• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره المپیاد زیست با اعضا

اول کدوما رو بخونم

• رای‌دهندگان
    44

ma_221

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
tbz
سال فارغ التحصیلی
99
بشینین همین کمپبل و علوییو برا اناتومی بخونین کفایت میکنه....و سوال زیاد حل کنین

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
ممنونم:D
فقط یه سوالی الان من این همه تایز خوندم همش کشک بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ma_221

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
tbz
سال فارغ التحصیلی
99
تایز ب جز فتوسنتزش و ی بخشایی از انتقال و آب اره!! زیاد لازم نیس! حتی تو دوره هم جزوه فیزیو گیاهی دکتر لاری رو میدن بچه ها بخونن هیچوخ از رو تایز نمیگن بخونین!

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
یه سوال دیگه:D
الف)
من خودم کتاب های مثل کمپبل و گایتونو و... به جای اینکه خلاصه بنویسم (چون وقته ندارم و حوصله هم همین طور) زیر نقاط اصلی و مهم کتاب خط می کشم و کلمات تازه و مهم هم با رنک زرد رنگ می کنم مطالبی مثل مثال ها (البته اگه برای توضیح باشه نه) اطلاعات اضافی و یا توضیحاتی که برای فهم بیشتر بیان میشه رو زیرش خط نمی کشم.
مثال (از سلولی و ممولکولی امیری):
سلول های مالتی پوتنت(به رنگ زرد) می توانند به اناع محدود از سلول ها تمایز پیدا کنند. برای نمونه سلول های خون ساز می توانند با تقسیم و تمایز خود انواع سلول های خونی را ایجاد کنند.
چند تا سوال:
۱- کلا روش خوندن اینجور کتاب ها چه جوری (اگه بشه مال خودتونو هم بگید) مثلا درسته که کتاب های تخصصی چون خیلی مهمه و گرون و آدم در زمان های مختلف می خوندش باید کاملا سفید و تمیز نگهش داره.
۲- ایا این روش می تونه جای خلاصه رو بده(من وقت دوره فقط مطالبی رو که زیرش خط می کشم می خونم)
اگه ره وقتی مثلا من می خوام کمپبل و مرور کنم زیر مطالبی رو که خط می کشم خندم میاد چون همشو می دونم (اگه مطالب ساده رو پاک کنم باید همه یمطالب پاک کنم:-")
۳- ایا باید زیر مطالب دیگه هم خط بکشم.
۴-این زیر خط کشیدن ها بعدا برام دردسر ساز نشه (چون رنگ زرد وقتی پاک میشه ردش می مونه) مثلا اگه مرحله دو قبول بشم (که صد درصد نمی شم:eek:) تو دوره اینا به دردم می خوره یا نه باید پاکش کنم یا اونجا روش خوندن طور دیگه ای.
ب)الان مثلا من پروتئین های غشایی رو تو صد تا کتاب خوندم از رو کدوم مرور کنم (خیلی از مباحث مربوط به استرایر تو سلولی امیری هست:-?)

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
یه سوال
۱-این تایز من ویرایش جدید بعد یه فصل داره به اسم زیست شناسی روزنه ۲۰ صفحهس بخونم یا نه؟؟؟؟
۲-سوالات المپیاد کانادا به دردم می خوره؟؟؟؟؟؟؟
۳- باید همه ی سلولی امیری بخونیم مثلا من که پیام رسانی سلولی رو از رو استرایر خوندم لازمه تنظیم مولکولی و پیامرسانی سلولی رو از رو امیری بخونم؟؟؟
۴- خواهش به سوال بالام جواب بدین:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((
یه سوال دیگه:D
الف)
من خودم کتاب های مثل کمپبل و گایتونو و... به جای اینکه خلاصه بنویسم (چون وقته ندارم و حوصله هم همین طور) زیر نقاط اصلی و مهم کتاب خط می کشم و کلمات تازه و مهم هم با رنک زرد رنگ می کنم مطالبی مثل مثال ها (البته اگه برای توضیح باشه نه) اطلاعات اضافی و یا توضیحاتی که برای فهم بیشتر بیان میشه رو زیرش خط نمی کشم.
مثال (از سلولی و ممولکولی امیری):
سلول های مالتی پوتنت(به رنگ زرد) می توانند به اناع محدود از سلول ها تمایز پیدا کنند. برای نمونه سلول های خون ساز می توانند با تقسیم و تمایز خود انواع سلول های خونی را ایجاد کنند.
چند تا سوال:
۱- کلا روش خوندن اینجور کتاب ها چه جوری (اگه بشه مال خودتونو هم بگید) مثلا درسته که کتاب های تخصصی چون خیلی مهمه و گرون و آدم در زمان های مختلف می خوندش باید کاملا سفید و تمیز نگهش داره.
۲- ایا این روش می تونه جای خلاصه رو بده(من وقت دوره فقط مطالبی رو که زیرش خط می کشم می خونم)
اگه ره وقتی مثلا من می خوام کمپبل و مرور کنم زیر مطالبی رو که خط می کشم خندم میاد چون همشو می دونم (اگه مطالب ساده رو پاک کنم باید همه یمطالب پاک کنم:-")
۳- ایا باید زیر مطالب دیگه هم خط بکشم.
۴-این زیر خط کشیدن ها بعدا برام دردسر ساز نشه (چون رنگ زرد وقتی پاک میشه ردش می مونه) مثلا اگه مرحله دو قبول بشم (که صد درصد نمی شم:eek:) تو دوره اینا به دردم می خوره یا نه باید پاکش کنم یا اونجا روش خوندن طور دیگه ای.
ب)الان مثلا من پروتئین های غشایی رو تو صد تا کتاب خوندم از رو کدوم مرور کنم (خیلی از مباحث مربوط به استرایر تو سلولی امیری هست:-?)

پیکسی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی گیاهی
یه سوال
۱-این تایز من ویرایش جدید بعد یه فصل داره به اسم زیست شناسی روزنه ۲۰ صفحهس بخونم یا نه؟؟؟؟
۲-سوالات المپیاد کانادا به دردم می خوره؟؟؟؟؟؟؟
۳- باید همه ی سلولی امیری بخونیم مثلا من که پیام رسانی سلولی رو از رو استرایر خوندم لازمه تنظیم مولکولی و پیامرسانی سلولی رو از رو امیری بخونم؟؟؟
۴- خواهش به سوال بالام جواب بدین:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((:((
دوست عزیزم حس میکنم داری دیگه خیلی به خودت سخت میگیری و وسواس داری به خرج میدی.
البته طبیعیه چون که میخوای بهترین نتیجه رو بگیری، ولی کمتر فکر و خیال کن. بنظرم بیشتر تو زمانت رو بذار برای سوال حل کردن، سوالای مرحله دو و المپیاد جهانی. و سوالای ته فصل همین کتابایی که داری مثلا همین استرایر و امیری.
بعد یه چیزی، کسی نمیتونه صد در صد بگه که فلان کتاب رو که خوندی کافیه یا نه، ممکنه شما کل استرایر و امیری رو بخونی اصلا ازش سوال نیاد! مثلا همین مرحله دو دوره بیست ! من کلی کتاب خوندم برای ژنتیک کلاسیک آخرسرش سوال نیومد ازش.
کمپبل رو مسلط شو تو این دوران، و سوال زیاد حل کن. وقتی سوال زیاد حل کنی قسمت های موردعلاقه ی طراح ها تا حد خوبی دستت میاد و موقع خوندن کتاب های اختصاصی کمتر سردرگم میشی.

آخرین ویرایش:

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
اولا بابت پاسختون تشکر می کنم:D
کمپبل رو مسلط شو تو این دوران، و سوال زیاد حل کن. وقتی سوال زیاد حل کنی قسمت های موردعلاقه ی طراح ها تا حد خوبی دستت میاد و موقع خوندن کتاب های اختصاصی کمتر سردرگم میشی.
در مورد کمپبل باید همشو دوباره بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟اخه مثلا تکامل کلا داستان و شعر غزل:)) یا فکر نکنم تو کل دوره اول سوال در رابطه با تکمل و زیر گروه های ارکئی ها داشته باشیم:-" یا حتی مثلا خود فیزیولوژی اخه من زیر نقاط مهم خط کشیدمو یه خلاصه از خود کتاب در اوردم اونا رو بخونم یا کلشو:D.
در مورد سوال هم مرحله دو و کانادا رو قراره بزنم کافیا یا جهانی هم اضافه کنم؟؟؟

پیکسی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی گیاهی
اولا بابت پاسختون تشکر می کنم:D

در مورد کمپبل باید همشو دوباره بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟اخه مثلا تکامل کلا داستان و شعر غزل:)) یا فکر نکنم تو کل دوره اول سوال در رابطه با تکمل و زیر گروه های ارکئی ها داشته باشیم:-" یا حتی مثلا خود فیزیولوژی اخه من زیر نقاط مهم خط کشیدمو یه خلاصه از خود کتاب در اوردم اونا رو بخونم یا کلشو:D.
در مورد سوال هم مرحله دو و کانادا رو قراره بزنم کافیا یا جهانی هم اضافه کنم؟؟؟
خواهشمندم :]
دوست گلم گفتم مسلط شو بهش، لازم نیست کامل و با جزییات دوباره بخونیش اگه خلاصه داری ازش خلاصه هات رو بخون ؛ جاهایی که هایلایت کردی، جدول ها و عکس ها، خلاصه که جایی نمونده باشه تو کمپبل که ندیده باشی و نخونده باشی.
جهانی ها رو حتماٌ حتماٌ حل کن. حتماٌ حتماٌ! از نون شب واجب تره جهانی ها. یه پارت A داره که تستی و در حد مرحه اوله، پارت B سوالاش جون دارتره و به مرحله 2 بیشتر نزدیکه سوالاش. کانادا اگه همون انتشارات دانش پژوهان رو میگی سوالاش خیلی راحتن، بنظر من اگه به جاش پارت A جهانی رو بزنی بهتره.
اوه یه چیزی! کمپبل آخرین ویرایشش رو ترجیحاٌ بخون، یه قسمتی داره ادیشن های جدیدش به اسم scientific skills exercise اونا رو بخون و یاد بگیر.

آخرین ویرایش:

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
دوست گلم گفتم مسلط شو بهش، لازم نیست کامل و با جزییات دوباره بخونیش اگه خلاصه داری ازش خلاصه هات رو بخون ؛ جاهایی که هایلایت کردی، جدول ها و عکس ها، خلاصه که جایی نمونده باشه تو کمپبل که ندیده باشی و نخونده باشی.
جهانی ها رو حتماٌ حتماٌ حل کن. حتماٌ حتماٌ! از نون شب واجب تره جهانی ها. یه پارت A داره که تستی و در حد مرحه اوله، پارت B سوالاش جون دارتره و به مرحله 2 بیشتر نزدیکه سوالاش. کانادا اگه همون انتشارات دانش پژوهان رو میگی سوالاش خیلی راحتن، بنظر من اگه به جاش پارت A جهانی رو بزنی بهتره.
چشم من با این مال دانش پژوهانو خریدم ولی میرم جهانی ها رو می خونم فقط اگه اشکالی نداره سایتی کتابی جزوه ای معرفی کنین فکر نکنم که تجمه شده باشه
اوه یه چیزی! کمپبل آخرین ویرایشش رو ترجیحاٌ بخون، یه قسمتی داره ادیشن های جدیدش به اسم scientific skills exercise اونا رو بخون و یاد بگیر.
نمی دونم اخه وقتم خیلی خوبه من اگه قبل اینکه مدرسه ها باز بشه همون مرحله دو با یه دو مرور کمپبل تموم کنم کلی هنر کردم بعدشم می خوام دو هفته اختصاصی ها رو مرور کردم (یه بار بعد از اینکه خوندم مرور می کنم) حالا با این اوصاف بنظرتون کمپبل واجبه یا مرور؟؟؟؟؟
هفته اخرم می خوام ۱۰ تا ازمون بدم واسه رفع اشکال.
در ضمن اینی که می گید ویرایش جدیدو بخون باید همشو بخونم چه قد وقتمو می گیره؟

پیکسی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی گیاهی
چشم من با این مال دانش پژوهانو خریدم ولی میرم جهانی ها رو می خونم فقط اگه اشکالی نداره سایتی کتابی جزوه ای معرفی کنین فکر نکنم که تجمه شده باشه
از اینجا بگیر و حداقل برای 5-6 سال اخیرش رو حل کن. درسته ترجمه هم نشده و انگلیسی باید بخونی، که خب احتمالا سوال انگلیسی داشته باشین تو مرحله 2 که برات تمرین هم میشه که عادت کنی به زبان انگلیسی.
نمی دونم اخه وقتم خیلی خوبه من اگه قبل اینکه مدرسه ها باز بشه همون مرحله دو با یه دو مرور کمپبل تموم کنم کلی هنر کردم بعدشم می خوام دو هفته اختصاصی ها رو مرور کردم (یه بار بعد از اینکه خوندم مرور می کنم) حالا با این اوصاف بنظرتون کمپبل واجبه یا مرور؟؟؟؟؟
هفته اخرم می خوام ۱۰ تا ازمون بدم واسه رفع اشکال.
در ضمن اینی که می گید ویرایش جدیدو بخون باید همشو بخونم چه قد وقتمو می گیره؟
ببین ویرایش جدید تفاوت خیلی کمی داره با ادیشن های قدیمی. مثلا جاهایی که نامفهوم بوده عکس اضافه کرده یا چیزی رو حذف کرده.
درواقع گفتم قرار نیست جز به جز و ریز بخونی، قراره ورق بزنی و عکس ها رو نگاه کنی، و تمرین هاش رو حل کنی که خودش مروره اصلا.
تو که کمپبل رو میخوای مرور کنی، پی دی اف ادیشن جدیدش هم بذار جلوت همزمان برو جلو. و خیلی هم وقت ازت نمیگیره حل کردن تمرین هاش. و میتونی مرور اختصاصی هات رو هم داشته باشی.

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
از اینجا بگیر و حداقل برای 5-6 سال اخیرش رو حل کن. درسته ترجمه هم نشده و انگلیسی باید بخونی، که خب احتمالا سوال انگلیسی داشته باشین تو مرحله 2 که برات تمرین هم میشه که عادت کنی به زبان انگلیسی.
نه خوب انگلیسیم خوبه
ببین ویرایش جدید تفاوت خیلی کمی داره با ادیشن های قدیمی. مثلا جاهایی که نامفهوم بوده عکس اضافه کرده یا چیزی رو حذف کرده.
درواقع گفتم قرار نیست جز به جز و ریز بخونی، قراره ورق بزنی و عکس ها رو نگاه کنی، و تمرین هاش رو حل کنی که خودش مروره اصلا.
تو که کمپبل رو میخوای مرور کنی، پی دی اف ادیشن جدیدش هم بذار جلوت همزمان برو جلو. و خیلی هم وقت ازت نمیگیره حل کردن تمرین هاش. و میتونی مرور اختصاصی هات رو هم داشته باشی.
همین کارو فقط میکنم فقط منظورتون کدوم سوالا هستش:
۱- اونایی که توی متن هستن زیر شکلا (توی کتاب فارسی حل کردم البته بعضیاشون فرق می کنن خیلی کم)
۲-اونایی که بعد هر بخش هستن (این ها رو هم حل کردن بازم بعضیاشون فرق کردن خیلی کم)
۳-اون هایی که توی summary of key conc (اینارو حوصله نداشتم و حل نکردم اینا فرق نکردن تاجایی که من دیدم شایدم فرق کنن )
۴- بخش جدید test your anderstanfing (بعصی از سوال های level 3 توی فارسی هست (حلشون نکردم:D) ولی level 1 &2 کاملا جدید هستن و هیجان انگیز)
حالا من کدومشونو حل کنم~X(

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
عایا امکانش هست امسال مدال شیم یا خیر=)
میدونم بچگونه و مسخرست این سوال ولی یکی ی کلمه بم ج بده ممکنه با از مهر خوندن بشه مدال شد یا نه=)

پیکسی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی گیاهی
@ali ahmady
گفتم دیگه، تو ویرایش ده اون قسمت هایی که شطرنجیه نوشته scientific skills exercise.
@DENIZZZZZ
بله میشه. :]

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400

Fati.az

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
استعداد درخشان فرزانگان
شهر
سلماس
سال فارغ التحصیلی
1400
من تو المپیاد مرحله اول یا استانی رتبه اول هستم ولی خیلی از المپیاد کشوری میترسم؟

شما چطور؟

خوش بحالتون برا شما کلاس میزارن ولی برا ما کلاسی نمی‌زارن باید خودمون بخونیم

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

ali ahmady

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه ناشناسی
شهر
ناشناس اباد
سال فارغ التحصیلی
1400
آخرین ویرایش:

Fati.az

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
استعداد درخشان فرزانگان
شهر
سلماس
سال فارغ التحصیلی
1400
چه طوری فهمیدین اولین :-?
حالا چند درصد زدین
با مرکز استان تماس بگیرین و رتبتونو بپرسین میگن

چه طوری فهمیدین اولین :-?
حالا چند درصد زدین
درصدا رو هم نمیگن

استانی رتبه اولی؟
:))
منظورت اینه که مرحله اول قبول شدی؟:-"
بله رتبه اولم

بله رتبه اولم
مشکلی هستش یعنی منظورتون اینه که رتبه اول نیستم؟؟؟؟

خیلیا تنها می خونن
چطور باشه مدرستون بهتر از مدرسه ی ما هستش

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:
بالا