• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ماهواره های ساخت ایران

• شروع کننده موضوع

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman
پاسخ : ماهواره های ساخت ایران

به نقل از س.محمد.ب :
آقا من یه سری اطلاعات در مورد مصباح بدم.این ماهواره مصباح قرار بود چند سال پیش توی یه کشور دیگه به فضا پرتاب شه اما چون ما برای پرتاب موشک و ماهواره توی کشور های دیگه تحریمیم(نمی دونم ایتالیا چجوری موافقت کرده!)،هی عقب می افتاد.ظاهرا آخرش ایتالیا پرتابش خواهد کرد.(همون سال 90)
ماهواره دیگه ای هم هست به نام مصباح 2 که می گن ساخت ایران هست و خود ایران قراره پرتابش کنه.حالا من نمی دونم این مصباح 2 همون ماهواره ای هست که می خواد دهه ی فجر پرتاب بشه یا نه.
برای همینم یه نامه زدم به پایگاه اطلاع رسانی هوا فضای ایران که تازه امروز پس از چند روز جوابمو دادن.من پرسیده بودم که ماهواره ای که قرار پرتاب شه همون مصباح 2 هست یا نه و اگر نیست اطلاعات مختصری در موردش بدین که جوابشون این بود!:

" با سلام
انشاءالله پس از اعلام رسمي خبر پرتاب دومين ماهواره، مطالب و اخبار مربوطه در آويا منتشر خواهد شد"
چه جالب....مثل اینکه غیر مستقیم گفتن که:به خودمون مربوطه....
امیدوارم خیلی زود و با موفقیت پرتاب شه....
به نقل از mira :
درود
با سپاس + یه + نفری
خواهش می کنم...وظیفه اس...

mehdi.me

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی
شهر
قم
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
کامپیوتر

وزیر دفاع گفتش ماهواره ملی طلوع در دهه فجر رونمایی می شه.ایشون گفتن که علاوه بر این، تیم ماهواره ملی امید هم محصول جدید خود را ارائه می ده.طبق گفته سردار وحیدی ماهواره ملی طلوع مصارف سنجشی داره. ^-^

khamoosh

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مش‍‌‌هَد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

ايران كه ماهواره برتاب ميكنه _ ماهواره هاش با جه دقتى در مدار مستقر ميشن؟
(يعنى جرا خود ايران عمل نميكنه؟)

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از khamoosh :
ايران كه ماهواره برتاب ميكنه _ ماهواره هاش با جه دقتى در مدار مستقر ميشن؟
اصولا ماهواره ها باید دقت بالایی داشته باشن به حدی که شتاب گرانش در هر نقطه ی زمین و حرکت توده های هوایی و ... کاملا محاسبه می شه. پس وقتی ماهواره در مدار مورد نظر مستقر بشه، یعنی با دقت بالایی ارسال شده.
قسمت دوم حرفات را متوجه نشدم.

• شروع کننده موضوع

clever

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Kerman's Farzanegan high school
شهر
Kerman

!!! عمر مداری ماهواره امید ایران به پایان رسید !!!
سرمایه: براساس اعلام مرکز تبلیغات سفیر امید این ماهواره بعد از انجام تمام ماموریت های برنامه ریزی شده با جو زمین برخورد کرد. طبق اطلاعیه این مرکز همان گونه که در زمان پرتاب ماهواره ملی امید اعلام شد با توجه به مدار ماهواره در لحظه تزریق، عمر مداری ماهواره ملی امید حدود سه ماه تخمین زده شده بود. ماهواره ملی امید در تاریخ 14 بهمن 1387 توسط پرتابگر بومی داخلی سفیر دو با موفقیت کامل به مدار پرتاب و ماموریت خود را آغاز کرد که مطابق محاسبات باید در نیمه اول اردیبهشت 1388 عمر مداری آن به سر آید، از همین رو به کمک علم مکانیک مدارهای فضایی و مشاهدات روزانه موقعیت مداری ماهواره، محدوده ورود ماهواره به جو غلیظ مناطق غربی آمریکای جنوبی و اقیانوس آرام گزارش شده است و عدم مشاهده ماهواره بعد از تاریخ 5/2/1388، نشانگر پایان عمر مداری ماهواره در این تاریخ است.

NAZE_20

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

به نقل از mira :
درود
ماهواره ها و مدار گردها پس از انجام ماموریتشان، برای شلوغ نشدن مدار و مشکلات ناشی از آن یا توسط موشک از بین می روند و یا بر روی زمین سقوط می کنند. معمولا این سقوط در اقیانوس ها اتفاق می افتد؛ چرا که هم سطح زیادی از زمین را در اختیار دارند، هم می توانند ماهواره را که به خاطر جو بسیار داغ شده سرد کنند و هم به جایی آسیب نرسانند. این اصلا یک اشکال برای ماهواره امید نیست. ماهواره امید تا پایان عمر ماموریتیش در مدار زمین بود.

يعني كسايي كه مطالب بالا را نوشتند ، نميدونستند كه ماهواره ها يك مدت معيني تو فضا ميمونند.

مگه تلويزيون تماشا نكردند، وقتي كه داشت راجع به ماهواره اميد صحبت ميكرد گفت كه بعد از يك مدتي(مدتش را يادم نيست) سقوط ميكنه.

Simorgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران

من واقعا نمیدونم شما چرا اینقدر خودتونو اذیت میکنین. ایران خودشم اعلام کرده بود که امید بیش تر از دو هفته توی مدار نمیمونه.
دلیلش اینه که توی مدار پایینی زمین LEO(Low Earth Orbit) فرستاده شده. موشکای ما هنوز قدرت زیادی برای فرستادن ماهواره به مدار های بالاتر ندارن.

Simorgh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران

به نقل از sajjad‏.‏e :
چون ماهواره بر قوی نداریم. یه نوع به نام سیمرغ در حال ساخته. ولی چون میشه از تکنولوژی ماهواره بر تو ساهت موشک بالستیک قاره پیما استفاده کرد زیاد سر و صداشو در نیارن. خطرناکه.

به هر حال جدیدا گفتن میخوان دو تا ماهواره تا پایان بهار پرتاب کنن.

behnamchakawak

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
sanandaj
شهر
sanandaj
دانشگاه
sanandaj
رشته دانشگاه
karshnase dam wa teior

>:D<با تبریک به خودم که از حالا عضو این سایت شدم.‏ تکنولوژی ماهواره دو قسمت که ایران اولین قسمت در اولین تجربه به بهترین شکل انجام داد.‏ منظورم قرار دادن امید در مدار.‏ تو اولین تجربش.‏ همین مسله رو مقایسه کنید.‏ ‏

Nafas Zak

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیجن یورد
مدال المپیاد
المپیاد زیست
دانشگاه
فردوسی!!!!!!!!
رشته دانشگاه
داروسازی!!!!!

واقن متاسفم برا کسی که بخواد خاک وطن خودش رو مسخره کنه.....اگ فقط بلدی به ماهواره امید بخندی چرا خودتون نرفتین یکی مثلش رو بسازین....مسلما توانایی نداری...حالا کوم خنده دار تره؟؟؟بی عرضگی بعضی ها یا ماهواره امید با اون همه عظمتش....؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :-? :-?

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

.. بازم همین ماهواره امید ما که برامون اولین بود ؛ از نخستین ماهواره قرار گرفته در فضا یعنی اسپوتینک 1 روسی که صرفا یه گوی فلزی بود با تعدادی شاخک!!! خیلی بهتره که! ..

دوستان انتظار داشتن در اولین تجربه مون، شاتل بفرستیم فضا؟؟!! :)) B-)

به کوری چشم همه دشمنان خارجی و کوردلان! داخلی، هم چندتا ماهواره خوب فرستادیم .. هم تا آخر امسال که ماهواره بر سیمرغ آماده شه، ماهواره های سنگین ترمونو (تا مرز 100 کیلوگر توانایی حمل سیمرغ) میفرستیم.
و تا حداکثر 3 سال آینده بنا بر برنامه زمان بندی، نخستین ماهواره مخابراتی و .. مون میره فضا و شبکه های ماهواره ای خودمون خواهیم داشت. :) 8->

تا کور شود هرآنکه نـتواند دید!!

merzat

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
کرج
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1387
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی و کامپیوتر
رشته دانشگاه
هوافضا

فعلا که بحث ماهواره کلا جمع شده بجاش فعلا مذاکرات هسته ایه...

بالا