• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بررسی موسیقی ملّی

Dizzy

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
شهرسازی
پاسخ : بررسی موسیقی ملّی

به نقل از RUIN :
راستش یکی از بچه های مدرسمون
منم تعجب کردم ولی انقدر جدی و محکم گفت که من موندم همینجوری بعد اومدم اینجا ببینم درسته یا نه؟
فک کنم منظورش این بوده ترکیبی از صدای خوب و آهنگسازی خوبه و به آدم آرامش میده احتمالا همین بوده منظورش
عموما این حرف از پایه بی معنیه! ایشون احتمالا خیلی از سبکای دیگه رو نشنیدن که اینطور حرف می زنن

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

+یه سخنرانی از جناب همایون خرم میشنیدم که توش داشت میگفت که شنونده ی موسیقی غربی،دچار گرسنگی گوش است و همیشه قسمتی از ذوق سماعیش ارضانشده باقی میماند و این به دلیل نداشتن ربع پرده هاست...
ایشون تاکید داشتن که صدایی رو که علاوه بر یک فیزیکدان متخصص صوت،شنونده ی عامی هم میتواند تشخیص دهد را چرا از موسیقی حذف کرده اند؟!
+موسیقی بنده،مقامیست...باید بگویم که شباهت های نسبتا زیادی دارد با موسیقی دستگاهی....
فقط توی موسیقی دستگاهی مثلا شما مینشینید ردیفهای موسی خان رو فرا میگیرید.توی اونجا به شما فواصل اون دستگاه آموزش داده میشود و بعد شما پس از تمارین بسیار میروید بداهه نوازی میکنید در دستگاه.
اما تو موسیقی مقامی کار یکم نامنظمتر است.به این شیوه که مثلا مقام شاختایی ضربی که حاج قربان میزند خیلی متفاوت تر از حاج حسین یگانه است.درآنجاست که هنرجو باید برود همه ی روایتها را گوش کند تا دستش بیاید که مقام و فواصلی که توی آن کاربرد دارد چیست و بعد تازه برود تمرین کند و بداهه نوازی کند در آن مقام...
چندتا نکته ی دیگه هم هست که بعدا میگم...

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از تـــــــــــــــارا :
کدوم گاگولی همچین چرتی گفته؟! :D اصلا این که میگین کامل ترین رو من درک نمی کنم!
اتفاقا با چندین دلیل یه جورایی حرفش درسته ها!

ولی خوب نسبتا درسته یعنی کاملترین کلا و اصولا نداریم! :D

parnian.d

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزنگان1 بندرعبّاس
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از نیمچه :
صدایی رو که علاوه بر یک فیزیکدان متخصص صوت،شنونده ی عامی هم میتواند تشخیص دهد را چرا از موسیقی حذف کرده اند؟!
و فقط تصور کنید اگر پیانو با 88 کلید، میخواست ربع پرده هم داشته باشه... :)

مقایسه ی موسیقی ایرانی و غیر ایرانی برای انتخاب موسیقی برتر از نظر من کار اشتباهیه. اما در جواب این:
به نقل از نیمچه :
+یه سخنرانی از جناب همایون خرم میشنیدم که توش داشت میگفت که شنونده ی موسیقی غربی،دچار گرسنگی گوش است و همیشه قسمتی از ذوق سماعیش ارضانشده باقی میماند و این به دلیل نداشتن ربع پرده هاست...
میگم که سازهای غیر ایرانی گستردگی صدایی دارن که هیچ ساز ایرانی ندارتش.
اگه بحث سر ارضا نشدن ذوق سماعیه، من تلفیق صداهای زیر و بم و همچنین صداهای بلند(فُرته) و آرام(پیانو) رو مهم تر از ربع پرده ها میدونم.
پس این که موسیقی غربی دچار گرسنگی گوش هست، منطقی نیست.

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از ParNiaN.D :
و فقط تصور کنید اگر پیانو با 88 کلید، میخواست ربع پرده هم داشته باشه... :)

مقایسه ی موسیقی ایرانی و غیر ایرانی برای انتخاب موسیقی برتر از نظر من کار اشتباهیه. اما در جواب این:میگم که سازهای غیر ایرانی گستردگی صدایی دارن که هیچ ساز ایرانی ندارتش.
اگه بحث سر ارضا نشدن ذوق سماعیه، من تلفیق صداهای زیر و بم و همچنین صداهای بلند(فُرته) و آرام(پیانو) رو مهم تر از ربع پرده ها میدونم.
پس این که موسیقی غربی دچار گرسنگی گوش هست، منطقی نیست.
هه...بعله...

از نظر من هم کار اشتباهیه و اصولا در هنر،"برتر" یافتن معنی نمیده!
بنده هم از آن روی نگفتم که دلیل بیاورم بر بهتر بودن موسیقی ایرانی!بلکه صرفا یک نقل قول کردم از یک استاد موسیقی ایرانی،به صورت کاملا غیرمرتبط!چون مثلا روی دوتار هم دو تا پرده هست که نه نیم پردست نه ربع پرده...یک کسر گویا(و یا حتی گنگ!) از پرده هست...شنونده ی عامی هم میتونه تشخیصش بده...خیلی هم بددست هست...مثلا واسه کمونچه یا عود هم اصلا به سادگی نیشه پیدا کرد این نت رو...ولی خب تفاوت صدا رو میشه فهمید...حالا ما بیایم بگیم که باید این صدا رو هم به پیانو یا تار اضافه کرد؟مسلما نه!
بعدش هم موسیقی ایرانی در زمینه ی ارکستراسیون،کلا عقب تر از غربه.البته با زحمات کسانی مثل استاد دهلوی، این کمبودها هم داره جبران میشه...
ولی هیچ مورد دلیل بر بهتر بودن یک موسیقی نیست!

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

سلام
من چیزی از موسیقی نمی دونم
منظور شما از ملی همین آهنگ هایی هست که دم انتخابات می ذارن؟
ایران ایران وطنم...
ایران کنام شیران...

self_finding_guy

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

می خواهید راجع به این موضوع بحث کنیم که چه بلایی به سر موسیقی ما اومده که از هر 100 نفر شاید یک نفر به موسیقی اصیل ایرانی گوش می دهد و از آن لذت می بره؟

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از self_finding_guy :
می خواهید راجع به این موضوع بحث کنیم که چه بلایی به سر موسیقی ما اومده که از هر 100 نفر شاید یک نفر به موسیقی اصیل ایرانی گوش می دهد و از آن لذت می بره؟
واقعا به نظرم بحثش،واقعا بی نتیجه است و واقعا خیلی از دلایلش واضحه!
اما خب به نظرم جدا از موسیقیهای مقامی و نواحی،که واقعا اگه رسیدگی نشه بهشون خیلی ساده و سریع از بین میرن،موسیقی ملّی ما چیزی بیدی نیست که از این بادها بلرزه(البته امیدوارم از سخنم چنین برداشت نشه که نباید نگران بود و رسیدگی کرد).بلکه باز من سخن استاد بنان رو در گفت گو با مسعود بهنود و در پاسخ به این سوال که با گسترش موسیقی کاباره ای و سطحی فکر نمیکنین موسیقی سنتی و اصیل کمرنگ بشه و از بین بره،پاسخ دادند که موسیقی اصیل هیچ گاه از بین نخواهد رفت..
این رو از این بابت میگم که کمی با خیال آسوده کار کنیم و هی چپ و راست نرویم و دست بر صورت نگذاریم و "وا موسیقیا" سر ندیهیم که از دم بیفایده هستند این کارها...بهتر است به جای این حرفها با آرامش به گسترش و رسیدگی پرداخت.

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

به نقل از مُحسن :
اگر نیم نگاهی به انجمن بیندازید تاپیک های زیادی درباره انواع سبک ها می بینید، اما جای یک سبک خیلی خالی هست، موسیقی ملی که به اشتباه خیلی ها به نام موسیقی سنتی ازش نام می برند.

قبل از هر چیزی علاقه دارم علت این اشتباه رو بگم، ببینید وقتی ما میگیم موسیقی سنتی در واقع داریم به یک موسیقی اشاره میکنیم که مربوط به یک سنتِ خاص هست که موسیقی ملی چنین ویژگی نداره. شاید بعضی از قطعات اون سبک سنتی باشند، مثلا آهنگ مبارک باد که از قدیم الایام هست و برای عروسی به کار رفته میشه یک قطعه سنتی محسوب میشه، اما قطعه ای مثل مرغ سحر خیر، چون مناسبت و سنت خاصی برای اون در نظر گرفته نشده.

از این تعاریف بگذریم ما توی این تاپیک با موسیقی ملی سر و کار داریم، دوست دارم نظراتتون رو به عنوان یه نوجوان مثل خودم درباره این نوع موسیقی بدونم، اصلا به این نوع موسیقی گوش میدید؟ نظرتون چی هست؟ چقدر باهاش آشنا هستید و کلا اطلاعاتی از این قبیل...
طبیعتا من هر از چند گاهی توضیحی در مورد موسیقی ملیمون میدم و بخش های رو معرفی می کنم، جواب سوالاتون رو هم میدم و گاهی اوقات هم اخبار و .. قرار میدم.

پرونده ای که می خوام توی همین تاپیک در یک زمان دیگه توضیح بدم آشنایی با این نوع موسیقی هست، گام ها، حالات و شاید اجراهایی از این قبیل... بعد ها هم اگر فرصت بشه و بتونیم در مورد موسیقی ملی نوین هم حرف هایی دارم، موسیقی که در ترکیب با موسیقی 50 سال پیش و موسیقی حال حاضر جهان درست شده، استاندارد و زیبا..

منتظر نظراتتون هستم تا با هم بررسی کنیم. من هم به مرور مطالب رو مینویسم و قرار میدم.

برای آشنایی با سبک موسیقی ملی، به این قطعه گوش بدید، از ساز تخصیی خودم قرار دادم چون بیشتر بهش آشنا هستم، اگر دوست داشتید قطعه هایی که از ساز های دیگه و تو این سبک هست رو قرار بدید تا نظرات رو بررسی کنیم، می خوام بدونم چه تصویری تو ذهنتون شکل میگیره..

سولو از استاد مشکاتیان، موسیقی ردیفی:
http://www.mediafire.com/?gb06nyquiqsu84m

سولو از از اردوان کامکار، موسیقی نوین ملی: (دریا)
http://www.mediafire.com/?bxu2i34mum88dqx
سلام
من این دو تا آهنگ رو گوش دادم
اصلا چیز خاص و خارق العاده ای نیست که انقدر شلوغش کردین.
خیلی کسل هست
کجاش قشنگه این همه تعریفش رو می کنین؟

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

آقـــــــــــایــــــــــون موسیـــــقــــــــی دان!
و نیز خانم ها!
جواب من رو ندادین؟
کجای این موسیقی زیبایی و شکوه و عظمت داره؟
کجاش با روحیه ملت ایران می خونه؟
که شما میگید ملی؟
چند درصد ملت با روحیه اشون با این آهنگ سازگاری و هماهنگی داره که عنوان ملی بشه بهش داد؟
اتل متل توتوله بیشتر ملیه تا این
چون ملت بیشتر باهاش انس دارن!

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

سلام محسن جان
به این میگن یک جواب درست حسابی
دستت درد نکنه.
ببین،من می خوام به اون درکی که شما از این موسیقی داری،اون زیبایی که حس می کنی برسم.
گفتی علم.
علم زیباست.
حرفی توش نیست.
ولی زیبایی حل یک معما
یا ساختن یک وسیله پیشرفته
بیشتر با حوزه منطق کار داره
حس توانستن و عظمت می ده.
اگر کسی آهنگ ساز باشه
و پیچیدگی این آهنگ رو ببینه
مسلما به خاطر دانشش این زیبایی نوع علمی رو درک می کنه
ولی اکثر مردم دنیا از این دانش بی بهره اند.

نوع دومی از زیبایی هست که بیشتر از قبلی با حوزه احساس کار داره،
و اون حس نوستالژیه
کسی که این موسیقی یادآور فرهنگ و تاریخشه
و با اون انس قدیمی داره
مثل سرود ملی هر کشور برای مردمش،یا شعر محلی برای مردم روستاش.
شاید بشه سروده های مذهبی رو هم به این دسته اضافه کرد.
غالب این ها حامل تاریخ و مفاهیمی عمیق هستند که در جمع خاصه خودش پذیرش و زیبایی داره
ولی این موسیقی ملی ما حس نوستالژیکی رو در ما زنده نمی کنه.
پس از این زیبایی هم محرومه

می مونه دسته سوم
موسیقی که هرکس از هر ملیتی و فرهنگی با هر میزان دانشی از اون لذت می بره
مثل صدای طبیعت.

آیا موسیقی ملی ما این تطابق را با روحیه انسانی دارد؟
یا زیبایی آن محدود به نوع اول است؟

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

سلام
خب شما میگی من برای اینکه من زیبایی این موسیقی رو درک کنم چیکار کنم؟
یک راه ساده!

نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی
شهر
البرز-کرج
سال فارغ التحصیلی
89
دانشگاه
خوارزمی (کرج)
رشته دانشگاه
زبان و ادبیات انگلیسی

سلام
ممنون از راهنماییت
من سامی یوسف
بابک جهان بخش
جو دسین
و سمفونی های حماسی رو دوست دارم
بیکلام شور انگیز هم همینطور
با توجه به این سلیقه ام
آهنگ های نزدیک به این رو برام معرفی کنی متشکر می شم.

• شروع کننده موضوع

IVERSON

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
محیط زیست

بعد مدتها یه چرخی اومدیم این ورا زدیم!
از وجودم شرری نام و نشان هست هنوز...:)
خوبه که به موسیقی ملیمون اهمیت میدیم ولی ای کاش بیشتر بازدید کننده داشت:)
بازم دم محسن گرم که سنگرو خالی نذاشته:)

muhammad

کاربر جدید
شهر
زمين خدا
مدال المپیاد
هیچی دیگه دانشگاه همینجوری میرم
دانشگاه
اگه خدا بخواد فردوسي

ميتونيد در مورد مفيد يا مضر بودن موسيقي توضيح بديد؟
منظورم فقط موسيقي ايراني يا غربي نيست كلا در مورد موسيقي. اخه از وقتي كه سخنراني استاد رائفي پور رو در مورد موسيقي گوش دادم ديگه ميل زيادي به گوش دادن به موسيقي ندارم.
ممنون. :)

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

موسیقی غذای روح ِ ... کسی نمی تونه بگه مضر ِ ... اما اینکه شما چه غذایی به روحتون میدید خیلی مهم ِ ... هر چیزی می تونه در جای خودش مضر باشه ... هر چیزی ... موسیقی ِ کلاسیک خیلی مفید ِ ، برای درمان بسیاری از بیماری ها ازین نوع موسیقی استفاده میشه ..

+ و اما موسیقی سنتی ... من خودم خیلی دوست دارم ... من همه نوع موسیقی گوش می دم و خیلیاشون رو هم می پسندم ... از دِدماس تا استاد شجریان و همایون و ... و اینکه موسیقی سنتی خیلی عمیق ِ ... فکر می کنم حسی که این نوع موسیقی می تونه انتقال بده رو خیلی از انواع ِ موسیقی از انتقالش عاجزن ... البته این نظر شخصی ِ من ِ . : )

m@s0ud

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
طهران
مدال المپیاد
ریاضی ؛ کامپیوتر ؛ شیمی (مرحله 1)

از نظر من موسیقی ایران داره درجا میزنه.نمیتونه پیشرفت کنه چون از تازه کارهایی که استعداد دارن حمایت نمیشه.از طرف دیگه پسرفتش

خیلی چشم گیر نیست اما داریم پسرفت میکنیم.شما 1 درصد تصور کنید اگه ستاره های پاپ ایرانی (ابی ، داریوش ، سیاوش قمیشی ،

معین و...) از بین ما برن چقد به پاپ ایران ضربه میخوره.انصافا قضاوت کنید ( مثلا) مهدی احمدوند میتونه جای ابی رو بگیره؟ یا مثلا مازیار

فلاحی و محسن یگانه جفتشون با هم میتونن جای داریوش رو بگیرن؟ نمی گم اینا بدن.میگم اینا در حد این ستاره ها نیستن چون

تجربه اونها رو ندارن + من فکر نمیکنم حتی صدای اونها رو هم داشته باشن با اینکه صداشون خوبه.(پاپ رو به دلیل محبوب تر بودنش

مثال زدم خودم طرفدار رپ هستم)

ما باید توی ایران یه آکادمی رسمی برای موسیقی راه اندازی کنیم و از ابتدا با کمک همین ستاره ها استعداد های جوون تر رو پرورش بدیم.

و

در حال حاضر در ایران بیشتر به دو نوع موزیک مجوز داده میشه : پاپ ، سنتی.

این یه ضعفِ خیلی خیلی بزرگ واسه ماست.باید به دیگر سبک ها هم میدون داده بشه.از رپ و هیپ هاپ و راک و متال و ....

اگر به این سببک ها هم مجوز داده بشه ، مطمون باشید خواننده های با استعدادی برای اینها هم پیدا میشن.شک نکنین.

بالا