• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ارباب حلقه ها

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : ارباب حلقه ها

فک کنم همون آردا باشه! (;

سایته خوبیه! برید توش! مشتری میشید! :D

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

بچه ها، میگم نظرتون چیه سینداری یا الداری( کوئنیا) حرف بزنیم توی تاپیک های مربوط به استاد ؟ (بدیهیه که یه تاپیک هم باس بزنیم که یاد بگیریم در درجه اول :D)

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

یه چنتا مقاله دربارش تو آردا هست و منم و خودم یه دیکشنری مانند دارم و میتونم آپش کنم ولی در کل هر چی باشن بازم یه زبانن و نمیشه یهویی به زبان اومد ولی ایدش بدک نیست.

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

اون که معلومه نمیشه ولی ما همش داریم به هری پاتریا پز ۸ تا زبون تالکینمونو میدیم، باش بیشتر آشنا باشیم واقن بهتره

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

خب گفتم دیگه این لینکا میتونه مفید باشه در ضمن هری پاتر در سطحی نیست که بخواد حتی مقایسه شه بهتره با کتابایی مثه دموناتا مقایسه شه :

http://v3.arda.ir/how-to-read-write-tengwar/
http://v3.arda.ir/pluralizing-in-elvish/
http://v3.arda.ir/how-to-read-write-quenya/

*** الان لینکا درست شد . در کل فرومای والیمار خیلی درین زمینه خوب بودن که درشون تخته شد متاسفانه. ***

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

اینا برای من نات فاوند میزنه.. من اینا رو پیدا کردم که شاید بدک نباشه, سینداری ولی خب فقط عبارته , البته فک کنم این بهتر باشه باز یه نکاتی هم این یکی داشت که باز شاید بدرد بخوره.
برای کوئنیا هم اینو پیدا کردم که به ظاهر نسبتا کافیه.
اینم دیدم ولی درس سر در نیووردم چیه :D
آهان و اینم چیز جالبیه که کلا چطوری انگلیسی رو الفی (فک کنم هم کوئنیا باشه هم تنگوار ) نوشت.
و در آخر هم اینا جالبه :D یه سر بزنین :
http://www.chriswetherell.com/elf/
http://www.starchamber.com/paracelsus/elvish/elvish-in-ten-minutes.html

Fallen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

mlg

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan2
شهر
mashhad
مدال المپیاد
المپیادریاضی رتبه اول استان

بچه ها میشه بگین کتاب هابیت ها رو از کجا میتونم بگیرم؟ ;;)

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر- علوم تصمیم و مهندسی دانش
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

آدرس کتاب فروشی منظورته؟ :D

saghar128

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
frz1
شهر
قم
دانشگاه
کاشان
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

بنظرم فیلمش جذاب تر بود...کتابش کمی سنگینه و خب حاشیه هم خیلی داره ادم نمیفهمه از کجا داستان شرو میشه من که درطول مطالعه این کتاب کلا گیج بودم که الان دارم درست میخونم؟

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

یه خبر جدید در مورد فیلم هابیت! :-w

هابیت تبدیل به سه فیلم می شود!!!!!!!!!!!!!!

«هابیت» اثر جی.آر.آر.تالکین به کارگردانی پیتر جکسون در قالب سه فیلم سینمایی روانه پرده نقره‌ای می‌شود.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از گاردین، پیتر جکسون که کارگردانی «ارباب حلقه ها» دیگر اثر بزرگ تالکین را نیز برعهده داشت، قصد دارد نخستین فیلم از مجموعه «هابیت» را ماه دسامبر(آذر) اکران کند.
جکسون در این باره گفت: قصه غنی این اثر که ماجراهای آن 60 سال پیش از «ارباب حلقه‌ها» می‌گذرد، در نیوزیلند فیلمبرداری شده و ابتدا قرار بود در یک فیلم دو قسمتی اکران شود اما او اکنون تصمیم گرفته آن را در قالب یک سه گانه به پرده ببرد.
او گفت: در خلال ساخت این فیلم سفری باورنشدنی انجام داده و اگر بخواهد از واژه‌های خود پروفسور تالکین استفاده کند باید بگوید «این قصه‌ای است که وقت بازگویی رشد می‌کند.»
جکسون در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر کرد اعلام کرد: کمپانی وارنر برادرز و مترو گلدین مایر که ساخت این فیلم را برعهده دارند نیز با این تصمیم موافقت کردند.
«هابیت» نوشته تالکین و مقدمه‌ای بر فانتزی اسطوره‌ای «ارباب حلقه‌ها» است. 10 سال پیش این مجموعه نیز در قالب یک سه گانه به صورت سینمایی اکران شد.
در دو قسمت اولیه «هابیت» مارتین فریمن بازیگر بریتانیایی نقش آفرینی می کند و در نقش بیلبو باگینز ظاهر می شود. این دو قسمت دسامبر 2012 و 2013 اکران می‌شوند و اکران سومین بخش این سه گانه به سال 2014 محول می‌شود.
این در حالی است که کتاب «ارباب حلقه ها» هزار و هشت صفحه‌ای است اما کتاب «هابیت» تنها 310 صفحه است.

منبع: سایت طرفداران فانتزی

پ.ن: دیگه این فیلم داره می ره رو اعصاب آخه چجوری 310 صفحه رو می خواد بکنه سه تا فیلم ~X(

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

یه پستی رو یکی از دوستان تو سایت طرفداران فانتزی گذاشته بود، واقعا عالیه /m\ ، دلم نیومد اینجا نزارم :D
پست درباره مقایسه دو مجموعه ارباب حلقه ها و هری پاتره!

میدونید بعضی وقت ها شما با یک سری سوال ها رو به رو میشید که هنوز نخونده سریع بهشون جواب میدید!
حتی بعضی وقت ها ممکنه چند بار با تعجب پلک بزنید که مطمئن بشید آیا سوال رو درست خوندید یا نه؟
ولی خب این سوال...

خیلی از نکات مستدل و واقع گرایانه هستند مبنی بر این که هری پاتر در واقع کتاب فانتزی حقیقی محسوب نمیشود وقتی که اون رو با شاهکاری مثل ارباب حلقه ها مقایسه کنیم.
هری پاتر داستان بزرگ و ارزشمندی هست ولی هیچ وقت به ژرفا و عمیقی ارباب حلقه ها نیست!

ارباب حلقه ها(تقریبا همون موقع انتشارش برای نخستین بار!)به عنوان طلایی برای سنجش ارزش دیگر کتب فانتزی در جهان معرفی شد و به طور کلی اکثر کتب فانتزی که بعد از آن منتشر شدند به اون به واقع بدهکار ادبی و ارزشی هستند(مثل همین هری پاتر!).
ولی نمیشه منکر بزرگی و موفقیت اثری چون هری پاتر شد و همچنین این حقیقت که اثر خانم رولینگ بیش از 400 میلیون فروش داشته و به 67 زبان دنیا ترجمه شده!در واقع این آمار نشان دهنده ی آن است که هری پاتر محبوب ترین (دقت کنید "محبوب ترین" نه "بزرگی ترین" یا "بهترین"!) اثر فانتزی تاریخ هست که نوشته شده!پس چه دوست داشته باشیم چه نه مقایسه این دو اثر کاملا دارای اعتبار و صحیح هست!

البته حالا من باید اعتراف کنم که از جمله اون هایی هستم که به هر دو اثر علاقه زیادی دارم و موقع خوندن هر جفتشون میخکوب میشدم!
البته شاید بهتر باشه اذعان کنیم که هری پاتر بیشتر توجه کودکان و نوجوانان رو جلب میکنه ولی ارباب حلقه ها شاید برای وقتی باشه که اون ها کمی بزرگتر و بالغ تر شدند باشه!

پیش از مقایسه خود دو اثر به مقایسه ای اجمالی بین سبک دو نویسنده میپردازیم:
خانم رولینگ سال ها وقتشو صرف این خواندن دیگر کتب ارزشمند و وام گرفتن از آن ها(به ویژه همین ارباب حلقه ها!)کرده و با الهام گیری و تدوین و تنظیم آموخته هاش از اساطیر و دیگر کتب و تلفیق به واقع اعجاز انگیز آن ها با قدرت پرورش دهندگی ضمنی و بالقوه خود موفق به خلق داستانی بس بزرگ شد!
ولی به واقع شما هیچوقت در اثر وی نوآوری و ابتکار خلق الساعه ای رو نمیبینید که مشابه اون و یا رد پایی از اون رو در آثار بزرگ پیشین ندیده باشید هرچند که قدرت بیان و پردازش غیر قابل وصف و عالی خانم رولینگ نه تنها این نقص رو بر طرف کرده!

ولی تالکین آثارش رو با ادبیات و اشعار کلاسیک انگلیسی و باستانی به زیبایی هرچه تمام تر ادغام کرده!
ادبیات تالکین پاک,بی نقص و به عبارتی گیج کننده ولی پرمفهوم "معصوم" هست و به شایستگی و راستی به عنوان کلاسیک ادبی شناخته میشود!
ولی رولینگ بیشتر به یک قصه گو شباهت داره تا یک نویسنده ادبی یا فانتزی!آثار وی بیشتر به هیجان نسبتا پایدار موجود در روند داستان,برای نگه داشتن خواننده متکی هست تا ادبیات توصیفی و تشریحی!در واقع در بعضی مواقع دستور و شیوه ی نوشتار خانم رولینگ از لحاظ ادبی به شدت ضعیف و فقیر هست و به احتمال ضعیفی هست که بشه اون رو کلاسیک ادبی کلاسیک فانتزی دانست!

و اما مقایسه موضوعی دو اثر:

فحوا- :
فحوای هردو داستان مبنی بر مبارزه خوبی و شر, پاکان و شیاطین هست ولی ارباب حلقه ها حقیقتا نگاه عمیق تری به این موضوعات داره!میبینیم که در ارباب حلقه ها فرودو باید با کشمکش و نبردی بس سخت تر و عمیق تر از بردن نبردهای کوچک و ساده هری مواجه میشه!
فرودو علاوه بر شیاطین بیرون باید با شیاطین درون خود هم مبارزه کند!
در ارباب حلقه ها نقاط ضعف و شکنندگی های بیشتری رو از "خوبی" میبینم تا هری پاتر و بهتر درمیابیم که مبارزه با شر به هیچ وجه آسان نبوده و گاهی غیر ممکن مینماید و این نشان دهنده برتری قهرمان و نماد خوبی های تاکین یعنی فرودو بر قهرمان رولینگ داره و اما شخصیت های منفی و شیطانی در دو اثر!
هدف ولدمورت تصرف کردن,به دست آوردن و چیرگی بر دنیا هست در حالیکه سایرون در ارباب حلقه ها به مراتب تاریکتر,گناه آلود تر و شیطانی تر از ولدمورت مینماید و همچنین هدف وی!
هدف سایرون بیشتر برای کسب قدرت و فروپاشی,نابودی و تخریب همیشگی و کلی جهان هست تا گرفتن زمام آن!
و همچنین در ارباب حلقه ها میبینم که شر در تمامی مکانها,زمان ها و انسان ها نفوذ میکنند!

جهان ها- :
دنیای هری پاتر خیلی بیشتر از دنیای ارباب حلقه هت قابل تصور هست چراکه در جهانی بسیار شبیه تر به جهان خود ما اتفاق میافته تا میدل ارت در ارباب حلقه ها!
هرچند شباهت هایی بین میدل ارت و دنیای کنونی ما هم وجود دارد ولی به طور عمیق و گسترده ای متفاوت هستند!
این شخصیت ها و اتفاقات هستند که بیشترین کمک رو به پیدایش جهان ها میکنند و این غنا و ثروت ادبی توصیف شده و همچنین گستردگی های خاص هستند که بیشترین کمک رو به پیدایش جهان های آثار فانتزی میکنند!
هرچند دنیای هری پاتر بسیار قابل تصور تر برای ما باشد ولی این دنیا در برابر عظمت,گستردگی,ارزشمندی و غنای ادبی دنیای تالکین رنگ میبازد!

شخصیت ها- :
مطمئنا من اولین کسی نیستم که درباره ی تشابهات زیاد بین این دو اثر به خصوص میان شخصیت ها حرف میزنم,شباهت هایی مثل گاندلف و دامبلدور,هری و فرودو,سم و ران,زخم های که هر دو شخصیت اصلی از نیروهای شیطانی دریافت کرده اند و...
ولی البته تفاوت های زیادی هم بین آن هست از جمله آن هری پسر بچه ای لجوج یک دنده هست و گرچه هدفی والا دارد ولی بینش لازمه یک قهرمان را ندارد و به نصیحت ها گوش نمیدهد ولی فرودو فردی بالغ و سرشار از انگیزه هست که به نصیحت ها هرچند مخالف وی گوش میدهد دشمنانش را هرچند پست ولی به خاطر بزرگیشان محترم میشمارد و همیشه اول به خود متکی هست تا چون هری به دیگران.. یا اینکه دامبلدور هرچند خردمند و باشکوه ولی در آخر یک انسان هست ولی گاندلف یک ایستاری با خردی خدایی و عظمتی جاودان هست و یا اینکه سایرون به طور خالص شیطان هست ولی ولدمورت,انسانی بوده که به شیطان تبدیل شده و...
هری پاتر داستان شخصیت هاست و همه چی از آن ها منشأ میگیره در حالیکه تالکین منشأ را حیات,هستی و ارزش های آفرینش قرار داده و در واقع شخصیت ها و دیگر چیزها از آن ها منشأ میگیرند!

تاثیر- :
همونطور که قبلا هم گفته شد ارباب حلقه ها به‌طور غالب اکثر کتب مربوطه بعد از خودش رو مورد تاثیر قرار داده و همه ی اون ها رو وام داره خودش کرده که بعضی از این تاثیرات به وضوح زیادی قابل مشاهده هستند و بعضی دیگر کمتر!
و این کتاب های متاثر دربرگیرنده خود هری پاتر هم میشود!
گرچه هنوز مانده تا تاثیر بلند مدتی از هری پاتر رو در ژانر فانتزی بر دیگر آثار ببینیم ولی تا اکنون بدون هیچ گونه بی عدالتی در نظر مشخص است تاثیری که ارباب حلقه ها بر ادبیات فانتزی داشته نه تنها از هری پاتر بلکه شاید از تمامی دیگر آثار بسی بیشتر و برتر بوده است!

از حالا به بعد هم فاکتورهای زیادی رو میشه برای مقایسه دو اثر معرفی کرد مثل نماد گراهایی ها,کنایه های اجتماعی,نوع نگرش جهانبینانه,توحید گرایی,ادبیات فنی و... ول خب ما که نمیخوایم مقاله بنویسیم!ضمنا این مباحث به زمینه های آکادمیک نیازمند هستند که... بگذریم خب فکر کنم که تا همین جا هم معلوم شده که این کاملا مشخصه که ارباب حلقه ها به مراتب اثری برتر و والاتر نسبت به هری پاتر هست!

zahra yousefi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
مدال المپیاد
یه بار نزدیک بود برم المپیاد شیمی

عالیه!!!!!!!!!!!!!!عاشقشم.هم فیلمش هم کتابش.

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

من عاشق تالکینم به خصوص سیلماریلیونش!
چند تا داستان جانبی هم براش نوشتم! کلا خیلی باهاش حال می کنم! 8->
کاش من یک ماجراجو توی دنیای آردا بودم....
می گم نمی خوایم یکم این تاپیکو رونق بدیم؟

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

پوفففففففف! چه خاکی روم نشسته بود! :D
در جواب سوال بگم که اینجا اکثرا سه نفر بودیم که فعال بودیم که هر سه تامون الان غیر فعالیم، باز من بیشتر سر می زنم نسبت به اون دو نفر دیگه! :D به هر صورت اگه حوصله اجازه داد شاید یه کمکی کردم! :-"

namak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

اقا کجا رفتین شما؟
این کتاب قصه های نا تمام نومه نور چیشد؟
قرار بود به اسم قصه های نا تمام اردا بیاد بیرون خبری نیست؟!
راستی این انتشارات روزنه سابت داره؟
اگه داره ادرس بدین

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

بعله کتاب قصه های ناتمام قرار بود که از روز 19 اردیبهشت منتشر بشه و خود آقای علیزاده هم قرار بود تو انتشارات باشن از ساعت 11 الی 18 برا امضا کردن کتاب که خب وقتی بنده ساعت 15 رفتم انتشارات به من گفتن که آقای علیزاده ساعت 14 رفتن و کتاب هم هنوز چاپ نشده و شاید تا هفته دیگه چاپ بشه! منم سعی کردم کاملا کنترل شده خارج بشم از ساختمون که خدا رو شکر موفقیت آمیز بود! ~X(

namak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

به نقل از The Lich King :
به نام خدا

بعله کتاب قصه های ناتمام قرار بود که از روز 19 اردیبهشت منتشر بشه و خود آقای علیزاده هم قرار بود تو انتشارات باشن از ساعت 11 الی 18 برا امضا کردن کتاب که خب وقتی بنده ساعت 15 رفتم انتشارات به من گفتن که آقای علیزاده ساعت 14 رفتن و کتاب هم هنوز چاپ نشده و شاید تا هفته دیگه چاپ بشه! منم سعی کردم کاملا کنترل شده خارج بشم از ساختمون که خدا رو شکر موفقیت آمیز بود! ~X(
اخرش منتشر شد؟
اگه شده از کدوم سایت سفارش بدم؟

نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
90
دانشگاه
خوارزمی
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نام خدا

خبر ندارم والا! فک نکنم از سایت هم بشه سفارش داد، حداقل من همچین سایتی رو نمی شناسم!

namak

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

به نقل از The Lich King :
به نام خدا

خبر ندارم والا! فک نکنم از سایت هم بشه سفارش داد، حداقل من همچین سایتی رو نمی شناسم!
ای خدا [-o<
اخه اینا چرا با احساسات پاک جوونای مملکت بازی میکنن؟ :(
مجبورم یه دور دیگه کتابا رو بخونم :|
ناماریه(فقط همین یک کلمه از زبان الفی رو بلدم) :-"

بالا