• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات المپیاد شیمی

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
نقره‌ی کشوری المپیاد شیمی دوره ۲۴
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی (با ماینور شیمی)
اینستاگرام

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : اشکالات شیمیایی

این ذکر کرده ک همه در حالت گازی هستن ! در این صورت بله !
اون داده های ترمودینامیکی ک من از رو اتکینز گفتم مال شرایط استاندارده !

Iman Rage

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
نه اینور نه اونور
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1394

به نقل از Smiling Girl :
با این ک جای مانور نداره موافقم ، اما دقیقا شما همتون سوال منو دارین ب 1 شکل دیگه میپرسین ! الان سوال اینه ک چرا باید با جرم مولی زیاد شه ک گفتین دلیلش هنوز معلوم نیس ! :-"

لینک سایت تبیان لینک معتبریه واسه مقاله ی شیمی ؟ بعد اینجا آنتروپی ید رو بیشتر از همه گذاشته ک با عقل سلیم جور در نمیاد ! اطلاعات مغایرت داره با داده های ترمودینامیکی کتابی مثل اتکینز یا حتی عقل سلیم ! :D
20120103115711767_t4.gif

فک میکنم بحث واسه همچین سوالی کافیه ! :D
اول اینکه این کاملا با عقل سلیم جور در میاد چون اگر بخونین نوشتهgaseous state و تو فاز گازی همون طور که گفتم گاز ها با ساختار یکسان با افزایش جرم اتمی آنتروپی بیشتری میگیرن(در نتیجه خاصیت کووانتومی اندازه حرکت ملوکولها)

soliloquize

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
مدال المپیاد
شیمی ...

سلام! :D
بچه ها میشه یه راهنمایی کوچولو واسه حل این سوال بدید؟ ;;)

درصد تبدیل را در واکنش زیر پس از یک ساعت بیابید!
A------>R
rA = 3 * CA betavane .5-
cA avaliye = 1 mol/lit
با عرض پوزش بهتر از این بلد نبودم بنویسم :-[

Afy Depp

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شاهرود

باسلام
سوالم اینه که این دوتا ساختار تو عکس چه فرقی باهم دارند؟
Pic_00.jpg

خب معلومه که هردو ایزومرند، میخواستم بدونم این نوع از ایزومر اسمش چیه؟؟

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

اینا رو میگن ایزومر نوری. و به این دو مولکول میگن زوج انانتیومری. تو شیمی آلی یه بخش هست به نام شیمی فضایی که راجع به اینا است.

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از !PARVAZ! :
درصد تبدیل را در واکنش زیر پس از یک ساعت بیابید!
A------>R
rA = 3 * CA betavane .5-
cA avaliye = 1 mol/lit
با عرض پوزش بهتر از این بلد نبودم بنویسم :-[
الی واکنش رو همین داده فقط؟ [nb]لازمه ذکر کنم با این فرم نوشتن چشم بازار رو کور کردی ؟ :)) :-"[/nb] منظورم موازنه و این حرفاس ! یعنی 1 مول از A یه مول R میده ؟ نمیتونه بده ها :-"
ولی در کل من با همین صورت مسئله حل کردم ! !
این چیزی ک من از نوشتن تو فهمیدم این بود ! سرعت مصرف شدن A ( با سرعت کلی واکنش برابره )= 3× 0.5[A]
بعد از اونطرفم ماداریم سرعت مصرف A برابر با تغییر غلظت بر زمانه ! البته اینجا باز 1 واحدی میخواستیم ک بدونیم زمان رو بر چ حسابی بگیریم ، نگفته اما منم بر حسب ساعت گرفتم !
بعد از مساوی قرار دادن 2 طرف تساوی ب راحتی غلظت ثانویه ی A پیدا میشه ! و از اونجا شما میتونی درصد تبدیل رو حساب کنی !
اگه سوتی نداده باشم فک کنم راه جواب بده ! ب قول سوگند البته من فقط فک میکنما ! :-" :-"[nb]خیلی خیلی خیلی وقته سینتیک نخوندم :-دال :D[/nb]
جوابمم میخوای بت بگم ببینی درسته یا نه ؟
با این راه من میاد 9.17 %

× سوال بعدیم با تشکر از آقای میج ک جواب دادن ! این 2 تا انانتیومر همن ! یعنی تصویر آینه ای همن شما شکلاتون رو بچخون و جوری مقابل هم قرار بده ک انگار یکیشون رو گذاشتی جلوی آینه ! بخوایم کوتاه توضیح بدیم این میشه :
وقتی ب 1 اتم کربن 4 تا گروه مختلف وصل بشن( بهش میگیم کربن کایرال ) این گروه ها 2 تا آرایش مختلف میتونن نسبت ب هم بگیرن ( فک کنم جمله ی خوبی نگفتم ، اما جمله بندیم قوی نیس ! :( ) ک تصویر آینه ای همن ! این ایزومرها بدون شکستن پیوند قابل تبدیل ب هم دیگه نیستن !
در کل همونطور ک بازم آقا ایمان گفتن مبحثی نیس ک بخوایم با 2 3 خط از کنارش بگذریم ، خیلی از حرفای منم کامل نبود راجبش ، اما واسه همین سوالتون فک کنم جواب قابل قبولی باشه، اگه نه بگین بیشتر توضیح بدم !
× 1 سوال دارم :
1 مخلوطی از کلسیم کربنات و کربن داریم ، بعد گفته درصد کربن را بیابید ، شما جای من بودین کربن موجود در کربنات رو هم حساب میکردین ؟
میدونم موضوع مهمی نیس یعنی بسته ب نظر طراح سوال 2 تا جواب داره ، اما تا اینجا اومدم گفتم نظر شمارو هم بدونم ! :D :D

soliloquize

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
مدال المپیاد
شیمی ...

گلی؟ خو ضایم نکن دیگه به این خوبی نوشتم :-"
آره معادله همینه فقط X_X
گلی اینجا درصد تبدیلو خواسته نه غلظت ثانویه :-? من حلش میکنم اما منفی درمیاد فک کنم یه فرضی رو باید در نظر بگیریم که من نمیدونم چیه :(( ~X(
+ راجع به سوالت : باید دید :-"

Iman.Mage

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

مخلوطی از کلسیم کربنات و کربن داریم ، بعد گفته درصد کربن را بیابید ، شما جای من بودین کربن موجود در کربنات رو هم حساب میکردین ؟
میدونم موضوع مهمی نیس یعنی بسته ب نظر طراح سوال 2 تا جواب داره ، اما تا اینجا اومدم گفتم نظر شمارو هم بدونم ! :D :D

من باشم کربن داخل کربنات رو هم حساب میکردم، چون طراحان سوال کلاً آزار دارن و یه جوری سوال میدن که شخص حل کننده گیج بشه.

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
شیمی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Smiling Girl :
الی واکنش رو همین داده فقط؟ [nb]لازمه ذکر کنم با این فرم نوشتن چشم بازار رو کور کردی ؟ :)) :-"[/nb] منظورم موازنه و این حرفاس ! یعنی 1 مول از A یه مول R میده ؟ نمیتونه بده ها :-"
ولی در کل من با همین صورت مسئله حل کردم ! !
این چیزی ک من از نوشتن تو فهمیدم این بود ! سرعت مصرف شدن A ( با سرعت کلی واکنش برابره )= 3× 0.5[A]
بعد از اونطرفم ماداریم سرعت مصرف A برابر با تغییر غلظت بر زمانه ! البته اینجا باز 1 واحدی میخواستیم ک بدونیم زمان رو بر چ حسابی بگیریم ، نگفته اما منم بر حسب ساعت گرفتم !
بعد از مساوی قرار دادن 2 طرف تساوی ب راحتی غلظت ثانویه ی A پیدا میشه ! و از اونجا شما میتونی درصد تبدیل رو حساب کنی !
اگه سوتی نداده باشم فک کنم راه جواب بده ! ب قول سوگند البته من فقط فک میکنما ! :-" :-"[nb]خیلی خیلی خیلی وقته سینتیک نخوندم :-دال :D[/nb]
جوابمم میخوای بت بگم ببینی درسته یا نه ؟
با این راه من میاد 9.17 %

فکر می کنم باید از قانون سرعت انتگرال بگیرید! جواب باید این بشه : لیــنــک
چون قبل از رسیدن به زمان 1 ساعت واکنش تموم میشه ، پس تبدیل کامل صورت گرفته!
در ضمن جواب شما باید 90.83 % بشه نه 9.17%! البته ما توی سینتیک همیشه انتگرال می گیریم تا حالا این روش حلُ ندیده بودم!

ALI.Z

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

میشه یکی برای من توضیح بده اگهIHD یک ماده 0 یا1 یا 2 یا... باشه اون موقع اون ماده دارای چه پیوندهایی یا یا چه گروه هایی و...است و کلا چه جوریه...
مثلا اگه IHD یک هیدروکربن2 باشه یا یک پیوند 3گانه داره یا 2پیوند دوگانه..حالا برای IHD های دیگه چطوره؟؟
اگه میشه بگید کدوم فصل سولومونزه؟
ثلا برای اینکه IHD یک هیدروکربن مثل رو حساب کنیم اول حساب میکنیم اگر این هیدروکربن آلکان باشه چند تا هیدروژن باید داشته باشه و تفاوت تعداد هیدروژن هارو تقسیم بر2 میکنیم
محاسبه رو برای مثال ذکر شده انجام میدیم که IHD مساوی 2 بدست آمد حال هیدروکربن مورد نظر یا یک پیوند سه گانه و یا دو پیوند دوگانه داره...و میتونیم ایزومرهاشو رسم کنیم....
در ضمن اگه این ترکیب N و O و یا عنصرهای دیگه هم داشته باشه بعضی ها رو باید در نظر بگیریم و بعضی هارو نه و اینا رو یادم رفته...
من توضیحات مال IHD های دیگه رو هم یادم رفته...اگه کمک کنید ممنونتون میشم

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Ali.z :
میشه یکی برای من توضیح بده اگهIHD یک ماده 0 یا1 یا 2 یا... باشه اون موقع اون ماده دارای چه پیوندهایی یا یا چه گروه هایی و...است و کلا چه جوریه...
مثلا اگه IHD یک هیدروکربن2 باشه یا یک پیوند 3گانه داره یا 2پیوند دوگانه..حالا برای IHD های دیگه چطوره؟؟
اگه میشه بگید کدوم فصل سولومونزه؟
ثلا برای اینکه IHD یک هیدروکربن مثل رو حساب کنیم اول حساب میکنیم اگر این هیدروکربن آلکان باشه چند تا هیدروژن باید داشته باشه و تفاوت تعداد هیدروژن هارو تقسیم بر2 میکنیم
محاسبه رو برای مثال ذکر شده انجام میدیم که IHD مساوی 2 بدست آمد حال هیدروکربن مورد نظر یا یک پیوند سه گانه و یا دو پیوند دوگانه داره...و میتونیم ایزومرهاشو رسم کنیم....
در ضمن اگه این ترکیب N و O و یا عنصرهای دیگه هم داشته باشه بعضی ها رو باید در نظر بگیریم و بعضی هارو نه و اینا رو یادم رفته...
من توضیحات مال IHD های دیگه رو هم یادم رفته...اگه کمک کنید ممنونتون میشم
برای محاسبه ی تعداد هیدروژن های معادل ترکیب، به ازای هر اتم نیتروژن، یک اتم هیدروژن کم و به ازای هر اتم هالوژن، یک اتمه هیدروژن اضافه می کنیم... اتم اکسیژن و گوگرد نه هیدروژنی کم و نه زیاد می کنند... بعد از طریقه تعداده هیدروژن های معادل، درجه سیر نشدگی رو حساب می کنیم.. این طوری که برای یک ترکیبه n کربنه، باید 2n+2 تا هیدروژن داشته باشه ترکیب، پس از 2n+2 ، تعداد هیدروژن های معادل که حساب کردیم رو کم می کنیم، و تقسیم بر دو می کنیم تا درجه سیر نشدگی رو در بیاریم...

بعد هر درجه ی سیر نشدگی یعنی یک پیوند پای یا یک حلقه !

fatima.hadadi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فلسفه

سلام...
يک ترکيب ميتونه گروه عاملي الکل داشته باشه اما الکل نباشه؟
مثلا ترکيب c3h6o ميتونه آلدهيد و کتون و الکل و اتر باشه اما فرمولش با فرمول آلدهيد و کتون مطابقه.
من نميفهمم اينو ~X(

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

کتون و آلدهید دو تا هیدروزن نسبت به اتر و الکل کمتر دارن.
خود الکل و اتر باهم ایزومرن
کتون و الدهید هم با هم!
مثلا یه ترکیبی که الکل هست (به جز متانول) رو میشه جور دیگه ای کشید که در ساختار جدید یک اتر باشه..نمیدونم دقیقا سوالت چه قسمتیشه!
بعد خوب ترکیباتی هستند که فقط یه گروه عاملی ندارند..خوب به اینا با وجود این که مثلا گروه الکلی دارن باز هم نمیگن الکل

♥♥☺____☻♥♥

کاربر نیمه‌فعال

در تکمیل حرف PharmacisT
به طور کلی فرمول الکل ها و اترها رو CnH2n+2o در نظر میگیرن و فرمول آلدهید و کتون رو CnH2nO

fatima.hadadi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فلسفه

فرمول عمومي و ايزومر بودنشون رو ميدونم.
سوالم اينه که اگر در يک ترکيبي يک پيوند دوگانه و يک گروه الکلي داشتيم نميشه گفت اون ترکيب الکله درسته؟
ولي توي سوال 71 کارگاه گفته اگر در ترکيبي فقط يک اکسيژن داشته باشيم ترکيب ممکن است آلدهيد اتر کتون يا الکل باشد.
اگر ترکيب الکل باشه با فرمول عمومي الکلها مطابقت نداره.

♥♥☺____☻♥♥

کاربر نیمه‌فعال

خب میتونه بین اتم های کربن پیوند دوگانه وجودداشته باشه بعد عامل الکلی هم داشته باشه نمیشه ؟ :-?

fatima.hadadi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فلسفه

بله اين ميشه! ولي اگر پيوند دوگانه داشته باشه الکل نميتونه باشه.
البته فک کنم فهميدم! چون نوشتن ممکنه ولي نگفتن که الکله...

نام مرکز سمپاد
حلی ۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
برنز شیمی
دانشگاه
علوم پزشکي تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

اگه تو یه ترکیب پیوند دو گانه و عامل هیدروکسیل وجود داشته باشن بهش الکل می گن ، چرا نشه؟!؟

Golnoosh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 !
شهر
همدان
مدال المپیاد
شیمی میخوندم ☺
دانشگاه
علوم پزشکی همدان
رشته دانشگاه
پزشکی

بله ، یه گروه خاصی از الکل ها هستن ک بهشون انول گفته میشه ! سوال مرحله 1 پارسال بود !

بالا