• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فیزیک اقتصاد

• شروع کننده موضوع

kavalier

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد فیزیک البته دارم میخونم!!!!
سلام بچه ها
هر کسی توی این زمینه کار کرده و کلاً سر در میاره بیاد اینجا تا با هم گفتگو کنیم

لازمه بگم که این بخش از فیزیک توی سال 2007 به رسمیت شناخته شده و الان هم داره توی خارج تدریس میشه!

vihan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان علامه حلي 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
مطالعه براي المپياد فيزيك ! (هنوزم دارم مطالعه مي كنم !!!)
پاسخ : فیزیک اقتصاد

امین جون متاسفانه من کار کردم ! ولی خودت می دونی که دلیلی نیس اینجا با هم بحث کنیم !!!

بیا مدرسه با هم بشینیم بحث کنیم ! حالا را جع به چی بحث کنیم ؟!

• شروع کننده موضوع

kavalier

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

علی جان من میدونم شما کار کردی چون اصلا با هم کار کردیم ! ولی میخوام یک سری اطلاعات و با آدم های دیگه به اشتراک بزاریم تا ببینیم کی کار آماری کرده کی بلده چیه شاید بقیه چیزی بدونن که من و تو ندونیم! درسته؟
این که گفتی تو مدرسه با هم صحبت کنیم عملاً زیاد تاثیر گذار نیست میدونی چرا؟ چون تنها نقطه اشتراک پروژه من و تو توی عوامل موثر روی بازاره. همچنین تابع های آماری مختلف.

یعنی میشه تابع های آماری رو که ممکنه به درد کارمون بخوره به هم بگیم!

vihan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد

بچه هیچ دلیلی نداره راجع به پروژه ها صحبت کنیم !!

می شه راجع به یه چیزای دیگه صحبت کرد ! تازه جواب دادم که داده باشم ! جدی که نگفتم !! اصلا من وقت دارم ؟! خودت که در جریانی !

• شروع کننده موضوع

kavalier

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

من در جریان کارهای تو هستم ولی به طور قطع مقدارش و محتواش از کار های من سنگین تر نیست ! اگه سبکتر نباشه سنگین تر نیست! اینو خودت هم میدونی!

دلیل خاصش اشنا کردن بچه های دیگه به این نوع پروژه هاست ! یعنی میخوام که بقیه هم با این شاخه از فیزیک نوین آشنا بشن!

vihan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد

ما که ادعا نکردیم ! ولی پرررو نشو ! کل پروژتو تو یه روز جمع می کنم !
این پست هایی هم که داریم می دیم اسپمه !
به نظرم بهتره که یه توضیحاتی بدی که بچه ها بفهمن قضیه چیه و اگه دوست داشتن بیان وسط !

فیزیک اقتصاد گرایش جدیدی از فیزیک آماریه که از سال ۲۰۰۷ به طور رسمی به عنوان یه علم شناخته شده و روش کارهای متفاوتی انجام !
فیزیک اقتصاد مدل های متفاوتی داره ....

می تونه شبیه سازی پدیده های اقتصادی با قوانین فیزیکی باشه !

یا حتی می تونه تحلیل آمار بازار های بورس و غیره باشه ...

اگه کسی دوست داشته باشه بازم توضیح می دم !

اگه ایده پروژه تو این زمینه بخوایید که در موردش شهود پیدا کنید . بگید تا چند مورد معرفی کنم (امین جان نظرم اینه که پروژه خودم و خودتو نگی !!)

neda.m

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
شهید رجائی تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران - ژئوتکنیک

"می تونه شبیه سازی پدیده های اقتصادی با قوانین فیزیکی باشه !"

به نظر جالب مياد، اگه بيشتر توضيح بدين ممنون مي شم.

vihan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از ندا مکرم :
"می تونه شبیه سازی پدیده های اقتصادی با قوانین فیزیکی باشه !"

به نظر جالب مياد، اگه بيشتر توضيح بدين ممنون مي شم.

من خودم تو این زمینه کار نکردم ...

اما یه دوستی برام توضیح داد که "مثلا" (تاکید می کنم "مثلا") میای می گی وقتی ارتفاع زیاد میشه فشار زیاد میشه ، بعد میای توی بازار بورس یه چیزی رو ارتفاع در نظر می گیری و یه چیزی رو فشار و یه چیز هایی رو هم پارامتر های دیگه و قضیه رو حل و فصلش می کنی ! و یک مشکل اقتصادی که راه حلی برای حلش ندارن یا راه حل هاش سخته رو حل می کنی !

(تاکید می کنم که این انتخاب باید با عقل و منطق باشه !)

(تاکید می کنم من خودم تو این زمینه فعالیت نکردم ، بیشتر تحلیل آماری و اینا کار کردم ...)

• شروع کننده موضوع

kavalier

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

به نقل از Ali-AB :
ما که ادعا نکردیم ! ولی پرررو نشو ! کل پروژتو تو یه روز جمع می کنم !
این پست هایی هم که داریم می دیم اسپمه !

درسته همه اینا اسپمه !
سعی کن که پروژمو دیس کنی چون خوشحال میشم اون وقت نقاط ضعفش در میاد!

• شروع کننده موضوع

kavalier

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

خیله خوب اینم از تاریخچه کوچیکی از این مبحث. توی پست های بعدی چالش ها و ابزار ها و ... رو بهتون توضیح میدم!

واژه‌ي اقتصاد فيزيك در سال 1999، توسط استنلي (Eugene Stanley) استاد دانشگاه بُستُن آمريكا (Boston university) ابداع شد. از زمان آغاز اين رشته، محيط‌هاي علمي تعداد زيادي كنفرانس را برپا كرده‌اند. تخمين زده شده است كه هماكنون، تقريبا 100 محيط علمي شركت‌كننده در اين حوزه‌ي نو ظهور وجود دارند. تازگي و نوظهوري اين شاخه‌ي مطالعاتي هنوز قابل بحث مانده است. علاقه‌ي فيزيك‌دانان به علوم اجتماعي اتفاق تازه‌اي نيست؛ به عنوان مثال دانيل برنولي (Daniel Bernoulli) كه سهم زيادي در پيش‌برد نظريه‌ي آمار واحتمال رياضي درقرن هيجدهم داشته است، مقاله‌هاي متعددي براي اندازه‌گيري و كمي‌كردن ريسك دارد. همچنين يكي از بنيان‌گذاران نظريه‌ي اقتصادي نئوكلاسيك، ايروينگ ايشر (Irving Eisher) ، استاد سابق اقتصاد در دانشگاه ييل (Yale) ، در آغاز كار زير نظر جوسيا ويلارد گيبس (Josiah Willard Gibbs) فيزيك‌دان مشهور آموزش ديده بود.
روي‌كرد فلسفي اقتصاد فيزيك مطمئناً با روي‌كرد اقتصاد معمولي متفاوت است. در حالي‌كه اقتصاد‌دانان با تعدادي فرض و گمان بنيادي و اصلي كار خود را شروع مي‌كنند و سپس مدل فرضي‌اي را براي شرح مشاهدات خود ابداع مي‌كنند، اقتصاد فيزيك‌دان‌ها تمايل دارند با شواهد تجربي كار خود راآغاز كنند و سپس الگوهايي را از اطلاعات استخراج كنند. در اين روش، اقتصاد فيزيك‌دان‌ها به فرض‌هاي عقلاني كه متناقض بودن آن‌ها با يكديگر در بعضي موارد- مانند تعدي اولويت‌ها- ثابت شده است، تكيه نمي‌كنند.
اقتصادفيزيك‌دان‌ها دريافته‌اند كه قانون تواني براي توصيف توزيع درآمد اغلب ملت‌ها مناسب است. اين مسأله اولين بار توسط ويلفردو پارتو (Vilfredo Pareto) در سال 1897 مورد توجه قرار گرفت. يك مشخصه‌ي قابل تأمل در مورد قانون هاي تواني اين است كه نمودار آن‌ها دم‌هاي كشيده‌اي دارد كه به خاطر تفاوت زياد درآمد بين يك پزشك مرفه با درآمدي حدود 300000 دلار در سال و يك بيليونر مثل بيل گيتس ايجاد مي‌شود.

saeid01

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کاشان
شهر
کاشان

استفاده کردیم ! دست گل جفتتون درد نکنه !

• شروع کننده موضوع

kavalier

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

حالا ابزار هایی که دست فیزیک اقتصاددانان میتونن ازش استفاده کنن رو اینجا مینویسم.

ابزارهاي اساسي فيزيك اقتصاد احتمال و روش‌هاي آماري هستند كه اغلب از فيزيك آماري سرچشمه مي‌گيرند. مدل‌هايي از فيزيك كه در اقتصاد كاربرد دارند مدل ‌نفوذ، مدل‌هاي آشفته براي مطالعه‌ي سكته، و مدل‌هايي براي پيش‌بيني زلزله هستند. به‌علاوه تلاش‌هايي براي استفاده از نظريه‌ي پيچيدگي و نظريه‌ي اطلاعات به‌كار بسته شده‌است. از آن‌جا كه پديده‌هاي اقتصادي حاصل برهم‌كنش ميان عوامل غيريكنواخت است، شباهت زيادي با مكانيك آماري دارد كه در آن تعداد زيادي ذره با هم برهم‌كنش دارند. البته بايد توجه داشت كه برخي ويژگي‌هاي افراد انسان با ذرات از يكديگر متفاوت است.

• شروع کننده موضوع

kavalier

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد

این هم از چالش های پیش رو:

امروزه قابل‌توجه‌ترين زيرشاخه‌ي رشته‌ي فيزيك اقتصاد،‌ كاربرد و اعمال توزيع قانون تواني در اطلاعات و ارقام اقتصادي است. چنين توزيعي، تابع قانون نمايي منفي است (x-a, a>0). فيزيك‌دان‌ها اين توزيع‌ها را در هر زماني در پديده‌هاي گوناگون از مكانيك آماري گرفته تا جزر و مد اقيانوس مورد مشاهده قرار مي‌دهند. اين توزيع نيز رابطه‌اي در اقتصاد كسب كرده است. براي مثال فيزيك اقتصاد‌دان‌ها دريافته‌اند كه توزيع درآمد بيشتر ملت‌ها به طور قابل توجهي مناسب با قانون تواني است. اين مساله اولين بار توسط ويلفردو پارتو (Vilfredo Pareto) در سال 1897 مورد توجه قرار گرفت
درفيزيك اين نوع توزيع در سيستم‌هاي بسته‌اي كه انترپي (Entropy) آنها به مقدار بيشينه رسيده است، ‌پديدار مي‌شود، مانند ذرات گاز در تعادل گرمايي. بعضي از فيزيك‌ا‌قتصاد‌دانان طرفدار اين تأويل مفهومي هستند كه توزيع نابرابر درآمدها مي‌تواند نتيجه‌ي غيرقابل اجتناب بسياري از فرايند‌هاي تصادفي در اقتصاد باشد. توزيع قانون تواني كاربرد منحصر به فردي نيز در بسياري از مسائل مالي دارد. مشاهدات نرخ رشد به عنوان تابعي از اندازه شركت و ميزان سهم در بازار سهام، هر دو به صورت موثري با توزيع قانون توان مدل‌سازي مي‌شوند. برخي از فيزيك‌اقتصاددانان تلاش مي‌كنند كه قانوني جامع براي توصيف تغيير بازار سرمايه تعيين كنند؛ قانوني مانند قانون دوم نيوتن كه بر مبناي آن نيرو برابر است با جرم * شتاب (F=ma).
اگرچه كاربرد استفاده‌ي قوانين اصلي فيزيك در داده‌ها و ارقام اقتصادي هنوز بحث‌انگيز است، فيزيك‌اقتصاددانان مسايل بحث‌انگيز جديدي را مطرح مي‌كنند. ولي آينده‌ي اين شاخه‌ي مطالعاتي جديد چه خواهد بود؟ پژوهش‌گران برجسته‌ي اين عرصه پيشنهاد مي‌كنند كه تحقيقات جديد بايد تا جايي ادامه پيدا كنند كه ابعاد طبيعي زندگي اقتصادي را كشف كنند، مخصوصاً رفتارها و پديده‌هاي مستقل از مقياسي كه به طور گسترده‌اي در اندازه‌هاي مختلف بدون تغيير باقي مي‌مانند؛ مانند شباهت توزيع درآمدها در كشورهايي كه ميانگين درآمد در آنها به ميزان زيادي متفاوت است. تحليل ابعادي كه يكي از ابزارهاي مهم در فيزيك است، زمينه‌‌ي ديگري است كه فيزيك‌اقتصاد‌دان‌ها بايد آن را بياموزند و به‌وفور مورد استفاده قرار دهند. بيشترين مشكلات در نظريه‌هاي اقتصادي اين است كه ما بعد اندازه‌گيري درستي نداريم، و يا خودمان را گول مي‌زنيم كه داريم! به نظر مي‌رسد كه فيزيك‌دانان مسأله‌اي چالش‌برانگيزتر از قوانين مكانيك كوانتُمي و نسبيت عمومي را يافته‌اند، و آن...اقتصاد است.

arashbm

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نجوم یه هفته خوندم مرحله دوم چهار تا سوال از هفت تا نوشتم
دانشگاه
دانشگاه شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک

این شاخه از شاخه‌های بین رشته‌ای(Interdisciplinary) مورد علاقه‌ی منه!

shangool

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتي كاشان
شهر
كاشان
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
فیزیک

يكي مي تونه بگه معيار ها و ملاك هايي كه اقتصاد فيزيك دان ها با اونا كميت ها و متغير هاي فيزيكي و اقتصادي رو با هم متناظر مي كنن دقيقا چيه؟
يكي مي تونه چند تا منبع و مقاله و ... معرفي كنه؟

arashbm

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
المپیاد نجوم یه هفته خوندم مرحله دوم چهار تا سوال از هفت تا نوشتم
دانشگاه
دانشگاه شهید بهشتی
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از عليرضا.ز :
يكي مي تونه بگه معيار ها و ملاك هايي كه اقتصاد فيزيك دان ها با اونا كميت ها و متغير هاي فيزيكي و اقتصادي رو با هم متناظر مي كنن دقيقا چيه؟

یک نکته؛ به کسانی که فیزیک‌ اقتصاد کار می‌کنن می‌گن فیزیک اقتصاددان، نه اقتصاد فیزیک‌دان! اقتصاد فیزیک مثل اقتصاد هنر یه شاخه‌ی اقتصاد باید باشه اصولا!

در مورد سوال هم، اصولا در حوزه‌ی ترمودینامیک می‌چرخند. متغیر‌های ترمودینامیکی مثل آنتروپی و چگالی و امثالهم شباهت وصف‌ناپذیری به رفتار متغیر‌های اقتصادی دارند.

بالا