• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فلسفه اسلامی

• شروع کننده موضوع

s1372i

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد1 مشهد
احساس می کنم در مورد فلسفه غرب خیلی صحبت شده ولی اصلا در مورد فلسفه شرق و به خصوص اسلامی هیچ بحثی نشده.
در صورتی که فیلسوفین غرب خودشون برای شروع فلسفه از فلسفه شرق شروع می کنن.

pico

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد
شهر
سمنان
مدال المپیاد
المپياد فيزيك بسيج و غير بسيج
پاسخ : فلسفه اسلامی

فلسفه شرق منظورت يونان و اين جوور چيزا كه نيست

يا هند و چين ...

چون شرق فلسفه خاصي تو قرون اخير نداره بيشتر عارف داشته ...

و العان به فلسفه شرق گفته ميشه فلسفه مسموم ... چون تعصبي هستش ...

چون كسي جرات نداره از 0 شروع كنه ... ولي دكارت هايي تو غرب بودن كه اين كارو بكنن /.../

و اسلام ...

تو سرزميني كه از يك فلسفه سو استفاده بشه نميشه و آزادي بيان وجود نداشته باشه نميشه ازش حرف زد ...

• شروع کننده موضوع

s1372i

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد هاشمي نژاد1 مشهد

درسته تو قرون جديد نداره ولي سابق بوده كه من هم منظور اون نبود (كنفسيوس و ...)
اما فكر مي كنم مشكلي در مورد آزادي بيان در" فلسفه "وجود نداره . با هر كسي نبايد بحث كرد ،ما گاهي اوقات با هر ... بحث مي كنيم بعد به مشكل بر مي خوريم.براي خود من هم پيش اومده.
اما در مورد عرفان من خودم كامل موافق نيستم.اما گاهي اوقات نياز ميشه براي درك بعضي چيزا عارف باشي!!!!!!

pico

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد
شهر
سمنان
مدال المپیاد
المپياد فيزيك بسيج و غير بسيج

براي زندگي روزمره فلسفه من بي فلسفگي ...

هر كسي نميتونه فيلسوف بشه ...

كسي ميتونه فيلسوف بشه كه فلسفه و لذاتش رنجش بده ...

كسي فيلسوفه كه نتونه از شر افكار خلاص بشه

evan escence :

lithium , dont wanna lock me up inside

litium , dont wanna forget how it fells with out
lithium , i wanna stay in love whith my sorrow ...

NegR

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک ساری

فلسفه شرق واقعا پیچیده و جالبه...کاش علاقه مندان بیشتری بودن و راجع بهش بحث میکردیم!!!

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

اول این که فلسفه شرق، فلسفه غرب، فلسفه اسلام و ... معنی نداره. این فلسفه ی فیلسوفان شرقی، غربی و اسلامیه که معنی داره.

فلسفه شرقی یه زمانی خیلی مهم و تأثیرگذار بوده. اما الآن چی؟ فیلسوفان بزرگ معاصر به نظر شما بیشتر از مشرق هستن یا مغرب؟ اصلا کسی رو از مشرق داریم؟

فلسفه از یونان شروع شده و اولین فیلسوفی که میشناسیم تالس بوده. شما از کجا به این نتیجه رسیدین که فیلسوفان غربی با شرق شروع کردن؟
شرق بیشتر از این که فلسفه داشته باشه، ترکیبیه از اسطوره و عرفان.

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از anahid_30s :
اول این که فلسفه شرق، فلسفه غرب، فلسفه اسلام و ... معنی نداره. این فلسفه ی فیلسوفان شرقی، غربی و اسلامیه که معنی داره.

فلسفه شرقی یه زمانی خیلی مهم و تأثیرگذار بوده. اما الآن چی؟ فیلسوفان بزرگ معاصر به نظر شما بیشتر از مشرق هستن یا مغرب؟ اصلا کسی رو از مشرق داریم؟

فلسفه از یونان شروع شده و اولین فیلسوفی که میشناسیم تالس بوده. شما از کجا به این نتیجه رسیدین که فیلسوفان غربی با شرق شروع کردن؟
شرق بیشتر از این که فلسفه داشته باشه، ترکیبیه از اسطوره و عرفان.
ا
کی گفته فلسفه غرب و شرق و اسلام معنی نداره؟؟ خب از این واژه استفاده میشه تو فلسفه درسته فلسفه شرق رو فلاسفه شرق تشکیل میدن اما اون واژه بصورت کلی بکار میره
این که فلسفه غرب از شرق سرچشمه گرفته شکی نیست درش اگه یکم به تاریخ ها و نظریه ها دقت کنیم کاملا مشهوده این...

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

ممکنه بعضی جاها اینطور باشه؛ که بر عکسشم پیدا میشه البته.
اما این طور نیست که فلسفه غرب از شرق سرچشمه گرفته باشه.

• لایک
امتیازات: finn
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از anahid_30s :
ممکنه بعضی جاها اینطور باشه؛ که بر عکسشم پیدا میشه البته.
اما این طور نیست که فلسفه غرب از شرق سرچشمه گرفته باشه.
ا
در اکثر موارد فلاسفه غرب از شرق گریز گرفتن و نظریه هاشون بر اون مبناس

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

من بازم سر درنمیارم که «بیشتر موارد» از کجا اومده.
اما در هر حال چیزی که مسلمه اینه که الآن فلسفه شرق واقعا حرفی واسه گفتن نداره.(حالا گذشتش هر چی که بوده)

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از anahid_30s :
من بازم سر درنمیارم که «بیشتر موارد» از کجا اومده.
اما در هر حال چیزی که مسلمه اینه که الآن فلسفه شرق واقعا حرفی واسه گفتن نداره.(حالا گذشتش هر چی که بوده)
ا
فلسفه هند ٫چین ٫اسلام و... حرف واسه گفتن ندارن؟؟ ملاصدرا احیا کننده فلسفه شرق بعد از مدت ها بود فکر نمیکنم اونقدرم که میگید فلسفه شرق فراموش شده باشه

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

فلسفه اسلامی 3 شاخه عمده داره
فلسفه مشا ، فلسفه اشراق و حکمت متعالیه
اینکه بگیم افسانه وعرفانه تا حدی درباره حکمت اشراق صحیحه اما درباره حکمت متعالیه و مشا به نظرم درست نیست
اما این حرف درسته که در دوره معاصر متاسفانه فیلسوفان صاحب نظر ما کمند و منابعمون همون اسفار و اشارات و منظومه
مونده

spotlight

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
مرکز سمپاد صحرایی
شهر
کپر نشینان مقیم مرکز

به نقل از NegR :
فلسفه شرق واقعا پیچیده و جالبه...کاش علاقه مندان بیشتری بودن و راجع بهش بحث میکردیم!!!
بسیارخب؛حالا من اماده ی بحث هستم.من میخوام که فلسفه اسلامی(که برخی از علما اون رو جز علوم حرام میدونستند)نقد کنم و هدفم از نقد تخریب نیست بلکه اصلاح میباشد.هرکی دوست داره وارد بحث بشه.
من بحث رو از اینجا شروع میکنم که
رسول گرامی اسلام به دستور الهی امر هدایت بعد از خویش رو در حدیثی که شیعه و سنی ان رو روایت کردند می فرمایند
انی تارک فیکم ثقلین . . .
براساس روایت فوق همه مسلمین موظف به تمسک به قران و عترت در امر هدایت و معرفت فردی و اجتماعی شان هستند و هرگز نمیتوانند هدایت را خارج از این دو بجویند
پس همه حرکت ها و سکون ها مخالفت ها و موافقت ها تولا ها وتبرا ها باید ها و نبایدها و. . . باید با استناد به این دو منبع صورت پذیرد و مومن باید از منظر این دو به عالم بنگرد و موضع و موقف خود را در برابر رویداد هاتعیین نماید.
لذا اگر قرار بر این است که درباره ی فلسفه سخن بگوییم و موافقت ومخالفت کنیم جزبا استناد به هدایت های این دو ثقل منبع و ماخذ دیگری نداریم.
پس بیایید ببینیم ایا فلسفه دین مارا تایید میکند یا در مخالفت با معارف اصیل ان معارف فلسفی رو که اسم اسلام رو با عنوان فلسفه اسلامی یدک میکشه رو میکنه?
اصلا کسی میدونه میدونی فلسفه اولین بار چگونه وارد جامعه اسلامی شد

reflection

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
UM
رشته دانشگاه
Genetics

دیدم جای یک هم چین چیزی خالی به نظر می رسه. گفتم یک تاپیک باز کنم که درباره فلسفه اسلامی بحث کنیم.

برای شروع ، یک فهرست کلی از مباحثی که قرار هست در این تاپیک باشه
این فهرست شامل سه جزء می شه :
اول یک مقدمه تاریخی درمورد فلسفه در اسلام و نحوه پیدایش و پیشرفت اون .
دوم : بحث های مختصر معرفت شناسی ، درباره این که آیا می تونیم گذاره های یقینی داشته باشیم یا نه و اصلا می تونیم به فهم برسیم یا خیر.
سوم : یک دوره کوتاه از مهمترین مباحث فلسفه اسلامی .

reflection

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
UM
رشته دانشگاه
Genetics

فلسفه تاریخی
توی این مقدمه چند تا نکته برای آشنایی درباره فلسفه رو مطرح می کنم

نکته بسیار بسیار مهم اول :
یونان مهد فلسفه نیست ! این ادعای گزافی هست که غربی ها برای در هم شکستن شرق دارن و می خواهن با اون ، از هر چیز مثبتی که در تاریخ غرب وجود داره ، برای آقایی فعلی خودشون بر جهان ، و استعمار فرانو ! استفاده کنند.
البته همه می دونیم که فسلفه یونان بزرگانی هم چون سقراط ، افلاطون و ارسطو رو داشته ! اما وقتی می گیم یک کشور مهد فلان چیز هست ، یعنی این پدیده بیشتر از این کشور برخواسته و منشأ اون این کشور هست. وگرنه با توجه به اسناد تاریخی ، یونان کشوری بوده که جریانات فکری قوی در اون شکل گرفته.
اگه اول پست خیلی تأکید کردم که یونان مهد فلسفه نیست ، به خاطر این هست که متأسفانه در مطالعات فلسفی ، کشورهایی مانند ایران باستان ، هند و چین که دارای فلسفه قوی هستند ، اصلا در نظر گرفته نمی شوند. فلاسفه ایران باستان ، نظر های بسیار بسیار عمیقی داشته اند ، که اصلا فلسفه یونان در این ضمینه بحث نکرده !
قدمت مکتب های فلسفی هند و ایران و چین ، از فلسفه یونان کمتر نیست بلکه بیشتر هم هست. برای همین ادعای این که این مکاتب ( فعلا با مکتب اسلامی کاری نداریم ) از روی یونان کپی کرده اند ، به جوک بیشتر شبیه هست تا حرف قابل تأمل.

نکته مهم دوم
فلسفه غرب ، فراز و نشیب بسیار زیادی داشته. از عقل گرایی محض تا نقل گرایی و بعد تجربه گرایی افراطی و در سال های اخیر ، تعادل نسبی این جریانات. البته فلسفه اسلامی هم فراز و نشیب داشته ، ولی نه این قدر زیاد ! بیشتر سیر تکامل رو داشته تا پسرفت و پیشرفت با هم.
اگر کسی به فلسفه علاقه داره ، پا نشه بره یک کتاب فروشی ، بگه یک کتاب خوب درباره فلسفه می خواهم ! چون کتاب فروش هم در می آره یک کتاب به سلیقه خودش به شما می ده. و شما اصلا نمی دونید که این کتاب مربوط به چه بازه فکری از غرب هست ( مطمئن هستم که کتاب فروش به شما کتاب فلسفه اسلامی نمی ده ، چون اصلا خیلی از ما ها نمی دونیم که چیزی به نام فلسفه اسلامی هم وجود داره :) )

Kinay

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
87

سلام
چرا پس ادامه اش رو نذاشتید؟ این جوری یک نفر مثل من پیدا می شه و سوء استفاده می کنه ها :D
من مقدمه ی تاریخی رو می نویسم، اگه شما دیدید که ناقص هستش ( که احتمال زیاد هم ناقص خواهد بود :D ) تکمیل کنید. بعد توی دلتون هم فحش ندید، علاوه بر این که توی انجمن هم فحش ندید و در نهایت نارضایتی خودتون رو با امتیاز منفی هم نشون ندید >:D<

اول از همه
بنده ی نکته ی شماره ی 1 شما رو قبلا از چند فیلسوف غربی دیده بودم. یکی از اون ها آقای لگنهاسون بود که توی یک مقاله نکته ی شما رو توضیح داده بود. یعنی توی فلاسفه ی غرب هم افرادی هستند که متوجه این اشتباه شده اند.

نکته : معنای فلسفه اسلامی
وقتی گفته می شه « فلسفه اسلامی » باید دقت داشت که قید « اسلامی » به چه معناست. آیا منظور اینه که این فلسفه ای است که در میان مسلمان ها رایج شد؟ یعنی « فلسفه ی مسلمان ها » یا منظور اینه که اصول این فلسفه توسط اسلام بنا شد که در نتیجه بشه « فلسفه ی برخواسته از تعلیمات اسلامی ». یه حالت سوم هم داره. فلسفه ای که از نظر فکری و پیشرفت به جایی رسیده که مهم ترین گزاره های اسلام رو تأیید می کنه و گویا اگه قرار بود که دین اسلام به زبان فلسفی بیان بشه، می شد این فلسفه.
حالا من خودم هم نمی دونم که غالبا وقتی گفته می شه فلسفه ی اسلامی منظور کدوم معناست.

سوال
« تو که خودت نمی دونی فلسفه ی اسلامی چیه، چه جوری می خوای تاریخش رو بگی؟ »
جواب
« خوب از اون کتاب هایی که نوشتن « تاریخ فلسفه اسلامی» تقلب می کنم. :D »

پیدایش فلسفه در میان مسلمان ها
در این قسمت یک مقدار پیچیدگی وجود داره. چرا که برخی می گن فلسفه ی اسلامی از زمان پیامبر و امام علی شروع شد، چرا که اون ها حرف های خیلی عمیقی داشتن که تنها از حکیم و فیلسوف ممکنه. مجموعه ی این تعالیم رو می شه یک دید فلسفی دونست.
اما اشکال این حرف اینه که هیچ وقت حضرت پیامبر وامام علی یک کتاب فلسفی و یا یک مکتب فلسفی منظم ایجاد نکردند. هرچند که کلام این دو بزرگوار ذهن خیلی از مسلمون ها رو درگیر مسائلی کرد که رنگ و بوی فلسفی داشتن.

در زمان معاویه و خلافه ی بعدی اموی، یک سری مباحثی اوج گرفت مثل « جبر و اختیار ». معاویه برای این که حکومت خودش رو الهی جلوه کنه و اشتباه های خودش رو توجیه کنه، بسیار روی مسأله ی جبر تأکید می کرد و می گفت که خدا خواسته اون حاکم باشه و بقیه رعیت.
همین روند فکری باعث شد که رابطه ی انسان ها با خداوند و دامنه ی قدرت خدا و انسان خیلی میان مسلمون ها رواج پیدا کنه.
توی این دوره مسلمون ها آروم آروم با نظریه های دانشمندان ایرانی، یونانی و هندی آشنا می شدند اما ظاهرا روند این آشنایی خیلی کند بوده.
( چون مسلمون ها خیلی به تصرف کردن کشورهای همسایه علاقه داشتن، طبیعتا به کتاب خانه ی اون ها هم تسلط پیدا می کردن :D ولی خوب مثل مغول ها نبودن که کتاب ها رو بسوزونن. بلکه استفاده ی صلح آمیز می کردن )

از مناظره هایی که میان امام صادق و بی دین ها مشخص می شه، برخی از مردم عرب اون زمان تا حدی با فلسفه ی یونان آشنایی پیدا کرده بودن چرا که در حرف هاشون اشاره هایی به اون ها می شده.
امام باقر و صادق علیهما السلام و شاگردان ایشون خیلی با بی دین ها و مشرک ها و هم چنین پیروان ادیان دیگه مناظره داشته اند. همین مناظره ها زمینه رو برای مطرح شدن سوال های بیشتر فراهم می کرد و جو جامعه ی علمی مسلمان ها رو بیشتر برای درگیر شدن با تفکرهای فلسفی آماده می کرد.

مسلمان ها به ترجمه ی کتاب های علمی دانشمندان اطراف خودشون اهمیت می دادن و ظرف مدت کمی در پزشکی و ریاضیات و... پیشرفت کردند. اما ترجمه ی کتاب های فلسفی خیلی رواج نداشت. چیزی که کار رو سخت تر هم می کرد این بود که اصطلاحات تخصصی منطق و فلسفه کار رو برای مترجم ها سخت می کرد. از طرفی میان خودم مترجم ها وحدت رویه نبود و ترجمه ی کتاب ها هم سلیقه ای انجام می شد.
در زمان مأمون عباسی یک محلی تشکیل شده بود به نام « دار الترجمه » که خیلی از آثار علمی دنیا در اون جا ترجمه می شد. کتاب های فلسفی هم آروم آروم ترجمه شدند.
به نظر بعضی ها اولین فیلسوف اسلامی « ابواسحاق کندی» بوده که در زمان امام حسن عسکری زندگی می کرده. در ابتدا رابطه ی چندانی با امام نداشته اما سر یک ماجرا با علم امام آشنا می شه و از پیروان ایشون می شه. ( ماجرا به صورت خلاصه : یک کتاب نوشته بوده که در اون تناقض های قرآن رو جمع کرده بوده. یکی از اصحاب امام حسن عسکری مطلب رو به امام منتقل می کنه. ایشون می گن برو فقط یک جمله بهش بگو « اگه منظور خداوند این چیزی که تو فهمیدی نباشه چی؟» همین یک جمله کلا این دانشمند رو عوض می کنه و باعث می شه که کتابش رو توی آتش بندازه.)

نکته
بعضی ها اصرار دارن بگن که فلسفه رو مخالفین اهل بیت وارد اسلام کردند که در مقابل اهل بیت حرفی برای گفتن پیدا کنند. اثبات این حرف کار سختی خواهد بود اما باعث نمی شه که فلسفه چیز بدی بشه. چون خود اهل بیت هم کلام فلسفی زیاد دارند و علاوه بر این، « عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد». طبق باور خیلی ها، اگه عقلانیت در میان مردم زیاد بشه، راه هدایت بهتر پیموده می شه و فلسفه عقلانیت رو تقویت می کنه.

نکته
شرق شناس ها نحوه ی پیدایش فلسفه در میان مسلمان ها رو ممکن جور دیگه ای تعریف کنند. ( مراجعه کنید به کتاب آشنایی با فلسفه ی اسلامی آقای لیمن. البته انگلیسی هستش نمی دونم ترجمه شده یا نه ) اما در کل مطلب به همین صورت هستش که این جا گفته شد.
مثلا در مورد انگیزه هایی که باعث ورود فلسفه به اسلام شد و... یک مقدار اختلاف وجود داره.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
خب حالا گذشته از تاریخچه و چیستی فلسفه ی اسلامی ، از اونجایی که تصمیم گرفتم یه کم راجع بهش مطالعه کنم و جالب به نظر میرسه ،‌هر چیزی خوندم یه چکیده ای ازش رو اینجا هم مینویسم .

+با توضیحاتی درباره ی تعریف و موضوع و هدف فلسفه ی اسلامی ویرایش خواهد شد

Zetsubou Shinji

Evangelion Fan
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1000
پیکو و اناهید عزیز خوب توضیح دادن،ولی دوست داشتم به چند مبحث پیش اومده جواب بدم:
همونطور که دوستان گفتن،متاسفانه فلسفه ورزی در کشورهای شرقی یا بیشتر دین و عرفان بوده(ایمان و شهود با استدلال عقلانی حداقل)یا جزمی و با تقابل ارائ کم.مثلا فلسفه در کشورهای اسلامی،همیشه نوعی متافیزیک در جهت حقانیت خدا و...بوده.
اما در غرب،تنوع ارا خیلی خیلی زیاده.از متافیزبسینهایی مثل هگل تا ضد متافیزیکی هایی مثل پوزیتیوییتها.عقلگرایان(دکارت)،تجربه گرایان(هیوم) یا ترکیب این دو(کانت).ایمانگرایان(سورن کی یرکگور) تا شکاکان(پیرهون).
ماتریالیستها(توماس هابز) تا ایدئالیستهای افراطی(جرج برکلی)
طرفداران علم(راسل) و ادبیات(ژاک دریدا).
دکارت از متافیزیک شروع کرد،کانت از ذهن(معرفت شناسی)،فلاسفه تحلیلی از زبان و منطق،برخی پست مدرنیستها از زبان ادبی و...و کلییی مکتب دیگه در همه موارد....

هر دو جریانهای فلسفی از هم الهاماتی گرفتن ولی همچنان میشه مهد فلسفه استدلال گر و عقلانی رو یونان باستان دونست در حالیکه در شرق،مکاتب یا دینی و ایمانی بودن(زرتشت و هندوئیسم) یا عرفانی و شهودی(بودیسم و تائوئیسم).
فلسفه اسلامی هم که الهامات خیلی زیادی از ارسطو و افلاطون گرفت...
فلسفه اسلامی رو میشه با افول فلسفه غرب در قرون وسطی(فلسفه مسیحی و مدرسی) مقایسه کرد که از فلسفه در جهت حقانیت دین استفاده میشد و ارجاع زیادی به افلاطون و ارسطو میشد.مثلا در قرون وسطی،قدیس اگوستین پیرو افلاطون و توماس اکویناس هم از ارسطو الهامات زیادی گرفت.
در اسلام هم ابن سینا خیلی از ارسطو الهام گرفت و ملاصدرا هم از جهان مثل افلاطون.
* اکویناس از فیلسوف اسلامی،ابن رشد خیلی تاثیر پذیرفت و خود ابن رشد هم از ارسطو.
در کل،باید گفت ساختار فلسفه شرق خیلی راکد مونده،برعکس غرب.

اما با اینحال،حداقل به عنوان اطلاعات عمومی،خوبه که با هردو اشنا بود.مثل رادا کریشنان که درباره فلسفه شرق و غرب،دو کتاب جالب نوشت و گاها شباهت ها و تفاوت هارو میورد(مثلا شباهت مارکس و بودا در تاکید بر عمل و تفاوتشون در جمعگرایی و فردگرایی)
شوپنهاور هم که با وجود الهام از کانت،شباهتای جالبی به هندوییسم و بودیسم پیدا کرد.

نام مرکز سمپاد
اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
صنعت نفت ابادان
رشته دانشگاه
نفت
لطفا کتاب معرفی کنید و منبع نوشته هایی که مینویسید را هم ذکر کنید

احسان از نوع قیچی ساز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز/قم
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
بارهم نمیدونم
رشته دانشگاه
فیزیک محض / ریاضی محض

فلسفه شرق منظورت يونان و اين جوور چيزا كه نيست

يا هند و چين ...

چون شرق فلسفه خاصي تو قرون اخير نداره بيشتر عارف داشته ...

و العان به فلسفه شرق گفته ميشه فلسفه مسموم ... چون تعصبي هستش ...

چون كسي جرات نداره از 0 شروع كنه ... ولي دكارت هايي تو غرب بودن كه اين كارو بكنن /.../

و اسلام ...

تو سرزميني كه از يك فلسفه سو استفاده بشه نميشه و آزادي بيان وجود نداشته باشه نميشه ازش حرف زد ...

اتفاقا سهروردی وابن سینا را با ید بخونی تا متوجه اشتباه شوی

بالا