• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مکعب روبیک

کدوم روبیک رو برای شروع انتخاب کنیم؟

• رای‌دهندگان
    19
  • Poll closed .
  • شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎
مکعب روبیک (Rubik’s Cube) یک پازل مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط ارنو روبیک مجسمه ساز و پرفسور معماری در کشور مجارستان اختراع شد.

مکعب روبیک در چهار نوع مختلف وجود دارد: ۲×۲×۲ که به مکعب جیبی معروف است، ۳×۳×۳ رایجترین مکعب روبیک، ۴×۴×۴ که به انتقام روبیک معروف است، و در آخر نوع ۵×۵×۵ یا مکعب حرفه‌ای. نوع ۳×۳×۳ آن که رایجترین آنهاست نه سطح مربع شکل در هر طرف دارد، در مجموع پنجاه و چهار سطح می‌شوند که به اندازه بیست و هفت مکعب کوچک به هم چسبیده فضا را اشغال می‌کند. سطح مکعب روبیک را شش رنگ پوشانده‌است، هر وجه یک رنگ. مخترع آن نام مکعب جادویی را برای آن انتخاب کرد که در سال ۱۹۸۰ با نام مکعب روبیک در جهان پخش شد و می‌توان گفت که پرفروش ترین اسباب بازی جهان است.
مرتب کردن ان مکعب کاری بسیار و جالب ولی در عین حال طولانی و وقت گیر هاست. خیلی ها نمیتوانند بعد از به هم ریختن مکعب دوباره درستش کنند. برای همیم من می خواهم الگوریتم مرتب کردن مکعب رو اگر موافقین اینجا قرار بدم . نظرتون چیه ؟

TnT

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ارومیه
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
علوم پزشکی ارومیه
رشته دانشگاه
پزشکی
اینستاگرام
پاسخ : مکعب روبیک

کاملاً موافقم ! بابام به من میگه وقتی کوچیک بودی ( 6 سال اینا ) یه هفته تمام روی این مکعب مشغول میشدی ، آخرش هم می تونستی درستش کنی ، ولی حالا هرچی زور میزنم ، نمی تونم درستش کنم ! یعنی تا یه جایی میرم ولی خوصلم سر میره ! یه جورایی داره برام عقده میشه ... :D

sampadcity.com

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قم

از صفر شروع کنید به یاد دادن
ممنونیم

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

ما یه استاد حمداوی داریم هی به ما می گفت درست کنید ولی خودش فقط خراب می کرد
آخر سر تقریبا همه بچه های کلاس یاد گرفتن( بعلاوه چند نفر که چشم بسته حل می کنن دیگه) البته اون 3*3 اه رو
پروژه یکی از بچه های گروه ریاضی مون هم الان روبیک اه که پنج شنبه جمعه این هفته که کارگاهمون اه ارائه می ده
توش یه روبیک های عجیبی هست مثلا دایره ای و ...

خیلی باحال اه
اما از اول نذار
یعنی حداقل هر کی می خواد یاد بگیر دیگه باید سطح اول و از مخش کار بکش اه
اون آخراش که خیلی سخت اه رو بذاری بیشتر از این مخ های آکبندمون کار می کشیم

• شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

اگر می خواهید مکعب رو در 20 ثانیه حل کنید ، این روش به در د شما نمی خورد و کمی وقت گیر است . اما برای افراد مبتدی بسیار مناسب است.
قبل از شروع ، باید برای یک سری چیز ها نشانه قرار بدیم :
وجه بالایی = U
وجه زیری = D
وجه چپ = L
وجه راست = R
وجه رو به رویی = F
وجه پشتی = B
ما میتونیم هر وجه مکعب رو ساعت گرد یا غیر ساعن گرد بچرخونیم .( که البته با توجه به مرکز هر وجه جهت چرخش رو مشخص می کنیم!)
نام حرکت های مختلف (در U ):
چرخش 90 درجه به صورت ساعت گرد U نامیده می شود.
چرخش 90 درجه به صورت غیر ساعت گرد 'U نامیده می شود.
چرخش 180 درجه U2 نامیده می شود.
برای هر قطعه های تکی از 2 یا 3 حرف استفاده می کنیم . برای نام بردن فطعه هایی که در کناره ها قرار دارند ، نام دو وجه را استفاده می کنیم . مثلا نام قطعه ای که در وجه پایینی و در سمت چپ مکعب قرار داردDL است. نام قطعه های گوشه هم به همین صورت است ولی از 3 حرف استفاده می کنیم. مثلا قطعه ای که در وجه بالایی و رو به رو یی و راستی (!) قرار دارد URF است .
مراحل مختلف مرتب کردن مکعب :
1- ایجاد یک شکل + بر روی اولین وجه .
2- قرار دادن خانه های گوشه ی وجه اول
3- قرار دادن خانه های کناری لایه ی وسط مکعب
4- ایجاد یک شکل + بر روی وجه پایینی.
5- قرار دادن خانه های گوشه ی وجه پایین

• شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

اول از همه یک رنگ را انتخاب کنید(مثلا سفید ).
مکعب را بچرخانید تا مرکز سفید در U قرار بگیرد.
توجه کنید که در مکعب 3X3X3 ، تمام خانه های مرکزی به هم متصلند و مثلا همیشه رنگ زرد در طرف راست رنگ سفید قرار دارد .
اول از همه می خواهیم خانه های کناری را در جای خودشان قرار دهیم.
برای این خانه ها چند حالت داریم :
• خانه با رنگ سفید در D قرار دارد. D را بچرخانید تا قطعه ی مورد نظر دقیقا زیر جایی که باید برود ، قرار گیرد (در وجه U ).اگر بخش سفید در D است ، F2 را امتحان کنید. اگر بخش سفید در D نیست ،D R F' R' را امتحان کنید . (از چپ به راست !!! )
• خانه با رنگ سفید در لایه ی میانی است . F یا F' را امتحان کنید تا به حالت قبل برگردید.
• خانه با رنگ سفید در جای درست قرار دارد ، ولی اشتباهی چرخیده است (طرف سفید آن در U نیست ) . F2 را امتحان کنید و به حالت های قبل برگردید.
پس از آن ، باید گوشه ها را مرتب کنیم . برای هر کدام از 4 گوشه 6 حالت اصلی وجود دارد :
• قطعه ی گوشه در جای درست است . کاری انجام ندهید .
• قطعه ی گوشه در جای درست است ، ولی اشتباهی چرخیده است و نیاز دارد که به صورت ساعت گرد بچرخد . مکعب را برگردانید تا قطعه ی مورد نظر در URF قرار گیرد و F D F' D' F D F' را امتحان کنید.
• قطعه ی گوشه در جای درست است ، ولی اشتباهی چرخیده است و نیاز دارد که به صورت غیر ساعت گرد بچرخد . مکعب را برگردانید تا قطعه ی مورد نظر در URF قرار گیرد و R' D' R D R' D' R را امتحان کنید.
• قطعه ی گوشه در D قرار دارد. D را بچرخانید تا قطعه ی مورد نظر دقیقا در زیر جایی که می خواهد برود قرار گیرد.اگر بخش سفید در زیر است ، و مقصد آن قطعه URF است (یعنی مکعب را جوری بگیرید که مقصد آن جا باشد !) ، R' D2 R D R' D' R را امتحان کنید .
• قطعه ی گوشه در D است و بخش سفید آن در طرف چپ است. فرض می کنیم که قطعه به URF می رود. F D F' را امتحان کنید.
• قطعه ی گوشه در D است و بخش سفید آن در طرف راست است. فرض می کنیم که قطعه به URF می رود. R' D' R را امتحان کنید.
شما الان باید یک وجه را کامل کرده باشین . این مرحله نسبتا آسون بود و فکر نکنم مشکلی داشته باشین .

*در خط های آبی ، بدلیل این که نوشته فارسی - انگلیسی است ، علامت ' اِ آخرین حرف به اول پریده ! :D

• شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

U کامل شده است و ما باید قطعات لایه ی میانی را کامل کنیم .
4 حالت وجود دارد :
• قطعه ی مورد نظر در جای درست است و درست چرخیده .
• قطعه ی مورد نظر در جای درست است ولی اشتباه چرخیده. در این حالت شما باید طبق دستورات بعدی یک قطعه ی دلخواه را جایگزین این قطعه کنید و باز طبق دستور ، آن را سر جایش برگردانید !
• قطعه ی مورد نظر در جایی اشتباه در لایه ی میانی قرار دارد. در بیشتر موارد ، این قطعه رو ول کنید (!) و وقتی که در D قرار گرفت ، آن را سر جایش بگذارید(وقتی که قطعه ی درست به آن جا بیابد ، قطعه ی اشتباهی خودش به D می رود !) . اگر فقط 2 قطعه دارید که هر یک در جای دیگری است ،باید یک قطعه ی دیگر را جایگزین یکی از آن ها کنید و بعد طبق دستور عمل کنید !
• قطعه ی مورد نظر در D است. فرض کنید می خواهید قطعه ای که به رنگ های A و B است را در جای درستش در لایه ی میانی قرار دهید.چک کنید که A بر D واقع شده است یا B . فرض می کنیم A بر روی D قرار دارد.D را بچرخانید تا قطعه ی مورد نظر در جای مخالف نسبت به مرکز A قرار بگیرد.(اگر مرکز A روی F است ، قطعه ی ما باید در DB قرار بگیرد.) حالا مکعب را برگردانید تا سفید در U و وجه A رنگ در F قرار بگیرند. کدام طرف قطعه ی A-B رنگ وجه B رنگ است ؟ اگر مرکز B در L است ، F' D' F D L D L' را امتحان کنید . اگر مرکز B در R است ، F D F' D' R' D' R را امتحان کنید .
حالا 2/3 مکعب شما مرتب شده است و وارد بخش های سخت شده اید !

• شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

دو لایه ی اول الان باید کامل باشند.از این به بعد ، مکعب را بر عکس نگه دارید (یعنی وجه سفید در D قرار بگیرد).
در مکعب من ، نارنجی وجه مقابل سفید است .حالا از این به بعد وجه نارنجی در U قرار دارد (البته تو مکعب شما هر رنگ دیگه میتونه باشه !)
اول از همه ما باید یک + نارنجی رنگ درست کنیم .
4 حالت کلی وجود دارد :
• همه ی 4 قطعه ی کناری درست هستند و شما یک + نارنجی رنگ روی U دارید .
• 2 قطعه ی کناری مجاور درست هستند و مثلا UF و UR دارای رنگ نارنجی روی U هستند و با مرکز شکلی مانند L ایجاد کرده اند. UL و UB دارای رنگ نارنجی روی U نیستند.در این وضعیت ، B U L U' L' B' را امتحان کنید.
• 2 قطعه ی کناری مقابل درست هستند مثلا UR و UL دارای رنگ نارنجی روی U هستند .B L U L' U' B' را امتحان کنید.
• هیچ قطعه ی کناری ای دارای رنگ نارنجی روی U نیست.B L U L' U' B' F U R U' R' را امتحان کنید.
الان در مکعب شما باید دو لاییه پایینی مرتب باشند و یک + نارنجی روی U داشته باشین.
اگر دو لایه ی پایینی درست هستند ولی 1 یا 3 قطعه ی کناری از U دارای رنگ نارنجی در بالا هستند ،قطعات مکعب شما رو فردی ( شاید هم خودتان !) از هم جدا کرده و اشتباه گذاشته است ! و مکعب شما در هیچ صورت درست نمیشود !
حالا باید قطعات کناری U را در جای درست قرار بدهیم .
• اگر هر 4 قطعه درستند ( تمام قطعات به جز 4 قطعه ی گوشه سر جای خودشان قرار دارند ) ، کاری انجام ندهید و با خوش حالی (!) به مرحله ی بعد بروید.
• اگر یک قطعه درست است ، مکعب را جوری نگاه دارید که آن در UL باشد .اگر 3 قطعه ی باقی مانده نیاز به چرخیدن به صورت ساعت گرد دارند ، R2 D' U2 R' L F2 R L' D R2 را امتحان کنید. اگر هم نیاز به چرخیدن به صورت غیر ساعتگرد دارند ، R2 D' R' L F2 R L' U2 D R2 را امتحان کنید .
• اگر دو قطعه ی مجاور درست هستند ، U را بچرخانید تا فقط یک قطعه درست باشد و طبق دستور عمل کنید .
• اگر دو قطعه ی مقابل درست هستند ، U را بچرخانید تا هیچ قطعه ای درست نباشد و طبق دستور عمل کنید .
• اگر هیچ قطعه ای درست نیست ، U را طوری بچرخانید که رنگ بخش F آن با رنگ مرکز R یکی باشد . حالا
R2 D2 B2 D L2 F2 L2 F2 L2 F2 D' B2 D2 R2 را امتحان کنید !
در این مرحله باید قطعات گوشه رو سر جای خودشان قرار بدهیم.
• هر 4 گوشه درست هستند (می توانند درست نچرخیده باشند ! مهم این است که در جای درست باشند.)
• 1 گوشه در جای درست قرار دارد. مکعب را برگردانید تا این قطعه در UFR قرار بگیرد . اگر سه گوشه ی باقی مانده باید ساعتگرد بچرخند ، L' U R U' L U R' U' را امتحان کنید. اگر باید غیر ساعتگرد بچرخند ،
U R U' L' U R' U' L را امتحان کنید.
• هیچ کدام از قطعه های گوشه درست نیستند .اگر این قطعه ها نیاز دارند که به گوشه ی مقابل بروند ،
R' B2 F R F' R' F R F' R' F R F' R' B2 R را امتحان کنید .اگر باید به گوشه ی مجاور بروند ، مکعب را جوری بگیرید که UFR و UFL باید با هم عوض شوند و
B L U L' U' L U L' U' L U L' U' B' را امتحان کنید .
مرحله ی آخر !
مکعب را برگردانید تا قطعه ای که اشتباه چرخیده است ، در UFR قرار بگیرد. اگر باید ساعت گرد بچرخد ،
F D F' D' F D F' D' را امتحان کنید . اگر باید غیر ساعت گرد بچرخد ، D F D' F' D F D' F' را امتحان کنید .( این بسیار بسیار مهم است ) الان U را بچرخانید که قطعه ی دیگری که اشتباه چرخیده است در UFR قرار بگیرد و یکی از حرکات بالا را انجام دهید .

• شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

به نقل از پردیس پاشاخانلو :
وای خیلی خوبه ! مرسی که ترجمش کردی !
به نقل از رویا خوش طینت :
خیلی ممنون ! به به به به !
خواهش می کنم .
به نقل از پونه گرجی :
از کجا آوردیش ؟
من این الگوریتم رو وقتی سوم راهنمایی بودم از یکی از بچه های دوم گرفتم .توی اون منبع ذکر نشده بود .
به نقل از sunshine :
ممنون از اينكه زحمت ترجمه رو كشيدي (;. اگه متن اصلي رو هم بذاري خيلي عالي ميشه.
متن اصلی رو به صورت پرینت شده دارم . اگر فرصت کنم حتما تایپ می کنم و براتون می ذارم.

fzgm

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی،کامپیوتر(کوتاه)،ادبیات،شیمی(تنوع؟!)
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

خیلی خوبه ولی فکر کنم قبول داشته باشی که عمل کردن از روی متن سخته یه خورده!!!اگه میتونی واسه هر محل عکس هایی رو قرار بده

• شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

به نقل از فاطمه ق :
خیلی خوبه ولی فکر کنم قبول داشته باشی که عمل کردن از روی متن سخته یه خورده!!!اگه میتونی واسه هر محل عکس هایی رو قرار بده
آره خب اولش یکم سخته ولی چند بار که سعی کنید می شه !هر قسمت چند حالت داره و برای هر حالتی باید چند تا چرخش انجام بشه ! فکر کنم اون وقت خیلی عکس مجبور شم بذارم !

فاطمه طباطبای

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
مدال المپیاد
فیزیک-ریاضی

ممنون از این کارت.حالا این روبیک که اینو اختراع کرد خودش با این الگوریتم پیچیده این کارو کرد؟

tiberium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سمنان
شهر
سمنان
سال فارغ التحصیلی
1389
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی فن آوری اطلاعات

آقا اینجا هر کی میتونه مکعب روبیک رو حل کنه رکوردش رو بگه
رکورد من 1 دقیقه و 15 ثانیه است

• شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

1 دقیقه و 9 ثانیه

Pouya

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم

بابا ایول!! با رکورداتون حال کردم
رکورد من: 1 دقیقه و 42 ثانیه

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

این مکعب روبیک لعنتی:) زمانی من رو از کار و زندگی انداخت.
هنوزم نتونستم ردیف پایینیشو درست کنم.همینطور مونده روی میزم خاک گرفته!!!
اگه میشه یکی همینطوری شفاهی بگه چجوری باید ردیف آخرو درست کرد؟من از یه نفر شنیدم باید اول یک علامت مثبت درست کنی بعد...
اگه کسی کاملشو میدونه بگه

• شروع کننده موضوع

armita

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
‫علوم کامپیوتر‬‎

به نقل از fatemeh z :
این مکعب روبیک لعنتی:) زمانی من رو از کار و زندگی انداخت.
هنوزم نتونستم ردیف پایینیشو درست کنم.همینطور مونده روی میزم خاک گرفته!!!
اگه میشه یکی همینطوری شفاهی بگه چجوری باید ردیف آخرو درست کرد؟من از یه نفر شنیدم باید اول یک علامت مثبت درست کنی بعد...
اگه کسی کاملشو میدونه بگه
http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,2734.msg25415.html#msg25415

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

سلام بچه ها
مي خواستم ببينم روبيك ركوردتون چنده
اگه كسي هم آموزش مي خواد بگه بذارم
rubik-cube.jpg

• لایک
امتیازات: L.E

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

خوب خودم شروع مي كنم من ركوردم 1دقيقه و 20 ثانيه است

N!loOfar

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
شيمي
دانشگاه
.........
رشته دانشگاه
شايد پزشكي،شايدم داروسازي!!

من خودم بلد نيستم(اگه مي شه آموزششو بذار)،اما مثل اينكه تو مدرسه ي ما ركورد 36 ثانيه است.

بالا