• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونگی ورود ماهی قرمز به 7سین و درست یا غلط بودن این رسم

به طور کلی با این متن موافقین و سنت ماهی قرمز رو اشتباه میدونین؟

• رای‌دهندگان
    21
  • شروع کننده موضوع

Sampadik

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تــهران
پریزاد بیوه جنگاوری بود که سالها پیش در جنگهای ایران و دشمنان کشته شده بود پریزاد دو دختر نوجوان داشت آنها مستمند و بینوا بودند و در هنگام عید تنها شیرینی آنها آب بود . صدای شیپوری که مژده بهار میداد لبخند در چهره غم گرفته آنها باز آورد ، دو فرزند پیاله آب را به پریزاد دادند تا نخست مادر کمی آب بنوشد چشمان پریزاد از این همه غم پر از اشک بود هنگامی می نوشید دو قطره اشک از چشمانش در آن پیاله افتاد .

دختران پریزاد هنگامی که پیاله را گرفتند شگفت زده دیدند در آب ، دو ماهی سرخ بسیار زیبا بازی می کنند .

هر سه با خنده و هیجان به آن ماهی ها نگاه می کردند . صدای در برخواست ! چه کسی می توانست باشد ؟

در پشت در اُخُس ( اردشیر سوم پادشاه هخامنشی ) بود او گفت برای من از رنج شما سخن ها گفته اند دیروز به نزدیکان گفتم روز نخست نوروز را در خانه شما خواهم بود و آمدم که شادی را به شما هدیه کنم اما از پشت در صدای خنده های شما را می شنیدم !

پریزاد و دختران داستان ماهی ها را گفتند اخس بسیار گریست و گفت وقتی فرزندان ایران اینچنین گرفتار غم و تنهایی باشند پادشاهی را ارزشی نیست .

دستور داد یکی از باغهای پادشاهی ایران را به آنها بدهند و برای شادی آنها هر کاری از دستش بر می آمد انجام می داد .

زندگی شاد آنها نتیجه رنج هایی بود کشیده بودند همانگونه که ارد بزرگ اندیشمند فرهیخته کشورمان می گوید : روزهای سخت بهایی ست که باید برای سرافرازی پرداخت .

از آن زمان بر سفره هفت سین ایرانیان ماهی سرخ میهمان شد و تا کنون هر سال همراه نوروز زیبای ماست .

Parpari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
پاسخ : چگونه ماهی به 7سین آمد

خیلی قشنگ و مفید بود به جرعت میتونم بگم این مفید ترین موضوعی بوده که تازگیا تو این انجمن ارسال شده
یه +

Toobiii

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

داستانش جالب بود ولی من کلا با بودن ماهی تو سفره ی هفت سین مشکل دارم.بابا ماهی بدبخت چه گناهی کرده که به خاطر ما باید تو اون تنگ لعنتی درد بکشه؟؟؟ کلی هم با مامانم اینا سر اینکه ماهی خریدن دعوا کردم,یکی از ماهیامون فلج شده و فقط نفس میکشه,شماهام اگه دلتون میاد اون ماهی اینطوری با درد بمیره برین ماهی بخرین! X-( X-( X-(

secret

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سمنان

+.من دیروز به یه بچه یاد دادم برای اولین بار بگه ماهی .اونم از اون به بعد هر چیرو می دید می گفت ماهی.
به نقل از Toobiii :
داستانش جالب بود ولی من کلا با بودن ماهی تو سفره ی هفت سین مشکل دارم.بابا ماهی بدبخت چه گناهی کرده که به خاطر ما باید تو اون تنگ لعنتی درد بکشه؟؟؟ کلی هم با مامانم اینا سر اینکه ماهی خریدن دعوا کردم,یکی از ماهیامون فلج شده و فقط نفس میکشه,شماهام اگه دلتون میاد اون ماهی اینطوری با درد بمیره برین ماهی بخرین! X-( X-( X-(
هر سال بعد تعطیلات می تونید اونارو بندازید تو حوض مساجد.

Shadow!

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1 مشهد
شهر
مشهد

واقعا من همیشه تو کف بودم زندانی کردن یه ماهی کوچولو قرمز خوشگل تو تنگ چه ربطی به نوروز و سفره هفت سین داره :D
مطلب بسی مفید و آموزنده بود ! :)
پ.ن : طرح ضربتی حذف کامنت های تشکر و اعلام + به قوت خودش باقیه :D

shershere

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
اینم هه هه!
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

سلام
پس اینکه میگن ماهی نماد زندگیه چه ربطی داره به داستان اشک وغم پریزاد؟

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

من تو دانستنيها خوندم اين رسميه كه از چين گرفتيمش :-?

daria

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب(س)
شهر
شهر ری

خیلی قشنگ بود ممنون x:ولی ماهی حتما باید از این ماهی قرمزا باشه؟آخه من عاشق ماهی جنگجوم x:خیلی باحاله :D

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خیلی جاها این نکته ذکر شده ، اگر دقت کنید توی ِنقاشی هفت سین کمال الملک ، خبری از ماهی نیست و میگن این بیانگر این قضیه ست که ماهی قدمت زیادی توی ِ سفره هفت سین نداره .

amirali

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
ندارم !!! :دی
دانشگاه
سبزوتریم دیگه اما نپرس کجاش

به نقل از طـــوبــــــــــى :
شدیدا موافقم

دیروز که خواهرم ماهی گرفته بود اورد خونه کلی باهاش دعوا کردم
اخه من نمیدونم این بیچاره ها چه گناهی کردن از دست ما ادما

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

میگن یونسکو محکوم کرده ماهی تو تنگ انداختنو.راسته؟ :)) بیچاره ماهی ها

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

خب مطلبش خیلی قشنگ بود ولی من یه جا شنیدم که این ماهی انداختن تو تنگ با اصول آریایی ها که آزادی رو حق همه موجودات زنده میدونستن تناقض داره،واین رسم جدیدیه
مثلا اگه دیده باشین قبل از عید مارماهی تزئینی آبی یا سبز وسمندر لرستانی هم میفروختن واسه سر سفره هفت سین،آخه اینا چه ربطی دارن به عید؟من اصن درکش نمیکنم،100سال دیگه هم یه داستان درمیاد واسه سمندرلرستانی که این از اول تو هفت سین بوده
من که خیلی مخالفم خیلی بده،گناه دارن بیچاره ها =((

Majids

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
ماهی قرمز، آره یا نه؟

یه متنی رو من چند سال قبل خوندم، میذارم اینجا نه که جبهه گیری خاصی کنم بلکه خودتون تصمیم بگیرین یا اگه کسی اطلاعات اضافه داره هم بگه:

تجارت ماهی قرمز مدت هاست که در دوره زمانی ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین شکل میگیرد. تجارتی که محصول آن هیچ ریشه ای در تاریخ باستانی عید نوروز ایرانی ندارد.

۸۰سال پیش به همراه ورودچای به ایران ماهی قرمز نیز که سمبل عید چینی است به سفره های هفت سین مراسم عید نوروز ما وارد شد غافل از اینکه در عید چینی ماهی قرمز را رها میکنند تا زندگی جریان یابد و ما ماهی قرمز را اسیر تنگ بلورین میکنیم تا همزمان با رشد سبزه های سفره هایمان و باروری زمین هر روز او را به مرگ نزدیک و نزدیک تر کنیم.

جالب است بدانید در هیچ کدام از مراسم سنتی ما در مورد نوروز ماهی قرمز جایگاهی ندارد. در میان رسوم زرتشتی در سفره عید، انار به نشانه باروری و عشق و یا سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها میشود تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند. اگر ایرانی ها می دانستند که ماهی قرمز هیچ ریشه تاریخی در سفره هفت سین ندارد به جای پرداخت برای خرید و قتل ماهی های قرمز به بهانه عید، سیب قرمز یا انار را در آب رهامیکردند که ریشه در تاریخ این دیار دارد .

هر سال ایام عید ۵ میلیون قطعه ماهی میمیرند. ۵ میلیون قطعه ماهی قرمز فقط به خاطر رنگ و لعاب سفره هفت سین و به خاطر هیچ، و عجیب نیست اگر بدانیم در صورتی که ایرانی ها از خرید ماهی قرمز منصرف شوند این تجارت سیاه روزی پایان خواهد یافت.

عجیب نیست اگر باور کنیم سیب سرخ یا انار، همان سرخی هفت سین ایرانیست که ریشه در تاریخ چند هزار ساله سنت ما دارد .عجیب نیست اگر پای تابلوی معروف هفت سین کمال الملک در کاخ گلستان بنشینیم و ببینیم که او نیز ماهی قرمز را میان سفره هفت سینش طراحی و نقاشی نکرده است پس قطعا ماهی قرمز در سفره هفت سین ایرانی جایی ندارد.

+عمر ماهی قرمز حدود 10 تا 20 ساله تا جایی که شنیدم، که اگه بتونه تا این حدود عمر کنه حجمش خیلی زیاد میشه که گاها توی حوض بعضی پارک ها شاید بشه دید، ولی توی تنگ و توی خونه اگه خیلی خوب بهشون برسیم اغلب دیگه فوقش 2-3 سال میمونن

Fateme.Q

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
خرم آباد
مدال المپیاد
سوء سابقه
دانشگاه
نامعلوم
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : ماهی قرمز، آره یا نه؟

من نمیدونم که واقعا ماهی قرمز ریشه ای داره یانه...
ولی شمام دیگه انقد کلیشه ای برخورد نکنین باو...
این نوع ماهی ازلحاظ زیستی هیچ فایده ی خاصی نداره وفقط به منظور پرکردن سفره ی هفت سین شما تجارت میشه...
درضمن تلویزیون هم تاکید میکنه که اونارو رها نکنین تو رودخونه ها...
چون غذایی ماهیای مفیدو میخورن وخیلی بزرگ میشن ک درواقع بی فایدس بزرگ شدنشون....
انقدتفسیرنداره حالا...
برامام نشونه ی پویایی و سرزندگیه...
چه عیبی داره حتی اگه رسم ملتای دیگه باشه مام تکرار کنیم؟
درضمن همه سیب سرسفره هاشون میذارن... B-)

Majids

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Fateme.Q :
من نمیدونم که واقعا ماهی قرمز ریشه ای داره یانه...
ولی شمام دیگه انقد کلیشه ای برخورد نکنین باو...
این نوع ماهی ازلحاظ زیستی هیچ فایده ی خاصی نداره وفقط به منظور پرکردن سفره ی هفت سین شما تجارت میشه...
درضمن تلویزیون هم تاکید میکنه که اونارو رها نکنین تو رودخونه ها...
چون غذایی ماهیای مفیدو میخورن وخیلی بزرگ میشن ک درواقع بی فایدس بزرگ شدنشون....
انقدتفسیرنداره حالا...
برامام نشونه ی پویایی و سرزندگیه...
چه عیبی داره حتی اگه رسم ملتای دیگه باشه مام تکرار کنیم؟
درضمن همه سیب سرسفره هاشون میذارن... B-)
بحث سر پیروی از رسم یه کشور دیگه نیست، حتی اگه رسم ما هم باشه میتونیم تشخیص بدیم غلطه و رهاش کنیم
دلایل شخصی خودم:
1- احتمالا رسم نبوده همچنین چیزی
2- این همه ماهی رو چند ماه عذاب میدیم، از آخرم یا میمیرن یا به قول شما تو طبیعت مشکل ایجاد میکنن
3- نشونه پویایی و زندگی رو میشه طور دیگه ای آورد، مثل سبزه یا ... بدون عوارض جانبی!
4- بحث فایده زیستی نیست، اولن که هر موجودی تو طبیعت مسلما یه فایده ای داشته که به وجود اومده، در واقع طبیعت همیشه راه درست رو میره و ما خرابش میکنیم + موجود زندس! زندگی که میفهمه!

TMNT

علی‌سینا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی

همه چیز یک ملت که نباید صرفاً ماله خوده ملت باشه و از همون اول های تشکیل اون ملت شکل گرفته باشه.
شاید قبلاً رسم نبوده ولی حالا رسم شده به هر دلیلی و طوری هم نیست که بتونیم این رسم رو از بین ببریم

kimia moghadam

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان١
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

دقیقاً همینه! موجود زندس ولی برخورد درستی وجود نداره.به هر حال نباید با یه موجود زنده فقط به چشم کالایی برای تجارت نگاه کرد.چون بیشتر این طوره! من شخصاً فک نمیکنم اگه سر سفره هفت سین بشینم و ماهی قرمز باشه یا نباشه حس متفاوتی داشته باشم!
مشکل اینجاست که خیلی چیزا هستن با این که ریشه تو فرهنگ ندارن بازم رسم میشن.حالا سال ها طول میکشه تا این رسما از جامعه حذف شن.و از اون بدتر این که وقتی اطرافیان میرن خونه هم و میبینن تو سفره هفت سین ماهی قرمز نیست تعجب میکنن یا جداً دلیلشو مپرسن!
خیلی از مشکلا به طرز تفکر برمیگرده..

calm ocean

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan2
شهر
kerman
دانشگاه
باهنر
رشته دانشگاه
مترجمی زبان انگلیسی

من نمیدونم ماهی جدا رسم ماست یا ن ولی میگم اگه باشه نباید ک صورت مسأله پاک کنیم کلا از تو ‏7سین حذفش کنیم باید راه حل پیدا کنیم مثلا همینکه بدش ولش
کنیم حتی ن تا13بلکه زودتر مهم سال تحویل.بدشم من ‏
فک کنم ماهی های دم عید ‏
مریضن ک
اینقد زود میمیرن.اگرم نیست ‏
جز فرهنگ مون چرا هزینه اضافی؟

Majids

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

راستش من وقتی تاپیک رو ایجاد کردم صرفا میخواستم یه بحثی بشه سر درستی یا غلطی این سنت، حتی اگه سنت دیرینه ما باشه که زیاد با تاریخ و تمدن نمیخوره ولی...
+موضوع تاپیک کاملا با بحث من فرق داره! ادغام برای بحث تکراری باید باشه!

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست
پاسخ : چگونگی ورود ماهی قرمز به 7سین و درست یا غلط بودن ا

ماهی عید شاید از همون اول نبوده وی الان واقعا یه رسمه!
من خودم نظر قاطعی در این مورد ندارم ه ماهی باید باشه یا نهه ولی لا اقل از نظر زیست شناسی ماهیه تا وقتی غذا و جفت داشته باشه احساس بدی نمی کنه! ولی آدم ته قلبش راضی به زندونی کردن چیزی(چه ماهی چه انسان!!!) نمی شه.

• لایک
امتیازات: sayna
بالا