• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

موی آدم از پدر به ارث میرسه یا از مادر؟

• شروع کننده موضوع

fatemeh.ir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد
قبولی در مرحله ی اول المپیاد فیزیک 88
موی آدم از پدر به ارث میرسه یا از مادر آدم؟

منظورم اینه که بعضی آدما موهای فر دارن ولی بعضیا موهاشون صافه!
بعضیا موهای کم پشت دارن و بعد از مدتی میریزه و اگه دقت کنین تعدادی از افراد یه خونواده مثلا جلوی سرشون مو ندارن.....
دلیل این میتونه همون صفات جنسی باشه یا نه عومل دیگه ای توش موثره؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : موی آدم از پدر به ارث میرسه یا از مادر؟

از هردو ! ژن های پدر و مادر هردو به فرزند میرسه ولی ژن غالب فعال میشه و ژن مغلوب عمل نمی کنه.
فکر کنم ژن موی فر نسبت به موی معمولی غالبه.

( این اطلاعات من بود )

• شروع کننده موضوع

fatemeh.ir

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
مدال المپیاد
قبولی در مرحله ی اول المپیاد فیزیک 88

حالا برای ریزش چی؟

ریزش مو که جزو صفات نیست؟(اگر هم هست من نمیدونم:D)

مثلا اگه یه آدمی خانواده ی مادریش افراد، موهای کم پشتی دارن و حتی آقایون همگی بعد از یه سنی موهاشون ریخته،ولی خانواده ی پدری اینطور نیست و پدر خودش هم با اینکه مثلا پیر شده ولی موهای پرپشتی داره.

حالا این آدمی که بین این دو تا خونواده ست، موهاش چه جوری میشه!میریزه یا میمونه؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

ریزش میتونه دلایل مختلفی داشته باشه مثل بیماری ...

ریزش یک اصطلاح عمومیه و درست نیست ! بهتره بگیم رشد کم مو یا توقف رشد مد در ناحیه ای از سر. یا خشک شدن ریشه موها !

این که کدومش غالبه رو باید از یک کسی که کارش ژنتیکه بپرسید.

kimi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان بندر عباس

از هر دو به ارث ميرسه
2 تا عامل ميتونه باشه يكي عامل زنتيك و محيطي
ممكنه از عوامل هورموني باشه .

silence

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی - شهید قدوسی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

مو خودش صفت نیست که بگیم از کی به ارث می رسه! و خودش شامل صفاتی مثل جنس مو , رنگ مو , حالت مو و ... می شه! اون وقت باز هر کدوم از اینا یه سازی می زنن مثلا رنگ مو صفت چند ژنیه! یعنی ممکنه رنگ موی شما چند ژنش از مادر و چند ژنش از پدرتون به ارث رسیده باشه که باز بعضی از این ژن ها اثرش بیشتره و راحت تر بروز می کنه و بعضیاشون خیلی بروز نمی کنه! یا مثلا حالت مو صفت غالب ناقصه به این معنی که از یک پدر موفرفری و یک مادر با موهای صاف احتمالا فرزندی که به وجود میاد نه موهاش صافه و نه فرفری و حالتی بین این دو تاست! ( به اصطلاح مجعد! ) پس اون قدر فاکتورهای مربوط به مو متنوعن که اصلا نمی شه گفت از کی به ارث می رسه! ( تازه بخاطر همین تنوع ژن ها به قول دوست قبلی احتمال این که از پدربزرگ و مادربزرگ و حتی نسل های قبل تر هم به ارث برسن وجود داره! )
در مورد ریزش مو می شه گفت عموما تحت تاثیر عوامل محیطیه تا عوامل ارثی! البته اگر شدید باشه بیماریه و باید برای درمانش اقدام کرد ولی معمولا این اتفاق طبیعیه چون مثلا آب لوله کشی در ایران که در حمام هم استفاده می شه به راحتی می تونه موها رو دچار ریزش کنه که در این صورت با استفاده از شامپوهای ضد ریزش و ضد موخوره این مشکل متوقف می شه!

fatemeh z

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
ریاضی-کامپیوتر
رشته دانشگاه
ریاضی

به نقل از فاطمه ایرانی :
حالا برای ریزش چی؟

ریزش مو که جزو صفات نیست؟(اگر هم هست من نمیدونم:D)

مثلا اگه یه آدمی خانواده ی مادریش افراد، موهای کم پشتی دارن و حتی آقایون همگی بعد از یه سنی موهاشون ریخته،ولی خانواده ی پدری اینطور نیست و پدر خودش هم با اینکه مثلا پیر شده ولی موهای پرپشتی داره.

حالا این آدمی که بین این دو تا خونواده ست، موهاش چه جوری میشه!میریزه یا میمونه؟
بستگی داره به کی ببره و علت اون ریزش چی باشه.مثلا اگر علت ریزش موی خانواده مادری هورمونی باشه و این بچه به اونا ببره،خب اونم مشکلات هورمونی پیدا میکنه موهاش کم پشت میشه
(جدی نگیرید اینا رو از خودم در آوردم شاید چرت و پرت باشن)

mitra

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام
البته این چیزا که شما می گین دارین درسای سال سومتونا دوره می کنید انگار

درست هم هست که مو قالبیت ناقص و حد وسط والدین را نشون میده...

طبق چیزی که من از یک پزشک شنیدم
قسمت جلو ی موی سر ما بیشتر تحت کنترل هورمون تستسترون (مردانه) و قسمت های عقی تر بیشتر تحت کنترل هورمون زنانه است
(برای افراد غیر مطلع : هم زنان و هم مردان هر 2 نوع هورمون را دارند و تفاوت در میزان است)
به شکلی که من واضحا در بعضی افراد تفاوت در جنس و حتی کمی رنگ موی قسمت جلوی سر و عقب سر را دیدم

این حرفی که ما تو کتاب سوم می خونیم که پدری با موی فر و مادری با موی صاف بچه ای با موی حالت دار در واقعیت مشکوکه
چون باید تمام بچه ها موی حالت دار شبیه به هم داشته باشند یا در هر حال حالت میانه را داشته باشند در حالی که این طور نیست

سعی نکنید مسائل دبیرستان مربوط به نخود فرنگی را به تمام موارد وراثت تامیم بدین در واقعیت برسی وراثت برای انسان به این سادگی نیست

• لایک
امتیازات: HHH

nazi123

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگانستان کرج
مدال المپیاد
زیست

کاملا با silence موافقم. بیشتر بدانیم(!!): من یه جا خوندم دور سر آدما همیشه پر مو تره چون وقتی می خوابیم بالش دور سر رو مالش میده...و گفته بود بالای سر رو خودتون ماساژ بدین که پر پشت بشه!

silence

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی - شهید قدوسی
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از میترا.ن :
سلام
البته این چیزا که شما می گین دارین درسای سال سومتونا دوره می کنید انگار

درست هم هست که مو قالبیت ناقص و حد وسط والدین را نشون میده...

طبق چیزی که من از یک پزشک شنیدم
قسمت جلو ی موی سر ما بیشتر تحت کنترل هورمون تستسترون (مردانه) و قسمت های عقی تر بیشتر تحت کنترل هورمون زنانه است
(برای افراد غیر مطلع : هم زنان و هم مردان هر 2 نوع هورمون را دارند و تفاوت در میزان است)
به شکلی که من واضحا در بعضی افراد تفاوت در جنس و حتی کمی رنگ موی قسمت جلوی سر و عقب سر را دیدم

این حرفی که ما تو کتاب سوم می خونیم که پدری با موی فر و مادری با موی صاف بچه ای با موی حالت دار در واقعیت مشکوکه
چون باید تمام بچه ها موی حالت دار شبیه به هم داشته باشند یا در هر حال حالت میانه را داشته باشند در حالی که این طور نیست

سعی نکنید مسائل دبیرستان مربوط به نخود فرنگی را به تمام موارد وراثت تامیم بدین در واقعیت برسی وراثت برای انسان به این سادگی نیست

چه عصبانی! من اون چیزایی رو که بلد بودم گفتم نه اون چیزایی رو که شنیده بودم! مثلا من شنیدم که بعضی پزشکان معتقدن ریزش موی جوانان ناشی از کمبود عنصر روی در بدنه که در گذشته توی گندمی که برای نان استفاده می شده وجود داشته ولی امروزه مقدارش تو زمین های کشاورزی خیلی کم شده و باعث جلوافتادن زمان ریزش شده ولی وقتی از یه متخصص پوست سوال کردم گفت این بیشتر یه تصور عمومیه و واقعیت اینه که بیشتر ریزش موی جوانان ارثیه و جالبه بدونید که اون متخصص برای این که منو توجیه کنه برام قوانین وراثت کتاب زیست شناسی سال سوم رو مرور کرد و مثلا این مسئله که تمام ژن های روی کروموزوم y مرد به فرزند پسر می رسه و بنابراین اگر پدری از نظر ژنتیکی ریزش مو داشته باشه به احتمال بسیار زیاد پسرش هم این مشکل رو به صورت حادتر یا خفیف تر بروز می ده!
درضمن شما که به ژنتیک مسلطید و احیانا رفرنس های دیگه رو مطالعه کردید حتما می دونید که داستان قوانین وراثت فقط احتماله مثلا اگه تعداد حالت های متنوعی رو که توی جهش های نقطه ای ژنی و کراسینگ اور و این ها به وجود میاد حساب کنیم اون وقت شرم آوره اگه انتظار داشته باشیم که مثلا از یه والد موفرفری و یه والد با موی صاف تمام بچه هایی که به وجود میان دقیقا حالت میانه داشته باشن! اون احتمالات خیلی کلیه اون قدر شرط در ادامش وجود داره که به سادگی نشه تعمیمش داد! اما برای دادن یه پاسخ کلی به این سوال که "موی آدم از پدر به ارث می رسه یا از مادر؟" می تونه مناسب باشه و به همین دلیل هم کتاب زیست شناسی مطرحش کرده که یه جواب کلی برای همچین سوالی داده باشه!
درضمن اون قدر که من می دونم قوانین وراثت مندلی همون طور که از اسمش پیداست قانونه و فرقی بین نخودفرنگی و انسان توی اصل قانون وجود نداره! مگر این که بگیم انواع حالت های تنوع انسان بیشتره و اثر محیط و صفات اکتسابی در انسان چشمگیرتره! به هر حال اینایی که گفتم در حد اطلاعات منه و اگه اشکالی وجود داره ببخشید!

• لایک
امتیازات: HHH

arman aria

Arman Aria
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
Mshhd
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد کامپیوتر
دانشگاه
OLC
رشته دانشگاه
Architecture
تلگرام
اینستاگرام

من موهام فر ولی نه مامانم نه بابام موی فر ندارند
کاشف به عمل اومده عموی سوم بابام موهاش مجعد بوده
به نظرم هر اتفاقی ممکنه برای موی بچه بیفته

Nomanpour

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
انقلاب
شهر
کرمانشاه
دانشگاه
رازی کرمانشاه - شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

در مورد ریزش ارثی مو که از سن 18 سالگی به بعد شروع میشه باید بگم که
این یک صفت وابسته به جنس هست.
نحوه بروز اون هم به این صورت هست که
از اونجایی که این صفت مغلوب هست اگه از هردو والد دریافت بشه شخص دچار طاسی میشه
اما اگه از یکی از والدین دریافت بشه اگه پسر باشه بروز میکنه (تحت تاثیر هورمون ها) و اگه دختر باشه نهفته میمونه.
در اینجا نسبت ها از قوانین مندلی پیروی میکنن.

scorpio

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

بیشتر از طرف پدر به ارث می رسه.فکر کنم.

Parpari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز

از نظر منم بیشتر از طرف پدر هستش

ma(-)Dye

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(1)
شهر
کرج
رشته دانشگاه
آدم از فرداش خبر نداره که!

به نقل از Arman.Z :
من موهام فر ولی نه مامانم نه بابام موی فر ندارند
کاشف به عمل اومده عموی سوم بابام موهاش مجعد بوده
به نظرم هر اتفاقی ممکنه برای موی بچه بیفته
اونجورا هم هر اتفاقی نه!شما ژنشو آز والدینت گرفتی و توی تو بروز کرده

ma(-)Dye

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(1)
شهر
کرج
رشته دانشگاه
آدم از فرداش خبر نداره که!

در مورد ریزش مو:
شایعترین نوع ریزش مو چه در آقایان وچه در خانم ها هوموننی– ژنتیکی اتفاق می افتد. ( Androgenetic alopecia ) مردان وزنان دچار ریزش مو ژن های مربوط به ریزش مو را از یک یا هردو والدین خویش به ارث می برند هورمونی به نام تسترون که در بدن همه مردان وجود دارد سبب فعال شدن برنامه ژنتیکی به ارث رسیده در مردانی می شود که حامل ژن های مربوط به ریزش مو هستند واین روند نهایتا ً فولیکو ل های مو را از بین می برد.
که این فقط علت ژنتیکیشه و علت های غیر ژنتیکی هم زیاده

fograd

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي بابل
شهر
بابل
دانشگاه
اگه خدا بخواد تهران

يا هر دو يا يكي يا هيچكدوم!!!!!
ممكنه مال پدر غالب بشه و بروز پيدا كنه يا مادر يا پدر بزرگ يا مادر بزرگ يا هركي ديگه!!!
هر سلول همه ي ويژگي ها رو داره ولي بروز پيدا نكرده يعني سلول چشم ويژگي رنگ مو رو تو dna خودش داره ولي بروز پيدا نكرده.

niki

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
مدال المپیاد
اینفد مدال دارم که نمیدونم باشون چیکار کنم؟؟
دانشگاه
اگه خدا بخواد بریم یه گورست

هر دو یا مثلا موی جد جدت این جوری با شه مثل من

fogol

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
آبیاری گیاهان دریایی

می تونه مخلوتی از هردو باشه یا به پدر یا مادر ویا هیچ کدوم از آنها باشد.
یا مثلا حالتش به یکی رفته باشه (فرفری بودنش)وجنسش به یکی دیگه رفته باشه(نازکی,کلفتی,چربی...)

nobody_hgh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بجنورد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشكي

دو عامل وراثت و محيط مي توانند باعث ايجاد گوناگوني شوند

فكر كنم بين صفت فرفري و صافي رابطه هم تواني وجود داشته باشد كه مو ها موجي شكل مي شوند (يا شايد هم غالب ناقص )

×کاپتان: توی اصل حالت مو که محیط تاثیر نداره!!!!

بالا