• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

برای شروع دیره ؟

• شروع کننده موضوع Giga
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

Giga

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک
دانشگاه
دانشکده فیزیک دانشگاه MIT
رشته دانشگاه
فیزیک
سلام

به نظر شما کسی که قصد المپیاد فیزیک داشته باشه باید از کی شروع کنه ؟ لطفا بگید (1) برای آمادگی و قبولی در هر مرحله ( یک - دو - مدال ) باید از کی مطالعه جدی شروع بشه ؟

کسی که تا حالا هیچ مطالعه خاصی برای المپیاد نداشته (مشخصا خودم ! :D) و الان دوم رو تموم کرده و فقط چند ماه تا مرحله یک فرصت داره چی کار باید بکنه ؟ (2) اصلا امیدی براش هست ؟ (منظورم فقط مدال نیست) ... اگه جواب آره هست (3) این تابستون باید چه قدر و چه چیزایی رو برای شروع بخونه ؟ (وقتم تقریبا آزاده و میتونم اکثرشو برای فیزیک بزارم) ؛ (4) خوندن کتابای دبیرستان و پیش دانشگاهی میتونه کمکی بکنه ؟ (یعنی بعد از اینا هالیدی)

یه مورد دیگه ای هم که هست اینه که حالا با هر جوابی که ممکنه سوالای بالا داشته باشه، (5) به نظر شما کاره درستیه که تو این زمان باقیمونده وقت روی المپیاد گذاشته بشه ؟ (در قیاس با کنکور)

اینم بگم که بنده به دلیل ضعف مدرسه، هیچ منبعی به جز کتاب نمیتونم داشته باشم(معلم) و اگه بخوام کاری کنم باید به صورت خودخوان باشه.

ممنون

Newton

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
مدال المپیاد
کامپیوتر/فیزیک
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مکانیک
پاسخ : برای شروع دیره ؟

به نقل از Giga :
سلام

به نظر شما کسی که قصد المپیاد فیزیک داشته باشه باید از کی شروع کنه ؟ لطفا بگید (1) برای آمادگی و قبولی در هر مرحله ( یک - دو - مدال ) باید از کی مطالعه جدی شروع بشه ؟

کسی که تا حالا هیچ مطالعه خاصی برای المپیاد نداشته (مشخصا خودم ! :D) و الان دوم رو تموم کرده و فقط چند ماه تا مرحله یک فرصت داره چی کار باید بکنه ؟ (2) اصلا امیدی براش هست ؟ (منظورم فقط مدال نیست) ... اگه جواب آره هست (3) این تابستون باید چه قدر و چه چیزایی رو برای شروع بخونه ؟ (وقتم تقریبا آزاده و میتونم اکثرشو برای فیزیک بزارم) ؛ (4) خوندن کتابای دبیرستان و پیش دانشگاهی میتونه کمکی بکنه ؟ (یعنی بعد از اینا هالیدی)

یه مورد دیگه ای هم که هست اینه که حالا با هر جوابی که ممکنه سوالای بالا داشته باشه، (5) به نظر شما کاره درستیه که تو این زمان باقیمونده وقت روی المپیاد گذاشته بشه ؟ (در قیاس با کنکور)

اینم بگم که بنده به دلیل ضعف مدرسه، هیچ منبعی به جز کتاب نمیتونم داشته باشم(معلم) و اگه بخوام کاری کنم باید به صورت خودخوان باشه.

ممنون
سلام:D!
کافیه فقط کلپنرو بخونی البته من خودم تابستونش (حدودا2 هفته) هالیدی و اهانیان رو خوندم ولی خب کلا زیاد وقتتو رو مباحث پیچیده مثلا غلتش و اینا نذار!
اصلا عقب نیستی
موفق باشی(من مرحله یک قبول شدم البته جدی نمی خوندم!) اما با چن تا از طلاهای سالای قبل که صحبت کردم به این نتیجه رسیدم!
کاملا خودخوان بخون بهتره!

• لایک
امتیازات: Giga

poorya.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بجنورد
مدال المپیاد
فقط یه دونه ریاضی فقط مرحله اول

بیشتر کسایی که تو المپیاد مدال آوردن میگن تابستون سال سوم برای شروع دیر نیست . من خودم هم تازه شروع کردم و فکر نمی کنم برای شروع دیره . گرچه کسایی رو می بینم که خیلی از ما جلو ترن .

mc.zeus

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
tehran
مدال المپیاد
Physic's bronze medal

برای شروع یه کم دیره حالا این که میگم یکم دلیل دارم. ببین تو اگه بخوای الان بری سراغ هالیدی باید مشتاق و انتگرال رو بلد باشی‌. یعنی‌ من خودم مثلا عید مشتق و انتگرال رو از روی کتب‌ ریاضی‌ در حد خیلی‌ ساده خوندم و با حل مسائل فیزیک و مخصوصاً مسائل توزیع بار تو الکترو اونو تمرین کردم. بعدش تو اوایل تابستون مفاهیم رو با هالیدی خوندم و مسائلش هم حل کردم اما فقط جلد ۱ و ۳ جلد ۲ و ۴ مزخرف هست. بعدش آخرای تابستون باید کلپنر و گریفیس رو خوند اما همون فصلهای اولش. بعدشم نزدیکی مرحله ۱ باید نور رو در حد خیلی‌ ساده خوند و کتاب پیش رو هم همین طور و باید همهٔ مرحله ۱‌های سالهای قبل رو تا اون موقع نزنی‌ و ۲ هفتهٔ آخر فقط مرحله ۱ بزنی‌. تو حتما مطمئن باش تو مرحله ۱ قبول میشی‌. بعدش هم باید تمرینهای کلپنر و مرحله ۲‌های قبلی‌ رو حل کنی‌ تو عید تا مرحله ۲ هم مثل من راحت قبول شی. امید وارم موفق باشی‌.

• شروع کننده موضوع

Giga

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

از راهنماییاتون ممنون

mc.zeus ، به نظر شما نمیتونم توی این تابستون با یکم عرق بیشتر ریختن ( : دی ) جبران کنم قضیه رو ؟

یه مورد دیگه ام هست اینه که این کارایی که شما برای بعد از تابستون گفتین باید بکنم کار روزانه ست ؟ منظورم اینه که باید تمام وقتم رو در روز بزرام واسه فیزیک تا بتونم به این برنامه برسم ؟

لطفا اگه امکانش هست به سوال های رنگی پست اول هم جواب بدید.

واقعا ممنونم :)

mc.zeus

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
tehran
مدال المپیاد
Physic's bronze medal

ببین اخه اینا خیلی بستگی دارن. مثلا من خودم شاید در هفته به طور میانگین 1 ساعت درس میخوندم.(با درسهای مدرسه که البته بیشترش رو معاف بودم) اما همون امتحان های سالهای قبل خیلی خیلی مهمه. در ضمن معلم هم خیلی مهمه که متاسفانه شما . . . البته شانس هم خیلی مهمه و کلا یک ریسکه. باید هدفت رو المپیاد نذاری اما بخونی. (یکم از درسهای مزخرف دبیرستان جا موندن ارزش یادگیری علم زیبای فیزیک رو داره) چون من خودم خیلی هارو میشناسم که با قبول نشدن واقعا ضربه های بسیار بسیار بدی رو خوردن. کلا باید به دید یک تفریح به اون نگاه کنی تا هم استرس کم بشه و هم 1 ساله کامل حال کنی.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

بستگی به استعداد و علاقه و تلاش داره. کتاب هالیدی 1و2و3 و کتاب نورشناخت هندسی برای مرحله 1 و 2 بر خلاف تصور همه کافیه. ولی خوندن کلپنر خیلی پیشنهاد شده چون نسبت به کتاب های مکانیک دیگه ریاضیات اون کمتره. شما الآن شروع کن به خوندن جلد یک توماس و همزمان فیزیک هالیدی 1 . توماس در حد مشتق و انتگرال و کاربرد مشتق (کاربرد انتگرال رو نیاز زیادی نداری). مابقی مباحث رو هم نیازی نداری. وقتی به گشتاور رسیدی میتونی هالیدی 3 رو هم شروه کنی. در همین حال تست های سال های پیش و تشت های روسیه و کانادا باید حل بشن (از مباحثی که خوندی) بعد ازاین که مکانیک تموم شد (به همراه حل 85 درصد مسائل) که باید حدودا دو ماه طول بکشه باید بری سراغ ترمودینامیک و مکانیک آماری مقدماتی که توی هالیدی 2 هست . توی گرما به لگاریتم طبیعی و نمایی زیاد میرسی که باید از توماس 1 بخونی.
1 ماه آخر به مرحله اول باید بیشتر مسئله حل کنی (سال های قبل) و بعد از مرحله اول (اگر قبول شدی) کتاب کلپنر رو بخونی نه خیلی خیلی عمیق و بعد مسائلشو حل کنی. البته فرصت چندانی نداری گریفیث بخونی ولی اگر میتونی یه نگاهی بهش بنداز. ایرودوف رو فراموش نکن.

researcher

مهمان

با سلام
من میخوام برای المپیاد بخونم و احتیاج به راهنمایی دارم.
من دارم میرم دوم دبیرستان و مدرسه ام هم معمولیه(متاسفانه).
من الان دارم مبحث نور شناخت هندسی رو از روی انتشارات دانش پژوهان می خونم(به صورت جدی).ولی نمیدونم بعدش چیرو شروع کنم چون از مباحث دیگه اطلاع دقیقی ندارم.اگه میشه به من بگید کدوم مطلب رو شروع کنم و همچنین از روی چی بخونم؟؟؟
ممنون

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از researcher :
با سلام
من میخوام برای المپیاد بخونم و احتیاج به راهنمایی دارم.
من دارم میرم دوم دبیرستان و مدرسه ام هم معمولیه(متاسفانه).
من الان دارم مبحث نور شناخت هندسی رو از روی انتشارات دانش پژوهان می خونم(به صورت جدی).ولی نمیدونم بعدش چیرو شروع کنم چون از مباحث دیگه اطلاع دقیقی ندارم.اگه میشه به من بگید کدوم مطلب رو شروع کنم و همچنین از روی چی بخونم؟؟؟
ممنون

کتاب توماس و فیزیک هالیدی جلد 1 و 2 و3

researcher

مهمان

ممنون.میشه کتاب توماس رو معرفی کنی و بگی از کدومشون شروع کنم؟؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

یه تاپیک توی همین انجمن المپیاد فیزیک هست با نام "منابع المپیاد فیزیک" که توی اون این ها رو توضیح دادم.

• شروع کننده موضوع

Giga

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

آقای Hamilton : دیفرانسیل و انتگرال تا چه حد تو فیزیک کاربرد دارن ؟ یعنی باید تا کدوم مبحث رو بخونیم و دیگه اینکه به نظر شما نمیتونم اینا رو به جای توماس با حسابان و پیش جمعش کنم ؟

حالا من که چیزی سرم نمیشه فعلا از این مباحث ( :d ) به خاطر همین ممکنه سوالم عجیب به نظر بیاد، به نظر شما این مباحث اینقدر مهمه که من (با توجه به وقت کمی که دارم) بشینم بخونمش ؟ نمیشه اینو هم مث مباحث دیگه ریاضی که به طور سطحی تو فیزیک کاربرد دارن یاد بگیرم ؟

admin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
89

اگر به دنبال مدال هستید و فرقی براتون نمیکنه چه رشته ای باشه ، شیمی رو میشه همین الان شروع کرد و حتی مدال هم گرفت. المپیاد فیزیک کمی دیره و استعداد و پشتکار زیادی میخواد از الان شروع کردن. توصیه من المپیاد شیمی هست . البته اگر اصرار دارین فیزیک باشه ، خود دانید.

• شروع کننده موضوع

Giga

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از مدیریت :
اگر به دنبال مدال هستید و فرقی براتون نمیکنه چه رشته ای باشه ، شیمی رو میشه همین الان شروع کرد و حتی مدال هم گرفت. المپیاد فیزیک کمی دیره و استعداد و پشتکار زیادی میخواد از الان شروع کردن. توصیه من المپیاد شیمی هست . البته اگر اصرار دارین فیزیک باشه ، خود دانید.

ممنون. من کلا به خاطر علاقه ـم به فیزیک دارم میخونم و از اول هدفم المپیاد نبود ولی دیدم بچه ها میگن زیاد دیر نشده منم گفتم چه بهتر موازی پیش برم ... قبلا یه سری برا شیمی خونده بودم دیدم خوشم نمیاد ولش کردم.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Giga :
آقای Hamilton : دیفرانسیل و انتگرال تا چه حد تو فیزیک کاربرد دارن ؟ یعنی باید تا کدوم مبحث رو بخونیم و دیگه اینکه به نظر شما نمیتونم اینا رو به جای توماس با حسابان و پیش جمعش کنم ؟

حالا من که چیزی سرم نمیشه فعلا از این مباحث ( :d ) به خاطر همین ممکنه سوالم عجیب به نظر بیاد، به نظر شما این مباحث اینقدر مهمه که من (با توجه به وقت کمی که دارم) بشینم بخونمش ؟ نمیشه اینو هم مث مباحث دیگه ریاضی که به طور سطحی تو فیزیک کاربرد دارن یاد بگیرم ؟
کتاب پیش کتاب جالبی نیست . به هر حال شما باید مشتق و انتگرال رو بلد باشید (انتگرال در حد چند جمله ای ها ) حالا اگر میبینید که از کتاب پیش راضی هستید از همون بخونید و حسابان سوم رو اصلا نخونید. مباحث بهینه سازی و میزان های مرتبط و کاربرد های مشتق و کاربرد های انتگرال رو باید بخونید.

هالیدی جلد 1 رو که باید کامل (حتی فصل اول لازم میشه) بخونید. جلد سوم هم بستگی داره به ویراست های مختلف تفاوت داره دوست عزیز.

• شروع کننده موضوع

Giga

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک
دانشگاه
رشته دانشگاه
فیزیک

بازم سلام

به نظر شما مباحث پیش برای مرحله اول مهم هست ؟ (بجز سینماتیک و دینامیک)

Alvin

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Tehran

من الان سومم و میدونم خیلی دیره
خوندنو شروع کردم ولی نه جدی !
با سوالای مرحله 1 مشکل ندارم و تقریبن همشو میتونم حل کنم!
ولی سوالای مرحله 2........!

saray

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ارومیه
مدال المپیاد
فیزیک
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
عمران

شما وقتتون محدوده..... نباید برای خوندن کتابای دبیرستان و.... وقتتونو تلف کنین! باید شروع کنین به خوندن کتابایی مثل کلپنر و.... برای خوندن این ها هم باید زمینه ریاضی قوی داشته باشید! برای شروع دیر نیست به شرطی که جدی جدی بخونین! اگه بتونین درس هارو تموم کنین..... یعنی روی کتابای کلپنر و هالیدی هارو بخونین بدون حل مساله..... ولی باید کاملا مسلط باشید به مطلب...... بعدا میتونین نمونه سوال از کتابای دیگه مثل ایرودوف و بوستون و اپیتیوت حل کنین! نگران کنکورم نباشید! اگه زبونم لال قبولم نشدید هیچ چیزی از دست نخواهید داد! شما سر تر از بقیه بچه ها در ریاضی و فیزیک خواهید بود!

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Alvin :
من الان سومم و میدونم خیلی دیره
خوندنو شروع کردم ولی نه جدی !
با سوالای مرحله 1 مشکل ندارم و تقریبن همشو میتونم حل کنم!
ولی سوالای مرحله 2........!

شما باید کتابای پیشرفته تر رو بخونید مثل کلپنر و گریفیث که چون فرصت ندارید میتونید از کتاب های فشرده تر انتشارات فاطمی و باشگاه استفاده کنید.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از goldmedal :
ببخشید من با معلم فیزیکم صحبت کردم گفت که هالیدی رو زبون اصلی بخون به نظر شما لازمه؟؟؟؟؟؟؟
لطفا سریع جوب بدید

برای المپیاد رو راست بگم همین قدر کافیه که ترجمه فارسی رو بخونید. خوندن تکست اصلی برای داوطلبان ورود به دانشگاه های خارجی توصیه میشه.

بالا