• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره المپیاد زیست با اعضا

اول کدوما رو بخونم

• رای‌دهندگان
    44

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
پاسخ : مشاوره با دیگر اعضا

به نقل از mcbh77 :
یا من چیزای بد رو واسه خودم خوب و توجیه میکنم!

واااای! پس باید نهاییارو خوب بخونیم. سال دوم یه درس نهاییه؟؟ و سوم؟ همش؟ یا...؟؟
پس باید بیشتر از چیزی که فکر میکردم روی مد وقت بزارم.
سهمیه هم نمیدونم. معلم فیزیکمون میگفت که برای پزشکی، ۳۰ درصد حق بچه های مناطق محرومه به طوری که خوب ۳۰ درصد واسه اوناست، اما بعد از اتمام ۷ سال عمومی، باید مدت ۸ سال برن همون منطقه محرومی که ازش اومدن، ینی تا همون ۸ سال حق شرکت در تخصص رو هم ندارن.
با این اوصاف اوضاع ما زارتر(!) میشه!
قبلنا میگفتن ۹۶(که ما باشیم) کنکور حذف میشه و ازین حرفا. قراره چی بشه؟
من ب شما کاملا حق میدم چون منم فقط المپیاد رو میدیدم و هیچ چیز منو نمیتونست از تصمیمم منصرف کنه..حتی دوستم(نقره پارسال)اینقدر ب من گفت ک المپیاد وحشی بازیه و دوره اونطوری ک تو تصور میکنی نیست...اما من گوش ندادم..تا سال ما ک فقط نهایی سوم تاثیر داره..تازه نهایی های قبل سوم رو معلمای مدارس خودمون تصحیح میکنن ک ناحقیه..بله امتحان نهیی هارو باید خیلی خوب بخونید..ن مثل من نباشید ک به امید قبولی نشستم هیکمن خوندم...بچه های مناطق محروم،امکانات مارو ندارن.صدتا معلم تاپ ندارن،ازمونای مختلف و مشاورای رنگارنگم نمیرن..پس ادمی ک با وجود این همه امکانات نتونه به خوبی بچه های مناطق محروم یاشه،ب نظرم دیگه خودش تنبله و شاید ارزش اون رشته رو نداره(منظورم با شما نیستم هااااا..کمی با خودمم)تا زمان شمام فک کنم حذف بشه ک این عاذلانه نیست چون توی بعضی مدارس مراقبا تقلب میرسونن،بچه های تقلب میکنن و...ادم باید خودشو برای همه چیز اماده کنه؛).حالا چقد زود ب این چیزا فک میکنیم..حالا کو تا دوسال دیگه.....

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

به نقل از MHO :
من ب شما کاملا حق میدم چون منم فقط المپیاد رو میدیدم و هیچ چیز منو نمیتونست از تصمیمم منصرف کنه..حتی دوستم(نقره پارسال)اینقدر ب من گفت ک المپیاد وحشی بازیه و دوره اونطوری ک تو تصور میکنی نیست...اما من گوش ندادم..تا سال ما ک فقط نهایی سوم تاثیر داره..تازه نهایی های قبل سوم رو معلمای مدارس خودمون تصحیح میکنن ک ناحقیه..بله امتحان نهیی هارو باید خیلی خوب بخونید..ن مثل من نباشید ک به امید قبولی نشستم هیکمن خوندم...بچه های مناطق محروم،امکانات مارو ندارن.صدتا معلم تاپ ندارن،ازمونای مختلف و مشاورای رنگارنگم نمیرن..پس ادمی ک با وجود این همه امکانات نتونه به خوبی بچه های مناطق محروم یاشه،ب نظرم دیگه خودش تنبله و شاید ارزش اون رشته رو نداره(منظورم با شما نیستم هااااا..کمی با خودمم)تا زمان شمام فک کنم حذف بشه ک این عاذلانه نیست چون توی بعضی مدارس مراقبا تقلب میرسونن،بچه های تقلب میکنن و...ادم باید خودشو برای همه چیز اماده کنه؛).حالا چقد زود ب این چیزا فک میکنیم..حالا کو تا دوسال دیگه.....

میدونم المپیاد با فکری که میکنیم فرق داره. اما نمیتونم به خودم بقبولونم که سمتش نرم. علاقه به زیست نیست، خود حال و هوای المپیادو دوست دارم. قبول شدنشو دوست دارم. در حقیقت، آرزوهامو دوست دارم. و ترک ((آرزو))(!) موجب مرض است!

اتفاقا منم تنبلی میکنم.

و اینکه کجا زوده؟؟ من الان عملا رفتم دوم. بحث همون سال نهایی که نیست فقط، بحث کنکوره. من کلا میترسم.
یعنی میشه شانس به ما رو کنه و به قول شما المپ ما اصفهان باشه و چیزا دوبرابر بشه؟ یعنی سال ۹۵ دیگه؟ یه بار هم قبلا شانس به من رو کرد. سال پنجم ۴ امتیاز کم داشتم. اعتراض کردن خانوادم و اجازه داشتم که برم. اما خوب گفتم ولش کم و نرفتم تیزهوشان. برای سوم راهنمایی هم که شانس بهم رو کرد(مربوط به شانس رو کردن بالا :D) که فقط ار سوم سوال اومد و نه اول و دوم.
ببینیم خدا چیکار میکنه دیگه!

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از mcbh77 :
یا من چیزای بد رو واسه خودم خوب و توجیه میکنم!

واااای! پس باید نهاییارو خوب بخونیم. سال دوم یه درس نهاییه؟؟ و سوم؟ همش؟ یا...؟؟
پس باید بیشتر از چیزی که فکر میکردم روی مد وقت بزارم.
سهمیه هم نمیدونم. معلم فیزیکمون میگفت که برای پزشکی، ۳۰ درصد حق بچه های مناطق محرومه به طوری که خوب ۳۰ درصد واسه اوناست، اما بعد از اتمام ۷ سال عمومی، باید مدت ۸ سال برن همون منطقه محرومی که ازش اومدن، ینی تا همون ۸ سال حق شرکت در تخصص رو هم ندارن.
با این اوصاف اوضاع ما زارتر(!) میشه!
قبلنا میگفتن ۹۶(که ما باشیم) کنکور حذف میشه و ازین حرفا. قراره چی بشه؟
اره قبول دارم جو المپ از جو مدرسه خیلی بهتره و ...شما مطمینی قبول شدن رو دوست داری؟؟! :Dاینم همون پرده هست ک جلوی چشمو میگیره..پردشم چندلایس هیچی نمیشه دید از پشتش...خیلی زوده،تجربه ثابت کرده برنامه های بیش از ی سال برای کنکور،کنکور رو خراب میکنه..ببینید،من این چیزارو توی مدرسمون دیدم ک میگم..خوندن درسای سال دوم و سوم از زمین تا اسمون با کنکور خوندن فرق میکنه پس با کنکور خوندن چند ساله فقط وضع رو بدتر میکنه....اره اون قضطیم تا 60درصد مطمینم حالا اگه فهمیدم میگم....ا راستی اشتباه نقل قول کردم..

mcbh77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بابل
شهر
بابل

به نقل از MHO :
اره قبول دارم جو المپ از جو مدرسه خیلی بهتره و ...شما مطمینی قبول شدن رو دوست داری؟؟! :Dاینم همون پرده هست ک جلوی چشمو میگیره..پردشم چندلایس هیچی نمیشه دید از پشتش...خیلی زوده،تجربه ثابت کرده برنامه های بیش از ی سال برای کنکور،کنکور رو خراب میکنه..ببینید،من این چیزارو توی مدرسمون دیدم ک میگم..خوندن درسای سال دوم و سوم از زمین تا اسمون با کنکور خوندن فرق میکنه پس با کنکور خوندن چند ساله فقط وضع رو بدتر میکنه....اره اون قضطیم تا 60درصد مطمینم حالا اگه فهمیدم میگم....ا راستی اشتباه نقل قول کردم..

چه جالب. نشنیده بودم که یه ساله حالت خوبیه و نه بیشتر. مرسی
اره. ممنون میشم اگر چیزی متوجه شدید اطلاع بدید.

MaHDiPLuS

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تبریز

سلام دوستان تازه شرو کردم کمپبل خوندن 1380 صفحه هست من برنامه ریزی کردم روزی 30 صفحه بخونم که خوب تقریبا کمی بیشتر از 40 روز طول میشکه (یک ماه و نیم)
از اول هفته شرو کردم خوب هم جلو میرم ولی احساس میکنم بعضی مطالب یادم میره. درسته برنامه دارم پاییز یه بار دیگه بخونمش ولی دلم میخواد اون 40 روز بشه 80 روز ولی در عوض خوب بخونم. به نظرتون صفحه ها رو بیارم پایین؟؟ چطوری مطالعه کنم این کتابو؟؟؟
در ضمن من امسال میرم دوم. شهریور گیاه شناسی فاطمه امیری و ژنتیک ساسانو تموم میکنم و پاییز هم کمپبل و منابع مرحله دو مث گایتون و بیوشیمی هر چقدر که بتونم. چطوره به نظرتون؟؟ (برنامه دقیقم اینه که بعد این ک کمپبل تموم شد گایتونو یه بار تا مرحله اول تموم کنم بیوشیمی بعد مرحله یک. گایتون سطحش چطوریه؟؟ روزی ده صفحه رو میتونم بخونم؟؟ بیوشیمی چطور؟؟ کلا خوندن این ۲ تا پیش نیاز چی لازم داره؟؟)
در ضمن سوالای کمپبل (Concept Check) چک ها و سوالای زیر عکسارو باید جواب بدم؟؟ اوایل چند تاشونو دیدم راحت بودن رد کردم اونارو!
ممنون

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

برای کسی که میره سوم کمپبل روزی چند صفحه خوبه؟میخوام تا آخر تاستون تموم بشه یادمم نره از بعد ماه رمضونم شروع کنم چنین کاری شدنیه؟

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از خوشحال :
برای کسی که میره سوم کمپبل روزی چند صفحه خوبه؟میخوام تا آخر تاستون تموم بشه یادمم نره از بعد ماه رمضونم شروع کنم چنین کاری شدنیه؟
سلام.سعی کن ک روزی ی فصل بخونی البته ی روز درمیونم بد نیست..ولی حتما حتما تا چند روز بعدش مرور جزیی بکن ک یادت نره هفته بعد از مرورات هم هی مرور کن.بیوشیمی اولشو نخون...زیادم فشار نیار ک ی روز 7ساعت بخونی روز بعدش 3ساعتم نشه!

MaHDiPLuS

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تبریز

به نقل از SDP_MD :
سلام دوستان تازه شرو کردم کمپبل خوندن 1380 صفحه هست من برنامه ریزی کردم روزی 30 صفحه بخونم که خوب تقریبا کمی بیشتر از 40 روز طول میشکه (یک ماه و نیم)
از اول هفته شرو کردم خوب هم جلو میرم ولی احساس میکنم بعضی مطالب یادم میره. درسته برنامه دارم پاییز یه بار دیگه بخونمش ولی دلم میخواد اون 40 روز بشه 80 روز ولی در عوض خوب بخونم. به نظرتون صفحه ها رو بیارم پایین؟؟ چطوری مطالعه کنم این کتابو؟؟؟
در ضمن من امسال میرم دوم. شهریور گیاه شناسی فاطمه امیری و ژنتیک ساسانو تموم میکنم و پاییز هم کمپبل و منابع مرحله دو مث گایتون و بیوشیمی هر چقدر که بتونم. چطوره به نظرتون؟؟ (برنامه دقیقم اینه که بعد این ک کمپبل تموم شد گایتونو یه بار تا مرحله اول تموم کنم بیوشیمی بعد مرحله یک. گایتون سطحش چطوریه؟؟ روزی ده صفحه رو میتونم بخونم؟؟ بیوشیمی چطور؟؟ کلا خوندن این ۲ تا پیش نیاز چی لازم داره؟؟)
در ضمن سوالای کمپبل (Concept Check) چک ها و سوالای زیر عکسارو باید جواب بدم؟؟ اوایل چند تاشونو دیدم راحت بودن رد کردم اونارو!
ممنون

کسی نبود ج بده به ما؟؟ خیلی ساکت شده اینجا تازگیا :-s

M.r sasa

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
حلی2
شهر
تهران

قبل رفتن سراغه خوندن الم ب نکات زبر توجه کنید لطفا \:D/
الم کنکور نیست ینی موقع کمپل خوندن اصلا نباید سعی کنی حفظش کنی مهم فهمیدنه.جاهای مطلق حفظی رو نمیگم ها. (<
ی سری اسما و چیزایه از یاد در رو هست تو هر مبحث که موقع خوندن ابنارو تو دفتری جدا بنوبسید(حدودا توهر فصل کمپل نصف برگه اچار)اینارو هر دو هفته یبار مرور کنید که هر سری از یه ساعت بیشتر نمیشه /m\
کمپل الان منبع سواله نه سولومون.سولومون تو عهد کمپل کانسپت(قورباغه)مرجع بود.با اومدن کمپل جدید سولومون برا طراحای مرحل1و2منسوخ شده و لاغیر.سندشم سوالای دوره 15و16و17(15 تاحد کمی)
هرچه قدر تلاش کنی نتیجه میگیری.حرفاتو قبول ندارمMHO به صد دلیل. #-o
تهش همه باید حل سوال کنیم پس خودتونو با خوندن الکی نکشید :-&
ما قرار نیست رنک زیاد خوندن بزنیم.مهم ترازون فهمیدنه. P:>
بعد کمپل بربد سراغه تخصصی ها.سوالای ته استرایر تاحد شوخی مهمه. :O
خودتونم تو نت علاف نکنید.منم سر اینکه خابم نبرد اومدو :-/

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

من بخاطر اینکه از بفیه بچه هامون خیلی کمتر خوندم خیلی استرس دارم.سر کلاسا هر کی میپرسه چی خوندین میگن کل کمپلا و وزارتیا و هزار تا چیز دیگه اونا هم کلی چیزای سخت تر میگن.آقای فغانی گفته تا شنبه باید قند+پروتیین و لیپید و بلد باشیم
با حرفای آقای فغانی استرسم ده بزابر شد میگفت من اولاش تند نمیخوندم ولی دور بیستم اینا سرعتم خیلی بالا رفت.و کلی انگیزه در من ایجاد شد که بیخیال المپیاد بشم ولی با خودم میگم چند ماه که بیشتر نیست ادامه بده
چکار کنم واقعا موندم؟

M.r sasa

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
حلی2
شهر
تهران

به نقل از خوشحال :
من بخاطر اینکه از بفیه بچه هامون خیلی کمتر خوندم خیلی استرس دارم.سر کلاسا هر کی میپرسه چی خوندین میگن کل کمپلا و وزارتیا و هزار تا چیز دیگه اونا هم کلی چیزای سخت تر میگن.آقای فغانی گفته تا شنبه باید قند+پروتیین و لیپید و بلد باشیم
با حرفای آقای فغانی استرسم ده بزابر شد میگفت من اولاش تند نمیخوندم ولی دور بیستم اینا سرعتم خیلی بالا رفت.و کلی انگیزه در من ایجاد شد که بیخیال المپیاد بشم ولی با خودم میگم چند ماه که بیشتر نیست ادامه بده
چکار کنم واقعا موندم؟
اتفاقا فغانی به مام گفتش پارسال این موقع تهش امتحانم نگرفت.

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

میگفت همه کتابارو دو رقمی بوده تعداد دوراش.آخر هر هفته ساسان امینی میخونده.
بقیه طلاها هم در این حد میخونن؟

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب

به نقل از خوشحال :
میگفت همه کتابارو دو رقمی بوده تعداد دوراش.آخر هر هفته ساسان امینی میخونده.
بقیه طلاها هم در این حد میخونن؟
اینده رو نمیدونم ولی
شهریار فغانی تااینجا نمونه نداشته!!

iran1372

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
...........
شهر
ساری
رشته دانشگاه
حقوق

ایشون هنوز هم مسایل ساسان امینیو حفظن.تازه هر چقدر برای ما سخته برای ایشون خیلی کمتر سخت بوده.

star7

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد

اگه تو هم چند دور اون کتابو بخونی دیگه برات سخت نیست :) :>

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

من فردا امتح اسید وباز دارم یه چیزی کتابی چیزی بگین که بشه مسائلشو برای دوره کردن حل کرد...ترجیحا جزوه باشه یا سایت

Neverchanged

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی

آقا یه سوال خیلی مهم. من کمپبل رو خوندم. بعد تا 21 مهر اکولوژی و ژنتیک استنسفیلد میخونم. بعد گایتون تا امتحانا. بعد امتحانا بیوشیمی لنینجر بعد هم زیست شناسی سلولی فاطمی و تا روز امتحان مرور و گیاهی و اکولوژی رفتار.
فک نکین دارم لاف میزنم دوماهه کمپبل رو تموم کردمه و فولم. بقیه هم همین طوری میزنم.
اینا برای موفقیت کافین یا نه؟ یا مثلا باید ژنتیک ساسان امینی هم بخونم؟ ( خودم که فک نکنم نظر شما رو میخام بدونم)

Neverchanged

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی

آقا یه سوال دارم. تو کنکور 93 تجربی سوال 158 یه مشکلی هست . سوال اینه :

158)انتخاب طبیعی در جمعیت شیر های آفریقا نمیتواند......
1) در بروز رفتار افراد، نقش داشته باشد. 2) بر فنوتيپ افراد جمعيت مؤثر باشد.
3) فراواني اللهاي نامطلوب را كاهش دهد. 4) سبب پيدايش اللهاي سازگار شود

خوب بر اساس کتاب درسی هم که بریم جلو و بر اساس تعریف های کتاب درسی انتخاب طبیعی بر الل هایی اثر گزاره که تو جمعیت هستند و باعث بوجود اومدنشون نمیشه بلکه باعث تثبیت اونها توی جمعیت میشه اما تو پاسخنامه سازمان سنجش زده گزینه 3 نه 4. در حالی که کار انتخاب طبیعی گزینه 3 هست و تخصصش اینه که الل های نامطلوب رو کم کنه. الان نمیدونم چه کنم؟ :( :( :( :| :| :| :| :|
اگه به نظرتون اشتباه میگم لطفا بگین ( اینو اینجا نوشتم که دوستان المپیادی که اطلاعاتشون زیاده کمک کنن)

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

ی سوالی:
کسایی ک با عربی مشکل دارن چی پیشنهاد میشه؟

Neverchanged

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی

به نقل از ...ELINOR... :
ی سوالی:
کسایی ک با عربی مشکل دارن چی پیشنهاد میشه؟
برادر یا خواهر محترم مسخره نکن. این سوال به اکولوژی که تو المپ هم هست مربوط میشه. اینو اینجا مطرح کردم چون دوستان المپیادی بیشتر بلدن تا کنکوری ها و ...

بالا