارين اين كتابارو از ديد خودتون ميگيد كه تا حالا حداقل صدتا كتاب خوندينا ;;) بنظر من فانتزي براي شروع تو سن مهسا بهترينه :D حالا نه هري پاتر,مثلن يه جلد صد صفه اي آتش دزذ (:|

+ مهسا...اگه درخت زيباي من پيدا كني عااليه!نشد ميفرسم برات!

• لایک
امتیازات: L.E

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به مهسا خانوم! :D

شما شروع کن جلد اولشو تموم کنی ترغیب میشی که بازم بخونی چون رمان های فانتزی و چند جلدی همیشه همین طورین!

در ضمن اگه میخواید کتاب خون شی یه کتاب فانتزی رو بخون که قبلا فیلمش رو ندیده باشی اینطوری بیشتر احساس ترغیب بودن و.... براتون ایجاد میشه! :D

از این تجربه های من استفاده کنید! گنج گران بها به این میگن ها! :-"(ژانر اینایی که از خودشون تعریف می کنند :D )

• لایک
امتیازات: N.M

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

بچه ها ديگه نظرتون چيه بحثو كلي كنيم ؟ :D مثلن اينكه چطوريه نوجوان , يه كودك , يه بزرگسال خانه دار :D , بزرگسال شاغل پركارو ترغيب به كتابخوني كنيم؟اول چه كتابايي بگيم بخونه؟
+قضيه مهسا حله :-" خودم كتابخونمو واسش پست ميكنم ;;)

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

بچه رو که گفتیم خوب واقا راحته!
کسی که بزرگه....باید سلیقشو دید!ولی خوب بچه ها تقریبا سلیقه هاشون یکیه!تقریبا البته!
بزرگسالم می گم باید دید چی دوس داره خیلیا هستن که اصن نمی تونن رمان بخونن!

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

بسته به مشغله و سلیقست!

مثلا طرف دوست نداره و وقتشو نداره زیاد بخونه پسبهش کتاب های کوتاه ولی خوب دنیا رو معرفی می کنی!

در مورد بچه ها هم باید فانتزی بهشون بدی تا ذهنشون تخیل کنه( :D) و بعدش به کتاب هم وابسته بشه تا در دبیرستان و جوانی بره سراغ کتاب های کلاسیک و...! :D

با تشکر که به راهنمایی های خوب من توجه می کنید و عملیش می کنید! یه جامعه آدمایی مث من داشته باشه آمار کتاب خونی ملت در روز میشه 3 ساعت! :-"

+نرگس : بله بله :)) صد البته :))
(ببخشيد واس ويرايش :-" گير كرده بود تو دلم)

• لایک

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

اقا واس مهسا که هری پاتر اصن ختما باید بخونتش....بعد اون میری سمت ِ دارن شان و اینا... بعد حس میکنی اینا در شانِ تو ی کتاب خون نیس میری کلاسیک خون میشی! :D

خب... در مورد اون کلیه که نرگس گفت هم ادم بزرگا که دیگه کتاب نمیخونن واقعن... اگه خانوم باشن میرن همش کتابه " چگونه شوهر خود را نگه داریم؟" میخونن!

اقایون هم کار و زندگی و اینا...فوقش یه " مدیرت زمان" و از این چیزا بخونن!

+ یه مقدارِ زیادی اغراق کردم!

اکثر ادما وقتی کودک ،نوجوون، جوونن کتاب میخونن!

حالا اونام اکثرن سلیقه ای و ایناس...

اقا میتونین کتاب نخونین بیاریم تو تاپیک بر اساسِ روحیاتشون ترغیبشون کنیم! :D

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

حالا یه چیزی! اگه با یه آدم جو گیر رو به رو بشید چیکار میکنید که کتابخون بشه؟ یعنی آدمی که وقتی بره کتابفروشی کتاب میخره ، اونم با شوق و ذوق( البته کتابهای موفقیت و ...) . یه زمانی هم کتابخون بوده (البته رمان های مودب پور و ...) و به کتابهای شریعتی علاقه داره.
اگه بخواین همچین آدمی به کتابهای درست و حسابی علاقه مند بشه و بخونه چیکار میکنید؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از آناهید :
حالا یه چیزی! اگه با یه آدم جو گیر رو به رو بشید چیکار میکنید که کتابخون بشه؟ یعنی آدمی که وقتی بره کتابفروشی کتاب میخره ، اونم با شوق و ذوق( البته کتابهای موفقیت و ...) . یه زمانی هم کتابخون بوده (البته رمان های مودب پور و ...) و به کتابهای شریعتی علاقه داره.
اگه بخواین همچین آدمی به کتابهای درست و حسابی علاقه مند بشه و بخونه چیکار میکنید؟
بنظـرم فهمِ همچین آدمی اگه روی کتابایی که میخونه متعصب نباشه ، بالاتر از کسیه که کلاً کتاب نمیخونه ! یعنی استعداد معتاد شدنُ داره فقط راهُ اشتباه رفته :D
من سعی میکنم یه سری نقد براش ببرم که بخونه درباره ی مودب پور و اینا ، بعدم لیست برنده های یه سری جایزه ی نویسندگی معروفُ براش میبرم و نصیحتش میکنم که زشته توی کتابخون یکی ازینا رم نخوندی ! :D بعد خودم براش یه کتابِ شاهکارِ غیر خز و اینا میبرم که بخونه ، بهش مسیر میدم . تا 4،5 تا کتابِ درست حسابی اگه بتونم زورش کنم که بخونه ، حله ! برگشته به راه اصلی !

+ جوابِ اون سوالای منُ ندادینا ! ( جز زهرا ...)

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
بنظـرم فهمِ همچین آدمی اگه روی کتابایی که میخونه متعصب نباشه ، بالاتر از کسیه که کلاً کتاب نمیخونه ! یعنی استعداد معتاد شدنُ داره فقط راهُ اشتباه رفته :D
من سعی میکنم یه سری نقد براش ببرم که بخونه درباره ی مودب پور و اینا ، بعدم لیست برنده های یه سری جایزه ی نویسندگی معروفُ براش میبرم و نصیحتش میکنم که زشته توی کتابخون یکی ازینا رم نخوندی ! :D بعد خودم براش یه کتابِ شاهکارِ غیر خز و اینا میبرم که بخونه ، بهش مسیر میدم . تا 4،5 تا کتابِ درست حسابی اگه بتونم زورش کنم که بخونه ، حله ! برگشته به راه اصلی !
دارمت نرگس... :D

ولی من اول براش چن تا اثر عشقی ِ درست و حسابی میبرم که خودش بفهمه خیلی چیزا بهتر از م. مودب پور هس...

بعدش هم یواش یواش از رنج ِ عشقی میبرمش تو کلاسیک...

هر کتابیم بش میگم چن هزار تا جایزه گرفته و از این چیزا... که ترغیب شه بفهمه جریانش چیه! :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از afroDt :
دارمت نرگس... :D

ولی من اول براش چن تا اثر عشقی ِ درست و حسابی میبرم که خودش بفهمه خیلی چیزا بهتر از م. مودب پور هس...

بعدش هم یواش یواش از رنج ِ عشقی میبرمش تو کلاسیک...

هر کتابیم بش میگم چن هزار تا جایزه گرفته و از این چیزا... که ترغیب شه بفهمه جریانش چیه! :D
بااین عشقی موافقم :)) باید بفهمه عشقی داریم تا عشقی ، بیان کننده ی مشکلاتِ جامعه داریم تا بیان کننده ی مشکلات جامعه ... :D :rolleyes:

+ اتفاقاً با کلاسیک مخالفم ! البته بازم کلاسیک داریم تا کلاسیک :D اما برای شروع باید یه متنِ سبکُ داد طرف بخونه ! رمانای کلاسیک بعضاً خیلی نثر سختی دارن و اینا ...
البته میشه ازین "خلاصه ی رمانهای کلاسیک جهان برای نوجوانان" ها کمک گرف ;))

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
بااین عشقی موافقم :)) باید بفهمه عشقی داریم تا عشقی ، بیان کننده ی مشکلاتِ جامعه داریم تا بیان کننده ی مشکلات جامعه ... :D :rolleyes:

+ اتفاقاً با کلاسیک مخالفم ! البته بازم کلاسیک داریم تا کلاسیک :D اما برای شروع باید یه متنِ سبکُ داد طرف بخونه ! رمانای کلاسیک بعضاً خیلی نثر سختی دارن و اینا ...
البته میشه ازین "خلاصه ی رمانهای کلاسیک جهان برای نوجوانان" ها کمک گرف ;))

باو میگم اول چن تا عشقی بش میدی... پس میاریش تو بازی دیگه... ینی اونم یه خوره ی کتاب میشه...

شاید اولیاش براش سخت باشن ولی بعد ادم میشه...

اخه به نظره من کسی که با م. مودب پور شرو میکنه رو نمیشه به سمت کتابای فانتزی کشوند... مثلا هری پاتر و دارن شان...

واس همین میبرمش به سمت این کتابا...ولی شاید به سمت ادبیات مدرن کشوندمش... یه چیزی مثل کتاب ِ شب پیشگویی... که سبک و هیجان انگیز و جذاب باشه... :D

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از afroDt :
باو میگم اول چن تا عشقی بش میدی... پس میاریش تو بازی دیگه... ینی اونم یه خوره ی کتاب میشه...

شاید اولیاش براش سخت باشن ولی بعد ادم میشه...

اخه به نظره من کسی که با م. مودب پور شرو میکنه رو نمیشه به سمت کتابای فانتزی کشوند... مثلا هری پاتر و دارن شان...

واس همین میبرمش به سمت این کتابا...ولی شاید به سمت ادبیات مدرن کشوندمش... یه چیزی مثل کتاب ِ شب پیشگویی... که سبک و هیجان انگیز و جذاب باشه... :D
مدرن گزینه ی بهتریه باز ! :D

+ کسی پیشنهادی نداره ؟ (:|

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

خیلی ممنون!
من خودم کتاب عشقی خوب و جذاب نمیشناسم. اگه میشه معرفی کنید.

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از آناهید :
خیلی ممنون!
من خودم کتاب عشقی خوب و جذاب نمیشناسم. اگه میشه معرفی کنید.
خواهش میکنم...

واس اون مثلا... یه چیزی که زیاد طولانیم نباشه...

میتونی توایلایت ُ معرفی کنی بخونه... البته قطعا فیلمشو دیده پس اینو بیخیال نه...

بلندی های بادگیر هم خوبه...اقا من زیاد عشقی بلد نیستم...بیاین معرفی کنین بقیه! :D

• لایک

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

ممم...كتاب عشقي! جين اير - يك عاشقانه ي آرام و ...
(حالا ربطش به تاپيك چيه ؟!!)

• لایک
امتیازات: L.E

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

تو این ادامه بدیم...
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,85435.0.html

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نظرم آموزش پرورشم خیلی مقصره تو این پایین بودنِ آمار . همونطور که گولی گف(نمیدونم تو کدوم تاپیک) آدم از بچگی راحتتر شروع میکنه کتابخون شدنُ . در حالی که تو مدارس ما اصن کار نمیشه رو این . خودِ من یادمه دبستان که بودم فقط یه کتابخونه ی خیلی خیلی کوچیک داشتیم + یه زنگ کتابخونه ی اجباری . تو اون زنگم هرکار میکردم جز کتابخونی !
در حالی که بنظرم مثلاً مدرسه باید همایش کتابخونی برگزار کنه ، یا حتی همین زنگ کتابخونی . میتونه یه زنگِ خعلی جذابی باشه ! یا معلمه بیاد یه داستان کوتاه جالبُ سر کلاس بخونه . یا یکی از بچه ها بیاد کتابی که تازه خونده رو تعریف کنه . در کل خیلی میشه استفاده کرد . اما تو ایران روی بچه از اول دبستان برای کنکور کار میکنن ( به خودا :rolleyes:) به جای کتابخونی و اینا !

depress

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
شهریار - قم
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات
رشته دانشگاه
پزشکی

دیروز داشتم برنامه کندو رو نیگا می کردم
که کارشناس برنامه درباره ی شیر می گفتم واینکه جوامعی که چند دهه چیش سرانه مصرفی شیر مردمشون پایین بود :(
ولی با شروع طرح شیر مدارس سرانه مصرف شیر برای هر فرد می رسه به هفتاد هشتاد لیتر :O :D
حالا فکر کنید که توی نظام آموزشی ( خلاقیت پرور) روش های خلاقانه ای رو پیش بگیرن که علاقه دانش آموزا و به تبع اون خانواده ی امروز و آینده رو به کتاب افزایش بده 8-> :-?
و خلاصه متوسط میزان مطالعه ی کتب غیر درسی از چند ثانیه به چند ساعت برسه؟ :O :O :O :))

این تاپیک برای این درست شده که شماها که کلی اهل کتابخونی و کتاب خواری هستید
طرحی در اندازید و ایده ای در کنید

البته این تاپیک می تونست تو بخش خلاقیت باشه ولی انجمن تخصصی کتابخونی بهتره

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

البته قبلاً رو این بحث شده اما تاپیکی نبود . حرفمُ اینجا گفتم .
در حالی که بنظرم مثلاً مدرسه باید همایش کتابخونی برگزار کنه ، یا حتی همین زنگ کتابخونی . میتونه یه زنگِ خعلی جذابی باشه ! یا معلمه بیاد یه داستان کوتاه جالبُ سر کلاس بخونه . یا یکی از بچه ها بیاد کتابی که تازه خونده رو تعریف کنه . در کل خیلی میشه استفاده کرد . اما تو ایران روی بچه از اول دبستان برای کنکور کار میکنن ( به خودا :rolleyes: ) به جای کتابخونی و اینا !
بعد یه چیز دیگه ! دعوتِ یه نویسنده ی مشهور به مدرسه و اینکه یه روزِ کتابخونی تو مدارس تعیین شه ـَم خیلی میتونه بدردبخور باشه ! مثلاً کتابخونه ی مدرسه ی ما سال اول محمدرضا یوسفیُ دعوت کرده بودن . بعد مثلاً تو راهرو ها ازین کتابخونه ها(این گردا که کتابا دورش میچرخن :-") گذاشته بودن ، توش کتابای یوسفی !

afroDt

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهرانــــــــــ

به نقل از نرگس² :
البته قبلاً رو این بحث شده اما تاپیکی نبود . حرفمُ اینجا گفتم . بعد یه چیز دیگه ! دعوتِ یه نویسنده ی مشهور به مدرسه و اینکه یه روزِ کتابخونی تو مدارس تعیین شه ـَم خیلی میتونه بدردبخور باشه ! مثلاً کتابخونه ی مدرسه ی ما سال اول محمدرضا یوسفیُ دعوت کرده بودن . بعد مثلاً تو راهرو ها ازین کتابخونه ها(این گردا که کتابا دورش میچرخن :-") گذاشته بودن ، توش کتابای یوسفی !
اره منم یه جا دیگه گفتم حرفمُ...یادم نی کجا! :D

اقا تو دبستان خیلی مهمن این چیزا! مثلا معلمِ بچه های سوم دبستان(ادم سوم دبستان حس میکنه خیلی ادم شده!)

میتونه یه روز به بچه ها مشق نده...بعد بگه تو این روز هر کدومتون یه کتاب میخونین فردا خلاصش رو واس دوستاتون میگین!

بعد مثلا دو هفته ای یه بار این کارو بکنه... بعد یواش یواش مثلا بکنتش هر کی ماهی یه کتاب بخونه بیاد خلاصش رو بگه امتیاز میگیره!

این خیلی ماثره! :D

بالا