• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جايگاه افسانه‌هاي ايران

• شروع کننده موضوع Seti
  • تاریخ شروع

nili

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دیگه خیلی مهم نیست
رشته دانشگاه
نمیدونم!
پاسخ : جايگاه افسانه‌هاي ايران

خب آره ولی کلا هیچوقت این کار عملی نمیشه!یعنی هیچوقت یه چنین فیلمی واسه منافع ما و مشهور شدن داستانای ما ساخته نمیشه فقط برای سود خودشونه!

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

چرا تاپیکای اینجا اینجورین؟!به دو صفم نمیرسن بحث هنوز تموم نشده بود!

• شروع کننده موضوع

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران.
شهر
تهران.
مدال المپیاد
مدال طلای دورۀ بیست و شش المپیاد ادبی.
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی/ادبیات فرانسه

سلام . یه پاسخی بدم به تاپیک خودم :D

1- به نظرم قبل از هر چیز شناختن اینا به بچه هاست . اول باید با بررسی دقیق ، عناضری تو این افسانه ها شناخته بشه که واسه کودکان سرگرم کنند ه س . مشکل زیادی که نویسنده ها و فیلمسازای ما دارن پیام اخلاقی داستان / فیلمشون رو خیلی خیلی مستقیم در قالب نصیحت و موعظه میدن . مطمئنا مخاطب از این همه سخنرانی و نصیحت و موعظه ی مامان بزرگی خسته میشه . ( کتابی هست به اسم پولینا بزرگ میشود که توصیه میکنم بخونین ) . مخاطب کودک هم نه تنها از این قاعده مستثنی نیست بلکه بیشتر حساسه . از این لحاظ اگه قراره بازنویسی یا فیلمی از این شاهکار ها داشته باشیم ، بهتره نحوه بازنویسی رو مطابق سلیقه کودک و =نوین ارائه بدیم

2- راجب بحث دوستان ، ساخت فیلم با استفاده از کارگردانان هالیوود . من فک کنم هم مخالفن درست میگن هم موافقن . اگه قراری به اینکار باشه باید از یه کارگردان قابل اعتماد استفاده کرد که مطلب رو تحریف نکنه و اینکار سخته . میشه هم از کارگردانان آشنا به هالیوود استفاده کرد مثل کیارستمی که بازم زمان و بودجه هنگفتی رو میطلبه

3 - من به شخصه فک میکنم باید از زبون طنز برای ارتقا این جایگاه استفاده کرد . پیشنهادی که همیشه داشتم و حتی طرحشو برای صداوسیما ایمیل کردم اما جوابی دریافت نکردم این بوده که تو انیمیشن هایی مث ترافیک ، صزفه جویی و شهرداری به جای استفاده از شخصیت های جدید از شخصیت های افسانه های کهن استفاده بشه در زبان امروزی . این کار که تو نشریات کاغذی و در قالبهایی مث کمیک استریپ جواب داده ، مطمئنا تو انیمیشن هم جواب میده . یا حتی برای القا حس کنجکاوی بیشتر میشه تلمیح و تضمین بکار برد که کودک کنجکاو شه : این از کجا اومد ؟! و بخواد بره بخونه

4- گنجاندن واحد ها و دروسی مث شاهانامه شناسی در مدرسه و نه اختصاصا دانشگاه هم مفیده و. مثلا ما پارسال نصف زمان درس ادبیاتمون به نقد شاهنامه میگذشت و کتاب شاهنامه به نثر که باعث علاقمندی زیادمون به شاهنامه شد .

نظرتون چیه ؟!

• لایک
امتیازات: nili

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع

مورد ِ یک شما ؛ با شدت بسیار زیادی در کانون ِ نویسندگان مطرح میشه

چون امروز ِ افراد تلنگر رو بیشتر ترجیح میدن تا پند

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام

به نقل از ســتــایــش :
سلام . یه پاسخی بدم به تاپیک خودم :D

1- به نظرم قبل از هر چیز شناختن اینا به بچه هاست . اول باید با بررسی دقیق ، عناضری تو این افسانه ها شناخته بشه که واسه کودکان سرگرم کنند ه س . مشکل زیادی که نویسنده ها و فیلمسازای ما دارن پیام اخلاقی داستان / فیلمشون رو خیلی خیلی مستقیم در قالب نصیحت و موعظه میدن . مطمئنا مخاطب از این همه سخنرانی و نصیحت و موعظه ی مامان بزرگی خسته میشه . ( کتابی هست به اسم پولینا بزرگ میشود که توصیه میکنم بخونین ) . مخاطب کودک هم نه تنها از این قاعده مستثنی نیست بلکه بیشتر حساسه . از این لحاظ اگه قراره بازنویسی یا فیلمی از این شاهکار ها داشته باشیم ، بهتره نحوه بازنویسی رو مطابق سلیقه کودک و =نوین ارائه بدیم

2- راجب بحث دوستان ، ساخت فیلم با استفاده از کارگردانان هالیوود . من فک کنم هم مخالفن درست میگن هم موافقن . اگه قراری به اینکار باشه باید از یه کارگردان قابل اعتماد استفاده کرد که مطلب رو تحریف نکنه و اینکار سخته . میشه هم از کارگردانان آشنا به هالیوود استفاده کرد مثل کیارستمی که بازم زمان و بودجه هنگفتی رو میطلبه

3 - من به شخصه فک میکنم باید از زبون طنز برای ارتقا این جایگاه استفاده کرد . پیشنهادی که همیشه داشتم و حتی طرحشو برای صداوسیما ایمیل کردم اما جوابی دریافت نکردم این بوده که تو انیمیشن هایی مث ترافیک ، صزفه جویی و شهرداری به جای استفاده از شخصیت های جدید از شخصیت های افسانه های کهن استفاده بشه در زبان امروزی . این کار که تو نشریات کاغذی و در قالبهایی مث کمیک استریپ جواب داده ، مطمئنا تو انیمیشن هم جواب میده . یا حتی برای القا حس کنجکاوی بیشتر میشه تلمیح و تضمین بکار برد که کودک کنجکاو شه : این از کجا اومد ؟! و بخواد بره بخونه

4- گنجاندن واحد ها و دروسی مث شاهانامه شناسی در مدرسه و نه اختصاصا دانشگاه هم مفیده و. مثلا ما پارسال نصف زمان درس ادبیاتمون به نقد شاهنامه میگذشت و کتاب شاهنامه به نثر که باعث علاقمندی زیادمون به شاهنامه شد .

نظرتون چیه ؟!
2- من با این مخالفم
کارگردان های هالیوودی حتما این کار ها را تحریف میکنن و یه چیزی از توشون در میارن که بشه ضد ما ایرانیا!

ولی مورد یک خوب بود (;

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نظر من ، باید داستان ها ، به روز رسانی شه ، یعنی ، ببینین،آتش دزد ، پرسی جکسون ، این ها همش افسانه های یونان بوده که الان به زبان امروزی نوشته شده !! و همه ی ما رغبت بیشتری به افسانه های یونان نشون می دیم تا شاهنامه و ....!!

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از arman.a :
به نظر من ، باید داستان ها ، به روز رسانی شه ، یعنی ، ببینین،آتش دزد ، پرسی جکسون ، این ها همش افسانه های یونان بوده که الان به زبان امروزی نوشته شده !! و همه ی ما رغبت بیشتری به افسانه های یونان نشون می دیم تا شاهنامه و ....!!

آقای آرمان آرین همچین کاریو کرده و اسم یکی از کتاباشم پارسیان و من که کتاب نسبتا خوبیم هست.

lgh95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
برنز نجوم 92
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

درود!
درمورد ساخت فیلم برای گسترش افسانه ها باید بگم که تا مختار و یوسف و امثالهم(!) هستن آقایون به افسانه های خودمون چیکار دارن؟؟!! :-" :-"
خداییش اگه این هزینه و زمانی که واسه مختار گذاشتنو میذاشتن رو حتی افسانه رستم و سهراب(که شاید خیلیامونم شنیده باشیمش و برامون تکراری باشه) محشر میشد :rolleyes:
آخه این همه عوامل و بازیگری که تو مختار بازی کردن خودشون خجالت نمیکشن که هنوز یه فیلم درست و حسابی از تاریخ خودمون نداریم بعد بیایم از تاریخ عربا با گذاشتن6-7سال وقت و این همه پول یه همچین فیلمی بسازیم؟!! ~X( ~X( ~X(

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

این ژست شما زیاد جالب نیستش چون زیاد با موضوع مرتبط نیست بیشتر انتقاد از صدا سیماس!
شمام زیاد درگیر نشو با این مسایل!

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

به نقل از Dr.Eniac :
تنها 1 راه داره
سفارش ساخت فيلم هاشو به كارگرداناي مشهور هاليوود بديم مطمئنا در طول چند سال چند برابر درآمد برميداريم
کارگردانای مَشهور هالیوود !؟
بنظرم یه کارگردان و نویسنده خوب وختی می تونن خوب کار کنن که اون فرهنگ رو دقیقا بشناسَن ...
خود ما باید به داد فَرهنگ خودمون بِرسیم ! زنده شدن فرهنگ مهمه ، نه در آمد . پول بی حساب و کتاب تو این مملکت اونقد زیاد هَس که دل خوش نباشن به فروش فیلم !

lgh95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
برنز نجوم 92
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از King Dain II :
این ژست شما زیاد جالب نیستش چون زیاد با موضوع مرتبط نیست بیشتر انتقاد از صدا سیماس!
شمام زیاد درگیر نشو با این مسایل!
1-درود!
2-منظورشما از ژست چی بود؟!!
3-اگه ما درگیر نشیم کی میخواد درگیرشه؟
4-آقایون هنرمند(!)قبل از ماهم درگیر نشدن که الان این وضعو داریم :-<
5-اتفاقا اینجا جای انتقاد از صدا و سیماست!چرا ما باید چشمامونو ببندیم و هرچی میدن به دیدمون رو قبول کنیم؟با این کارا به هیچ جا نمیرسیم غیر از اینکه سطح توقعات مردم بیاد پایین و من دوست ندارم ما که -مثلا- نخبه های جامعمونیم مثل همه چشمامونو ببندیم و بذاریم که خرمون کنن؟-ببخشیدا ولی آوردن این کلمه(خر) لازم بود! B-)-
6-دوستان گفتن بدیم کارگردانای هالیوودی بسازن ،من گفتم چرا ؟!!ما خودمونم پتانسیلشو داریم ولی متاسفانه داره جاهای بی مصرف به هدر میره.چرا به جای اینکه خودمونو درست کنیم،به جای اینکه انتظارمونو از رسانه ملی(!) ببریم بالا،داریم از مشکل فرار میکنیم؟اگه قرار باشه یه فیلم به کارگردانی یه غیر ایرانی تاریخ و هویت مارو به بقیه ثابت کنه،همونا که فیلمو میبینن و تحسینش میکنن میگن خاک برسر هر چی ایرانیه که تاریخشونو دادن دست یه بیگانه که براشون زنده کنتش!
7-این حرفا کاملا دوستانه بود B-) B-) B-)

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

hاسم انجمنو اول نگاه کن بعد بیا تو هر چی میخوای بگی بگو!
الان اینا ربطی به کتب نداره کارگردانا و صدا سیما کاری نمیکنن چه ربطی به کتاب داره؟
درک در همین حده؟ مگه من گفتم مخالفم؟ گفتم اینجا یه جور دیگه باید بحث بشه!
یه بار دیگه پست بی ربط بدین پاک میشه.

lgh95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
برنز نجوم 92
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از King Dain II :
hاسم انجمنو اول نگاه کن بعد بیا تو هر چی میخوای بگی بگو!
الان اینا ربطی به کتب نداره کارگردانا و صدا سیما کاری نمیکنن چه ربطی به کتاب داره؟
درک در همین حده؟ مگه من گفتم مخالفم؟ گفتم اینجا یه جور دیگه باید بحث بشه!
یه بار دیگه پست بی ربط بدین پاک میشه.
درود!
آقا چرا دعوا داری؟
پست من در موردپست اون دوستی بود که در مورد ساخت فیلم و هالیوود و اینا گفته بود پس همچین بی ربطم نبود!
در ضمن اون پست من نظر خودم بود در مورد اینکه بدیم کارگردانای هالیوودی فیلم بسازن
حالاهم اگه حرفای من بهتون برخورده معذرت میخوام!!

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام

به نقل از lgh95 :
درود!
درمورد ساخت فیلم برای گسترش افسانه ها باید بگم که تا مختار و یوسف و امثالهم(!) هستن آقایون به افسانه های خودمون چیکار دارن؟؟!! :-" :-"
خداییش اگه این هزینه و زمانی که واسه مختار گذاشتنو میذاشتن رو حتی افسانه رستم و سهراب(که شاید خیلیامونم شنیده باشیمش و برامون تکراری باشه) محشر میشد :rolleyes:
آخه این همه عوامل و بازیگری که تو مختار بازی کردن خودشون خجالت نمیکشن که هنوز یه فیلم درست و حسابی از تاریخ خودمون نداریم بعد بیایم از تاریخ عربا با گذاشتن6-7سال وقت و این همه پول یه همچین فیلمی بسازیم؟!! ~X( ~X( ~X(
لایک !
البته عقاید هر کس محترمه شاید بازیگر های این مجموعه هم واقعا علاقه داشتن که یه همچین مجموعه ای بازی کنن. یادمه یکیشون تو یه برنامه وقتی تعریف میکرد گریش افتاده بود . پس نشون میده واقعا بعضیاشون علاقه دارن :D
پ.ن : از بحث منحرف نشیم .

lindaa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ابرشهرقدیم (نیشابور)

به نظرمن یکی از دلیلاش اینه که خیلی سنگینه مطالبش!یعنی سخته که بخوایم خوب معنی هاشوبفهمیم
یکی دیگه هم از دلایلش اینه که خیلی کم هیجان داره!(به نظر من!)

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از لیندا :
به نظرمن یکی از دلیلاش اینه که خیلی سنگینه مطالبش!یعنی سخته که بخوایم خوب معنی هاشوبفهمیم
یکی دیگه هم از دلایلش اینه که خیلی کم هیجان داره!(به نظر من!)

یکم فکر کنین بد نمیشه!
اون که نمیاد مثلا داستانای شاهنامه به جای دیالوگا شعرا رو بزاره! مثلا این همه از افسانه ها و اساطیر یونان فیلم ساختن مشکلش چی بوده؟!
در ضمن هیجانش پایین برای اینکه شما یکمشو میخونی هیچی ازش نمیفهمی ( کلا دارم میگم ) بعد می خوای هیجان داشته باشه؟!

lindaa

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ابرشهرقدیم (نیشابور)

به نقل از King Dain II :
یکم فکر کنین بد نمیشه!
اون که نمیاد مثلا داستانای شاهنامه به جای دیالوگا شعرا رو بزاره! مثلا این همه از افسانه ها و اساطیر یونان فیلم ساختن مشکلش چی بوده؟!
در ضمن هیجانش پایین برای اینکه شما یکمشو میخونی هیچی ازش نمیفهمی ( کلا دارم میگم ) بعد می خوای هیجان داشته باشه؟!
من دوبار هم تاکیید کردم که نظر خودم هست! :-w B-)
من در مورد خود افسانه ها نظر دادم نه در مورد فیلماش! :D
بعدشم فکرکنم بدونین یکی از قوانین انجمن این هست که به دیگران احترام بزارید!ولی شما بااین حرفتون که نوشتین یکم فکرکنین بد نمیشه این قانون رو زیر پاگذاشتین! :-w :-w

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از لیندا :
من دوبار هم تاکیید کردم که نظر خودم هست! :-w B-)
من در مورد خود افسانه ها نظر دادم نه در مورد فیلماش! :D
بعدشم فکرکنم بدونین یکی از قوانین انجمن این هست که به دیگران احترام بزارید!ولی شما بااین حرفتون که نوشتین یکم فکرکنین بد نمیشه این قانون رو زیر پاگذاشتین! :-w :-w

یکم فکر کنین یعنی بی احترامی به خدا تو مهد کودکم این اتفاقا نمیفته چجوری پس باید صحبت کرد؟!
منم در مورد افسانه ها صجبت کردم در ضمن اگه کل پست بخونین میبینین که نوشتم کلا واقعا من نمیدونم ما داریم کجا میریم! یعنی قانونی که خودک گفتم و رعایت نکنم؟! دیگه این نوبره. :-w

بالا