• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوال‌های فیزیک

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری
پاسخ : سُوال !

به نقل از liliana :
سلام.بچه ها یه سوال دیگه..
چرا چیزی که جرم داره اصلا نمیتونه با سرعت نور حرکت کنه؟مگه جرم و سرعت نور داشتن چه منافاتی با هم دارن؟
وقتی که شما میخواید جسمی رو به سرعت نور برسونید،باید بهش انرزی بدید.بستگی به جرم جسم،میتونید با دادن نیروی مناسب به جسم،اون رو به نزدیک سرعت نور برسونید.اما زمانی که یک جسم به محدوده خاصی از سرعت میرسه،اون انرژی که به جسم برای افزایش سرعت داده میشه به جرم تبدیل میشه.به عبارتی وقتی سرعت یک جسم از محدوده خاصی عبور کرد،انرژی داده شده باعث افزایش سرعت نمیشه بلکه به جرم تبدیل میشه.

AliEBR

AliEBR
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

وقتی راجب سرعت های نزدیک به سرعت نور صحبت میکنیم، دیگه نمی تونیم از معادلات کلاسیک فیزیک استفاده کنیم
باید از معادلات نسبیت استفاده کنیم که اونها با چیزی که توی فیزیک کلاسیک هست متفاوته و حالت کلی تر اون هست
در واقع اگر سرعت جسم نسبت به سرعت نور خیلی کم باشه اون معادلات عملا میشن همون معادلات کلاسیک!
مثلا انرژی جنبشی توی هر سرعتی
C_Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved_Images_gif.gif
نیست!
و مقدارش هست :
C_Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_Saved_Images_gif_1_.gif

که توی این، ام صفر، جرم سکون جسمه، در واقع مقدار جرمی که ناظر برای یه جسم اندازه گیری میکنه بستگی داره به سرعت اون جسم!
وی، سرعت جسم و سی سرعت نور هستش

حالا اگه توی این رابطه v=c باشه مخرج صفر میشه و عبارت میشه بینهایت[nb]با فرض صفر نبودن جرم سکون[/nb]!
یعنی در صورتی بخوایم به سرعت نور برسیم، باید انرژی جنبشی بی نهایت داشته باشیم!
ولی اگه جرم سکون ۰ باشه، حاصلمون یه کسر که صورت و مخرجش ۰ هستن و در صورت رفع ابهام این کسر یه مقدار ناصفر به ما میده!

پ.ن : جرم سکون فوتون رو صفر در نظر میگیریم!

AliEBR

AliEBR
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

توی مبحث حد، وختی یه کسری صورت و مخرجش صفر میشن یه عملیاتی انجام میدیم تا اینجوری نشه به این کار میگن رفع ابهام!

اره همینطوره
ببینید برای هر تابعی، میشه یه چن جمله هایی رو جوری نوشت که مقدارش تقریب نزدیکی برای اون تابع در یه نقطه خاص باشه، هرچی جمله های بیشتری از اون چند جمله ای بنویسیم نزدیک تر میشیم به مقدار تابع (بسط تیلور)
حالا اگه اینقد سرعتمون کم باشه که بشه از توان دومِ نسبت سرعتمون به سرعت نور به بعد صرف نظر کرد، میشه کسر رو تقریب زد به این مقدار :
1 + 2^(v/c)1/2​
حالا اگه این مقدار رو توی رابطه انرژی جنبشی به جای اون کسر بذاریم به همون مقدار کلاسیک میرسیم! (;

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
ری
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تحصیلات تکمیلی در علوم پایه‌ی زن‌جان :)
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از liliana :
سلام بچه ها بازم سوال:
امروز بچه های کلاسمون باتری ساعت رو از قول خودشون گاز گاز کردن :)) :)) تا دوباره کاره کنه.میگن بر اثر ضربه و جوشوندن هم ممکنه دوباره کار کنه.کسی دلیل علمیش رو میدونه؟!
ضربه رو پیدا نکردم
ولی این جوشوندنه
http://sbweb.ir/?p=282

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

من فک می کردم خرافاته یا مثلا یه دلیلی داره.
ولی من ی ساعت داشتم که ساعت خوبی بود،ولی باطریش تموم شد وایساد دیگه.
بعد نمی دونم چی شد باطریشو گذاشتم توی یه ساعت دیگه کار کرد.
حالا اینش رو شاید بشه توجیه کرد،ولی اینکه یه دیقه وای میسه یه دیقه کار می کنه عجیبه. ولی رو بقیه ساعتا اصن کار نمی کنه :|

liliana

کاربر نیمه‌فعال

ــــــــ

☭ɐudɐrgnilɐ⋊

هرچه هستی بمان و داراباش هرچه داری ببخش و مسکین شو
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی ناحیه 1 (طلایه داران سابق)
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک*
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق قدرت - فیزیک محض

سلام به دانشمندان آینده!
یه سوال بسیار ترکیبیی در حد تیم ملی طرح شده!
خیلی هم جدید و خاطره انگیز هست!!!
بعدش باید بگید چه میکند این دینامیک!
سوال رو هرکی هرچه زود تر حل کنه پارتیزان تمام عیاره!!!

فرض کنید شما یک خلبان روس هستید و جت سوخو24 شما در اثر اصابت موشک های ضد هوایی زمین به هوای ترکیه از ناحیه بال دچار آتشسوزی شد و سرانجام شما مجبور شده اید که درست در منطقه ای که سرتاسر در اختیار گروه تروریستی داعش است،با چتر نجات خود فرود بیایید ولی خوشبختانه آن ها شما را پیدا نکرده اند!!!
و از آن بهتر شما نیز در منطقه ای قرار گرفته اید که تا سر و صدایی نکرده اید(مثلا خمپاره ای پرتاب نکرده اید و یا بیش از دو گلوله شلیک نکرده اید!!!)،آن ها از حضور شما هرگز خبردار نمیشوند!
و شما یک خلبان تمام عیار و تک و تنها هستید و دارای کوله پشتی هستید که فقط دارای کمی آب(برای نمردن!)،چاقوی ارتشی،کلاشینگ کف،دستگاه ارتفاع یابGPSو دوربینی با3کیلومتر برد،و فقط یک خمپاره 360GP و یک گلوله Flashmentیا نورزا(گلوله ای که وقتی به جایی برخورد میکند از خودش نورشدید آزاد میکند) و یک کرنومتر(قطب نمای لحظه شمار) در اختیار دارید و جهت را با قطب نما یافته اید ولی از بخت بد شما،در راه رساندن خود به نزدیکترین اردوگاه سوریه، یک اردوگاه 80 نفری تروریست های داعش در منطقه بسیار کوچک(تقریبا نقطه) در بین راهتان قرار گرفته است(و هرگز نباید مستقیما با آن ها بجنگید!) و آن ها دور میزی نشسته اند و نقشه میکشند که اگر شما را یافتند با چه چاقویی سر شما را از بدنتان جدا کنند!!!
و شما نیز زرنگتر از آنچه فکر میکنند تشریف دارید!!!
شما به وسیله GPSتان فهمیده اید که در مکانی قرار گرفته اید که مطابق شکل 5درجه انحراف دارد!(ولی انحراف زمین تاثیری در تخمین فاصله دارد!)
شما گلوله Flashment را به چادر آن ها شلیک کردید و زمان گرفتید و پس از 1.4 ثانیه نور گلوله از دوربین مشاهده کردید!(و میدانید که سرعت این نوع گلوله 150m⁄s است) و شما مجبور هستید بدون اینکه تروریست ها بفهمند باید شما با تنها خمپاره خودتان و درست چادر آن ها را هدف قرار دهید د در یک حرکت همه آن ها را بکشید!
و این را هم میدانید که حد استاندارد برد خمپاره360GPدر واقع 360 متر است(یعنی اگر با زاویه 45درجه خمپاره پرتاب شود،360متر را طی میکند)!

الف) چگونه میتوانید این کار را انجام دهید؟؟؟(با چه زاویه ای خمپاره را شلیک میکنید؟)
ب)زمین چه نیرویی را برای شلیک آن در راستای قائم تحمل میکند؟؟؟
ج)معادله حرکت خمپاره را بنویسید!

اطلاعات اضافی:
1.جرم خمپاره 20 کیلوگرم است!
2.شتاب گرانش 9.8m⁄s^2 است!
3.زاویه انحراف 5 درجه است!
4.خمپاره با شتاب a=6m⁄s^2 از زمین پرتاب میشود!

1448607424.jpg

AliEBR

AliEBR
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک

بالایی :
عاقا من ده دقیقس دارم به این سوال میخندم :-"
ولی چن تا نکته هست
این ۵ درجه و ۶ درجه دقیقا چین؟ یه بار گفتی انحراف ۵، یه بار ۶ :-?
بعد اینکه با شتاب از زمین پرتاب میشه ینی توی کل مسیر شتابش ثابته؟ (فک نمی کنم این باشه البته :-" ) یا چی؟
دیگه اینکه یه بار گفتی انحراف تو فاصله اثر داره، یه بار گفتی اثر نداره :/

دو تا بالایی :
ببینید، وختی یه جسم در تعادل باشه، طبق قانون اول نیوتن تغییری توی سرعتش ایجاد نمیشه (نه جهت عوض میکنه و نه اندازه)
خب حالا اگه دو تا نیرو دقیقا هم اندازه و در یک لحظه وارد بشن، انگار اصن نیرویی نبوده و هر جور بوده، همونجور میمونه ( جمله بندی :-" )
ولی اگه هر کدوم یه مقدار زود تر به جسم وارد بشه، تا لحظه ای که خنثی نشده جسم در اون راستا شتاب میگیره

Kabiri

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره فیزیک دوره 29
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک

خمپاره ساز و کارش شبیه موشک که نیست شتاب دار باشه شاید منظور از با شتاب پرتاب شدن این باشه که شتابی که سرعت خمپاره رو از 0 به یه سرعت اولیه میرسونه 6 هستش :-?

☭ɐudɐrgnilɐ⋊

هرچه هستی بمان و داراباش هرچه داری ببخش و مسکین شو
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی ناحیه 1 (طلایه داران سابق)
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
برنز المپیاد فیزیک*
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی برق قدرت - فیزیک محض

به نقل از AliEBR :
بالایی :
عاقا من ده دقیقس دارم به این سوال میخندم :-"
ولی چن تا نکته هست
این ۵ درجه و ۶ درجه دقیقا چین؟ یه بار گفتی انحراف ۵، یه بار ۶ :-?
بعد اینکه با شتاب از زمین پرتاب میشه ینی توی کل مسیر شتابش ثابته؟ (فک نمی کنم این باشه البته :-" ) یا چی؟
دیگه اینکه یه بار گفتی انحراف تو فاصله اثر داره، یه بار گفتی اثر نداره :/

دو تا بالایی :
ببینید، وختی یه جسم در تعادل باشه، طبق قانون اول نیوتن تغییری توی سرعتش ایجاد نمیشه (نه جهت عوض میکنه و نه اندازه)
خب حالا اگه دو تا نیرو دقیقا هم اندازه و در یک لحظه وارد بشن، انگار اصن نیرویی نبوده و هر جور بوده، همونجور میمونه ( جمله بندی :-" )
ولی اگه هر کدوم یه مقدار زود تر به جسم وارد بشه، تا لحظه ای که خنثی نشده جسم در اون راستا شتاب میگیره

حق با شما بود!
درنوشتن اشتباه شده بود و زاویه انحراف 5 درجه هست!
و در ضمن در هیچ جای مسئله نیومده که شتاب ثابت هست و باید بازه بندی بکنی!!!(مثلا کوچکتر از فاصله 105متر شتاب به سمت بالا و بیشتر از 105متر به سمت پایین و سقوط آزاد!!!)
و لزومی نداره که از همه اطلاعات مسئله استفاده کنی!!!
دوم هم منظور از بی اثر بودن زاویه انحراف این بود که سینوس اون زاویه انحراف رو توش دخالت ندی و مستقیما فاصله تو از تروریست ها رو میتونی با گلوله فلشمنت با فرمول X=V.t به دست بیاری که اون هم X=210میشه اینم راهنمایی!!! /m\
البته این سوال واسه مزاح بود برای اینکه هی نگین غاغا چرا ما دینامیک رو تو دبیرستان 2 بار (هم در دوم هم در پیش) و در دانشگاه 3 ترم میخونیم!!! :D
این یک فیزیک کاربردی هست! اگه نفهمی و به اون روز بیوفتی سر در باد و تن در خاک خواهی شد!!!(قانون پارتیزان) :D

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

با نظریه بیگ بنگ آشنایی دارم...یعنی راستش مطالعه نه ولی با مستند تاریخ علم،توضیح مفصلی داد که متوجه مفهموش شدم.
حالا برای اون طرحی که میخوام بدم،یه خلاصه ای از اثبات نظریه شو نیاز دارم.
از کجا باید پیدا کنم؟

Farzin2x

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی3کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
با نظریه بیگ بنگ آشنایی دارم...یعنی راستش مطالعه نه ولی با مستند تاریخ علم،توضیح مفصلی داد که متوجه مفهموش شدم.
حالا برای اون طرحی که میخوام بدم،یه خلاصه ای از اثبات نظریه شو نیاز دارم.
از کجا باید پیدا کنم؟
خب بیگ بنگ آثاری از خودش داره.بهش میگن:
Gamma background radiatio
امواج توسط ماهواره هایی مثل WMap(دبلیو مَپ) ،از کار افتاده و ماهواره ی plank
در حال فعالیت و... دریافت میشن و درواقع اسکنی از جهان هستی میدن.می تونی عباراتی مثل
380000 year after big bang یا gamma background radiation رو گوگل کنب.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از Farzin2x :
خب بیگ بنگ آثاری از خودش داره.بهش میگن:
Gamma background radiatio
امواج توسط ماهواره هایی مثل WMap(دبلیو مَپ) ،از کار افتاده و ماهواره ی plank
در حال فعالیت و... دریافت میشن و درواقع اسکنی از جهان هستی میدن.می تونی عباراتی مثل
380000 year after big bang یا gamma background radiation رو گوگل کنب.
خیلی ممنون.
کتابشو گرفتم ;;)

pouyabaghari

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی لنگرود
شهر
لنگرود

سلام
من کلی درباره اصطکاک هوا تحقیق کردم ولی نفهمیدم جواب مشکل پایین چیه:
معلم فیزیک ما به ما ماموریت ساخت یک موشک کاغذی(اگه تا 3 تا کاغذ a4 و یه خورده چسب هم استفاده شه موردی نداره) کرده حالا من موندم ساختار موشک بنده باید چطوری باشه که بیشترین حرکت رو داشته باشه و چزور باید جلوی مقاومت هوا رو بگیرم تا موشکم مسافتی حدود 30-40 متر بره؟؟؟یا اصن اینقدر میره؟؟؟؟
هرکی میدونه بگه اوژانسیه
آقایون من هفتمم ها هر چی میگین فارسیشم بنویسین خواهشا یکا شونم بنویسین

???????

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه جعفری
شهر
تبریز

به نقل از رهبر حزب پارتیزان ناجی :
سلام به دانشمندان آینده!
یه سوال بسیار ترکیبیی در حد تیم ملی طرح شده!
خیلی هم جدید و خاطره انگیز هست!!!
بعدش باید بگید چه میکند این دینامیک!
سوال رو هرکی هرچه زود تر حل کنه پارتیزان تمام عیاره!!!

فرض کنید شما یک خلبان روس هستید و جت سوخو24 شما در اثر اصابت موشک های ضد هوایی زمین به هوای ترکیه از ناحیه بال دچار آتشسوزی شد و سرانجام شما مجبور شده اید که درست در منطقه ای که سرتاسر در اختیار گروه تروریستی داعش است،با چتر نجات خود فرود بیایید ولی خوشبختانه آن ها شما را پیدا نکرده اند!!!
و از آن بهتر شما نیز در منطقه ای قرار گرفته اید که تا سر و صدایی نکرده اید(مثلا خمپاره ای پرتاب نکرده اید و یا بیش از دو گلوله شلیک نکرده اید!!!)،آن ها از حضور شما هرگز خبردار نمیشوند!
و شما یک خلبان تمام عیار و تک و تنها هستید و دارای کوله پشتی هستید که فقط دارای کمی آب(برای نمردن!)،چاقوی ارتشی،کلاشینگ کف،دستگاه ارتفاع یابGPSو دوربینی با3کیلومتر برد،و فقط یک خمپاره 360GP و یک گلوله Flashmentیا نورزا(گلوله ای که وقتی به جایی برخورد میکند از خودش نورشدید آزاد میکند) و یک کرنومتر(قطب نمای لحظه شمار) در اختیار دارید و جهت را با قطب نما یافته اید ولی از بخت بد شما،در راه رساندن خود به نزدیکترین اردوگاه سوریه، یک اردوگاه 80 نفری تروریست های داعش در منطقه بسیار کوچک(تقریبا نقطه) در بین راهتان قرار گرفته است(و هرگز نباید مستقیما با آن ها بجنگید!) و آن ها دور میزی نشسته اند و نقشه میکشند که اگر شما را یافتند با چه چاقویی سر شما را از بدنتان جدا کنند!!!
و شما نیز زرنگتر از آنچه فکر میکنند تشریف دارید!!!
شما به وسیله GPSتان فهمیده اید که در مکانی قرار گرفته اید که مطابق شکل 5درجه انحراف دارد!(ولی انحراف زمین تاثیری در تخمین فاصله دارد!)
شما گلوله Flashment را به چادر آن ها شلیک کردید و زمان گرفتید و پس از 1.4 ثانیه نور گلوله از دوربین مشاهده کردید!(و میدانید که سرعت این نوع گلوله 150m⁄s است) و شما مجبور هستید بدون اینکه تروریست ها بفهمند باید شما با تنها خمپاره خودتان و درست چادر آن ها را هدف قرار دهید د در یک حرکت همه آن ها را بکشید!
و این را هم میدانید که حد استاندارد برد خمپاره360GPدر واقع 360 متر است(یعنی اگر با زاویه 45درجه خمپاره پرتاب شود،360متر را طی میکند)!

الف) چگونه میتوانید این کار را انجام دهید؟؟؟(با چه زاویه ای خمپاره را شلیک میکنید؟)
ب)زمین چه نیرویی را برای شلیک آن در راستای قائم تحمل میکند؟؟؟
ج)معادله حرکت خمپاره را بنویسید!

اطلاعات اضافی:
1.جرم خمپاره 20 کیلوگرم است!
2.شتاب گرانش 9.8m⁄s^2 است!
3.زاویه انحراف 5 درجه است!
4.خمپاره با شتاب a=6m⁄s^2 از زمین پرتاب میشود!

1448607424.jpg
منبع داره یا همینجوریه؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

:-"
ما می دونیم سوسکا به سبب چه ویژگیی،در برابر انفجار های اتمی،مقاومن؟
می تونیم از این خاصیتشون استفاده کنیم؟کردیم؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
:-"
ما می دونیم سوسکا به سبب چه ویژگیی،در برابر انفجار های اتمی،مقاومن؟
می تونیم از این خاصیتشون استفاده کنیم؟کردیم؟

سوسک ها در برابر انفجار اتمی مقاوم نیستن، موج انفجار و دمای بالاش همه چیزو ذوب میکنه.

سوسک ها در برابر تشعشعات رادیو اکتیو مقاوم هستن و اونم به این دلیل هستش که قسمت زیادی از آسیبی که این امواج به سلول ها میزنن وقتیه که سلول های در حال تقسیم شدن در معرض تابش قرار بگیرن. بر خلاف موجوداتی مثل ما آدم ها این سیکل در مورد سوسک ها و تعداد زیادی از حشرات دیگه خیلی کنده. به این معنی که بین هر باری که سلول های یه سوسک تقسیم میشن چندین روز فاصله ست. بنابر این احتمالش توی سوسک ها خیلی کمتره که به خاطر تابش آسیب ببینن.

و خب فکر نکنم با توضیحاتی که دادم بشه استفاده ی خاصی ازشون کرد (;

بالا