• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اثبات یا نقیض وجود خدا

• شروع کننده موضوع pico
  • تاریخ شروع

آیا به وجود خدا اعتقاد دارید؟

• رای‌دهندگان
    712

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران
پاسخ : اثبات یا نقیض وجود خدا

به نقل از <Al!ReZa/> :
خب اینرسی تو فیزیک هم همینه تو اگه نیروی بیشتری وارد کنی جسم حرکت میکنه
این هم همینه کسی که از اول قبول داشته سخت تر قبول میکنه و برعکس

ببین وقتی تو یک اثباتی میاری که هیچ تناقضی نداشته باشه و طرف قبول نکنه ینی این که قبول کرده و داره نمیدونم از چی طرفداری میکنه.

حالا اینارو ولش کن اگه تو یک اثباتی بیاری که با عقل تناقض نداشته باشه من قبول میکنم و قول هم میدم ک مقاومت نکنم.همون اثبات هم آخه موجود نیست اثباتی که با عقل تناقض نداشته باشه نیست.

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

http://mavera.blogfa.com/post-10.aspx
http://www.porseman.org/q/show.aspx?id=128497

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

به نقل از <Al!ReZa/> :
http://mavera.blogfa.com/post-10.aspx
http://www.porseman.org/q/show.aspx?id=128497

خب اینایی که الان گفتی جدا با خیلی دلایل ساده ای نقض میشن هیچ کدوم درست نیستن.اگه بخوای هم نقض هر کدوم رو بهت میگم درباره ی تمام این برهان ها من تحقیق کردم و نقضشون هم پیدا کردمو خوندم

نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی 2 - دبیرستان حلی10
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
Shahed Uni
رشته دانشگاه
Computer Science
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از sajjad.senator77 :
خب اینایی که الان گفتی جدا با خیلی دلایل ساده ای نقض میشن هیچ کدوم درست نیستن.اگه بخوای هم نقض هر کدوم رو بهت میگم درباره ی تمام این برهان ها من تحقیق کردم و نقضشون هم پیدا کردمو خوندم
میشه دلایلتون رو بگید؟

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

به نقل از <Al!ReZa/> :
میشه دلایلتون رو بگید؟

آره یکی از برهان هارو بگو تا من نقضش رو بگم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

دو قوه ی در اختیار ما اندیشه و احساس هستن
نه،نمیشه
علم بدون تخیل یا حتی احساس هرگز پیشرفت نمیکرد
احساس ماست که ما رو سمت نیاز میبره و این عقل ماست که میسازه
تا بخوای فقط انکار چیزی رو قبول کنی،به معنا نمیرسی

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
دو قوه ی در اختیار ما اندیشه و احساس هستن
نه،نمیشه
علم بدون تخیل یا حتی احساس هرگز پیشرفت نمیکرد
احساس ماست که ما رو سمت نیاز میبره و این عقل ماست که میسازه
تا بخوای فقط انکار چیزی رو قبول کنی،به معنا نمیرسی

ببین تخیلی و حتی ب قول خودت احساس باعث اثبات ی چیزی نشدن باعث پیشرفت شدن ولی تا حالا کسی چیزیرو با تخیلش اثبات نکرده شاید تخیل باعث شده که بره و مثلا ی چیزی رو اختراع کنه ازین جهت تونسته به علم کمک کنه وگرنه توی اثبات ها هیچوقت از احساس و این چیزا استفاده نمیشه وقتی ی چیزیو میخوای اثبات کنی فقط باید منطق و استدلال داشته باشی همین.از چیز دیگه ای به جز عقل نباید استفاده کنی.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

من گفتم نمیشه فقط از عقل کمک گرفت نگفتم تخیل رو دخیل کنیم اولشم گفتم اندیشه و احساس در کنار هم
خدا هم عدد نیس با ریاضی جلو بریم،دید وسیع تری میخواد

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
من گفتم نمیشه فقط از عقل کمک گرفت نگفتم تخیل رو دخیل کنیم اولشم گفتم اندیشه و احساس در کنار هم
خدا هم عدد نیس با ریاضی جلو بریم،دید وسیع تری میخواد

این الان حرف توعه دیگه : اندیشه و احساس کنار هم ینی این که داخل اثباتمون باید احساس رو بیاریم وسط؟

ما فقط برای اثبات عدد با منطق میریم جلو؟ما برای اثبات هر چیزی با منطق جلو میریم خدا هم اگه بخواد اثبات شه باید با استفاده از منطق اثبات شه همین.

هر کی اثباتی داشت که بشه قانع شد باهاش ب من بگه جدا خیلی لازمه

×پست متوالی ندید.

• لایک
امتیازات: Lorca

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

فرض كنيم هيچ اثبات عقلي اي برا وجود خدا نيست . آيا اگر من براي شما معجزه اي انجام بدم شما باز وجود خدا رو نمي پذيريد؟؟؟؟؟
خوب بعدش دو تا راه حل وجود داره :
١-شما ايمان بياري
٢-شما ممكنه شروع كني به توجيه و اينكه حتما چشم بندي بوده و يا بياي اون رخداد رو در دريچه ي علمي قرار بدي و بگي كاملا كارم طبيعي بوده و هيچ چيز خارق العاده اي درش نيست ،
اين واقعا به افراد بستگي داره كه بخوان اثبات رو بپذيرن يا و يا اصلا بيان توجيهش كنن ( چه بعضي اثبات و چه بعضي نقض ها واقعا مسخرس )
مثلا قرآن به عنوان معجزه مطرح شده و ميگه اگه در وجودش شك داريد سوره اي مثلش بياريد تا معلوم بشه از سوي خدا نيست . حالا يه سريا ميگن قرآن درش هيچ چيز خارق العاده اي نيست و ...اما خوب همين كه پيش بيني كرده كسي مثلش رو نمي تونه بياره خودش يه معجزس ، و يكي ممكنه از اين عبرت بگيره و يكي هم هنوز نخواد پذيره .

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Hossein9021 :
فرض كنيم هيچ اثبات عقلي اي برا وجود خدا نيست . آيا اگر من براي شما معجزه اي انجام بدم شما باز وجود خدا رو نمي پذيريد؟؟؟؟؟
خوب بعدش دو تا راه حل وجود داره :
١-شما ايمان بياري
٢-شما ممكنه شروع كني به توجيه و اينكه حتما چشم بندي بوده و يا بياي اون رخداد رو در دريچه ي علمي قرار بدي و بگي كاملا كارم طبيعي بوده و هيچ چيز خارق العاده اي درش نيست ،
اين واقعا به افراد بستگي داره كه بخوان اثبات رو بپذيرن يا و يا اصلا بيان توجيهش كنن ( چه بعضي اثبات و چه بعضي نقض ها واقعا مسخرس )
مثلا قرآن به عنوان معجزه مطرح شده و ميگه اگه در وجودش شك داريد سوره اي مثلش بياريد تا معلوم بشه از سوي خدا نيست . حالا يه سريا ميگن قرآن درش هيچ چيز خارق العاده اي نيست و ...اما خوب همين كه پيش بيني كرده كسي مثلش رو نمي تونه بياره خودش يه معجزس ، و يكي ممكنه از اين عبرت بگيره و يكي هم هنوز نخواد پذيره .

ببینید اینکه مثلش رو نمیشه اورد به خاطره اینه که مثل هیچ چیز رو نمیشه اورد!

مثلن شما بیا یه پستی شبیه پستایه من بده! و من باید تایید کنم که ایا کاملن شبیه هست یا نه.

خوب معیار شباهت چیه ؟

معیار بررسی کیه ؟

و دقیقن وظیفه ی یک محقق اینه که نشون بده طبیعت چطور کار می کنه. اگه شما شعبده بازی کنی و اسمشو بذاری معجزه اون سعی می کنه مردمی که تو خواستی گمراه کنی رو اگاه کنه تا به خاطر قدرت طلبی تو جونه خودشون و خانوادشون رو به خطر نندازن! جنگ های صلیبی اتفاق نیافته.

مردم هند زیر یورتمه ی متجاوزین نرن. ایران وارد جنگ با عثمانی نشه. ایران و باقی کشور ها درگیر کشور گشایی اسلامی نشن.

ببین من نمی گم محمد گفت این کارو بکنید من میگم دین و هر عقیده ای که بر حسب چیزی جدا از عقل باشه این نتایج رو داره.

پس یک محقق کاره خودش رو می کنه و مردم رو اگاه می کنه یک پیامبر هم شعبده بازی!

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

البته این مبارزه طلبی قران اگه منظور از این که مثلش رو نمیتونی بیاری اینه که نمیتونی حرفی بزنی که ارزشش ازین آیات من بیشتر باشه اینم بگم که قرآن یک سری آیات داره که فقط یک سری داستان(تاریخ) رو نقل کرده خب الان خیلی از کتاب ها هستن که داستان یا تاریخ توشون هست و ارزشش هم بیشتر از داستان های قرآن هست.این مبارزه طلبی قرآن هم ب نظر من درست نیست چون خیلی از حرف ها هستن که از بعضی از آیات قرآن ارزش بیشتری دارن حتی.

حالا جدا ازین حرفا الان کسایی که خدا رو قبول دارن بدون هیچ اثباتی قبولش کردید؟ینی این که بخاطر همین چشم بندی هاست؟اگه جز اینه میشه کسی ب من اثبات رو بگه؟

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از مازیمون :
ببینید اینکه مثلش رو نمیشه اورد به خاطره اینه که مثل هیچ چیز رو نمیشه اورد!

مثلن شما بیا یه پستی شبیه پستایه من بده! و من باید تایید کنم که ایا کاملن شبیه هست یا نه.

خوب معیار شباهت چیه ؟

معیار بررسی کیه ؟

و دقیقن وظیفه ی یک محقق اینه که نشون بده طبیعت چطور کار می کنه. اگه شما شعبده بازی کنی و اسمشو بذاری معجزه اون سعی می کنه مردمی که تو خواستی گمراه کنی رو اگاه کنه تا به خاطر قدرت طلبی تو جونه خودشون و خانوادشون رو به خطر نندازن! جنگ های صلیبی اتفاق نیافته.

مردم هند زیر یورتمه ی متجاوزین نرن. ایران وارد جنگ با عثمانی نشه. ایران و باقی کشور ها درگیر کشور گشایی اسلامی نشن.

ببین من نمی گم محمد گفت این کارو بکنید من میگم دین و هر عقیده ای که بر حسب چیزی جدا از عقل باشه این نتایج رو داره.

پس یک محقق کاره خودش رو می کنه و مردم رو اگاه می کنه یک پیامبر هم شعبده بازی!
البته این مبارزه طلبی قران اگه منظور از این که مثلش رو نمیتونی بیاری اینه که نمیتونی حرفی بزنی که ارزشش ازین آیات من بیشتر باشه اینم بگم که قرآن یک سری آیات داره که فقط یک سری داستان(تاریخ) رو نقل کرده خب الان خیلی از کتاب ها هستن که داستان یا تاریخ توشون هست و ارزشش هم بیشتر از داستان های قرآن هست.این مبارزه طلبی قرآن هم ب نظر من درست نیست چون خیلی از حرف ها هستن که از بعضی از آیات قرآن ارزش بیشتری دارن حتی.
اين كه ميگيد مثل هيچ چيز رو نمي آورد غلطه و اتفاقا ميشه آورد مثالشم اشعار بسياري در طول تاريخ مي زاريم كه منتسب به خيامه و هيچ ادبياتي اي نمي تونه به قطع بگه فلان اشعار مال خود خيامه و بقيه مربوط به سايرين .
و معيار بررسي هم هست ، ببين شما مثلا با دوستات يه نوشته اي رو تنظيم مي كني مي گي اين نوشته رو ما مثل قرآن تهيه كرديم و مثلا توي يه مقلا ميدين بيرون، احتمالا مراجع و فقها ميان نوشته ي شما رو بررسي مي كنن و يه جوابيه براتون تهيه مي كنن ، خوب در نهايت اين مردمن كه قضاوت مي كنن و مطمءنا اگه در همون اوايل اسلام هم كسي اينكارو مي كرد و مي تونست انجام بده و مردم هم قضاوتش مي كردن شبيه قرآن بود اسلام رشد نمي كرد ..
بقيه نوشتتون هم مثل ساير تاپيك ها دارين به مساءل نا مربوط ربط مي دين كه اصلا به تاپيك مربوط نيست ( قبول نداريد ؟)

در مودراينكه ميگين داستانه و از اين حرفا ، خوب اين داستان ها با شيوه ي لفظي قرآن طراحي شدن ، ثانيا قرار نيست از خودش داستان توليد كنه كسي ، فرض قرآن اينه كه اينا حقيقته ، خوب حقيقت كه زشت و زيبا نداره ، شما يه داستان بيار مثل قرآن از لحاظ نوشتاري . ما با تك حرف كاري نداريم كه اصلا شيوه ي نوشتاري خاصي هم نداره ، شما سوره اي يا مطلبي بياريد كه از لحاظ مفهوم و نوشتار هم سطح قرآن يا بهتر باشه. ،،، خوب قطعا با اين مفهوم تا حالا چنين چيزي توليد نشده ( خود اعراب تو اين ضمينه كوتاه اومدن و الان بيشتر مسلمونا عربن )

من قرآنم به عنوان مثال آوردم تا بگم يكي مي خواد قبول كنه و يكي هم نه ، با.ز شما ببينيد مثلا در جواب من گفته شد كه شبيه هيچ چيزي رو نمي شه اورد( خواستن اين مبارزه طلبي رو به يه امر عادي تبديل كنن ) ولي خوب اين امر هم خودش غلطه همون طور كه مثال خيام رو زدم .

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

به نقل از Hossein9021 :
در مودراينكه ميگين داستانه و از اين حرفا ، خوب اين داستان ها با شيوه ي لفظي قرآن طراحي شدن ، ثانيا قرار نيست از خودش داستان توليد كنه كسي ، فرض قرآن اينه كه اينا حقيقته ، خوب حقيقت كه زشت و زيبا نداره ، شما يه داستان بيار مثل قرآن از لحاظ نوشتاري . ما با تك حرف كاري نداريم كه اصلا شيوه ي نوشتاري خاصي هم نداره ، شما سوره اي يا مطلبي بياريد كه از لحاظ مفهوم و نوشتار هم سطح قرآن يا بهتر باشه. ،،، خوب قطعا با اين مفهوم تا حالا چنين چيزي توليد نشده ( خود اعراب تو اين ضمينه كوتاه اومدن و الان بيشتر مسلمونا عربن )

الان به قول خودت قبول داری که قرآن یک سری از آیاتش تاریخ رو بیان کرده؟اگه داستان ابراهیم درست باشه تاریخ رو بیان کرده دیگه فرض قرآن هم اینه که درسته پس یک سری تاریخ گذشترو تکرار کرده درسته؟الان هم قبول داری که یک سری کتب هستن که تاریخ گذشته رو بیان کردن؟میشه بگید فرق این تاریخ با اون تاریخ چیه که قرآن گفته که شما نمیتونید مثل آیات من بیارید؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Hossein9021 :
اين كه ميگيد مثل هيچ چيز رو نمي آورد غلطه و اتفاقا ميشه آورد مثالشم اشعار بسياري در طول تاريخ مي زاريم كه منتسب به خيامه و هيچ ادبياتي اي نمي تونه به قطع بگه فلان اشعار مال خود خيامه و بقيه مربوط به سايرين .
و معيار بررسي هم هست ، ببين شما مثلا با دوستات يه نوشته اي رو تنظيم مي كني مي گي اين نوشته رو ما مثل قرآن تهيه كرديم و مثلا توي يه مقلا ميدين بيرون، احتمالا مراجع و فقها ميان نوشته ي شما رو بررسي مي كنن و يه جوابيه براتون تهيه مي كنن ، خوب در نهايت اين مردمن كه قضاوت مي كنن و مطمءنا اگه در همون اوايل اسلام هم كسي اينكارو مي كرد و مي تونست انجام بده و مردم هم قضاوتش مي كردن شبيه قرآن بود اسلام رشد نمي كرد ..
بقيه نوشتتون هم مثل ساير تاپيك ها دارين به مساءل نا مربوط ربط مي دين كه اصلا به تاپيك مربوط نيست ( قبول نداريد ؟)

من قرآنم به عنوان مثال آوردم تا بگم يكي مي خواد قبول كنه و يكي هم نه ، با. شما ببينيد مثلا در جواب من گفته شد كه شبيه هيچ چيزي رو نمي شه اورد( خواستن اين مبارزه طلبي رو به يه امر عادي تبديل كنن ) ولي خوب اين امر هم خودش غلطه همون طور كه مثال خيام رو زدم .

اخه مثال بدی هم زدید. خیلی از نوشته ها شبیه نوشته های فردوسی یا حافظ و سعدی بوده تو قرن های بعده خودشون. ولی هیچ کدومشون هیچ با با اثار حافظ و سعدی اشتباه گرفته نشده!

به هر حال من و تقریبن همه ی انسان ها وظیفه داریم منطقی بررسی کنیم و اعلام کنیم. اگه غیره این کنیم خیانت کردیم.
بیا من شما رو به این چالش دعوت می کنم که پستی مشابه پست من بدید!

اگه کامران و بهار پذیرفتن که پسته شما ممکنه با یکی از پستایه من اشتباه گرفته بشه از لحاظ مفهومی و کلامی من هم شروع می کنم به نوشتن یه سوره که با یکی از سوره های قرآن اشتباه بشه گرفت قبول‌؟

و قسمت دومه حرفم هم اگه ربطی به موضوع نداشت میشه نتیجه گرفت پسته پیشینه شما هم نا مربوط بوده چون جوابی بود به اون قسمت اخره شما که نشون میداد شما علم رو کنار میذارید تا به موجودی خیالی اعتقاد پیدا کنید!

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

حذف

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

از اونجا که اینجا انجمن فلسفه و منطقه طبیعتا دلایل احساسی مثل «من خدا را در قلبم حس می کنم.» رو کسی قبول نمی کنه. البته از نظر علمی و منطقی هم دلایل قاطعی برای نامعتبر بودنشون هست.
بنابراین فقط استدلال های علمی و منطقی رو میشه بررسی کرد.

در مورد تحدی. اولا که خود واقعی بودن یا نبودن تمام اون داستانا زیر سواله از نظر غیر مسلمون ها. فقط هم زمانی میتونین ادعا کنین اونا حقیقی هستن که شواهد تاریخی پیدا بشه به اندازه ی کافی.
ولی آوردن چیزی مثل قرآن به طوری که مسلمون ها بپذیرن از اساس کار بی معنی ایه. :-? مثلا آدمی که ایمان داره به اسلام، شما هر چیزی بیاری، هر قدر هم فصیح و حقیقت ناب، میتونه ادعا کنه نه این مثل قرآن نیست. در این شرایط هم نه شما میتونی ادعای اونو رد کنی و نه ادعای اون درستی و نادرستیش قابل سنجشه. چون شبیه بودن به قرآن به هیچ وجه ملاک سنجش دقیقی نداره. فرمول نیست که بذاری ببینی جواب صدق می کنه یا نه.
مثلا فرض کن یه نفر یه سری وقایع از کتب تاریخی -که در تایید روایت هاشون به مراتب بیشتر از داستان های قرآنی مدارک تاریخی هست- رو به زبانی فوق العاده ادیبانه بنویسه. الان این رو میپذیرین؟

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

دوستان یک سوال جواب بدید لطفا : این فرضم درسته که هیچ چیزی وجود نداره مگر این که خلافش ثابت شه؟

#اسپم نیست میخوام ربطش بدم ب وجود داشتن یا نداشتن خدا

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از sajjad.senator77 :
الان به قول خودت قبول داری که قرآن یک سری از آیاتش تاریخ رو بیان کرده؟اگه داستان ابراهیم درست باشه تاریخ رو بیان کرده دیگه فرض قرآن هم اینه که درسته پس یک سری تاریخ گذشترو تکرار کرده درسته؟الان هم قبول داری که یک سری کتب هستن که تاریخ گذشته رو بیان کردن؟میشه بگید فرق این تاریخ با اون تاریخ چیه که قرآن گفته که شما نمیتونید مثل آیات من بیارید؟
فرقش در شيوه نگارششه .تو پست قبليمم بهش اشاره كرده بودم .
اخه مثال بدی هم زدید. خیلی از نوشته ها شبیه نوشته های فردوسی یا حافظ و سعدی بوده تو قرن های بعده خودشون. ولی هیچ کدومشون هیچ با با اثار حافظ و سعدی اشتباه گرفته نشده!

به هر حال من و تقریبن همه ی انسان ها وظیفه داریم منطقی بررسی کنیم و اعلام کنیم. اگه غیره این کنیم خیانت کردیم.
بیا من شما رو به این چالش دعوت می کنم که پستی مشابه پست من بدید!

اگه کامران و بهار پذیرفتن که پسته شما ممکنه با یکی از پستایه من اشتباه گرفته بشه از لحاظ مفهومی و کلامی من هم شروع می کنم به نوشتن یه سوره که با یکی از سوره های قرآن اشتباه بشه گرفت قبول‌؟

و قسمت دومه حرفم هم اگه ربطی به موضوع نداشت میشه نتیجه گرفت پسته پیشینه شما هم نا مربوط بوده چون جوابی بود به اون قسمت اخره شما که نشون میداد شما علم رو کنار میذارید تا به موجودی خیالی اعتقاد پیدا کنید!
فرق سعديو اينا اينه كه آثارشون يه چند قرن بعد خودش منتشر نشده و اينكه مجبور نبودن آثارشون رو بعد جند سال از گوشه و كنار جمع جور كنن ،، مطمءن باشيد اگه چنين اتفاقي برا اونا هم ميوفتاد با همين مشكل تاييد صحت مواجه مي شدن ، الان دليل اينكه شاهنامه اشتباه گرفته نمي شه اينه كه يه كتاب مشخصه جمع آوري شدست ، اما باز با اين اوصاف اكثر شعرا ( شايد اينا هم كه شما نام برديد) اشعار و نوشته هايي دارن كه گوشه كنار كاراي اصليشونه و هنوزم در صاحبشون شك هست مثلا همين هزليات سعدي بعضا نگارشش مثل گاستان بوستانه ولي بعضيا هم هستن كه فك كنن به علت تفاوت محتوايي ممكنه مال سعدي نباشن و درشون شك هست و يا باز من در مورد عطار هم همين مسءله ي اشعار شك دار رو ديدم و بعيد مي دونم كمتر آثاري از گزند اين شك ها مصون باشن .
اگه در مورد چالش كه گفتي جدي بودين من فعلا نمي تونم فرصت ندارم پست هاي شما رو بررسي كنم و بنويسم و شايد هم استعداد ، اما قرآن به يه نفر نگفته كه اينكارو انجام بده از اون موقع تا خالا به همه ي انسان ها گفته اينكارو انجام بدن، اما اگه بازم مصمم به اين كاريد من بعد امتحانا سعي مي كنم چنين كاري رو انجام بدم ، در مورد موضوعي كه بگيد
ولی آوردن چیزی مثل قرآن به طوری که مسلمون ها بپذیرن از اساس کار بی معنی ایه. :-? مثلا آدمی که ایمان داره به اسلام، شما هر چیزی بیاری، هر قدر هم فصیح و حقیقت ناب، میتونه ادعا کنه نه این مثل قرآن نیست. در این شرایط هم نه شما میتونی ادعای اونو رد کنی و نه ادعای اون درستی و نادرستیش قابل سنجشه. چون شبیه بودن به قرآن به هیچ وجه ملاک سنجش دقیقی نداره. فرمول نیست که بذاری ببینی جواب صدق می کنه یا نه.
منم مي گم كسي كه حالا با تعصب حرف مي زنه كه هيچي ، ولي شما بياريد يه سوره مثل قرآن خوب قطعا اين مردم ان كه قضاوت مي كنن و به مرور قضاوت درست صورت ميگي ه پس كسي نبايد شاكي باشه

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

به نقل از Hossein9021 :
فرقش در شيوه نگارششه .تو پست قبليمم بهش اشاره كرده بودم

شیوه ی نگارش؟منظورت رو میشه از شیوه ی نگارش به من بگی؟

بالا