• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رسم ساختار لوویس

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : رسم ساختار لوویس

بابا چرا اینقدر قضیه رو سختش میکنین؟
ببین هالوژن ها وقتی میخوان با یک اتمی پیوند کووالانسی تشکیل بدن،بعلت الکترونگاتیوی بالایی که دارن،میتونن الکترون های لایه ظرفیت (جفت الکترون های ناپیوندی) اون اتم رو برانیخته کنن.وقتی برانگیخته ش کردن باهاش پیوند کووالانسی برقرار میکنن.
در مورد همین PCl5،فسفر توی لایه آخرش 5 تا الکترون داره دیگه؟یک جفت الکترون و سه تا تک الکترون.تک الکترون ها توی زیرلایه 3p و جفت الکترون ها توی اوربیتال 3s هستند.3 تا اتم کلر به راحتی میتونن تک الکترون ها رو به اشتراک بذارن و با فسفر پیوند کووالانسی برقرار کنن.بقیه اتم های کلر،میان یکی از الکترون های اوربیتال 3s رو برانگیخته میکنن و الکترون برانگیخته شده وارد یکی از اوربیتال های 3d میشه.حالا دو تا تک الکترون (یکی در 3s و یکی در 3d) داریم که دو تا اتم کلر دیگه میان و اونا رو به اشتراک میذارن و با فسفر پیوند برقرار میکنن.روی هم میشه 5 تا کلر.میشه PCl5.
بقیه موارد مثل XeF4 و BrF5 و IF7 رو هم میتونی به همین صورت توجیه کنی.

maral55

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
-

به نقل از saye3000 :
ببین هالوژن ها وقتی میخوان با یک اتمی پیوند کووالانسی تشکیل بدن،بعلت الکترونگاتیوی بالایی که دارن،میتونن الکترون های لایه ظرفیت (جفت الکترون های ناپیوندی) اون اتم رو برانیخته کنن.وقتی برانگیخته ش کردن باهاش پیوند کووالانسی برقرار میکنن.
در مورد همین PCl5،فسفر توی لایه آخرش 5 تا الکترون داره دیگه؟یک جفت الکترون و سه تا تک الکترون.تک الکترون ها توی زیرلایه 3p و جفت الکترون ها توی اوربیتال 3s هستند.3 تا اتم کلر به راحتی میتونن تک الکترون ها رو به اشتراک بذارن و با فسفر پیوند کووالانسی برقرار کنن.بقیه اتم های کلر،میان یکی از الکترون های اوربیتال 3s رو برانگیخته میکنن و الکترون برانگیخته شده وارد یکی از اوربیتال های 3d میشه.حالا دو تا تک الکترون (یکی در 3s و یکی در 3d) داریم که دو تا اتم کلر دیگه میان و اونا رو به اشتراک میذارن و با فسفر پیوند برقرار میکنن.روی هم میشه 5 تا کلر.میشه PCl5.

خيلي ممنون فهميدم چي شد فقط يه سوال ديگه اينكه ميگي الكترون برانگيخته ميشه ميشه بگي قانون اين برانگيخته شدن چيه؟ يعني الكتروني كه برانگيخته ميشه ميره تو اوربيتال هاي همون لايه يه ميتونه مثلا تو 4s هم بره؟ يا مثلا در مورد يد كه هست 5s2 5p5 قراراه هفت تا الكترون تكي ايجاد بشه واسه فلوئور اينا ميرن تو 5d؟

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

بله.میره تو اوریتال های همون لایه.اگه اتم توی لایه ظرفیت اوربیتال خالی نداشته باشه،الکترون ها برانگیخته نمیشن.یعنی الکترون ها از لایه خارج نمیشن.فقط وارد یه زیر لایه دیگه میشن.
در مورد ید هم درسته میرن توی 5d.

pofila

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی D:
دانشگاه
سنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از saye3000 :
دوست گلم اگه بخونی منم اینارو توضیح دادم و ایشونم از من قانون بر انگیخته شدن رو پرسیدن که جواب شما م یه قانون کلی نبود برای همین من اون کتاب رو معرفی کردم اگه علاقه دارن بخونن

saye3000

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
شهر
قم
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از pofila :
دوست گلم اگه بخونی منم اینارو توضیح دادم و ایشونم از من قانون بر انگیخته شدن رو پرسیدن که جواب شما م یه قانون کلی نبود برای همین من اون کتاب رو معرفی کردم اگه علاقه دارن بخونن
شما همینو توضیح دادید ولی ایشون متوجه نشدن.من یه خورده کامل تر گفتم.

pofila

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی D:
دانشگاه
سنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از saye3000 :
شما همینو توضیح دادید ولی ایشون متوجه نشدن.من یه خورده کامل تر گفتم.
اکی هر چی شما بگی :D

bmsn73

کاربر حرفه‌ای

به نقل از maral55 :
سلام به همگي

من به تازگي دارم رسم سارختار هاي لوييس مولكول ها رو مي خونم يك سوال برام پيش اومده در مورد مولكول pcl5 و اونم اينكه در اتم مركزي اين مولكول تو لايه آخر مگه نبايد به آرايش گاز نجيب برسه؟ ولي با 5 تا الكتروني كه از cl ميگيره ميشه 10 تا
ميشه لطفا يك نفر اينو براي من توضيح بده؟

بعلت الکترونگاتیو بودن کلر، یکی از الکترونهای اوربیتال 3s فسفر، جفت خودشو رها می کنه و به اوربیتال 4s برانگیخته می شه. حالا فسفر 5 تا تک الکترون داره که با 5 تا کلر واکنش می ده. این استثنا اصلاً نیاز به حفظ کردن نداره!! وقتی اتمهای الکترونگاتیوی که فقط پیوند یگانه تشکیل می دن (یعنی فقط cl , f، بعضی وقتا هم اکسیژن با پیوند 2گانه) با اتمهایی که لایه آخرشون الکترون جفت دارن و الکترونگاتیو نیستن واکنش می دن، الکترونها از حالت جفت شده در میان و به اندازه شماره گروهشون (یا 2تا کمتر یا 4تا کمتر) پیوند می دن.

pofila

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
شیمی D:
دانشگاه
سنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

به نقل از bmsn73 :
بعلت الکترونگاتیو بودن کلر، یکی از الکترونهای اوربیتال 3s فسفر، جفت خودشو رها می کنه و به اوربیتال 4s برانگیخته می شه. حالا فسفر 5 تا تک الکترون داره که با 5 تا کلر واکنش می ده. این استثنا اصلاً نیاز به حفظ کردن نداره!! وقتی اتمهای الکترونگاتیوی که فقط پیوند یگانه تشکیل می دن (یعنی فقط cl , f، بعضی وقتا هم اکسیژن با پیوند 2گانه) با اتمهایی که لایه آخرشون الکترون جفت دارن و الکترونگاتیو نیستن واکنش می دن، الکترونها از حالت جفت شده در میان و به اندازه شماره گروهشون (یا 2تا کمتر یا 4تا کمتر) پیوند می دن.
بچه ها ی عزیز خوب وقتی یه نظری می دین که به آدمای دیگه ربط داره همه پست ها رو بخونید من و نفر قبلی نگفتیم که این رو باید حفظ کنه اون یه توضیح کلی در مورد ساختار گسترده بود این موضوع داره خیلی طولانی می شه می آید تمومش کنیم>؟؟؟؟

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

بچه ها؟. 8->
اطلاعاتی در مورد کشیدن دیمر ها مثِAl2Cl6؟
8->
چه طور هس در مورد کشیدن ساختار های لوویس نسبتن پیچیده مثه اینا هم بحث کنیم 8->

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

ساختار لوویس Al2Cl6 یا همون دیمر آلومینیم کلرید اینجوریه:
48463896012292900819.jpg

در واقع همون AlCl3 هست که Cl به Al داتیو میده و اینجوری به هم وصل میشن.

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

خُب بچّه ها من فکر میکنم با توجه به نزدیکی ایّام امتحانات و همچنین اهمیت این ساختار لوویس و اینا :-"
بهتره یک خلاصه ای از چگونگی رسمش و نکات مهمش رُ تو قالب نکته و مثال بگیم.

از نظر من بهتر هست که از ساده به دشوار حرکت کنیم. 8->

خُب من شوروع میکنم بعدش شما هم بیایین نظراتون رُ بگین و تکمیلش کنید. ;;)

نکته ی مهم در رسم ساختار لوییس این هست که ما باید حتّی الامکان ساختاری رُ پیدا کنیم که تک الکترون روی عناصر نمونه و عنصر ها به حالت اُکتت رسیده باشند.

البته استثناعاتی هم داریم :D بعدن اشاره میشه :D

قدم اوّل پیدا کردن اتم مرکزی هست.اتم مرکزی اتمی با کمترین تعداد هست.اولویت بعد کمترین الکترونگاتیوی هست.

بعدش اتم های الکترون های جفت نشده ی اتم های اطراف رُ جوری با الکترون های اتم مرکزی جفت میکنیم که الکترون تک روی هیچ کدوم نَمونه و قاعده ی هشتایی هم رعایت بشه. :D

نکته ای که اینجا وجود داره این هست که هیدروژن نمیتونه اتم مرکزی باشه چون فقد یک پیوند میتونه تشکیل بده. :D

این یک مختصر بسیار ساده در حد هلو برو تو گلو و بسیار باقلوا
یَنی ساده و اینا :D :-" برای رسم ساختار لوویس بود.

حالاا میتونیم تکمیل ترش کنیم حتّی :D ;;)

• لایک
امتیازات: Zr74

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

یه نکته ی دیگه اینکه فلوئور هم در اغلب اوقات نمیتونه اتم مرکزی باشه چون فقط 1 الکترون جفت نشده تو لایه ی آخرش داره و نمیتونه هم لایه ی آخرش رو گسترش بده :)

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

یک نکته ی دیگه این هست که اکسیژن به دو صورت پیوند میده:

اگر عنصر مقابل تک الکترون داشت اکسیژن تشکیل پیوند دو گانه میده

اگر نداشت اون تک هاش رُ جفت میکنه و با ایجاد یک اوربیتال خالی از اتم مقابل داتیو میگیره.

;;)

• لایک

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

یک نکته ی دیگه ای هم که وجود داره و میتونه مهم باشه...
اگر تو یک ساختاری هم هالوژن داشتید هم اکسیژن و هیج کدوم اتم مرکزی نبودند اول تکلیف هالوژن رُ معلوم کنید بعد تکلیف اکسیژن رُ
اکثرن تو این مورد اشتباه میشه.
در رسم اسید های اکسیژن دار هم اول به تعداد هیدروژن OHبه اتم مرکزی متصل کنید.بعد بقیهدی اتم هارو.
البته در رسم اسید های اکسیژن دار فسفر اول بلافاصله یک داتیو از فسفر به اکسیژن بدین.بعد OH و این ها.
یک ساختار لویس جالب هم هس N3 یک بار منفی که یون آزید نام داره.-1[::N=N=N::]

شما هم میتونید اگه نکته ای در نظر دارید بگید یا مراحل رسم این ساختار و یا ساختار های جالب دیگه ای که سراغ دارید رُ بگید 8->
ساختار های جدید بگید بهتر هس حتّی.

• لایک

The Sniper

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
اردبیل

به نقل از maral55 :
من فكر كردم شايد دو تا از الكترون ها رو به صورت داتيو ميده به كلر و خودش استفاده نميكنه فكر ميكنين اين ممكن باشه؟

داتیو هیچ فرقی با پیوند کوالانسی معمولی نداره

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از The Sniper :
داتیو هیچ فرقی با پیوند کوالانسی معمولی نداره
در پیوند کووالانسی هر دو اتم درگیر پیوند از الکترون به صورت مشترک استفاده میکنن (هر دو الکترون به اشتراک میذارن) ولی در پیوند داتیو، یک اتم، یک اوربیتال خالی داره که اتم مقابل یک جفت الکترون بهش میده تا لایه ظرفیتش پر شه ولی خود اتم با اوربیتال خالی الکترون به اشتراک نمیذاره.

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

البته فک کنم منظور ایشون این بود که بعد از تشکیل پیوند فرقی با هم ندارن (;

Hes@m

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
sdsfbtbrrrr
شهر
قزوین

کسی ساختار لوویس SnCl2 رو میدونه؟
با توجه به اینکه هالوژن ها پیوند دوگانه نمیگیرن
پیوند دوگانه ندیم اتم مرکزی اوکتت نمیشه
جفت الکترون ناپیوندی به اتم مرکزی بدیم x از nv بیشتر میشه

اینم لطف کنین بگین Cl I Cl یه بار منفی

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

مولکول قلع(II) کلرید خمیده است اتمای کلر ب قلع داتیو میدن
در مورد اون یکیم ساختارش شبیه یون تری یدیده, اتم ید اربیتال d خالی داره پس میتونه از کلر جفت الکترون بگیره و یون منفی خطی با قلمرو دوهرمی مثلث القاعده تشکیل بده

A M I N

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
BHT
شهر
LNG
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
SBU
رشته دانشگاه
ARC
ساختار لوییس ترکیب مورد نظرتان را رسم می کنیم!

توی انجمن شیمی جاهای مختلفی دیده میشه که طرف راجب ساختار لوییس یه ترکیب پرسیده. :D

تمام کسایی که ساختار لوییس هر ترکیبی رو می خوان بیان اینجا >:D<

(برای اطلاع بیشتر بعضی ساختار ها در این تاپیک وجود داره :D

http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,91958.0.html )

بالا